«Կովկասում պայմանավորվել պետք է, հարցը նրանում է՝ ինչպես» Զաալ Կասրելիշվիլին՝ Caliber.Az կայքում
Վերջին ժամանակներում Հարավային Կովկասի քաղաքական տարածքում նորից հնչել է «3+3» ձևաչափի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան - Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) թեման, որը Մոսկվան կրկին սկսել է ակտիվորեն առաջ մղել։ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Մոսկվայում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել էր, որ պատրաստվում է «3+3» ձևաչափով երկրորդ հանդիպումը։ Ինչպես նշել է ռուս նախարարը, արդեն համաձայնեցվում են ժամկետներն ու օրակարգը։ Իսկ ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների Չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը նույնիսկ ճշգրտել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության ապագա հարթակի նիստը կարող է կայանալ առաջիկա ամիսներին։
Մինչդեռ, նման ձևաչափի ստեղծման ճանապարհին մեկը մյուսի հետևից տարբեր խոչընդոտներ են առաջանում. Իրանում իրականացվել է հարձակում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա, ու Թեհրանի և Բաքվի հարաբերություններն այժմ ծայրահեղ լարված են, ամեն ինչ հեռու է հարթ լինելուց նաև «վեցյակի» մյուս պետությունների փոխհարաբերություններում։ Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ տարածաշրջանի երկրները, այսպես թե այնպես, պետք է որոնեն միմյանց հետ երկխոսության ուղիներ, համագործակցության հարմար բանաձեւ։
Այն մասին, թե որքանով կենսունակ կարող է լինել «3+3» ձևաչափը և արդյոք հնարավոր է նրա գործարկումը մոտ ժամանակում, Caliber.Az-ին իր կարծիքն է հայտնել վրաստանցի քաղաքագետ, Կովկասի ժողովուրդների համադաշնության նախագահ Զաալ Կասրելիշվիլին։
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում «3+3» տարածաշրջանային ձեւաչափի հեռանկարները, որքանո՞վ է իրատեսական նման տարածաշրջանային համագործակցությունը։
- Ամեն ինչ պետք է դիտարկել միջազգային աշխարհաքաղաքական գործընթացների պրիզմայի միջով։ Այժմ համաշխարհային աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ողջ ուշադրությունը կենտրոնացած է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի վրա։ Այնքան էլ պարզ չէ այդ պատերազմի ելքը, բայց կասկած չկա, որ անկախ դրա ելքից, և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ուկրաինան չեն մնա այնպիսիներ, ինչպես նախկինում էին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը կարողացավ ազատագրել իր հողերը, ներառյալ Ղարաբաղը, Բաքուն և Թբիլիսին, այլ երկրների հետ համագործակցելով, գործարկեցին՝ լեգենդար Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհանը, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային տրանզիտը, իսկ այժմ մշակում են էներգետիկ մեգանախագիծ, որը, իմ կարծիքով, ավելի կարևոր է, քան նույնիսկ Մետաքսյա ճանապարհը։ Վերջերս Բուխարեստում համաձայնություն ձեռք բերվեց Ադրբեջանի, Հունգարիայի, Վրաստանի և Ռումինիայի կառավարությունների միջև՝ «կանաչ» էներգիայի զարգացման և մատակարարման ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին, որը նախատեսում է Սև ծովի հատակով ստորջրյա էլեկտրական մալուխի անցկացում։
Եվ սա ընդամենը սկիզբն է՝ հետո կլինեն գազը, նավթը և ցամաքային փոխադրումները, որոնք նախատեսվում է ավելացնել տասնապատիկ անգամ։ Չէ որ, եթե նույնիսկ Եվրոպան վերսկսի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, ապա նրան միևնույն է հարկավոր կլինեն այլընտրանքային մատակարարման ուղիներ։ Այս իմաստով ես համարում եմ, որ Վրաստանը որոշել է իր դերը մարդկության, հատկապես մեր կողքին բարեկամ Ադրբեջանի զարգացմանը նպաստելու առաքելության մեջ։
