28 Նոյեմբերի 2023 18:52
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օրերս լրագրողների հետ զրույցում քննադատության է ենթարկել Փաշինյանի կառավարությանը՝ հնչեցնելով սադրիչ հայտարարություններ, այդ թվում նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առնչությամբ։ Մասնավորապես, նա խոստովանել է, որ անհրաժեշտ է համարում խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը, սակայն այն պայմանով, որ փաստաթուղթը զիջումներ չի ենթադրում։ Իհարկե, Սարգսյանը պահը բաց չի թողել, որպեսզի Հայաստանի ղեկավարությանը նախատել նրանում, որ «նա ամեն անգամ զիջումների է գնում Ադրբեջանին»։
«Մենք օտարերկրյա լրատվամիջոցներից տեղեկատվություն ենք ստանում «արտահոսքերի» շնորհիվ, և Հայաստանի կառավարողները ամեն անգամ զիջումների են գնում։ Նման փաստաթուղթը չի կարելի անվանել խաղաղ պայմանագիր, դա ավելի շուտ խաղաղությանը պարտադրելու պայմանագիր է, սա այդ նույն կապիտուլյացիան է»,- ասել է Սարգսյանը՝ հավելելով, որ նոյեմբերի 9-ից հետո (10.11.2020թ.-Խմբ.) Նիկոլ Փաշինյանը ընդմիշտ դարձավ կապիտուլյանտ, իսկ նման փաստաթուղթ ստորագրելուց հետո, կդառնա կրկնակի կապիտուլյանտ։
Ներկայիս վարչապետի հասցեին նման բնույթի հայտարարությունները Սարգսյանի կողմից առաջին անգամ չեն հնչում. էլ ավելի կոշտ ձևակերպումով այն մասին, որ Փաշինյանը «ճակատին դավաճանի խարանով վախկոտ առաջնորդ է» նա հանդես է եկել բառացիորեն անմիջապես այն բանից հետո, երբ Հայաստանը պարտություն կրեց Ղարաբաղում 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում։ Մինչ այդ ժամանակը, ինչպես հայտնի է, Սարգսյանը գրեթե անհետացել էր Հայաստանի քաղաքական դաշտից և հրաժարվում էր շփվել տեղական լրատվամիջոցների հետ։ Սակայն Երևանի կապիտուլյացիան տապալեց Փաշինյանի վարկանիշը, և հենց այդ ժամանակ էլ Սարգսյանն ակտիվացավ, սկսելով հանդես գալ ռեւանշիստական հայտարարություններով։ Ուրեմն, 2021 թվականի փետրվարին պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նա փրփուրը բերանում հավաստիացնում էր, որ «Ղարաբաղը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում»։ Ավելի ուշ, նույն թվականի հունիսին, «BBC»-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում նա ողջ ուժով փորձեց միջազգային հանրությանը համոզել, որ, իբր, 2018 թվականին՝ նախագահական երկու ժամկետներից հետո, մնացել էր իշխանության գլխին, որպեսզի լուծեր ղարաբաղյան հակամարտությունը և սկսեր հաշտեցման գործընթացը։ Հիշեցնենք, որ 2018 թվականին Սարգսյանը նախագահականից տեղափոխվեց վարչապետի բազկաթոռ, որը և սահմանադրական փոփոխությունների շնորհիվ հենց նրա համար էր հարմարեցված։ Ըստ էության, Սարգսյանը խաբեց իր ժողովրդին՝ չէ որ իրականացնելով սահմանադրական բարեփոխումներ, նա բազմիցս հայտարարում էր այն մասին, որ մտադիր չէ իր երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտից հետո մնալ իշխանության ղեկին։ Չդիմացավ, չկարողացավ բաժանվել իշխանությունից, ինչի համար էլ Փաշինյանի կողմից հեռացվեց «թավշյա հեղափոխությամբ»։
Իսկ ահա, զգալով Հայաստանի ներսում անկայունության հերթական ալիքը՝ Սարգսյանը ձայն է հանում, որպեսզի հասարակությանն ու աշխարհին հիշեցնի իր մասին։ Նա երազում է նորից բարձրանա Հայաստանում քաղաքական օլիմպոսի գագաթը, թեև, եթե սթափ նայենք, ապա վերականգնման շանսերը նրա մոտ չնչին են։ Սա հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ հայ հասարակության մեջ կա հստակ պատկերացում այն մասին, որ ղարաբաղյան կլանի վերադարձը նշանակում է բոլոր այն բազմաթիվ արատների վերադարձ, որոնք բնորոշ էին Քոչարյանի և Սարգսյանի կառավարման ժամանակ։ Հայաստանում դժվար թե պատրաստ են նման բանի։ Մինչդեռ, հայտնի է, որ հենց Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակահատվածում են կտրուկ աճել՝ կոռուպցիայի, բնակչության փախուստի, պետական պարտքի ու գործազրկության ցուցանիշները։ Այսպես, օրինակ, Սարգսյանի կառավարման 10 տարիների ընթացքում Հայաստանը լքել էր ավելի քան 300 հազար մարդ (բնակչության 10%-ը), պետական պարտքը հասել էր գրեթե 11 միլիարդ դոլարի, աղքատության մակարդակը հասել էր 30 տոկոսի։ Եվ այս ամենը տեղի էր ունենում անձամբ Սերժ Սարգսյանի ու նրա բազմաթիվ հարազատների սրընթաց հարստացման ֆոնին։ Մասնավորապես, Հայաստանում դեռ հիշում են Սաշիկ Սարգսյանի մասին, ով տուրք էր պարտադրել երկրի ողջ բիզնեսին։ Առավել ևս, Սերժ Սարգսյանի եղբոր անունը հայտնվել էր նաև՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և փողերի լվացման գործերի հետ կապված։ Լրատվամիջոցների տեղեկություններով, Սաշիկը կապված էր Հայաստանի հեղինակավոր Արմեն Ղազարյանի՝ Պզոյի հետ։ Պզոյի և նրա մարդկանց միջոցով Սաշիկը կապ էր հաստատել հայկական մաֆիայի միջազգային ներկայացուցիչների և ռուս «օրենքով գողերի» հետ, մասնակցել է Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում նրանց հանցավոր գործերին։ Ավելորդ է ասել, որ Սերժ Սարգսյանի աջակցությունը, որը նա իր եղբորը ապահովել է Հայաստանում իր կառավարման ողջ ընթացքում, Սաշիկին օգնել է մնալ ազատության մեջ։
