06 Փետրվարի 2023 19:00
Օրերս էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Բրյուսելը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի աջակցությունն ու օգնությունը և պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը նրա հետ էներգետիկ ոլորտում։ 2022 թվականի հոկտեմբերին Սոֆիայում Հունաստան-Բուլղարիա ինտերկոնեկտորի բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Բաքուն նախատեսում է մինչև 2027 թվականը կրկնապատկել տարեկան բնական գազի մատակարարումները Եվրոպա՝ հասցնելով դրանք 20 միլիարդ խորանարդ մետրի և ավելի: Արարողությանը ներկա՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Ադրբեջանին անվանել է ԵՄ հուսալի և առանցքային գործընկեր։
Սակայն ֆրանսիացի սենատոր Բրունո Ռետայոն, ընդհակառակը, ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման ծրագրերն անվանել է «հայերի թիկունքին դանակահարություն»: Եվ Ֆրանսիայում այս կարծիքը կիսում են մի շարք քաղաքական գործիչներ, որոնց սնուցում է հարուստ հայկական սփյուռքը:
Հայ քարոզիչների թելադրանքով արված սադրիչ հայտարարության պատճառները և ԵՄ-ի հնարավոր արձագանքը նման հայտարարություններին պարզաբանելու համար Caliber.Az-ը դիմել է՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, ֆրանկոգետ, RANEPA-ի հասարակական գիտությունների ինստիտուտի դոցենտ Իգոր Իգնատչենկոյին:
Ի.Իգնատչենկոն այս առիթով հիշեցրել է, որ ֆրանսիացի սենատոր Ռետայոն, ով Սենատում ներկայացնում է «Հանրապետականներ» կուսակցությունը, հանդիսանում է Հարավային Կովկասում Ֆրանսիայի հայանպաստ քաղաքականության առաջատար լոբբիստներից մեկը։
«Ռետայոն նաև Ֆրանսիայի Սենատի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով միջազգային տեղեկատվական խմբի նախագահն է և եղել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի կողմից 2020 թվականի ընդունման հիմնական նախաձեռնողներից մեկը, այսինքն՝ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո, «Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման մասին» բանաձի, ասել է Իգնատչենկոն։
Կարելի է փաստել, կարծում է ռուս քաղաքագետը, որ Սենատում ի հայտ են եկել Հայաստանի շահերի լոբբիստական խմբեր, որոնք խորհրդարանի միջոցով փորձում են ճնշում գործադրել Ֆրանսիայի կառավարության վրա։ Նաև մի մոռացեք, որ նա վստահ է, որ առանձին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների հայտարարությունները պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Ֆրանսիայի նախագահի և նրա կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը։
Այլ բան, որ Ֆրանսիան Ադրբեջանին դիտարկում է որպես Թուրքիայի վստահված ուժ, որի հետ Ֆրանսիան վերջին տարիներին ծայրահեղ լարված, գրեթե թշնամական հարաբերություններ է ունեցել, ընդգծում է Ի.Իգնատչենկոն։
«Իրավիճակն ավելի է բարդանում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի միջև անձնական հարաբերությունների ծայրահեղ վատ որակի պատճառով։ Ուստի Մակրոնի նախագահության տարիներին Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների լուրջ բարելավում դժվար էր պատկերացնել»,- համոզված է ֆրանսիացի փորձագետը։
Միաժամանակ, պատմական գիտությունների թեկնածուն նշել է, որ այժմ դժվար է ասել, թե արդյոք Եվրամիության իշխանությունները հայանպաստ դիրքորոշումներ կգրավեն, ինչը կարող է ինքնաբերաբար ընդհատել Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համագործակցությունը։
«Նախ, առանձին քաղաքական գործիչների հայտարարությունները դեռ չեն կարող համարվել Փարիզի պաշտոնական դիրքորոշումը, ուստի քիչ հավանական է, որ այս փուլում Ֆրանսիայի կառավարությունը ճնշում գործադրի Եվրամիության վրա, որպեսզի Բրյուսելը հրաժարվի Բաքվի հետ պայմանավորվածություններից։ Բացի այդ, ԵՄ-ն այժմ մտահոգված է էներգետիկ անվտանգության և էներգիա մատակարարողների դիվերսիֆիկացմամբ: Թե որքան կշարունակվի նման պրագմատիկ մոտեցումը ապագայում, դեռ պետք է պարզաբանել: Սակայն կարծում եմ, որ վաղաժամ է խոսել Ֆրանսիայի և ԵՄ-ի միջև առճակատման մասին՝ Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համագործակցության հարցում»,- եզրափակել է Ի.Իգնատչենկոն։