Սակայն Ռուսաստանի Դաշնությունը այս ֆոնին չի ցանկանում բաց թողնել իր շանսերը եւ փորձում է ամեն կերպ պահապանել տարածաշրջանում ազդեցությունը (տարածաշրջան ասելով նկատի ունեմ Սեւ եւ Կասպիի ավազանների երկրները)։ Այստեղ նա ունի իր խաղը, և Մոսկվան ձգտում է ձգձգել ժամանակը՝ բոլոր խնդրահարույց հարցերն իրեն ձեռնտու ձևաչափով լուծելու համար։ Օրինակ, Մոսկվան ասում է, որ ցանկանում է օդային հաղորդակցություն գործարկել Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև, բայց չի գործարկում, պնդում է, որ ողջունում է աբխազների, հարավօսերի երկխոսությունը վրացիների հետ, բայց ոչինչ չի անում։
Նույնը «3 + 3» ձևաչափի դեպքում. Մոսկվան փորձում է լինել այս նախաձեռնության հիմնական շարժիչը, քանի որ դա խաղաղ բանակցային ձևաչափ է, որը շատ հարմար է իր ծրագրերն իրականացնելու համար։ Այո, ընդհանուր առմամբ, ձևաչափը շատ լավն է ու հետաքրքիր, սակայն իրականում այն ունի իր դժվարությունները, չէ որ դրանք վեց երկրներ են՝ յուրաքանչյուրը իր շահերով։ Եվ այստեղ ոչ մի չեզոք ուժ չկա, ամեն մեկն իր շահն ունի։ Այսինքն՝ բավականին դժվար է պայմանավորվել։
- Իսկ Դուք կարո՞ղ եք առաջարկել ձեր տարբերակները:
- Վատ չէր լինի, օրինակ, ինչպես ինձ թվում է, եթե այստեղ լիներ ինչ-որ միջազգային չեզոք սուբյեկտ՝ պետություն կամ կազմակերպություն, որը երկխոսություն ձևավորեր մասնակիցներից յուրաքանչյուրի հետ՝ փնտրելով ընդունելի, բոլորի համար ընդհանուր լուծում։ Բայց սա ընդամենը տարբերակ է։ Իսկ կոնկրետ խոսելով, կարող եմ ասել, որ «3 + 3» ձևաչափը առաջ մղելու համար Թբիլիսին կարող է առաջարկել խաղաղ բանակցային հարթակի իր ծառայությունները։ Չէ որ ակնհայտ է, որ Վրաստանը և հենց Թբիլիսին ամենաչեզոք հարթակն են բոլորի համար։ Օրինակ, կարելի է սկզբի համար մեր մայրաքաղաք հրավիրել Իրանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին՝ այժմ այս երկրները, ինչպես գիտենք, չափազանց բարդ հարաբերություններ ունեն։ Եվ այստեղ կարելի է նստել և խոսել միմյանց հետ: Կան նաև չորս այլ երկրներ, նրանք իրենց տարաձայնություններ ունեն... Եվ այդ մասին չպետք է մոռանալ:
Իսկ եթե օբյեկտիվորեն ասել, ապա պետք է խոստովանել, որ Թուրքիան ավելի շուտ կպաշտպանի Բաքվի շահերը, քան Թեհրանի։ Նույնը Վրաստանի դեպքում. Թբիլիսին շատ ավելի մոտ է Բաքվի և Անկարայի դիրքորոշմանը, քան Թեհրանի ու Երևանի։ Եվ հենց այստեղ է ի հայտ գալիս դաշինքների ակնհայտ ձեւավորումը, որոնք այս կամ այն կերպ կազդեն բանակցային գործընթացի սուբյեկտիվության վրա. Ադրբեջան - Թուրքիա - Վրաստան եւ Ռուսաստան - Հայաստան - Իրան։
- Իսկ ինչու՞մն է կոնկրետ կայանում Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը «3 + 3» ձեւաչափի նկատմամբ եւ ինչպե՞ս ելք գտնել ստեղծված բարդ, հակասական իրավիճակից։
- Ինձ թվում է, որ Ռուսաստանը, ցավոք սրտի, այս նախաձեռնությունը առաջ է մղում ավելի շատ նրա համար, որպեսզի իրեն ցույց տա որպես խաղաղ բանակցային ձեւաչափեր ստեղծող։ Չէ որ, այժմ, ուկրաինական պատերազմի ֆոնին, ձևավորվել է Ռուսաստանի չափազանց բացասական, ես նույնիսկ կասեի, «արյունոտ» իմիջ, և հակամարտություններում միջնորդի բոնուս ունենալը Մոսկվայի համար նույնիսկ շատ գայթակղիչ է։ Թափահարելով դա որպես փաստարկ, Ռուսաստանը կարող է իրեն հռչակել որպես խաղաղարար և այդ կարգավիճակը օգտագործել Ուկրաինայի հետ բանակցություններում, Արևմուտքի համար ստեղծելով իր քաղաքական դիմանկարի մի տեսակ դրական լուսապսակ։ Իսկ ամենակարեւորը՝ դրա համար պահանջելով վերացնել արեւմտյան պատժամիջոցները։ Իհարկե, սա բավականին կասկածելի խաղ է, քանի որ Ռուսաստանին արդեն քչերն են հավատում։ Այնպես որ, ինձ թվում է, որ Մոսկվայի կողմից հիմա ակտիվորեն առաջ մղվող «3+3» ձևաչափը, արդյունքում կհայտնվի անշրջելի փակուղու մեջ։
