Հայաստանը և ՀԱՊԿ-ն. փախուստի փորձ, թե՞ դժգոհության հերթական դրսևորում Փորձագիտական կարծիքներ՝ Caliber.Az-կայքում
13 Մարտի 2023 12:49
Հայաստանը փաստորեն ինքնուրույն իջեցնում է իր կարգավիճակը ՀԱՊԿ-ում։ Երեւանը՝ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի քվոտայից հրաժարվելու առաջարկ է ներկայացրել ռազմական կազմակերպությանը։ Այդ մասին մարտի 10-ին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։ Նման որոշման մանրամասնների ու պատճառների մասին նա ոչինչ չի ասել, թեև սկզբունքորեն այդ քայլը տեղավորվում է ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ այն վերաբերմունքի մեջ, որը Հայաստանի իշխող թիմը արդեն երկար ժամանակ ցուցաբերում է։ Այստեղ տեղին է հիշել, օրինակ, թե ինչպես հունվարի սկզբին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը հրաժարվել է՝ իր տարածքում ընդունել ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Անխախտելի եղբայրություն-2023» զորավարժությունները։
Երեւանի ներկայիս որոշումը գործնականորեն նշանակում է Հայաստանի մասնակցության սահմանափակում ՀԱՊԿ-ի համակարգում, որը ներառում է նաեւ Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը ինքնաբերաբար զբաղեցնում են անդամ երկրների ներկայացուցիչները։ Ինքնին գլխավոր քարտուղարը հերթականությամբ, յուրաքանչյուր մասնակից երկրից նշանակվում է երկու տարի ժամկետով։
Ուրեմն, ինչի՞ վրա է ուղղված Հայաստանի ղեկավարության նոր որոշումը։ Սա Երևանի ինչ-որ ցուցադրական ազդանշա՞նն է, որ նա մտադիր է շարունակել իր աստիճանական, առաջընթաց շարժումը՝ այդ ռազմական դաշինքից դուրս գալու։ Եվ ինչպե՞ս կարող են այս մտադրությանը արձագանքել ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամները։ Չէ որ, եթե Հայաստանն վերջապես դադարի լինել այս կազմակերպության անդամ, նա լիովին կարող է բարձրացնել նաև՝ Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմակայանի և Թուրքիայի ու Իրանի հետ իր սաահմաններին Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի զինծառայողների ներկայության աննպատակահարմարության հարցը։
Այս հարցի հետ կապված, Caliber.Az-ի հետ իրենց մտքերով կիսվել են դաշինքի երկրներից հայտնի փորձագետները:
Ինչպես նշել է քաղաքական փորձագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, Ղրղզ-ռուսական սլավոնական համալսարանի (Բիշքեկ) պրոֆեսոր Ասկար Ջաքիշևը, լուրերը այն մասին, որ Երևանը ՀԱՊԿ-ին ներկայացրել է գլխավոր քարտուղարի տեղակալի քվոտայից հրաժարվելու առաջարկ՝ հանդիսանում է այս կազմակերպության նկատմամբ Փաշինյանի կառավարության քաղաքականություն շարունակությունը։
«Ն.Փաշինյանի, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու պահից, ՀԱՊԿ-ի հետ հանրապետության ղեկավարության հարաբերությունները չկազմավորվեցին։ Նման քաղաքական սառեցման նախաձեռնող հանդես է եկել Երևանը։ Բավական է հիշել ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստանի ներկայացուցչի ձերբակալությունը, որը սառը ցնցուղ դարձավ Մոսկվայի համար։ Եղել են նաև Մոսկվային հավատարիմ այլ բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների ձերբակալություններ։ Հայաստանի նոր իշխանությունների նման քայլերը տհաճորեն աններդաշնակել են Հայաստանի նախկին ղեկավարության քաղաքականության հետ։ Ես պատկերացնում եմ, որ Մոսկվայի և ՀԱՊԿ-ի ղեկավարության մոտ թողած տհաճ նստվածքը ազդել է ադրբեջանա-հայկական վերջին զինված հակամարտության ընթացքում նրանց անորոշ քայլերի վրա։ Տպավորություն էր ստեղծվել, որ Մոսկվան և ՀԱՊԿ-ն միտումնավոր ընդմիջում են արել մինչև որոշակի պահ չմիջամտելով հակամարտությանը, որպեսզի միջազգային քաղաքավարության դաս տան Հայաստանի ղեկավարությանը։
