26 Հունվարի 2023 17:00
Դատելով Եվրախորհրդարանում հանկարծ հայտնված ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հավակնոտ բառապաշարից, նա երազանքով է տարվել և իրեն պատկերացրել է իսկական եվրոպական քաղաքական գործիչ։ Այո, և պատերազմի և խաղաղություն մասին դատելու իրավունին տիրապետող։ Սակայն, ինչպես միշտ, ամեն ինչ ավարտվեց նրանով, որ երևանցի նախարարը փորձեց ընտիր հայկական լապշան կախել եվրոպացի պատգամավորների ականջներից, բայց կեղծիքի և ամբարտավության գժվեցնող հոսքից մթագնել էին նույնիսկ եվրոպական ամենավառ ջահերը։
«Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու երկու տարբերակ կա ՝ ռազմական կամ դիվանագիտական»,- հայտարարել է Միրզոյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում։ Նրա խոսքով, «Հայաստանը հավատարիմ է երկրորդ տարբերակին, բայց դա հնարավոր է միայն միջազգային հանրության վճռական միջամտության, Ադրբեջանի վրա ուժեղ ճնշման եւ այդ ուղղությամբ կոնկրետ գործողությունների դեպքում»։
Ասելու բան չկա՝ ուժեղ բովանդակություն, պահանջկոտ՝ անմիջապես առաջին արտահայտությունից: Այդ ինչի վրա է Միրզոյանը այդպես քաջաբար վրա տվել։ Թվացե՞լ է, թե՞ իրականում նա համարձակվել է ակնարկել հարցի «ռազմական լուծման» մասին։ Եվ ի՞նչ, սա պետք է ընկալել որպես Երևանի սպառնալիք Բաքվին։ Կարծես թե 2020 թվականին Հայաստանի խորհրդարանի հարակից հրապարակում ամբոխի կողմից ծեծի ենթարկվելուց հետո, Միրզոյանը չի ապաքինվել, և հիշողությունը որոշ չափով խցանվել է։ Զուտ մոռացել է, որ ոչ վաղ անցյալում Հայաստանի տարբեր նախարաների նման գլխարկանետումների համար այո և հենց Հայաստանը ստիպված եղավ դաժան գին վճարել։
Հիշում եմ, որ 2019-ին «Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» ամբարտավան կարգախոսով մեկ այլ նման բազեն շատ համարձակորեն մարտի էր մղվում՝ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ով շատ շուտով վերածվեց ծաղրանքի խղճուկ առարկայի. հայկական ռազմական «հզորությունը» խայտառակ կապիտուլյացիայի ենթարկեց, և այժմ Տոնոյանը քրեական մեղադրանքով ֆիգուրանտ է։ Այնպես որ, տրամաբանական է, որպեսզի Երևանի առաջարկներն այս առումով լինեն միայն ստրկամտորեն և նուրբ, բացառապես դիվանագիտական հունում և ուրիշ բանի մասին էլ չհամարձակվեն մտածել։ Հակառակ դեպքում հայ զինծառայողների բառացիորեն ոսկորները չեն հավաքի։ Բայց եթե, այնուամենայնիվ, հայ գլխավոր դիվանագետի այս հայտարարությունը պետք է դիտարկել որպես Երևանի «ռազմական» մեսիջ, ապա խնդրեմ, մենք միայն դրան էլ սպասում ենք։ Բայց հաշվի առեք, որ խաղաղություն պարտադրելու Ադրբեջանի մեթոդներն այս անգամ ավելի կոշտ ու համառ են լինելու, ոչ մի զիջում մի սպասեք։
Իսկ Միրզոյանը այդ ինչպիսի ռազմական «ուժիկով» է պատրաստվում կռվել՝ առանձին հարց է։ Այն զենքից, ինչ Հայաստանի մոտ մնացել է վերջին պատերազմից, հաստատ շատ քիչ կհավաքվի՝ հազիվ թե բավարարեն մեկ օրվա ռազմական գործողությունների համար։ Եվ տես հայ «ֆիդայինները» այժմ Գյոյչա լճից ավելի հեռու չվազեն՝ ուղիղ Երևան։ Իսկ այս անգամ մենք որտե՞ղ կկանգնենք, որ սահմանների վրա՝ մենք դեռ կմտածենք։
Լաչինի ճանապարհի հետ կապված միրզոյանական հայտերի պատասխանը չափազանց պարզ է. Ղարաբաղի մասին ընդհանրապես և Լաչինի ճանապարհի մասին մասնավորապես Հայաստանը ստիպված է լինելու ընդմիշտ մոռանալ։ Ընդհանրապես իզուր չհիշեն։ Առավել ևս Միրզոյանը։ Եթե, իհարկե, չուզենա, որ իր գլուխը նորից վնասվի, ինչպես նախորդ անգամ հայրենի խորհրդարանի պատերի մոտ։ Որովհետև սա ադրբեջանական հող է, և նա կոչվում է՝ Ղարաբաղ, կամ (Ադրբեջանի վարչատարածքային բաժանման համապատասխան) Ղարաբաղի տնտեսական շրջան։