«При Макроне ждать потепления между Баку и Парижем не стоит»
Буквально на днях еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявила, что Брюссель высоко ценит поддержку и помощь Азербайджана и выразила готовность к расширению сотрудничества с ним в энергетике. В октябре 2022 года на церемонии открытия интерконнектора Греция - Болгария в Софии азербайджанский президент Ильхам Алиев заявил, что Баку к 2027 году планирует удвоить ежегодные поставки природного газа в Европу, доведя их до 20 млрд кубометров и больше. Присутствовавшая на церемонии председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен назвала Азербайджан надежным и ключевым партнером ЕС.
А вот французский сенатор Бруно Ретайо, напротив, планы по расширению энергетического сотрудничества между ЕС и Азербайджаном назвал «ударом в спину армян». И во Франции такого мнения придерживаются целый ряд подпитываемых богатой армянской диаспоры политиков.
Чтобы прояснить причины провокационного заявления, сделанное под диктовку армянских пропагандистов, и возможную реакцию ЕС на подобные высказывания, Caliber.Az обратился к кандидату исторических наук, франковеду, доценту Института общественных наук РАНХиГС Игорю Игнатченко.
И. Игнатченко по этому поводу напомнил, что французский сенатор Ретайо, представляющий партию «Республиканцы» в сенате, является одним из ведущих лоббистов проармянской политики Франции на Южном Кавказе.
«Ретайо также является председателем международной информационной группы сената Франции по Нагорному Карабаху и был одним из главных инициаторов принятия верхней палатой французского парламента в 2020 году резолюции «о признании независимости Нагорного Карабаха», - сказал Игнатченко.
Можно констатировать, считает российский политолог, что в сенате обозначились группы лоббирования интересов Армении, которые через парламент стараются оказывать давление на правительство Франции. Также не стоит забывать, уверен он, что высказывания отдельных французских политиков не обязательно отражают официальную позицию французского президента и его правительства.
Другое дело, что во Франции рассматривают Азербайджан как прокси-силу Турции, с которой в последние годы у Франции крайне напряженные, почти враждебные отношения, подчеркивает И. Игнатченко.
«Ситуация осложняется еще и предельно низким качеством личных отношений между главой Франции Эммануэлем Макроном и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Поэтому в годы президентства Макрона трудно было предположить серьезное улучшение отношений между Францией и Азербайджаном», - убежден франковед.
Кандидат исторических наук в то же время отметил, что сейчас трудно сказать, займут ли власти Европейского союза проармянские позиции, что автоматически может прервать энергетическое сотрудничество с Азербайджаном.
«Во-первых, заявления отдельных политиков пока никак нельзя считать официальной позицией Парижа, поэтому едва ли на данном этапе французское правительство будет оказывать давление на Евросоюз с тем, чтобы Брюссель отказался от соглашений с Баку. Кроме того, Евросоюз сейчас обеспокоен проблемами энергетической безопасности и диверсификацией поставщиков энергоресурсов. Насколько сохранится такой прагматичный подход в будущем, еще предстоит выяснить. Однако думаю, что пока преждевременно говорить о противостоянии Франции и ЕС по вопросу энергетического сотрудничества с Азербайджаном», - резюмировал И. Игнатченко.