Այսօր, տեսնելով, որ չի ստացվում Մոսկվայից և ՀԱՊԿ-ի անդամ պետություններից ցանկալի քայլեր ստանալ Երևանի համար, նկատվում է՝ Հայաստանի անվտանգության ներկայիս երաշխավոր ՀԱՊԿ-ն, ըստ երեւույթին, Հայաստանի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու եւ Մոսկվայի հետ խզման դեպքում անհրաժեշտ աջակցություն խոստացած Արևմտյան երկրների օգնությամբ նրա անվտանգության նոր համակարգի ձևավորման աստիճանաբար փոխարինելու միտում։ Այս կապակցությամբ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի կարգավիճակի իջեցումը հանդիսանում է այդ ուղղությամբ առաջին քայլերից մեկը»,- համարում է ղրղզ վերլուծաբանը։
Բելառուսցի փորձագետ, Ուկրաինայի ապագայի ինստիտուտի վերլուծաբան Իգար Տիշկևիչը նշել է, որ Հայաստանի այս որոշումը՝ միանգամից երկու գործընթացի վկայություն է, որոնք փոխկապակցված են, բայց զարգանում են զուգահեռ։
«Երևանի համար առաջինը և առանցքայինը՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունից չարդարացված հույսերն են, կամ չարդարացված ակնկալիքները։ Հաշվի առնելով Ղարաբաղում վերջին պատերազմի պատմությունը՝ Հայաստանը դաշինքի անդամ երկրներից ավելի ակտիվ մասնակցություն, ավելի ակտիվ աջակցություն էր ակնկալում։ Բայց չստացավ: Առավել ևս, ՀԱՊԿ-ի գծով գործընկերների մեծ մասը շարունակեցին համագործակցել Ադրբեջանի հետ։ Եվ, վերջապես, վերջին մի քանի ամիսների իրադարձությունները խոսում են՝ Ադրբեջանի, մասամբ Թուրքիայի և Ռուսաստանի Դաշնության տակտիկական շահերի որոշակի նմանության մասին, համենայն դեպս Կովկասում տրանսպորտային միջանցքների հարցի մասով։ Այս կապակցությամբ Երևանի համար միանգամայն տրամաբանական է ինչ-որ կերպ մատնանշել իր վերաբերմունքը»,- ենթադրում է նա։
Երկրորդ ասպեկտը՝ ՀԱՊԿ-ի ընդհանուր ճգնաժամն է, որը կապված է առաջին հերթին Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի հետ, ասում է Տիշկևիչը։
«ՀԱՊԿ-ի հոդվածները ենթադրում են պատասխանատվության որոշակի մակարդակ և որոշակի արձագանք կազմակերպության անդամներից մեկի նկատմամբ՝ ագրեսիայի դեպքում։ Ռուսաստանը բռնազավթում է ուկրաինական տարածքների մի մասը և այսպիսով, դրանք ճանաչելու դեպքում, ստեղծւմ է պատերազմի մեջ ներքաշվելու վտանգ։ Այդ թվում նաև, պատերազմը կարող է տեղափոխվել հենց Ռուսաստանի Դաշնության տարածք։ Հետևաբար, արդեն այսօր ՀԱՊԿ-ի պետությունների զգալի մասը իրեն հեռու է պահում կազմակերպությանն ավելի ակտիվ մասնակցությունից և դրա հետագա զարգացումից։
Մասնավորապես, առնվազն Կենտրոնական Ասիայում նրանք սկսում են ապավինել հավաքական անվտանգության ապահովման այլընտրանքային ձեւերին։ Այսինքն, ես ուզում եմ հիշեցնել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության, և հատկապես Կենտրոնական Ասիայում նրա անվտանգության կառույցների կտրուկ ուժեղացման, ինչպես նաև Աստանայի անվտանգության համաժողովը տարածաշրջանային կազմակերպության վերափոխելու մտադրության մասին։ Ինչը նույնպես կարևոր է, և ինչը իսկապես հարվածում է ՀԱՊԿ-ի ապագային»,- ասել է փորձագետը։
Այսպիսով, ՀԱՊԿ-ն ինքը ճգնաժամի մեջ է, և ի վիճակի չէ արձագանքել մարտահրավերներին, թեկուզ այնպես, ինչպես Հայաստանը դա անհրաժեշտ կհամարեր։ Եվ մյուս կողմից, Հայաստանը անհրաժեշտ աջակցություն չի ստացել ո՛չ ՀԱՊԿ-ից, ո՛չ էլ Ռուսաստանի Դաշնությունից։
