«Ադրբեջանի գերազանցությունը նախանձ է առաջացնում Թեհրանի մոտ» Փորձագետները՝ Իրանի սադրանքների մասին
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, շաբաթ օրը ժամը 09:44-ից մինչև 10:26-ը Իրանի ՌՕՈւ ինքնաթիռը թռիչքներ է իրականացրել ադրբեջանա-իրանական պետական սահմանի երկայնքով: Նա Ադրբեջանի Զանգիլանի շրջանի երկայնությամբ պետական սահանից 3-5 կմ թռիչք է կատարել Բիլյասուվարի և հակառակ ուղղությամբ։ Տեղ-տեղ թռել է պետական սահմանի վրայով։ Մարտի 11-ին Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեիդ Աբբաս Մուսավին կանչվել է Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ համապատասխան բողոքի նոտա է հանձնվել նրան։
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը շատ բան է տեսել Իրանի կողմից։ Լարվածության գագաթնակետ է դարձել 44-օրյա պատերազմի օրերին իրանական զորքերի ներխուժումը Ադրբեջանի տարածք և այս տարվա հունվարին Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակումը։ Դիվանագիտական ներկայացուցչության վրա հարձակման առնչությամբ մինչև հիմա իրանական կողմը չի ներկայացրել գոնե ինչ-որ արժանահավատ բացատրություն, թե ինչպես է դա հնարավոր դարձել։ Եվ նման առանց այն էլ ծանր ֆոնի վրա Իրանի Իսլամական Հանրապետութան իշխանությունները ռազմական սադրանքներ են իրականացնում մեր երկրի սահմանին։ Ինչի՞ համար և ինչու՞: Ադրբեջանի նկատմամբ նման գործողություններով ընդհանրապես ինչպիսի՞ նպատակներ կարող է հետապնդել Իրանի իշխող վերնախավը։
Այս առնչությամբ Caliber.Az-ի հետ իրենց մտքերով կիսվել են հայտնի օտարերկրյա վերլուծաբանները:
Ռազմական և քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վախթանգ Մաիսայայի (Վրաստան) կարծիքով՝ Թեհրանը իր գործողություններով հրահրում է տարօրինակ և վտանգավոր միտումներ։
«Իմ կարծիքով, Իրանը ցանկանում է ցույց տալ իր ուժը։ Թել Ավիվի հետ նրա հակասությունների սրման ֆոնին Թեհրանում մտավախություն ունեն, որ Ադրբեջանը, հնարավոր է, կարող է ներգրավվել Իսրայելի և Իրանի միջև հնարավոր ռազմական գործողությունների մեջ, որոնք կապված են իրանական կողմից միջուկային ռումբի ստեղծման հետ։
Առավել ևս, որ Իրանի ղեկավարությունը, չգիտես ինչու, վերջերս Բաքվում Իսրայելի հետախուզության նախարար Գիլա Գամլիելի և Ադրբեջանի նախագահի միջև կայացած հանդիպումը ընկալում է որպես ռազմական սպառնալիք իր համար։ Թեև դա ամենևին էլ այդպես չէ, բավական է միայն հիշել, որ Իսրայելում Ադրբեջանի առաջին դեսպանը այս օրերին ուղղակիորեն հայտարարել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների դեպքում՝ Ադրբեջանը ոչ մի դեպքում իր տարածքը չի տրամադրի հակամարտող կողմերից որևէ մեկին։ Եվ սա բացարձակապես ճիշտ դիրքորոշում է։
Ես կարծում եմ, այստեղ թաքնված է նաև երկրորդ պահը։ Իրանը ցանկանում է ցուցարդել, որ նա հանդիսանում է Հարավային Կովկասում ինչ որ տարածաշրջանային հեգեմոն։ Ուստի նա փորձում է ներկայացնել, եթե կարելի է այսպես արտահայտվել՝ իր ռազմական դրոշի ներկայությունը։
Երրորդ գործոնը կայանում է նրանում, որ ԱՄՆ-ն այժմ վերածվում է գրեթե գլխավոր միջնորդի՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ի ներկայությունը, տարածաշրջանային գործերում նրանց ներգրավվածությունը Իրանին ստիպում են ինչ-որ կերպ վերաձևաչափել իր աշխարհաքաղաքական նկրտումները, և նա կարծում է, որ ցուցադրելով իր ռազմական ուժը՝ ի վիճակի է ինչ-որ մեկին վախեցնել։ Ես չգիտեմ, թե Թեհրանը այստեղ ինչի վրա է հույսը դնում, եթե ոչ վաղ անցյալում Ադրբեջանի Զինված ուժերը արդեն ցուցադրել են իրենց բարձր պաշտպանունակությունը, մարտական գերազանց հմտությունները։ Այսինքն, նրանք ի վիճակի են պատշաճ կերպով արձագանքել Իրանի կողմից ցանկացած հիպոթետիկ ռազմական սադրանքներին»,- համարում է վրացի փորձագետը։
Իսրայելցի հրապարակախոս Ավիգդոր Էսկինը (Երուսաղեմ) համարում է, որ Ադրբեջանը Իրանի համար հանդիսանում է անվերջ գրգռման օբյեկտ։
«Իրանի հյուսիսային հարևանը՝ բնակչության բոլոր շերտերի միջև ներդաշնակություն պահապանող պետություն է: Ադրբեջանում կենսամակարդակը շատ ավելի բարձր է։ Սրան ավելացնենք աշխարհի բոլոր երկրների հետ հարաբերություններ հաստատելու կարողությունը, և մենք կստանանք Ադրբեջանի գերազանցության ամբողջական պատկերը, որը Թեհրանի մոտ առաջացնում է նախանձ և եռում»,- ասում է նա։
Իրանի հյուսիսում ապրում է ավելի քան քսան միլիոն ադրբեջանցի։ Այդ մարդիկ զրկված են իրենց մշակույթը մայրենի լեզվով զարգացնելու և երեխաներին նույնիսկ ադրբեջանական անուններ տալու իրավունքից, նշել է Էսկինը։
«Պատահական չէ, որ այդ տարածաշրջաններում հատկապես նկատելի են ռեժիմի դեմ բողոքի ցույցերը։
Իր անկախ գոյության բոլոր տարիների ընթացքում Ադրբեջանը ձգտել է Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների։ Սակայն վերջին շրջանում Թեհրանում տիրում է սադրանքներ և վիրավորական ու մարտահրավերներ ներառող գործողություններով ագրեսիվ գիծ: Իրանում ստուգում են Ադրբեջանի հանդուրժողականության չափը։
