«Սա Երևանի հուսահատության ժեստ է» Ուկրաինացի քաղաքագետները քննադատել են Փաշինյանին
Մաիսի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իշխող խմբակցության նախաձեռնող խմբի նիստ է անցկացրել, որտեղ մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել։ Կուսակցական համախոհների առջև նրա ելույթը ամբողջ փառքով բացահայտում է Երևանի խաղը քաղաքական դաշտում։ Զեկուցելով՝ Հաղթանակի օրը նշելու համար Մոսկվա կատարած իր այցի մասին՝ վարչապետը, մասնավորապես, ընդգծել է, « որ չի ուզում նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչ կարող է պատահել Հայաստանի հետ, եթե Ռուսաստանը անհաջողություն կրի և պարտվի Ուկրաինայում»։ Ինչպես փոխանցում է հայկական «Հրապարակ» օրաթերթը՝ Փաշինյանն իր կուսակիցներին հայտարարել է, որ նման դեպքում «Հայաստանին սպասվում է հարյուր տարվա վաղեմության դեպքերի կրկնություն և անկախության կորուստ»։ Հետաքրքիր է, իսկ Փաշինյանի այս արարմունքի մասին ի՞նչ են մտածում բուն Ուկրաինայում։
Ահա թե այդ առնչությամբ ինչ է նշել՝ ուկրաինացի միջազգային հարաբերությունների փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Պետրո Օլեշչուկը՝ Caliber.az-ի հետ զրույցում։
Փաշինյանի հայտարարությանը Կիևի պաշտոնական արձագանքը, քաղաքագետի կարծիքով, առայժմ չի եղել, քանի որ դրա մասին հայտնի է միայն հայկական մամուլից՝ պաշտոնական մակարդակով այն չի հնչեցվել։
«Միևնույն ժամանակ բոլորը հասկանում են, որ Հայաստանը պաշտոնապես հանդիսանում է Ռուսաստանի դաշնակից, ինչի ապացույցն է նրա ղեկավարի այցը Մոսկվա՝ զորահանդեսին։ Այնտեղ Փաշինյանը դարձել է այն սակավաթիվ պետությունների ղեկավարներից մեկը, ով համաձայնվել է լինել Պուտինի կողքին, ով արդեն գտնվում է կասկածյալի կարգավիճակում՝ ուկրաինական հողի վրա ցեղասպանության իրագործման փաստի մեջ»,- ընդգծել է Պ. Օլեշչուկը։
Նա համարում է, որ այսպիսով, Փաշինյանի հայտարարությունների իմաստը պարզ է՝ այն բնութագրում է Հայաստանի ներկայիս քաղաքականությունը։
«Եվ սա խոսում է այն մասին, թե ինչպիսի ամենախոր փակուղու մեջ են հայտնվել այն երկրները, որոնք փորձել են շահավետ հարաբերություններ կառուցել Ռուսաստանի հետ՝ պատմությունը նրանց համար ավարտվում է քննադատական և բացասականորեն: Մասնավորապես, Հայաստանը ինքն է իրեն դարձրել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների պատանդ։ Ողջ աշխարհը ցանկանում է Մոսկվային պարտությունը, իսկ Երևանը ստիպված է ցանկանալ նրա հաղթանակը։ Նման ստորաքարշությունը ինքնին ասում է իր մասին։ Եվ ինձ թվում է, որ սա մի իրավիճակ է, որից Հայաստանի համար դժվար կլինի գտնել ինչ որ արժանի ելք»,- ընդգծել է քաղաքագետը։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, այսօր կարելի է նկատել, թե ինչպես է Կրեմլը կորցնում իր կշիռը հետխորհրդային տարածքում, ինչը նկատելի է թեկուզ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդերեյ Երմակի՝ Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի պարբերականներում հրապարակված հոդվածին ՌԴ ԱԳՆ-ի զայրացած արձագանքից։
«Այդ հոդվածում մատնացույց են արվել միանգամայն ակնհայտ բաներ, որ Ռուսաստանը հետխորհրդային տարածքում շարունակում է իրեն պահել որպես գաղութարար և ԱՊՀ երկրների հետ հարաբերություններում իրականացնում է այնպիսի քաղաքականություն, կարծես այդ երկրները առաջվա պես հանդիսանում են ռուսական գաղութային կայսրության մաս։ Հասկանալի է, որ դա առաջացրել է Մոսկվայի բուռն արձագանքը, և ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովան նույնիսկ փորձել է հերքել նման պնդումները՝ վստահեցնելով, որ Մոսկվան բոլոր հարևան երկրներին համարում է որպես լիարժեք գործընկերներ։ Սակայն բոլորը գիտեն, որ դա ամենևին էլ այդպես չէ»,- ընդգծում է ուկրաինացի փորձագետը։
