«Մինչև 2025 թվականը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումներ կլինեն» Մարկովի տեսակետը՝ Caliber.az կայքում
28 Մարտի 2023 11:59
Անցյալ շաբաթ՝ մարտի 24-ին, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրությունը ճանաչել է, որպես հանրապետության սահմանադրությանը համապատասխանող։ Ըստ էության, երկիրը այդ միջազգային ակտի տակ իր ստորագրությունը դրել էր դեռ 1988 թվականին, սակայն 2004-ին երկրի արդարադատության նույն բարձրագույն մարմինը այդ նույն Կանոնադրությունը համարեց այն ժամանակ գործող Հիմնական օրենքին հակասող, և դրա վավերացումը հետաձգվել էր։
Երևանում երկար ժամանակ այդ հարցին չէին վերադառնում, սակայն օրեր առաջ Սահմանադրական դատարանը հավանություն է տվել Հռոմի ստատուտին միանալուն։ Սա նշանակում է, որ այժմ Հայաստանը գտնվում է Հաագայի տրիբունալի իրավասության ներքո, որը կարող է հանրապետությունում անցկացնել հետաքննություններ և ձերբակալություններ։ Ամեն ինչ լավ կլիներ, բայց բանը նրանում է, որ ՄՔԴ-ի նախաքննական պալատը մարտի 17-ին՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կալանքի օրդեր է տվել, և այժմ ծագում են բնականոն հարցեր՝ Երևանի արագացրած որոշումը կապված է արդյո՞ք ՄՔԴ-ի կողմից Ռուսաստանի նախագահին կալանավորելու օրդերի տրման հետ և Մոսկվան ինչպե՞ս կարձագանքի դրան։
Այս և այլ հարցերով Caliber.Az-ը դիմել է՝ Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկովին։
Հաագայի դատարանի կողմից Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կալանքը հաստատելուց բառացիորեն մի քանի օր անց, Հռոմեական ստատուտը Հանրապետության սահմանադրության հետ համապատասխանության մասին՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը չափազանց բացասական է ընկալվում Մոսկվայում։
«Ես նույնիսկ կասեի, որ ռուս հասարակությունը Հայաստանի այս քայլը ընկալում է որպես դավաճանություն։ Դրանով հանդերձ, ռուսական շատ լրատվամիջոցներ, հայկական սփյուռքի շատ ուժեղ ազդեցության ներքո փորձում են լռության մատնել այս փաստը։ Թեև սա նույնիսկ սփյուռք չէ, այլ համակարգ, որը ներառում է ինչպես հայերին, այնպես էլ ռուսներին և հավանաբար հանդիսանում է ամենահզոր էթնիկ խմբավորումը։ Այն բանից հետո, երբ հրեաների մեծ մասը հեռացան Ռուսաստանից, հայերը իրենից ներկայացնում են ամենաուժեղ էթնիկ խմբակցություն ռուսական լրատվամիջոցներում, ֆինանսական կառույցներում և վերջապես՝ քաղաքականության մեջ: Եվ այս հայկական համակարգը ամեն ինչ կանի, որպեսզի Ռուսաստանը ոչ մի կերպ չարձագանքի դրան, իսկ ամենալավը, որպեսզի Ռուսաստանի քաղաքացիների մեծամասնությունը այդ մասին ընդհանրապես չիմանան։ Այնուամենայնիվ, իշխանության մարմիններում այդ մասին գիտեն, և զայրացած են։ Ինչ-որ պահ Հայաստանի ղեկավարության չարաճճիությունները կարող են լցնել Ռուսաստանի ղեկավարության համբերության բաժակը»,- համարում է ռուս քաղաքագետը։
Իսկ ընդհանրապես, Ս.Մարկովի կարծիքով, Հայաստանը ճանաչել է Հռոմի ստատուտը, որպեսզի այն օգտագործի Ադրբեջանի դեմ։
«Դժվար թե Երևանը ուզում է դրանով իր համար տնտեսական նախապատվություններ ու առավելություններ սակարկել Ադրբեջանի հետ բանակցություններում։ Հայաստանը ցանկանում է որքան հնարավոր է շուտ ՄՔԴ-ին ներկայացնել՝ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի կապակցությամբ Ադրբեջանի դեմ բողոքի հայտարարություն, որը հայկական կողմը փորձում է մեկնաբանել որպես Ղարաբաղի հայ բնակչության «ցեղասպանության» գրեթե նախապատրաստում, որը, իհարկե, հանդիսանում է լիովին ոչ ադեկվատ հայտարարություն։ Պետք է ասել, որ հայկական համակարգի ներկայացուցիչները ազդեցիկ են ոչ միայն Ռուսաստանում, այլ նաև ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայում։ Այժմ հայկական լոբբին հույս ունի ՄՔԴ-ում գտնել համախոհներ։
Բացի այդ, Փաշինյանը մշտապես ճնշում է գործադրում Ռուսաստանի վրա՝ նրանից պահանջելով գրավել ավելի հայանպաստ դիրքորորշում, սպառնալով, որ հակառակ դեպքում Հայաստանը կգնա դեպի Արեւմուտք։ Եվ դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշման այս քաղաքականությունը շարունակվում է արդեն բավականին երկար։ Հայաստանի իշխանությունները արդեն վաղուց են աշխատում այս ուղղությամբ։ Դրան կարելի է վերաբերել Փաշինյանի կողմից պետական պաշտոններում արևմտամետ քաղաքական գործիչների նշանակումը , ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության երկիր հրավիրումը, ինչպես նաև վարչապետի տարբեր բացասական գործողությունները ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձություններին, ապա, ինչպես կարծում է Ս. Մարկովը, իրավիճակն այնտեղ իսկապես սուր է։
«Դա կապված է Լաչինի ճանապարհին ադրբեջանցի բնապահպանների խաղաղ ակցիայի հետ։ Իսկ այժմ ադրբեջանական բանակը վերահսկողության տակ է վերցրել Լաչինի ճանապարհից հյուսիս ընկած գրունտային ճանապարհը։ Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանը կորցրել է՝ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավորապես պատասխանատվության գոտի ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու և անձնակազմի ռոտացիա իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները։ Հետևաբար, այժմ լարվածությունը կարող է մեծանալ։
