«Հնարավոր է հայկական ահաբեկչության նոր ալիք Բաքվի և նրա դաշնակիցների դեմ» Իսակն և Զոլոտուխինը՝ Caliber.Az կայքում
02 0Հոկտեմբերի 2023 18:11
Սեպտեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ աննախադեպ իրադարձություն հետխորհրդային տարածքում, իսկ միգուցե նաև ողջ աշխարհում։ Պատմության մեջ առաջին անգամ անջատողական իմաստի անօրինական կազմավորումը հայտարարել է ինքնալուծարման մասին։ Ուշագրավ է, թե ստեղծված նախադեպը ինչպի՞սի նշանակություն կունենա անջատողականությամբ տառապող մյուս երկրների համար։ Արդյո՞ք Ադրբեջանի օրինակը կարող է ապագայում ինչ-որ կերպ ծառայել նրանց։ Այստեղ, իհարկե, խոսքը գնում է Մոլդովայի (Մերձդնեստր), Ուկրաինայի (Ղրիմ, Դոնբաս), Վրաստանի (Աբխազիա, Հարավային Օսիա) մասին։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են օտարերկրյա փորձագետները:
Մոլդովա-ռումինական քաղաքական վերլուծաբան Միխայ Իսակը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի հաջող գործողությունները ապացուցեցին, որ անջատողականությանը հաղթել և կարգուկանոն հաստատելը հնարավոր է։
«Լղհ»-ի կազմալուծմանը ուշադրությամբ հետևում էին ոչ միայն սահմանադրական իշխանությունները, այլ նաև անջատողական վարչակարգերը Մերձդնեստրում, Հարավային Օսիայում և Աբխազիայում։ Ցավոք, ազգային վերաինտեգրման ճանապարհն ավելի դժվար է Մոլդովայի Հանրապետության և Վրաստանի համար՝ իրենց հատուկ աշխարհագրության և ներքաղաքական անկարգությունների պատճառով։ Բաքվի իշխանությունները շարունակում են ազգային և միջազգային օրակարգի կենտրոնում պահել ազգային վերաինտեգրման հարցը, և իրենց աշխարհաքաղաքական խելացի քայլերի շնորհիվ հասնում են իրենց նպատակներին։ Այս քաղաքականությունը հանգեցրեց ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ռազմական միջազգային գործնական հարաբերությունների և այսօր ոչ ոք չի վիճարկում Ադրբեջանի իրավունքը Ղարաբաղն ազատագրելու մեջ։ Ցավոք, ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ Մոլդովայում ներքաղաքական իրավիճակն այնպիսին է, որ իշխանությունները պատրաստ չեն դիմել նույն միջոցների՝ հիմնականում անջատողական տարածքներում ռուսական ռազմական ներկայության, ինչպես էլ ներքաղաքական տարաձայնությունների պատճառով։ Այս պետությունների քաղաքական կյանքում Ռուսաստանի մշտական մասնակցության պատճառով նրանց համար անհնար է իրենց հասարակություններում այդ խնդրի լուծման առնչությամբ ամուր կոնսենսուս ձևավորել։ Սակայն ռազմական լուծումն անիրագործելի է և սահմանադրորեն անցանկալի է Մոլդովայի Հանրապետության և Վրաստանի իշխանությունների համար։ Երկու երկրներն էլ շահագրգռված են՝ անջատողական տարածքներից բնակչության ներգրավման համար տնտեսական և սոցիալական քաղաքականության օգտագործման մեջ։ Այդ մասին միշտ հայտարարել են Մոլդովայի ու Վրաստանի ղեկավարները»,- ասել է մոլդովա-ռումինացի քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, Ուկրաինան ակտիվորեն ներգրավված է Ռուսաստանի դեմ պաշտպանական պատերազմի մեջ, և Ղարաբաղի ազատագրման մոդելը լայնորեն ուսումնասիրվում է ուկրաինացի փորձագետների և քաղաքական գործիչների կողմից։
«Ուկրաինական լրատվամիջոցները լայնորեն լուսաբանում են Ղարաբաղի ազատագրումը և դա որպես օրինակ են բերում Ուկրաինայի համար։ Կիևը ակտիվորեն ուսումնասիրում է ղարաբաղյան հարցի լուծման համար կիրառված Ադրբեջանի ռազմական տակտիկան և քաղաքական ռազմավարությունը։ Այն, թե ինչպես է Բաքվին հաջողվել վերակազմավորել իր բանակը՝ նույնպես ուսումնասիրել են բոլոր հիմնական տերությունների բազմաթիվ ռազմական ղեկավարները, իսկ տեղական բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումները դեռևս կհայտնվեն դասագրքերում։ Այժմ աշխարհը հետևում է, թե Բաքուն ինչպես է վերաինտեգրելու տարածքը և Ադրբեջանի իրավասության տակ մնալ ցանկացող տեղի բնակչությանը։
