Վերջին քայլը, ինչպես և վերջին ճակատամարտը, ամենադժվարն է Caliber.Az -ի Youtube ալիքի տեսանյութը
Կայծակնային արագությամբ իրականացված լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումների ավարտով դադարեցին գոյություն ունենալ Հայաստանի ԶՈՒ այն ստորաբաժանումները, որոնց ժամանակին, շատ տարիներ առաջ տրված էր «Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ» սյուրռեալիստական անվանումը։ Մեր երկրի օկուպացված տարածքում ինքնակոչ խամաճիկական կազմավորման դե յուրե գոյություն չունեցող իշխանությունները դադարեցրին գոյություն ունենալ նաև դե ֆակտո։ Այսպիսով, Ադրբեջանի Զինված ուժերի ջախջախիչ հարվածների ծանրության տակ հայկական զինված կազմավորումները ստիպված եղան սպիտակ դրոշ բարձրացնել 24 ժամից էլ քիչ ժամանակում, իսկ նրանք, ովքեր իրենց անվանում էին «նախագահներ», «պետնախարարներ», «պատգամավորներ» և այլ վայ առաջնորդներ ու սուտի պաշտոնյաներ, ստիպված եղան հաշտվել այն փաստի հետ, որ երկար տարիներ առաջ հռչակված, այսպես կոչված, «հանրապետության» վերջը հասել է նաև վիրտուալ տեսքով։ Այսինքն՝ համաձայնեք, որ միացումը մեռել է։
Ադրբեջանական պետությունը հասել է իր երկու նպատակներին՝ ստիպել ավազակախմբերին բարձրացնել սպիտակ դրոշ, և հայ բնակչության պատվիրակներին գալ կենտրոնական իշխանության ներկայացուցչի հետ հանդիպման, որի ժամանակ նրանց «Սիրաբ» հանքային ջրի բաժակի շուրջ ուղղակի հերթական անգամ բացատրել են, որ ամեն ինչ ավարտված է - Game Over:
Այսպիսով, եթե 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի Զինված ուժերն իրենց փառահեղ զենքի ուժով ստիպեցին Հայաստանին կյանքի կոչել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի չորս բանաձևերը, որոնք նա անտեսում էր գրեթե երեք տասնամյակ, այժմ սրանկյուն նշան դրվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետի դիմաց:

Последний шаг, как и последний бой — он трудный самый Видео Youtube-канала Caliber.Az
С завершением молниеносно проведенных антитеррористических мероприятий локального характера прекратили существовать те самые подразделения ВС Армении, которым когда-то, много лет назад, было дано сюрреалистичное название «армия обороны Нагорного Карабаха». Де-факто прекратили свое существование и без того не существовавшие де-юре органы власти незаконной хунты в самопровозглашенном марионеточном образовании на оккупированной территории нашей страны. Таким образом, под тяжестью сокрушительных ударов Вооруженных сил Азербайджана армянские вооруженные формирования менее чем за сутки были вынуждены поднять белый флаг, а лица, называвшие себя всякими «президентами», «госминистрами», «депутатами» и прочими псевдоруководителями и псевдочиновниками, — фактически смириться с тем, что провозглашенной много лет назад так называемой «республике» пришел конец даже в ее виртуальном виде. То есть, согласиться с тем, что миацум мéрала.
Достигнутыми оказалось обе цели aзербайджанского государства — заставить банды поднять белый флаг, а делегатам армянского населения явиться на встречу с представителем центрального правительства, в ходе которой им просто-напросто еще раз доходчиво за стаканом минералки «Сираб» объявили, что всё закончено — Game Over!
Таким образом, если по результатам 44-дневной войны 2020 года ВС Азербайджана мощью своего славного оружия принудили Армению выполнить четыре резолюции Совета безопасности ООН от 1993 года, которые та почти три десятилетия игнорировала, то сейчас галочка с пометкой «Выполнено» была поставлена напротив пункта 4 Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года.