Եվ դա մենք արդեն պարզաբանել ենք, այդ թվում նաև 44-օրյա պատերազմի դաշտերում։ «Կարգավիճակով» և , թե ով, որտեղ և ումն է Ղարաբաղը մեկնաբանությամբ էջը եվրոպական հանրությունը նույնպես շուռ է տվել։ Այո և ինչ ասել, եթե ինքը Փաշինյանը Պրահայում հրապարակավ ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, եթե Հայաստանի կողմից պաշտվող Ֆրանսիան, չնայած հայկական սփյուռքի աղաղակներին, հրաժարվեց պաշտոնապես ճանաչել անջատողականների «ինքնորոշումը»։ Այնպես որ, այս հարցում Միրզոյանը պետք է փակի իր բերանիկը և այլևս չճղճղա՝ իսպառ մոռանալով Լաչինի ճանապարհի և Ղարաբաղի հայերի մասին։ Վերջիններս, ի դեպ, ինչպես ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ մեր քաղաքացիներն են։ Եվ մենք առանց Միրզոյանի խորհրդի մի կերպ յոլա կգնանք։ Դրանով հանդերձ չփորձելով, ինչպես հայ նախարարը՝ խաբել եվրոպացի պատգամավորներին՝ հայտարարելով հնարովի «Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների» և «նրանց իրենց տները լքել ստիպելու փորձի» մասին։ Այսօրվա ադրբեջանական Ղարաբաղում իրողությունները բոլորովին այլ են։
Ադրբեջանը ելք է խնդրում միայն նրանց, ովքեր չեն ցանկանում ընդունել մեր երկրի քաղաքացիությունը և ծրագրում են ակնհայտ ոչ բարի ծրագրեր՝ մնացած բոլորին առաջարկում է խաղաղ, արժանապատիվ կյանք և կենսամակարդակ, որը, ինչպես հայտարարել է նախագահ Ի.Ալիևը «շատ ավելի լավ կլինի, քան նախկինում էր»: Եվ իրավունքները կլինեն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիների հետ հավասար։ Այո և ընդհանրապես, և՛Բաքվում, և՛ երկրի այլ քաղաքներում ու շրջաններում երբեք և ոչ ոք «սպիտակների» և «սևերի» չի բաժանվել, ոչ մեկին չեն հալածել, և ոչ ոք որևէ մեկի համար գետտո չի ստեղծել։ Այս մասին, չգիտես ինչու, Միրզոյանը չի հիշատակում։ Կրկին հիշողության հետ ինչ-որ բան է պատահե՞լ: Թե՞ ավելի հեշտ է բառերը պոկել համատեքստից և սարսափելի հեքիաթներ հորինել:
Եվ եվրոպացի պատգամավորների համար Միրզոյանի լապշայի ևս մեկ տեսակի մասին՝ «Հայաստանի կողմից իր պարտավորությունները անշեղորեն պահպանելու» մասին։ Նման անամոթ ստերից նույնիսկ ԵՄ-ի նիստերի դահլիճում հատակները ճռռացին։ Այդ պետք էր, որ հայ նախարարը կապույտ աչքերով հաղորդել է. իբր, վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը, ունենալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու քաղաքական կամք, բարեխղճորեն մասնակցել է երեք տարբեր ուղղություններով բանակցություններին։ «Առաջինը՝ տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակում, երկրորդը՝ սահմանների սահմանազատում և անվտանգության ապահովում, երրորդը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագիր, կամ խաղաղության պայմանագիր»,- հայտարարել է նա։
Այս անհեթեթության մեջ պետք է առանձնացնել առանցքային բառը՝ «բարեխղճորեն»։ Այսինքն այն որակը, որը լիովին բացակայում է հայերի մոտ, ատավիզմի պես մարել է։ Եվ դա կարող են հաստատել այդ նույն եվրոպացի միջնորդները, ովքեր արդեն վերջին երկու տարիների ընթացքում աննպատակ ժամանակ են վատնել նրա վրա, որպեսզի դայակություն անեն Երևանի հետ։ Ամերիկացի և եվրոպացի քաղաքական գործիչները բազմիցս փորձել են առաջ տանել խաղաղ գործընթացը, գոնե սահմանազատման առումով։ Իզուր։ Բանակցությունների իմիտացիան՝ ըստ երևույթին, միակ բանն է, որին այժմ ունակ է Հայաստանը, և հայկական այս «ունակությունը» մեզ քաջ հայտնի է։