Ուկրաինայում Ռուսաստանի պարտությունը, վստահ է նա, կհանգեցնի Ռուսաստանի գաղութարար քաղաքականության փլուզմանը, և մերձավոր երկրները, որոնք դա չեն գիտակցում, նույնպես կարող են ծածկվել «մեծ պայթյունի ալիքով»։
«Փաշինյանի նման հայտարարությունը առնվազն կեղծավոր է և անհեռատես, քանի որ Երևանին վաղը կարող է պետք լինել՝ կրկին դիմել Արևմուտքին։ Իսկ երկրի ղեկավարի նման պահվածքը, երբ նա փորձում է ստանալ Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչների աջակցությունը և միաժամանակ հակադրվում հենց այս արևմտյան քաղաքականությանը, ավելի քան հակասական է։ Երկու աթոռների վրա նստելու ձգտումը կարող է ավարտվել նրանով, որ Հայաստանը ընդհանրապես կհայտնվի առանց իր և իր ապագայի համար ընդունելի տարբերակների»,- ասել է Պ. Օլեշչուկը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հետ զրույցում նշել է ուկրաինացի ռազմական փորձագետ, Ուկրաինայի Զինված ուժերի հատուկ նշանակության առաջին բրիգադի մամուլի սպա Տարաս Բերեզովեցը, նույնիսկ մայիսի 9-ին՝ Փաշինյանի Մոսկվա ժամանելը շատ ասեկոսներ է առաջացրել, քանի որ ի սկզբանե Հաղթանակի օրվա տոնակատարությանը Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությունը պլանավորված չէր։ Այս հաշվով Ուկրաինաի ԱԳՆ-ն արտահայտել է իր վերաբերմունքը, այդ առնչությամբ Մոսկվայում նշված բոլոր երկրների նման քայլը անվանելով «ոչ բարեկամական»։
«Փաշինյանը, ըստ էության, այժմ անկյուն է քաշվել և կարծում է, որ առայժմ ողջ ուշադրությունը կենտրոնացած է Ուկրաինայում պատերազմի վրա, ապա ոչ ոք նրա քաղաքական խաղերի ժամանակը չի ունենա։ Իսկ Ադրբեջանին և Թուրքիային հենց ժամանակն է, որ մինչև վերջ հասցնեն խաղաղության պայմանագիրը։ Հասկանալի է, որ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում խաղում է իր կեղտոտ խաղը՝ տիրապետելով Ղարաբաղում խաղաղապահների ուժերի, բայց ոչինչ չի ձեռնարկում իրավիճակը կարգավորելու համար։ Ահա և Փաշինյանը բացահայտ նետվում է Արևմուտք կողմը, բայց հետո քայլ է անում հակառակ ուղղությամբ։ Սա հուսահատության քայլ է, ներքին անկայուն իրավիճակ, որտեղ երկրի վարչապետը գտնվում է հայ ազգայնականների ճնշման տակ։ Իմ կարծիքով, նա կշարունակի այդպես գործել՝ անընդհատ մանեւրելով ու հուսալով, որ չի կորցնի և նրանց, և մյուսների աջակցությունը։ Սակայն նման բնույթի նաև մնացած բոլոր գործողությունները միայն կհանգեցնեն Ուկրաինայի հետ հարաբերությունների բարդացմանը։ Ընդ որում Արևմուտքը նույնպես հետևում է իրավիճակին, և այնպես չպատահի, որ գործը հասնի այն պատժամիջոցներին, որոնք կարող են կիրառվել Հայաստանի նկատմամբ։ Ինչպես, ըստ էության, նաև Վրաստանի նկատմամբ, որը բացել է առանց վիզայի հաղորդակցություն Ռուսաստանի Դաշնության հետ»,- ասել է Տ. Բերեզովեցը:
Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ուկրաինական կենտրոնի տնօրեն Իգոր Սեմիվոլոսը Caliber.az-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրադարձությունների զարգացման տարբեր տարբերակները կանխատեսելու և իր գործողությունները նախօրոք պլանավորելու քաղաքական գործչի կարողությունը մնում է, որպես ամենապահանջվածներից մեկը։