Եվս մեկ հարց, որը հետաքրքրություն է ներկայացնում շատ երկրների համար՝ հանդիսանում է հարկադիր տեղահանված ադրբեջանցիների վերաբնակեցումը, քանի որ Բաքուն նրանց բարեկեցությունը պահովելու համար կիրառում է որոշակի նոր քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական ռազմավարություններ։ Սա տարածաշրջանի մյուս երկրներին, հատկապես Ուկրաինային կօգնի վերաինտեգրել ազատագրված տարածքները և այնտեղից միլիոնավոր վերաբնակեցվածներին։
Անշուշտ, քարոզչությունը դրանում իր դերն է խաղում, և, ցավոք, Բաքվի կողմից հայերին ուղղված ցանկացած խաղաղության առաջարկը կենթարկվի պատերազմ հրահրող լրատվամիջոցների հարձակմանը։
Մեկ այլ հավանականությունն է՝ Ադրբեջանի և նրա դաշնակիցների դեմ հայկական ահաբեկչության նոր ալիքի աճը, որը շատ նման է ԱՍԱԼԱ-ի արածին: Բայց կհուսանք, որ դա տեղի չի ունենա և Ղարաբաղում մեկընդմիշտ խաղաղություն կգա»,- նշել է Մ. Իսակը։
Իր հերթին, Ուկրաինայի տեղեկատվական քաղաքականության նախկին փոխնախարար, Հետտեղեկատվական հասարակության ինստիտուտի տնօրեն, Կիև-Մոհիլա ակադեմիայի դասախոս Դմիտրո Զոլոտուխինը հայտարարել է, որ, ամեն կասկածից վեր է, որ Ադրբեջանի համար սա պատմական հաղթանակ է։
«Ինձ թվում է, որ աշխարհում քիչ մարդիկ էին սպասում նման արդյունքի, երբ բարդ աշխարհաքաղաքական խնդիրը հաջողվեց լուծել երևակայելի հեշտությամբ։ Այնուամենայնիվ, եկեք անկեղծ լինենք, սա պարզապես արտաքին երևակայություն է: Այս արդյունքի հետևում կանգնած է ոչ միայն Ադրբեջանի Զինված ուժերի վճռականությունն ու ուժը, այնպես էլ ժողովրդի աջակցությունն ու դիվանագետների և հետախուզական ծառայությունների շուրջօրյա աշխատանքը։ Նման արդյունքը հանդիսանում է նաև աշխարհաքաղաքական որոշումների հետևանք, որոնցում շատ աշխույժ և ակտիվ մասնակցություն ունեցավ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, ում ելույթը Ուկրաինայում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում շատ ուշադիր լսեցին։
Ես կցանկանայի Ադրբեջանի ժողովրդին շնորհավորել երկար սպասված խաղաղության սկզբի կապակցությամբ և մաղթել բացարձակապես բոլոր այն խնդիրների շուտուփույթ լուծում, որոնք դժվարացրել են Ղարաբաղում մարդկանց կյանքը»,- ասում է Զոլոտուխինը։
Բայց, միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ Ուկրաինայում պատերազմն ունի ավարտվելու շանս միայն այն ժամանակ, երբ կկայացվեն համապատասխան աշխարհաքաղաքական որոշումներ, որոնց թիկունքում կկանգնեն պատմության ընթացքի համար պատասխանատվություն ստանձած ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ։
«Առայժմ այս առումով Ուկրաինայում իրավիճակի վերաբերյալ կանխատեսումները բավականին հոռետեսական են։ Երբ նույն աշխարհաքաղաքական որոշումն ընդունվի Ուկրաինայի նկատմամբ, իսկ իրադարձությունների վերաբերյալ Փարիզի տեսակետը անտեսվի ճիշտ այնպես, ինչպես Կրեմլի տեսակետը՝ ապա կդադարի ոչ միայն պատերազմը Ուկրաինայում։ Սա միանվագ կլուծի և՛ Մերձդնեստրի, և՛Աբխազիայի, և՛ այսպես կոչված Հարավային Օսիայի բոլոր հարցերը»,- եզրափակել է ուկրաինացի փորձագետը։

«Возможна новая волна армянского террора против Баку и его союзников» Исак и Золотухин на Caliber.Az
02 Октября 2023 12:00
28 сентября произошло беспрецедентное событие на постсоветском пространстве, а может быть и во всем мире. Впервые в истории незаконное образование сепаратистского толка объявило о самоликвидации. Любопытно, какое значение будет иметь созданный прецедент для других стран, страдающих от сепаратизма? Может ли пример Азербайджана сослужить им какую-то службу в будущем? Тут, конечно же, речь идет о Молдове (Приднестровье), Украине (Крым, Донбасс), Грузии (Абхазия, Южная Осетия).
