«Ռուբեն Վարդանյանը ահաբեկչական ակտ է կատարում Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ» Իշխան Վերդյանը՝ Caliber.Az կայքում
17 Հունվարի 2023 15:01
Ղարաբաղի «գորշ գոտում» վերադասավորումներն ու նշանակումները Վարդանյանի խարդախության ճգնաժամի ակնհայտ նշան են, որի վաղանցիկ իշխանությունը ճաքեր է տալիս։ Ադրբեջանական Ղարաբաղում խաղ սկսած մոսկվացի գործարարը, չնայած ողջ ճարպկությանը, ակնհայտորեն չի կարողանում գլուխ հանել իր «նախագծերից»՝ «մարդասիրական ճգնաժամը» հոդս ցնդեց, ինչպես հայության հերթական առասպելը, իսկ թանկարժեք մետաղների արդյունահանումը սառեցվել է։ Այո և Վարդանյանը չի կարող դուրս գալ ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտուց։
«Պետնախարարի», ղարաբաղցի հայերի կարիքների ու շահերի նկատմամբ նրա արհամարանքով թունավոր քաղաքականությունը հանգեցրել է Խանքենդիի բնակիչների աճող դժգոհությանը՝ հանուն հումանիտար ճգնաժամի և «բլոկադային Լենինգրադի» կարգավիճակի մասին «լեգենդը» աջակցելուն նա չափազանց տարվել է բանտապահի դերով։
Վարդանյանի ամպագոռգոռ, ագրեսիվ հայտարարություններից արդեն վրդովված է նաև Փաշինյանը, ով վերջերս հրապարակավ հանդիմանեց անջատողականների առաջնորդին իր մարտավարության համար, որն իսկապես աղետալի է Ղարաբաղի հայ բնակչության համար։ Փաշինյանի դժգոհությունը նաև մատնանշում է այն մասին, որ Վարդանյանի գլխին պինդ ամպեր են կուտակվում։ Նա չափազանց հավակնոտ և արմատական է Փաշինյանի համար, և «թշնամու դեմ պայքարելու» մշտական կոչերը նույնիսկ Հայաստանում արդեն իսկ դիտվում են որպես չափազանց ակնհայտ սադրանք և մարտահրավեր Բաքվի հասցեին։
Վարդանյանի ջանքերով ինչի՞ կարող է հանգեցնել Ղարաբաղում ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտում իրավիճակի ապակայունացումը։ Կա արդյո՞ք ուղիղ վեճ Փաշինյանի և «ղարաբաղցի գործարարի» միջև։ Որքա՞ն հեռու կարող է գնալ «պետնախարարը»։ Caliber.az-ի այս և մյուս հարցերին պատասխանում է այս թեմայի շուրջ իր մտքերը արտահայտած հայ ակտիվիստ-բլոգեր Իշխան Վերդյանը։
Վերդյանը նախ և առաջ ճշտել է, որ չնայած Ռուսաստանի հետ կապերից ամեն կերպ հրաժարվելու փորձերին, ակնհայտ է, թե ով է Վարդանյանին Ղարաբաղ ուղարկել։
«Գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանն ունի իր երկարաժամկետ ծրագրերը մեր տարածաշրջանի համար, և նրա կողմից այս կամ այն կերպ բազմիցս հայտարարվել է, որ իր ծրագրերը ներառում են Ադրբեջանի տարածքում իր զորքերի ներկայության երկարաձգումը։ 2025 թվականից հետո դա անել հեշտ չի լինի, քանի որ Ադրբեջանը արդեն նախապես հայտարարել է, որ չի պատրաստվում համաձայնեցված ժամկետի ավարտից հետո երկարաձգել իրենց ներկայությունն այնտեղ։ Հետևաբար հարկավոր է ինչ-որ կերպ փոխել իրավիճակը, ինչը Վարդանյանը և փորձում է անել»,- համարում է հայ բլոգերը։
Նրա կարծիքով, Վարդանյանն այժմ փորձում է Ադրբեջանին հրահրել ինչ-որ ուժային ազդեցության, որպեսզի հետագայում դա, որպես հախթաթուղթ միջազգային հանրության առջև ներկայացնել, որպես «ցեղասպանության» վկայություն, և զորքերը դուրս չբերելու պատճառ առիթ տալ Ռուսաստանին։