Թեհրանում ակնհայտորեն հաշվի չեն առնում այն , որ Բաքուն ունի հուսալի գործընկերներ, և որ Ադրբեջանի սեփական ռազմական ներուժը որոշ ոլորտներում ավելի հզոր է, քան Իրանինը»,- եզրափակել է Էսկինը։

«Азербайджанское превосходство вызывает зависть у Тегерана» Эксперты о провокации Ирана
Как уже сообщалось, в субботу самолет ВВС Ирана с 09:44 до 10:26 совершал полеты вдоль азербайджано-иранской государственной границы. Он пролетел в 3-5 км от госграницы вдоль Зангиланского района в направлении Билясуварского района Азербайджана и обратно. В некоторых местах он пролетал над государственной границей. 11 марта посол Ирана в Азербайджане Сеид Аббас Мусави был вызван в Министерство иностранных дел АР, где ему была вручена соответствующая нота протеста.
За последние годы Азербайджан много чего видел от Ирана. Пиком напряжения стало вторжение иранских войск на территорию Азербайджана в дни 44-дневной войны и вооруженное нападение на посольство АР в Тегеране в январе этого года. По поводу нападения на дипмиссию до сих пор иранская сторона не представила хотя бы каких-то правдоподобных объяснений того, как это стало возможно. И на таком, и без того нелегком фоне, власти ИРИ осуществляют военные провокации на границе с нашей страной. Для чего и зачем? Какие вообще цели в отношении Азербайджана может преследовать правящая верхушка Ирана подобными действиями?
Своими мыслями по этому поводу поделились с Caliber.Аz известные иностранные аналитики.
По мнению доктора военных и политических наук Вахтанга Маисая (Грузия), Тегеран своими действиями провоцирует странные и опасные тенденции.
«Думаю, Иран хочет продемонстрировать свою силу. На фоне обострения его противоречий с Тель-Авивом в Тегеране опасаются, что Азербайджан, возможно, будет вовлечен в потенциальные боевые действия между Израилем и ИРИ, которые связаны с созданием ядерной бомбы иранской стороной.
Тем более, что иранское руководство почему-то воспринимает недавно состоявшуюся в Баку встречу министра разведки Израиля Гилы Гамлиэль с президентом Азербайджана как военную угрозу себе. Хотя это вовсе не так, стоит только вспомнить, что первый посол Азербайджана в Израиле на днях прямо заявил - в случае начала боевых действий против ИРИ Азербайджан ни в коем случае не предоставит свою территорию для действий ни одной из противоборствующих сторон. И это абсолютно правильная позиция.
Я думаю, здесь кроется еще и второй момент. Иран хочет продемонстрировать, что он является неким региональным гегемоном на Южном Кавказе. Поэтому он и пытается предъявить присутствие своего военного флага, если можно так выразиться.
Третий фактор заключается в том, что США сейчас превращаются в едва ли не главного медиатора процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Думаю, присутствие США, их вовлеченность в региональные дела заставляют Иран как-то переформатировать свои геополитические устремления, и он полагает, что, демонстрируя свои военные силы, способен напугать кого-то. Не знаю, на что тут рассчитывает Тегеран, если не так давно Вооруженные силы Азербайджана уже показали свою высокую обороноспособность, отличную боевую выучку. То есть, они способны соответствующим образом отреагировать на любые гипотетические военные провокации со стороны Ирана», - полагает грузинский эксперт.
Израильский публицист Авигдор Эскин (Иерусалим) считает, что Азербайджан является для Ирана объектом нескончаемого раздражения.
«Северный сосед Ирана – это государство, сохраняющее гармонию между всеми слоями населения. Уровень жизни в Азербайджане намного выше. Прибавим к этому умение налаживать отношения со всеми странами мира, и мы получим целостную картину азербайджанского превосходства, которое вызывает зависть и кипение у Тегерана», - говорит он.
На севере Ирана проживает более двадцати миллионов азербайджанцев. Эти люди лишены права развивать свою культуру на родном языке и даже давать своим детям азербайджан6ские имена, отметил Эскин.
«Не случайно, что в этих регионах манифестации протеста против режима особенно заметны.
Все годы независимого существования Азербайджан стремился к добрососедским отношениям с Ираном. Но в последнее время в Тегеране берет верх агрессивная линия, включающая провокации и отличающаяся оскорбительными и вызывающими действиями. В Иране проверяют меру терпимости Азербайджана.
В Тегеране явно не учитывают того, что у Баку есть надежные партнёры и что собственный военный потенциал Азербайджана в некоторых областях мощнее иранского», - заключил Эскин.