Միրզոյանի հեքիաթներով Բաքվով չես անցնի՝ մենք հայերի խոսամոլությունը լուրջ խոսակցությունից լավ ենք տարբերում։ Մենք Երևանից երկար ենք սպասել 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված պարտավորությունների կատարմանը։ Սակայն, ինչպես վկայում է իրականությունը՝ արդար ու հարգալից վերաբերմունքը Հայաստանը երբեք չի գնահատել՝ նրա վրա խիստ ազդել է միայն «երկաթե բռունցքի» լեզուն, խաղաղության ուժով պարտադրելը։ Սա տրված է. կա մարդկանց այնպիսի հոգետիպ, ովքեր այնքան էլ ծանրաբեռնված չեն խելքով, ովքեր սկսում են մտածել միայն շատ ուժեղ հարվածից։ Այս իմաստով և՛ Միրզոյանը, և՛ Հայաստանը կարծես գործողության խթանման նույն ալգորիթմն ունեն։

26 Января 2023 09:17
Судя по претенциозной лексике главы МИД РА Арарата Мирзояна, очутившись в Европарламенте, он замечтался и вообразил себя всамделишным европейским политиком. Да еще и обладающим правом судить о войне и мире. Однако, как всегда, все закончилось тем, что министр из Еревана попытался понавешать отборной армянской лапши на уши европейским депутатам, но от умопомрачительного потока лжи и тщеславия потускнели даже самые яркие европейские люстры.
«Есть два варианта снятия блокады Лачинского коридора – военный или дипломатический», - заявил Мирзоян, выступая в Комитете по иностранным делам Европарламента. По его словам, «Армения привержена второму варианту, но это возможно только в случае решительного вмешательства международного сообщества, сильного давления на Азербайджан и конкретных действий в этом направлении».
Ничего не скажешь – сильный контент, требовательный, прям с первой фразы. На что же так по-молодецки замахнулся Мирзоян? Показалось или на самом деле он посмел заикнуться о «военном решении» вопроса? И что же, это следует воспринять как угрозу Еревана Баку? Похоже, после избиения толпой на площади у армянского парламента в 2020 году Мирзоян не долечился и память его несколько заклинило. Начисто забыл, что не так уж давно за такое шапкозакидательство разным армянским министрам, да и самой Армении пришлось жестоко поплатиться.
Помнится, с самонадеянным слоганом «Новая война – новые территории» в 2019 году назад очень дерзко рвался в бой еще один такой ястреб - экс-министр обороны Армении Давид Тоноян, очень скоро превратившийся в убогое посмешище: армянская военная «мощь» позорно капитулировала, и теперь Тоноян фигурант уголовного дела. Так что логично, чтобы предложения в этой связи у Еревана были только подобострастные и деликатные, исключительно в дипломатическом ключе, а о других и помыслить не сметь. Иначе армянские военнослужащие буквально костей не соберут. Но если все же это заявление главного армянского дипломата надо рассматривать как «военный» посыл Еревана, то пожалуйста - мы только этого и ждем. Но учтите, в этот раз методы принуждения к миру у Азербайджана будут жестче и настойчивее, никаких поблажек не ждите.