Իսկ ինչ վերաբերում է ղարաբաղցի հայերի և Ադրբեջանի միջև շփումը հնարավորինս սահմանափակելու Վարդանյանի ջանքերին, ապա, ինչպես ենթադրում է հայ ակտիվիստը՝ դրանում ներգրավված են նաև այլ ուժեր։
«Նման արգելք իրոք գոյություն ունի, և դրա իրականացմանը հետևում է կիսառազմական անօրինական կազմավորում, որն իրեն անվանում է «ազգային անվտանգության ծառայություն»: Սա պատժիչ մարմին է, որը խստորեն կանխում է շարքային բնակիչների ցանկացած շփում Ադրբեջանի իրավական կառույցների հետ։ Այդպես եղել է մինչև Վարդանյանի գալը և այդպես կլինի նրա հնարավոր հեռանալուց հետո։ Այստեղ խնդիրն ավելի հիմնարար է, և այն լուծելու համար անհրաժեշտ է ճիշտ ընկալել իրավիճակը։ Ղարաբաղի բնակիչները գտնվում են ահաբեկիչների լիակատար վերահսկողության տակ, ինչը եղել է նաև Վարդանյանի հայտնվելուց շատ առաջ»,- նշել է Ի.Վերդյանը։
Միևնույն ժամանակ, նրա համոզմամբ, Փաշինյանը չի կարող հրաժարվել Ղարաբաղի խաղաղ բնակիչներին աջակցելուց, նման բան նրան Հայաստանում ոչ ոք չի ների։ Սակայն նա հասկանում է, որ «նա չի կարողանա այդ օգնությունը ցուցաբերել քաղաքական ճանապարհով, ուստի նրան մնում է միայն մարդասիրական տարբերակը»։
«Կառավարության վերջին նիստում Փաշինյանը դժգոհություն է հայտնել Վարդանյանի պահվածքից և խորհուրդ է տվել, որ նա իրատես լինի և իր առաջ իրատեսական նպատակներ դնի։ Եթե սա կապենք նրա թեզերի հետ, որոնք հնչել էին նախօրեին ասուլիսի ժամանակ, ապա կարծում եմ, որ Փաշինյանը ընդունում է իր անզորությունը Ադրբեջանի վրա քաղաքականապես ազդելու հարցում, երբ գործը վերաբերվում է Ղարաբաղին։ Փաշինյանը որոշումը թողնում է Ադրբեջանին, սակայն ցանկանում է ինչ-որ կերպ ազդել այս որոշման վրա։ Բաքվի նկատմամբ տարածքային հավակնություններից ամբողջական հրաժարումը և երկխոսության ձևաչափի տեղափոխումը հումանիտար հարթակ՝ իր տարածքում որոշումներ կայացնելու Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքի ճանաչմամբ, հիանալի տարբերակ կլիներ, բայց մինչ այժմ Փաշինյանը դանդաղում է դրա հետ կապված»,- եզրակացում է անում Ի.Վերդյանը։
Դրա հետ մեկտեղ, նրա խոսքով, «Վարդանյանը նպատակադրված է հումանիտար ճգնաժամի խորացման վրա, իսկ եթե ճգնաժամն ինքնին չուզենա սրվել՝ Վարդանյանը այն կսրի»։ Ինչպես նշում է Ի.Վերդյանը, Ղարաբաղում գազի վերջին անջատումից հետո հաջորդ օրը «պետնախարարը» արգելեց այնտեղ պլանային վիրահատություններ կատարել, թեև ինքն էլ խոստովանեց, որ բժշկական օգնության պակաս չկա, և շենքերը ջեռուցվում էր։
«Այսինքն մարդը դատարկ տեղից որոշել է մարդկանց թողնել առանց բժշկական օգնության։ Ես սա համարում եմ, որպես ահաբեկչություն բնակչության դեմ»,- համոզված է Ի.Վերդյանը։