«Հետևաբար, Երևանի որոշումը՝ մի կողմից դեմարշ է և ավելի ակտիվ գործողությունների կոչ անելու փորձ, մյուս կողմից՝ փաստի արձանագրում։
Երևանը հազիվ թե այսօր տրամադրված է պեդալահարել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու, կամ նրա փլուզման հարցը, քանի որ դա նշանակում է լրացուցիչ լարվածության օջախի ստեղծում։ Այսինքն, Հայաստանը ցույց կտա իր անհամաձայնությունը կազմակերպության քաղաքականության հետ, նվազագույնի կհասցնի մասնակցությունը, բայց չի աշխատի նրա փլուզման համար։ Սա կապված է այդ թվում նաև ռուսական ռազմակայանի, և Հայաստանում ՌԴ-ի սահմանապահ զորքերի զինծառայողների հետ։ Այս պահին Երևանը նրանց փոխարինող չունի, և դրա համար չկան համապատասխան միջոցներ, գումարած՝ քաղաքականապես Հայաստանը գործնականում մեկուսացված է, եթե վերցնենք տարածաշրջանային պետությունները։ Հետեւաբար, Երեւանի համար ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը ավելի շուտ ձգձգվելու է ժամանակի ընթացքում, իսկ ռուսական զորքերի դուրսբերումը կարող է արդիական դառնալ միայն ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտից հետո»,- ամփոփել է բելառուսացի վերլուծաբանը։

Армения и ОДКБ: попытка бегства или очередное проявление недовольства?
Армения фактически самостоятельно понижает свой статус в ОДКБ. Ереван представил в военную организацию предложение об отказе от квоты заместителя генерального секретаря. Об этом заявил 10 марта пресс-секретарь МИД Ваан Унанян. О подробностях и причинах такого решения он ничего не сказал, хотя в принципе этот ход укладывается в то отношение к ОДКБ, которое правящая команда Армении демонстрирует уже продолжительное время. Тут уместно напомнить, например, как в начале января премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения отказалась принять на своей территории военные учения «Нерушимое братство-2023» Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.
На практике нынешнее решение Еревана означает ограничение участия Армении в системе ОДКБ, в которую входят также Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
Должность заместителя генерального секретаря ОДКБ автоматически занимают представители стран-членов. Сам генеральный секретарь поочередно назначается на срок два года от каждой страны-участника.
Итак, на что же направлено новое решение руководства Армении? Это некий показательный сигнал Еревана, что он намерен продолжить постепенное, поступательное движение к выходу из этого военного блока? И как могут отреагировать на это намерение другие участники ОДКБ? Ведь если в конце концов Армения перестанет быть членом этой организации, она вполне сможет поставить и вопрос о нецелесообразности присутствия российской 102-й военной базы в Гюмри и военнослужащих погранвойск РФ на ее границах с Турцией и Ираном.
Своими соображениями на этот счет поделились с Caliber.Аz известные эксперты из государств блока.
Как отметил политический эксперт, доктор исторических наук, профессор Кыргызско-Российского Славянского университета (Бишкек) Аскар Джакишев, новость о том, что Ереван представил в ОДКБ предложение об отказе от квоты заместителя генерального секретаря является продолжением политики правительства Пашиняна в отношении этой организации.