Կարծում եմ, որ դրական արդյունքի համար պետք է ամեն ինչ վերանայել և սկսել մաքուր էջից. հիմնել բանակցային հարթակ և սեփական ներկայացուցիչ՝ Թբիլիսիում հնարավոր կենտրոնով և սկզբի համար կողմերից յուրաքանչյուրին առաջարկել հստակորեն նշել իրենց շահերը՝ գրավոր և առանց դիվանագիտական խաղերի: Որպեսզի այնուհետև համեմատել այդ դիրքորոշումները և փորձել ուղղակիորեն պարզել, գործի բերումով այնտեղ ինչն է ընդհանուր և ինչումն են հակասությունները: Եվ այս հարցը անշուշտ Ռուսաստանը չպետք է վերահսկի։ Իրանը, օրինակ, արգելակում է և քաղաքական մակարդակով խոչընդոտում է Զանգեզուրի միջանցքի գործարկմանը՝ բայց չէ որ միանգամայն պարզ է, որ առանց դրա բոլոր վեց երկրների բանակցային ձևաչափը դժվար թե հաջող լինի, ես նույնիսկ կասեի՝ սա է խնդրի հիմնաքարը։ Իսկ եթե պարզաբանել, թե ինչու է Իրանը դա անում, ապա կարող եք հասկանալ, որ Թեհրանի համառությունը խթանող գործոններից մեկը հանդիսանում է նրա չմասնակցելը տարածաշրջանում գլոբալ մեգանախագծերին, պատժամիջոցների առկայությունը։ Քանի որ Իրանը հանդիսանում է միջազգային քաղաքականության մեջ իզգոյ, այաթոլլահի ռեժիմը սպանում է մարդկանց, ոտնահարում է իր քաղաքացիների իրավունքները: Այնպես որ, այս համատեքստում Թեհրանը իրեն պահում է ավելի շուտ «եթե ինձ չի հասել, ինչո՞ւ պետք է ուրիշներն ունենան» բանաձևով: Եվ պետք է մտածել, թե ինչպես հարթել նման բնույթի տարաձայնությունները։ Եվ դարձյալ, դժվար թե Ռուսաստանը կարողանա այս համատեքստում հանդես գալ որպես նման հարցերի լուծման գործում հարմար համակարգող, արբիտր։
-Ձեր կարծիքով, այժմ ինչպիսի՞ վիճակում են գտնվում Ռուսաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները։ Դուք, օրինակ հիշատակեցիք Մոսկվայի և Թբիլիսիի միջև թռիչքների հնարավոր վերականգնման մասին տեղեկատվությունը։
- Այո, այս թեման հնչում է, բայց, ինչպես արդեն նշել եմ, դա չի նշանակում, որ այն կյանքի կկոչվի։ Ռուսաստանը ուղղակի իրարանցում է ստեղծում թեման «տաքացնելու» համար։ Թբիլիսին, իհարկե, դեմ չէ օդային հաղորդակցության վերականգնմանը, առավել ևս, նշեմ, որ ժամանակին մեր երկրների միջև թռիչքների դադարեցման նախաձեռնողը Վրաստանը չի եղել։ Սակայն ես անձամբ մոտ ապագայում այս հարցի լուծում չեմ ակնկալում։ Չնայած այժմ Վրաստան են լցվել, ինչպես ռուս զբոսաշրջիկներ, այնպես էլ միգրանտներ։ Մեզ մոտ, իհարկե, չեն խոչընդոտում նրանց գալուն, բայց ոչ բոլորն են գոհ ռուսների նման հոսքից։
Իսկ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի և Վրաստանի հարաբերություններին ընդհանրապես, ապա դրանք այժմ, ըստ էության, չկան։ Եվ դրանք կարող են լիարժեք դառնալ միայն այն դեպքում, երբ Մոսկվան ինքը, իր նախաձեռնությամբ, բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնի Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Թբիլիսիի ներկայացուցիչներին, ակտիվացնի Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման շուրջ երկխոսությունը։ Սակայն Մոսկվայից եկող՝ Աբխազիայի, Օսիայի և Վրաստանի միջև կոնֆեդերատիվ հարաբերությունների ձևաչափի վերաբերյալ առաջարկները Թբիլիսին կտրականապես չի ընդունի։ Որպես հակափաստարկ նշեմ, որ այս դեպքում Մոսկվան, եթե արդարացի է համարում նման որոշումը, նման պայմանագրեր կնքի Չեչնիայի կամ Թաթարստանի հետ։ Մեզ այս հարցի լիարժեք լուծումը պետք է միայն Վրաստանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում։

«Договариваться на Кавказе надо, вопрос - как»
В последние время в политическом пространстве Южного Кавказа вновь зазвучала тема формата «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран), который опять активно продвигает Москва. Глава МИД России Сергей Лавров в декабре прошлого года на пресс-конференции по итогам переговоров со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Москве сообщил, что готовится вторая встреча в формате «3+3». Как отметил российский министр, уже идет согласование дат и повестки дня. А директор Четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Денис Гончар даже уточнил, что заседание будущей платформы регионального сотрудничества может состояться в ближайшие месяцы.