Բլոգերը կասկած չունի, «որ Ղարաբաղում հումանիտար աղետ չկա, և դա հակասում է Վարդանյանի ծրագրերին»։ Եթե բնակչության մոտ խնդիրներ չկան, ապա և՛ Ղարաբաղի հայերի, և՛ Հայաստանի կողմից անխոհեմ գործողությունների պատճառ չկա, այսինքն՝ Ադրբեջանի մոտ չկա ուժային գործողություններ կիրառելու առիթ, իսկ «պետնախարարը» հույսը դնում է վերջինիս վրա։ Սրանում է նրա սադրանքների էությունը։
Մինչդեռ, ըստ Վերդյանի, «Վարդանյանի և Փաշինյանի միջև լուրջ կոնֆլիկտ չկա, և ժամանակի տվյալ հատվածում չի կարող լինել»։
«Ես տեղյակ եմ այն խոսակցություններին, որ Վարդանյան Ղարաբաղը օգտագործում է որպես ցատկահարթակ, որպեսզի ցատկել Հայաստանի ղեկավարի աթոռին։ Վստահեցնում եմ ձեզ, քանի դեռ Հայաստանը մնում է ինքնիշխան պետություն, Վարդանյանը շանսեր չունի։ Բայց եթե Հայաստանը կորցնի իր ինքնիշխանությունը, ինչը նույնպես ներառված է Վարդանյանի մոսկովյան կուրատորների ծրագրերում, ապա վերջինս անկասկած կնշանակվի Հայաստանի, ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի Հանրապետության փոխարեն առաջացող դաշնային սուբյեկտի ղեկավար»,- ամփոփում է հայ ակտիվիստը։

«Рубен Варданян совершает террористический акт в отношении армян Карабаха» Ишхан Вердян на Caliber.Az
17 Января 2023 09:33
Перестановки и назначения в «серой зоне» Карабаха - явный признак кризиса варданяновской аферы, эфемерная власть которого трещит по швам. Московский делец, затеявший игру в азербайджанском Карабахе, несмотря на всю прыть со своими «прожектами» явно не справляется – «гуманитарный кризис» сдулся, как очередной миф армянства, а добыча драгоценных металлов заморожена. Да и выбраться из зоны ответственности РМК Варданян не может.
Токсичная политика «госминистра» с его пренебрежением к нуждам и интересам карабахских армян привела к растущему недовольству жителей Ханкенди - ради поддержания «легенды» о гуманитарном кризисе и статусе «блокадного Ленинграда» он слишком увлекся ролью тюремного надзирателя.
Громкими, агрессивными заявлениями Варданяна возмущен уже и Пашинян, который на днях публично отчитал главаря сепаратистов за его поистине губительную для армянского населения Карабаха тактику. Недовольство Пашиняна также указывает на то, что тучи над Варданяном сгущаются основательные. Слишком уж он амбициозен и радикален для Пашиняна, а постоянные призывы «к борьбе с врагом» даже в Армении уже расценивают как слишком очевидную провокацию и вызов в адрес Баку.
До чего может довести дестабилизация обстановки в зоне ответственности РМК в Карабахе усилиями Варданяна? Есть ли прямой конфликт между Пашиняном и «карабахским дельцом»? Как далеко может зайти «госминистр»? На эти и другие вопросы Caliber.Аz отвечает армянский блогер-активист Ишхан Вердян, высказавший свои соображения на эту тему.
Прежде всего Вердян уточнил, что, несмотря на попытки всячески отречься от связей с Россией, очевидно, кто послал Варданяна в Карабах.