«С момента вступления Н.Пашиняна в должность премьер-министра Армении, отношения руководства республики с ОДКБ не заладились. Инициатором такого политического похолодания выступил Ереван. Достаточно вспомнить арест генсека ОДКБ - представителя от Армении, ставший холодным душем для Москвы. Были аресты и других высокопоставленных политиков, лояльных Москве. Такие шаги новых властей Армении неприятно диссонировали с политикой прежнего руководства Армении. Мне представляется, что отложившийся неприятный осадок у Москвы и у руководства ОДКБ сказался на их невнятных шагах в ходе последнего азербайджано-армянского вооруженного конфликта. Складывалось впечатление, что Москва и ОДКБ намеренно сделали паузу до определенного момента, не вмешиваясь в конфликт, чтобы преподать армянскому руководству урок международного политеса.
Сегодня, видя, что от Москвы и государств-членов ОДКБ не получается добиться желаемых для Еревана шагов, наблюдается тренд в направлении поэтапного замещения ОДКБ – нынешнего гаранта безопасности Армении, на формирование новой системы ее безопасности при помощи стран Запада, видимо, посуливших необходимую поддержку в случае выхода Армении из ОДКБ и разрыва с Москвой. В этой связи, понижение статуса Армении в ОДКБ является одним из первых шагов в этом направлении», - считает кыргызский аналитик.
Эксперт из Беларуси, аналитик Украинского института будущего Игар Тышкевич отметил, что данное решение Армении – это свидетельство сразу двух процессов, которые взаимосвязаны, но развиваются параллельно.
«Первый и ключевой для Еревана – это неоправданные надежды, либо неоправданные ожидания от членства в ОДКБ. С учетом истории недавней войны в Карабахе, Армения ожидала более активного участия, более активной поддержки государств-членов блока. Но не получила. Более того, большинство партнеров по ОДКБ продолжали сотрудничать с Азербайджаном. И, наконец, события нескольких последних месяцев говорят о некой схожести тактических интересов Азербайджана, частично Турции, и РФ, по крайней мере, в части вопроса по транспортным коридорам на Кавказе. В связи с этим для Еревана вполне логично каким-то образом обозначить свое отношение», - полагает он.
Второй аспект – это общий кризис ОДКБ, который связан в первую очередь с войной России против Украины, говорит Тышкевич.
«Статьи ОДКБ подразумевают определенную ступень ответственности и определенную реакцию в случае агрессии на одного из членов организации. Россия аннексирует часть украинских территорий и таким образом, в случае их признания, создает риски втягивания в войну. В том числе, война может перекинуться на территории самой РФ. Поэтому уже сегодня значительная часть государств ОДКБ дистанцируется от более активного участия в организации и от ее дальнейшего развития.
В частности, по крайней мере в Центральной Азии, начинают делать ставку на альтернативные формы обеспечения коллективной безопасности. То есть, я хочу напомнить о резком усилении Шанхайской организации сотрудничества, а именно ее структур безопасности в Центральной Азии, а также о намерении переформатировать Астанинскую конференцию по безопасности в региональную организацию. Что также важно, и что наносит действительно удар по будущему ОДКБ», - рассказал эксперт.
Таким образом, сама ОДКБ находится в кризисе, и не способна реагировать на вызовы по крайней мере так, как считала бы нужным Армения. И с другой стороны, Армения не получила нужной поддержки ни от ОДКБ, ни от РФ.
«Поэтому решение Еревана – это, с одной стороны, демарш и попытка призвать к более активным действиям, с другой стороны – констатация факта.
Педалировать вопрос выхода из ОДКБ или ее развала Ереван вряд ли сегодня настроен, потому что это означает создание дополнительной точки напряженности. То есть, Армения будет демонстрировать свое несогласие с политикой организации, минимизировать участие, но не будет работать на ее развал. В том числе это связано и с российской военной базой, и с военнослужащими Погранвойск РФ в Армении. На данный момент Еревану некем их заменить и нет соответствующих средств на это, плюс – политически Армения находится практически в изоляции, если брать региональные государства. Поэтому для Еревана выход из ОДКБ скорее растянется во времени, а вывод российских войск может стать актуальным лишь после окончания российско-украинской войны», - резюмировал белорусский аналитик.