«Ուկրաինայի գլխավոր շտաբում, օրինակ, ռազմական գործողություններ պլանավորելու ժամանակ ելնում են ամենապահպանողական սցենարից, իսկ հետո առաջարկվում են այլ հնարավորություններ։ Այսինքն, երբ քաղաքական գործիչը ասում է, որ չի կարող պատկերացնել, որ Ռուսաստանը կարող է պարտվել պատերազմում, նա զուրկ է կամ ֆանտազիայից, կամ ռազմավարական մտածողությունից, կամ չի կարողանում առերեսվել ճշմարտության հետ և նախընտրում է գլուխը թաքցնել ավազի մեջ»,- նշել է ուկրաինացի քաղաքագետը։ .
Եվ Փաշինյանի քեյսի համար, նրա խոսքով, նման «ջայլամային» պահվածքը գործնականում նորմա է։
«Վերջիվերջո ես լավ եմ հիշում Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում նրա զրույցը՝ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, որտեղ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում հաղթանակի հաշվառմամբ՝ Ադրբեջանի տարածքների օկուպացված մասում հայերի իրավունքի մասին նրա ռեպլիկան, մեղմ ասած՝ թեթևամիտ էր։ Փաշինյանի խնդիրը՝ նշանակալից չափով ինքնին Հայաստանի խնդիրն է, որը խրվել է ժամանակի ու տարածության մեջ և արել է պարտվողական խաղադրույք…»,- համարում է Ի. Սեմիվոլոսը։

«Это жест отчаяния Еревана»
11 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян провел заседание инициативной группы правящей фракции, где сделал ряд любопытных заявлений. Его речь перед соратниками по партии в полной красе раскрывает игру Еревана на политическом поле. Отчитываясь о поездке в Москву на празднование Дня победы, премьер, в частности, подчеркнул, «что не хочет даже представлять, что может случиться с Арменией, если Россия потерпит неудачу и проиграет в Украине». Как сообщает армянская газета «Грапарак», Пашинян заявил однопартийцам, что в таком случае «Армению ждет повторение событий столетней давности и потеря независимости». Интересно, а что думают об этой выходке Пашиняна в самой Украине?
Вот что заметил по этому поводу в беседе с Caliber.Аz украинский эксперт-международник, доктор политических наук Петро Олещук.
Официальной реакции Киева на заявление Пашиняна, по мнению политолога, пока не было, так как о нем известно лишь со слов армянской прессы – на официальном уровне оно не прозвучало.
«В то же время все понимают, что Армения официально является союзником России, что доказывает визит ее лидера в Москву на военный парад. Там Пашинян оказался одним из немногих глав государств, кто согласился находиться рядом с Путиным, который уже находится в статусе подозреваемого по факту совершения геноцида на украинский земле», - подчеркнул П.Олещук.
Таким образом, считает он, смысл заявлений Пашиняна понятен - он характеризует нынешнюю политику Армении.
«И это говорит о том, в каком глубочайшем тупике оказались те страны, которые пытались выстраивать выгодные отношения с Россией, - история завершается для них критично и негативно. В частности, Армения сама сделала себя заложницей отношений с Россией. Весь мир желает поражения Москве, а Ереван вынужден желать ей победы. Такое подобострастие говорит само за себя. И мне кажется, что это ситуация, из которой Армении сложно будет найти какой-то достойный выход», - подчеркнул политолог.
