Մոլդովայում գագաթնաժողովի չոր մնացորդը YouTube Caliber.Az ալիքի տեսանյութ
Անցած հինգշաբթի ավարտվեց Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև  բարձր մակարդակով հերթական հանդիպումը՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Այս կոնֆիգուրացիայի ոչ պաշտոնական խոսակցությունների հիմքը դրվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովում, երբ առաջին անգամ հանդիպում է տեղի ունեցել՝ ոչ միայն բոլորիս արդեն ծանոթ Եվրամիության խորհրդի նախագահի Շառլ Միշելի բրյուսելյան եռակողմ ձևաչափով, այլ նաև առաջին անգամ Ֆրանսիայի ղեկավար Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ։ Հանդիպման մասնակիցների  շրջանում նրա անունը առաջարկվեց վերջին պահին, և ադրբեջանական կողմն այն ժամանակ որևէ առարկություն չհայտնեց՝ հասկանալով, որ հանդիպումները տարբեր են լինում՝  ինչպես ֆորմալ ձևով հաստատված ռուսական և բրյուսելյան ձևաչափեր, այնպես էլ ոչ պաշտոնական զրույցներ՝ սուրճի կամ թեյի շուրջ՝ ԵՀՔ գագաթնաժողովների հարթակներում:
Սակայն, ինչպես հիշում ենք, Պրահայի այդ հանդիպումից անմիջապես հետո Մակրոնի կոշտ ելույթները և Երևանի ցանկությունը՝ իր «քրոջը» (լավ, իմաստով՝ «քույր երկրի» ղեկավարին) ներքաշելու բրյուսելյան ձևաչափ, որում այն երբեք չի եղել, ավարտվել է դեկտեմբերի 7-ին՝ Բելգիայի մայրաքաղաքում հերթական հանդիպման խափանումով, որին հաջորդել է բանակցային գործընթացում որոշակի լճացման շրջան։

Сухой остаток саммита в Молдове Видео YouTube-канала Caliber.Az
В минувший четверг завершилась очередная встреча в верхах между лидерами Азербайджана и Армении на полях Третьего саммита Европейского политического сообщества.
Основа неформальных бесед подобной конфигурации была заложена в октябре прошлого года в Праге на втором саммите Европейского политического сообщества, когда впервые состоялась встреча в присутствии не только уже привычного всем нам по трехсторннему брюссельскому формату президента Совета Евросоюза Шарля Мишеля, но и впервые руководителя Франции Эммануэля Макрона. Его имя среди участников встречи было предложено в последний момент, и азербайджанская сторона тогда не выразила возражений, понимая, что встречи бывают разные: как формально устоявшиеся российский и брюссельский форматы, так и неформальные беседы за чашкой кофе или чая на полях саммитов ЕПС.
Однако, как мы помним, резкие выступления Макрона сразу после той пражской встречи и желание Еревана затащить свою «сестру» (ну, в смысле, главу «сестринской страны») в брюссельский формат, в котором её никогда не было, завершились срывом намеченной на 7 декабря очередной встречи в бельгийской столице и последовавшим затем некоторым периодом застоя в переговорном процессе.