«Не секрет, что Россия имеет свои долгоиграющие планы относительно нашего региона, и ею тем или иным способом было многократно заявлено, что в ее планы входит продление присутствия своих войск на территории Азербайджана. После 2025-го года сделать это будет непросто, потому что Азербайджан уже заранее заявлял, что не собирается продлевать их присутствие там после окончания обговоренного срока. Следовательно, нужно как-то изменить ситуацию, что Варданян и пытается сделать», - считает армянский блогер.
По его мнению, Варданян сейчас пытается спровоцировать Азербайджан на какое-то силовое воздействие, чтобы потом козырять этим перед международным сообществом, как доказательством «геноцида», и дать России повод не выводить свои войска.
Что касается усилий Варданяна максимально ограничить общение карабахских армян с Азербайджаном, то, полагает армянский активист, в этом замешаны и другие силы.
«Такой запрет действительно есть, и за его реализацией следит военизированное незаконное формирование, которое называет себя «служба национальной безопасности». Это - карательный орган, который строго пресекает любые контакты обычных жителей с законными структурами Азербайджана. Так было до прихода Варданяна и так будет после его возможного ухода. Тут проблема более фундаментальная, и для ее решения необходимо правильно понимать ситуацию. Жители Карабаха находятся под полной властью террористов, что было и задолго до появления Варданяна», - отметил И.Вердян.
В то же время, как считает он, Пашинян не может отказаться от поддержки мирных жителей Карабаха, такое ему никто в Армении не простит. Однако он понимает, что «политически эту помощь оказывать не сможет, поэтому ему остается только гуманитарный вариант».
«На последнем заседании правительства Пашинян выразил недовольство поведением Варданяна и порекомендовал ему быть реалистом и ставить перед собой реалистические цели. Если связать это с его тезисами, которые прозвучали во время пресс-конференции днем ранее, думаю, что Пашинян признает свое бессилие политически воздействовать на Азербайджан, когда дело касается Карабаха. Пашинян оставляет решение за Азербайджаном, однако хочет как-то повлиять на это решение. Полный отказ от территориальных претензий к Баку и перевод формата диалога на гуманитарную платформу, с признанием суверенного права Азербайджана принимать решения на своей территории, было бы отличным вариантом, но пока что Пашинян с этим медлит», - делает вывод И.Вердян.
Вместе с тем, по его словам, «Варданян нацелен на усугубление гуманитарного кризиса, а если кризис сам не захочет усугубляться, Варданян его усугубит». Как отмечает И.Вердян, на следующий день после последнего отключения газа в Карабахе «госминистр» запретил проводить там плановые хирургические операции, хотя сам признался, что нехватки в медицинском обеспечении нет, а помещения отапливаются.
«То есть человек на пустом месте решил оставить людей без медицинской помощи. Я это расцениваю как террористический акт по отношению к населению», - убежден И.Вердян.
Блогер не сомневается, «что гуманитарной катастрофы в Карабахе нет, но это идет в разрез с планами Варданяна». Если у населения проблем нет, значит и нет повода для совершения опрометчивых поступков как со стороны карабахских армян, так и со стороны Армении, то есть - и у Азербайджана нет повода применять силовое воздействие – а на последнее очень рассчитывает «госминистр». В этом и состоит суть его провокаций.
Между тем, как считает Вердян, «серьезного конфликта между Варданяном и Пашиняном нет и на данном отрезке времени быть не может».
«Мне известны разговоры, что Варданян использует Карабах как трамплин, чтобы прыгнуть в кресло руководителя Армении. Уверяю вас, пока Армения остается суверенным государством, у Варданяна нет шансов. Но если Армения потеряет суверенность, что тоже входит в планы московских кураторов Варданяна, то последнего вне всякого сомнения назначат руководителем Армении, точнее - того федерального образования, которое возникнет на месте Республики Армения», - резюмирует армянский активист.