Вообще же, по его словам, сегодня можно наблюдать, как Кремль теряет свой вес на постсоветском пространстве, что заметно хотя бы по гневной реакции российского МИДа на публикацию статьи главы офиса президента Украины Андрея Ермака в изданиях Азербайджана и Узбекистана.
«В этой статье указываются вполне-таки очевидные вещи - что Россия продолжает вести себя на постсоветском пространстве как колонизатор и в отношениях со странами СНГ осуществляет такую политику, будто эти страны по-прежнему являются частью российской колониальной империи. Понятно, что это вызвало бурную реакцию Москвы, и официальный представитель российского МИД Захарова даже пыталась опровергнуть подобные утверждения, уверяя, что Москва рассматривает все страны ближнего зарубежья как полноценных партнеров. Однако все знают, что это совсем не так», - подчеркивает украинский эксперт.
Разгром России в Украине, уверен он, приведет к краху российской колониальной политики, и близлежащие страны, которые этого не сознают, может тоже накрыть «большой взрывной волной».
«Такое заявление Пашиняна как минимум лицемерно и недальновидно, потому что Еревану завтра снова может понадобиться обратиться к Западу. А подобное поведение главы страны, когда он пытается заручиться поддержкой политиков Европы и США и при этом выступает против этой самой западной политики, более чем противоречиво. Стремление усидеть на двух стульях может закончиться тем, что Армения вообще окажется без приемлемых вариантов для себя и своего будущего», - сказал П. Олещук.
Как отметил в беседе с Caliber.Az украинский военный эксперт, пресс-офицер первой бригады специального назначения ВСУ Тарас Березовец, даже сам приезд Пашиняна в Москву на 9 мая вызвал много кривотолков, потому что изначально не планировалось участие представителей Армении в праздновании Дня победы. МИД Украины выразил свое отношение на этот счет, назвав такой шаг всех стран, что отметились по этому поводу в Москве, «недружественным».
«Пашинян, по сути, сейчас загнан в угол и считает, что пока все внимание сконцентрировано на войне в Украине, то до его политических игр никому нет дела. А Азербайджану и Турции самое время додавить мирный договор. Понятно, что Россия на Южном Кавказе играет свою грязную игру – располагая силами миротворцев в Карабахе, но не предпринимая ничего для налаживания ситуации. Вот Пашинян и лавирует вплоть до откровенного шараханья в сторону Запада, но потом делает шаг в противоположную сторону. Это шаг отчаяния, внутренней нестабильной ситуации, где премьер-министр страны находится под давлением армянских националистов. На мой взгляд, он будет действовать так и впредь, постоянно лавируя и надеясь, что не потеряет поддержку и тех, и других. Однако и все другие действия такого рода будут приводить лишь к осложнению отношений с Украиной. Причем Запад тоже следит за ситуацией, и как бы дело не дошло до санкций, которые могут быть наложены на Армению. Как, собственно, и в отношении Грузии, которая открыла безвизовое сообщение с РФ», - сказал Т. Березовец.
В беседе с Caliber.Аz директор украинского Центра ближневосточных исследований Игорь Семиволос отметил, что умение политика предусматривать разные варианты развития событий и заранее планировать свои действия было и остается одним из самых востребованных.
«В украинском Генеральном штабе, например, при планировании военных операций отталкиваются от самого консервативного сценария, а дальше предлагаются другие опции. То есть, когда политик говорит, что не может себе представить, что Россия может проиграть войну, он лишен или фантазии, или стратегического мышления, или не может посмотреть правде в глаза и предпочитает прятать голову в песок», - отметил украинский политолог.
И для кейса Пашиняна, по его словам, такое «страусиное» поведение практически норма.
«В конце концов я хорошо помню его дискуссию с президентом Азербайджана Алиевым на полях Мюнхенской конференции безопасности, где его реплика о праве армян на оккупацию части территорий Азербайджана ввиду победы в Первой Карабахской войне была, мягко говоря, опрометчивой. Проблема Пашиняна – в значительной степени проблема самой Армении, которая застряла во времени и пространстве и сделала проигрышную ставку…» - считает И. Семиволос.