Молдавско-румынский политический аналитик Михай Исак заявил, что успешные действия ВС Азербайджана доказали, что победить сепаратизм и навести порядок можно.
«За расформированием «нкр» внимательно следили не только конституционные власти, но и сепаратистские режимы в Приднестровье, Южной Осетии и Абхазии. К сожалению, путь к национальной реинтеграции труднее для Республики Молдова и Грузии из-за их особой географии и внутриполитических беспорядков. Власти в Баку продолжают держать в центре национальной и международной повестки проблему национальной реинтеграции, и благодаря своим умным геополитическим шагам достигают своих целей. Эта политика привела к практическим международным отношениям, как политическим, так и военным, и сегодня никто не оспаривает право Азербайджана на освобождение Карабаха. К сожалению, как в Грузии, так и в Молдове внутриполитическая ситуация такова, что власти не готовы пойти на такие же меры - в основном из-за российского военного присутствия на сепаратистских территориях, но еще и из-за внутриполитических разногласий. Из-за постоянного участия России в политической жизни этих государств, им невозможно сформировать прочный консенсус в их обществах относительно пути решения этой проблемы. Но военное решение непрактично и нежелательно по конституции для властей Республики Молдова и Грузии. Обе страны заинтересованы в использовании экономической и социальной политики для привлечения населения с сепаратистских территорий. Об этом всегда заявляли лидеры Молдовы и Грузии», - рассказал молдавско-румынский политолог.
По его словам, Украина активно участвует в оборонительной войне против России, и модель освобождения Карабаха широко изучается украинскими экспертами и политическими деятелями.
«Украинские СМИ широко освещали освобождение Карабаха и приводили это в пример Украине. Киев активно изучает азербайджанскую военную тактику и политическую стратегию, использовавшиеся для решения карабахского вопроса. То, как Баку преуспел в преобразовании своей армии, также изучали многие военачальники всех основных держав, а антитеррористические мероприятия локального характера еще попадут в учебники. Теперь мир наблюдает за тем, как Баку будет реинтегрировать территорию и местное население, желающее остаться под юрисдикцией Азербайджана.
Еще одним вопросом, представляющим интерес для многих стран, является переселение азербайджанцев - вынужденных переселенцев, потому что Баку применяет некие новые политические, экономические и социальные стратегии для обеспечения их благополучия. Это поможет другим странам региона, особенно Украине, реинтегрировать освобожденные территории и миллионы переселенных оттуда.
Конечно, пропаганда играет в этом свою роль, и, к сожалению, любое мирное предложение армянам со стороны Баку будет атаковано СМИ, разжигающими войну.
Другая вероятность – рост новой волны армянского терроризма против Азербайджана и его союзников, очень похожей на то, что делала АСАЛА. Но будем надеяться, что этого не произойдет и в Карабахе наступит мир раз и навсегда», - отметил М.Исак.
В свою очередь экс-замминистра информационной политики Украины, директор Института постинформационного общества, преподаватель Киево-Могилянской Академии Дмитро Золотухин заявил, что, вне всякого сомнения, для Азербайджана это историческая победа.
«Мне кажется, что не много людей во всем мире ожидали такого исхода, когда сложный геополитический вопрос удалось разрешить с видимой легкостью. Однако, будем откровенны - это лишь видимость. За этим результатом стоит не только решимость и сила азербайджанских вооруженных сил, а также поддержка народа и круглосуточная работа дипломатов и спецслужб. Такой результат является также и следствием геополитических решений, в которых самое живое и активное участие принял президент Турции Эрдоган, выступление которого на Генеральной Ассамблее ООН в Украине слушали очень внимательно.
Я хотел бы поздравить народ Азербайджана с долгожданным наступлением мира и пожелать скорейшего разрешения абсолютно всех проблем, которые делали жизнь людей в Карабахе сложной», - говорит Золотухин.
Но, в то же время, он подчеркнул, что война в Украине имеет шанс окончиться только тогда, когда будут приняты соответствующие геополитические решения, за которыми будут стоять влиятельные политики, готовые взять на себя ответственность за ход истории.
«Пока что в этом отношении прогнозы по ситуации в Украине скорее пессимистичные. Когда такое же геополитическое решение будет принято в отношении Украины, а точка зрения Парижа на события будет проигнорирована точно так же, как и точка зрения Кремля - то остановится не только война в Украине. Это единовременно решит все вопросы и Приднестровья, и Абхазии, и так называемой Южной Осетии», - резюмировал украинский эксперт.