А с какой-такой военной «силушкой» собирается воевать Мирзоян – отдельный вопрос. Из того оружия, что осталось у Армении с недавней войны, наберется точно немного – едва ли на один день военных действий хватит. И как бы не побежали теперь армянские «фидаины» дальше озера Гейча - прямиком к Еревану. А где нам остановиться на этот раз, на каких рубежах, мы еще подумаем.
На мирзояновские заявки в связи с лачинской дорогой ответ предельно прост: о Карабахе в целом и лачинской дороге, в частности, Армении придется забыть навсегда. Вообще не упоминать всуе. Тем более Мирзояну. Если, конечно, не хочет, чтобы его голова снова не пострадала, как в прошлый раз у стен родного парламента. Ибо это азербайджанская земля, и называется она – Карабах, или (в соответствии с административно-территориальным делением Азербайджана) Карабахский экономический район.
И с этим мы уже разобрались, в том числе и на полях 44-дневной войны. Страницу со «статусом» и толкованием того, кто, где и чей Карабах, евросообщество тоже уже перелистнуло. Да что говорить, если сам Пашинян в Праге публично признал территориальную целостность Азербайджана, если обожаемая Арменией Франция, невзирая на вопли армянской диаспоры, отказалась официально признавать «самоопределение» сепаратистов. Так что по этому вопросу Мирзояну надо бы прикрыть свой роток и больше не верещать, начисто забыв о лачинской дороге и армянах Карабаха. Последние, кстати, как сказал президент Ильхам Алиев, наши граждане. И мы без советов Мирзояна как-нибудь обойдемся. Не пытаясь при этом, как армянский министр, обмануть евродепутатов, заявляя о вымышленных «этнических чистках армян Карабаха» и «попыткой вынудить их покинуть свои дома». В сегодняшнем азербайджанском Карабахе реалии совершенно другие.
На выход Азербайджан просит лишь тех, кто не хочет принимать гражданство нашей страны и замышляет явно недобрые планы – всем остальным предлагает мирное достойное проживание и уровень жизни, который, как заявил президент И.Алиев, «будет гораздо лучше прежнего». И права будут равные с другими гражданами Азербайджана. Да и вообще и в Баку, и в других городах и районах страны никогда и никого на «белых» и «черных» не разделяли, никого не гнали и гетто ни для кого не устраивали. Почему-то об этом Мирзоян не упоминает. Опять с памятью что-то стало? Или проще выдергивать слова из контекста и придумывать страшные сказки?
И еще об одном виде мирзояновской лапши для евродепутатов -  про «неуклонное соблюдение Арменией своих обязательств». От такого беспардонного вранья аж в зале заседания ЕС полы заскрипели. Это ж надо, что на голубом глазу вещал армянский министр: мол, в течение последних двух лет правительство Армении, имея политическую волю для урегулирования отношений с Азербайджаном, добросовестно участвовало в переговорах по трем разным направлениям. «Первое — разблокирование всех транспортных коммуникаций в регионе, второе — демаркация границы и обеспечение безопасности границ, третье — соглашение о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном или мирный договор», - заявил он.
В этом вздоре следует выделить ключевое слово - «добросовестно». То есть качество, которое у армян начисто отсутствует – отмерло как атавизм. И это могут подтвердить те самые европейские посредники, кто потратил бесцельно свое время на то, чтобы нянькаться с Ереваном на переговорах уже в последние два года. Американские и европейские политики не раз пытались продвинуть мирный процесс, хотя бы в отношении делимитации. Тщетно. Имитация переговоров – видимо, единственное, на что сейчас способна Армения, и нам эта армянская «способность» хорошо известна.
Баку мирзояновскими байками не проймешь - мы словоблудие армян от серьезного разговора хорошо отличаем. Долго мы ждали от Еревана выполнения обязательств, зафиксированных в Трехстороннем заявлении 2020 года. Однако, как свидетельствует действительность, справедливое и уважительное отношение Армения никогда не ценила – пронял ее только язык «Железного кулака», силовое принуждение к миру. Это как данность: есть такой не слишком обремененный интеллектом психотип людей, которые начинают соображать только от очень крепкого пинка. В этом смысле что у Мирзояна, что у Армении алгоритм стимуляции к действию, кажется, един.