Սակայն, ընդհանուր առմամբ, դա կապված է այն բանի հետ, որ Հայաստանը դուրս չի բերում իր զորամասերը Ղարաբաղից և կոնկրետ քայլեր չի ձեռնարկում Ղարաբաղի մնացած տարածքների նկատմամբ վերահսկողությունը Ադրբեջանին փոխանցելուն նախապատրաստվելու համար, որտեղ տեղակայված է խաղաղապահ քանակակազմը և ապրում է հայ բնակչությունը։ Այս ուղղությամբ ոչ մի գործողություններ չեն ձեռնարկվում։ Ուստի կարելի է ենթադրել, որ մինչև 2025 թվականը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կլինեն որոշակի բախումներ, քանի որ ռազմական առճակատումը տարածաշրջանում դեռ պահապանվում է»,- ամփոփել է Ս. Մարկովը։

На прошлой неделе, 24 марта, Конституционный суд Армении признал Римский статут Международного уголовного суда (МУС) соответствующим Конституции республики. По сути, страна поставила свою подпись под этим международным актом еще в 1998 году, но в 2004-м тот же высший орган правосудия страны счел этот самый Статут противоречащим действовавшему тогда Основному закону, и его ратификация была отложена.
Долгое время в Ереване к этому вопросу не возвращались, но несколько дней назад КС одобрил присоединение к Римскому статуту. Это означает, что теперь Армения находится в юрисдикции Гаагского трибунала, который может проводить в республике расследования и задержания. Все бы ничего, но дело в том, что досудебная палата МУС 17 марта выдала ордер на арест президента РФ Владимира Путина, и теперь возникают закономерные вопросы – связано ли форсированное решение Еревана с выдачей МУС ордера на арест президента России и как на это отреагирует Москва?
С этими и другими вопросами Caliber.Az обратился к директору Института политических исследований, российскому политологу Сергею Маркову.
Как прежде всего отметил С. Марков, решение КС Армении о соответствии Римского статута Конституции республики буквально через несколько дней после того, как Гаагский суд санкционировал арест президента РФ Владимира Путина, воспринимается в Москве крайне негативно.
«Я бы даже сказал, что российское общество воспринимает этот шаг Армении как предательство. При этом многие российские СМИ, под влиянием очень сильной армянской диаспоры, пытаются умалчивать этот факт. Хотя это даже не диаспора, а система, которая включает в себя как армян, так и русских и является, наверное, самой могущественной этнической группировкой. После того как большая часть евреев уехала из России, армяне являют собой самое сильное этническое сообщество в российских СМИ, финансовых структурах, наконец, в политике. И эта армянская система будет делать все, чтобы Россия никак не реагировала на это, а лучше всего, чтобы большинство граждан России об этом вообще не узнали. Тем не менее в органах власти об этом знают, и там разгневаны. В какой-то момент выходки руководства Армении могут переполнить чашу терпения российского руководства», - считает российский политолог.
Вообще же, по мнению С. Маркова, Армения признала Римский статут, чтобы использовать это против Азербайджана.
«Вряд ли Ереван хочет тем самым выторговать себе экономические преференции и преимущества в переговорах с Азербайджаном. Армения хочет как можно быстрее подать в МУС заявление против Азербайджана в связи с ситуацией на лачинской дороге, которую армянская сторона пытается трактовать как чуть ли не подготовку к «геноциду» армянского населения Карабаха, что, конечно же, является совершенно неадекватным заявлением. Надо сказать, что представители армянской системы влиятельны не только в России, но и в США, ЕС, в частности во Франции.  Теперь армянское лобби надеется найти союзников в МУС.
Кроме того, Пашинян все время давит на Россию, требуя от нее занять более проармянскую позицию, угрожая тем, что в обратном случае Армения уйдет на Запад. И эта политика переориентации на Запад продолжается уже достаточно давно. Власти Армении уже давно работают в этом направлении. Сюда можно отнести назначение Пашиняном на государственные должности прозападных политиков, приглашение в страну миссии наблюдателей ЕС, а также различные негативные действия премьера в отношении ОДКБ», - подчеркнул наш собеседник.
Что касается событий в Карабахе, то, как полагает С. Марков, там обстановка действительно острая.
«Это связано с мирной акцией азербайджанских экологов на лачинской дороге. А теперь еще азербайджанская армия взяла под контроль грунтовую дорогу севернее лачинской дороги. Таким образом, получается, что Армения потеряла все возможности перебрасывать военное снаряжение и осуществлять ротацию личного состава в зону временной ответственности РМК в Карабахе. Поэтому сейчас напряженность может возрасти.
Однако в целом она связана с тем, что Армения не выводит свои воинские подразделения из Карабаха и не осуществляет конкретных шагов по подготовке передачи контроля над оставшейся частью Карабаха, где размещен миротворческий контингент и проживает армянское население, Азербайджану. Никаких действий в этом направлении не предпринимается. Поэтому можно предположить, что до 2025 года между Арменией и Азербайджаном будут какие-то столкновения, поскольку военное противостояние в регионе еще сохраняется», - резюмировал С. Марков.