Между тем на пути создания подобного формата одна за другой возникают различные препоны: в Иране совершено нападение на посольство Азербайджана и отношения Тегерана и Баку теперь накалены до предела, далеко не все гладко во взаимоотношениях и других государств «шестерки». Тем не менее очевидно, что странам региона так или иначе надо искать пути диалога друг с другом, подходящую формулу сотрудничества.
О том, насколько жизнеспособным может быть формат «3+3» и возможен ли его запуск в ближайшее время, свое мнение Caliber.Az высказал грузинский политолог, председатель Конфедерации народов Кавказа Заал Касрелишвили.
- Как вы оцениваете перспективы регионального формата «3+3», насколько реально такое региональное взаимодействие?
- Все следует рассматривать сквозь призму международных геополитических процессов. Сейчас все внимание мировых геополитических центров приковано к войне России и Украины. Не очень ясен итог этой войны, однако нет сомнений, что независимо от ее исхода и Россия, и Украина не останутся такими, как прежде. Вместе с тем Азербайджан смог освободить свои земли, включая Карабах, Баку и Тбилиси в сотрудничестве с другими странами запустили легендарный Баку-Тбилиси-Джейхан, железнодорожный транзит Баку-Тбилиси-Карс, а сейчас разрабатывается энергетический мегапроект, который, на мой взгляд, более важен, чем даже Шелковый путь. Недавно в Бухаресте было достигнуто соглашение о стратегическом партнерстве в области развития и доставки «зеленой» энергии между правительствами Азербайджана, Венгрии, Грузии и Румынии, которое предусматривает прокладку подводного электрокабеля по дну Черного моря.
И это только начало - далее будут газ, нефть и сухопутные перевозки, которые планируется увеличить в десять раз. Ведь даже если Европа возобновит отношения с Россией, то ей все равно будут нужны пути альтернативных поставок. В этом смысле я считаю, что Грузия определила свою роль в миссии содействия развитию человечества, тем более рядом с нами дружественный Азербайджан.
Однако РФ на этом фоне не хочет упускать свои шансы и пытается сохранить влияние в регионе всеми способами (под регионом я подразумеваю страны Черного и Каспийского бассейнов). Здесь у нее своя игра, и Москва стремится оттянуть время для решения всех проблемных вопросов в выгодном для себя формате. Например, Москва говорит, что хочет запустить авиасообщение между Грузией и Россией, но не запускает, утверждает, что приветствует диалог абхазцев, южных осетин с грузинами, но ничего не делает.
То же самое с форматом «3+3»: Москва пытается быть основным мотором этой инициативы, потому что это мирный переговорный формат, очень подходящий ей для осуществления своих планов. Да, в целом формат очень хороший и интересный, однако на деле он имеет свои сложности, ведь это шесть стран, со своими интересами каждая. И здесь нет ни одной нейтральной силы, у всех свой интерес. То есть договориться достаточно сложно.
- И вы можете предложить свои варианты?
- Было бы, например, неплохо, как мне кажется, если бы здесь был какой-то международный нейтральный субъект – государство или организация, которые формировали бы диалог с каждым из участников, подыскивая приемлемое, общее для всех решение. Но это лишь вариант. А говоря конкретно, могу утверждать, что для продвижения формата «3+3» Тбилиси может предложить свои услуги мирной переговорной площадки. Ведь очевидно, что Грузия и сам Тбилиси - наиболее нейтральная площадка для всех. Например, можно пригласить для начала в нашу столицу представителей Ирана и Азербайджана – сейчас у этих стран, как мы знаем, крайне сложные взаимоотношения. А здесь можно посидеть, поговорить друг с другом. Есть еще и четыре другие страны, и у них свои разногласия… И об этом не стоит забывать.
А если объективно, то следует признать, что Турция скорее поддержит интересы Баку, чем Тегерана. То же самое и с Грузией – Тбилиси гораздо ближе позиция Баку и Анкары, чем Тегерана и Еревана. И вот тут вырисовывается очевидное формирование блоков, которое так или иначе будет влиять на субъективность переговорного процесса: Азербайджан – Турция - Грузия и Россия – Армения - Иран.
- А в чем конкретно заключается интерес России к формату «3+3» и как найти выход из сложившейся непростой, противоречивой ситуации?
- Мне кажется, что Россия, к сожалению, продвигает эту инициативу больше для того, чтобы зарекомендовать себя как этакий созидатель мирных переговорных форматов. Ведь сейчас, на фоне войны в Украине, сформировался крайне негативный, я бы даже сказал, «кровавый» имидж России, и иметь бонус посредника в конфликтах для Москвы очень даже заманчиво. Размахивая им как аргументом, Россия может заявлять о себе как о миротворце и использовать этот статус в своих переговорах с Украиной, создавая для Запада этакий положительный ореол к своему политическому портрету. А главное – требуя за это снятия западных санкций. Конечно, это довольно сомнительная игра, потому как России уже мало кто верит. Так что мне кажется, что формат «3+3», активно продвигаемый сейчас Москвой, зайдет в итоге в необратимый тупик.
Полагаю, что для положительного результата всё следует переосмыслить и начинать с чистого листа: учредить переговорную платформу и своего представителя с возможном центром в Тбилиси и предложить для начала каждой из сторон четко обозначить свои интересы – письменно и без игривого дипломатического лака. Чтобы затем сверить эти позиции и попытаться разобраться непосредственно, на деле – что там общее и в чем противоречия. И курировать этот вопрос уж точно должна не Россия. Иран, например, тормозит и на политическом уровне препятствует запуску Зангезурского коридора – а ведь вполне понятно, что без этого сам переговорный формат всех шести стран вряд ли будет успешен, я бы даже сказал - это краеугольный камень проблемы. А если разобраться, почему это делает Иран, то можно понять, что одним из факторов, стимулирующих упрямство Тегерана, является его неучастие в глобальных мегапроектах в регионе, наличие санкций. Потому что Иран является изгоем в международной политике, режим аятолл убивает людей, нарушает права своих граждан. Так что в этом контексте Тегеран поступает скорее по формуле «если не досталось мне, почему это должно быть у других?». И надо думать, как сглаживать такого рода разногласия. И опять же, вряд ли Россия сможет выступить в этом контексте подходящим координатором, арбитром в решении таких вопросов.
- В каком, на ваш взгляд, состоянии сейчас находятся отношения России и Грузии? Вы, например, упомянули про информацию о возможном восстановлении авиарейсов между Москвой и Тбилиси.
- Да, эта тема звучит, но, как я уже отмечал, это не значит, что она воплотится в жизнь. Россия просто создает ажиотаж для «подогрева» темы. Тбилиси не против, конечно, восстановления авиасообщения, более того, отмечу, что не Грузия в свое время была инициатором приостановки рейсов между нашими странами. Однако лично я не жду решения этого вопроса в ближайшее время. Хотя в Грузию сейчас хлынули как российские туристы, так и мигранты. У нас, конечно, не препятствуют их приезду, однако не все довольны таким притоком россиян.
Что же касается отношений России и Грузии в целом, то они сейчас, по сути, никакие. И могут стать полноценными, только когда Москва сама, по своей инициативе, посадит за стол переговоров представителей Абхазии, Южной Осетии и Тбилиси, активизирует диалог по восстановлению территориальной целостности Грузии. Однако раздающиеся из Москвы предложения по формату конфедеративных отношений между Абхазией, Осетией и Грузией Тбилиси категорически не приемлет. В качестве контраргумента замечу, что пусть в таком случае Москва, если считает подобное решение справедливым, заключает аналогичные договоры с Чечней или Татарстаном. Нам нужно полноценное решение этого вопроса только в рамках территориальной целостности Грузии.