Այսինքն, Հայաստանում ղարաբաղյան կլանի իշխանության վերադարձը նշանակում է նաև վերադարձ նախկին կոռուպցիոն մոդելին, որը վերջնականապես կկործանի առանց այդ էլ հազիվ շունչ քաշող «քարերի երկրին»։ Եվ դա հասկանում է հայ հասարակությունը, որը հազիվ թե երկրորդ շանս տա Քոչարյանին կամ Սարգսյանին։ Իսկ եթե այնուամենայնիվ տա, ապա փոցխից կցավի ոչ թե մեր, այլ նրաց ճակատը։

Саргсян мечтает вновь порулить Арменией А как же грабли и лоб?
Третий президент Армении Серж Саргсян на днях в беседе с журналистами обрушился с критикой на правительство Пашиняна, озвучив провокационные заявления, в том числе в отношении процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений. В частности, он признал, что считает необходимостью подписание мирного договора, но при условии, что документ не подразумевает уступки. Само собой, Саргсян не упустил момент, чтобы упрекнуть армянское руководство в том, что «оно всякий раз идет на уступки Азербайджану».
«Мы получаем информацию из иностранных СМИ благодаря «сливам», а управленцы Армении всякий раз идут на уступки. Такой документ нельзя называть мирным договором, это скорее договор о принуждении к миру, это та же капитуляция», - сказал Саргсян, добавив, что после 9 ноября (10 ноября 2020 года – Ред.) Никол Пашинян навсегда стал капитулянтом, а после подписания подобного рода документа станет капитулянтом вдвойне.
Такого рода заявления в адрес нынешнего премьера озвучиваются Саргсяном не впервые: с еще более жесткими формулировками о том, что Пашинян «трусливый руководитель с клеймом предателя на лбу» он выступил буквально сразу после того, как Армения потерпела поражение в 44-дневной войне 2020 года в Карабахе. До этого времени, как известно, Саргсян почти исчез с политического поля Армении и отказывался от общения с местными СМИ. Однако капитуляция Еревана обрушила рейтинг Пашиняна и вот тогда-то Саргсян и активизировался, начав выступать с реваншистскими заявлениями. Так, отвечая на вопросы журналистов в феврале 2021 года, он с пеною у рта заверял, что «Карабах никогда не будет в составе Азербайджана». Позже, в июне того же года, в интервью русской службе ВВС он вовсю пытался убедить международную общественность в том, что, мол, в 2018 году после двух президентских сроков остался у власти, чтобы решить Карабахский конфликт и начать процесс примирения. Напомним, в 2018 году Саргсян пересел с президентского в премьерское кресло, которое и было как раз заточено под него благодаря конституционным изменениям. По сути, Саргсян обманул свой народ – ведь осуществляя конституционные реформы он не раз заявлял о том, что не собирается оставаться у руля власти по истечении своего второго президентского срока. Не удержался, не смог расстаться с властью, за что и был изгнан Пашиняном и «бархатной революцией».
И вот сейчас, почувствовав очередную волну нестабильности внутри Армении, Саргсян подал голос, чтобы напомнить обществу и миру о себе. Он мечтает вновь взойти на вершину политического олимпа в Армении, хотя, если смотреть трезво, шансы на реставрацию у него мизерные. Главным образом это связано с тем, что в армянском обществе есть четкое понимание – возвращение карабахского клана означает возвращение всех тех многочисленных пороков, которые были характерны во времена правления Кочаряна и Саргсяна. В Армении вряд ли готовы к такому. Между тем, известно, что именно в период правления Сержа Саргсяна показатели коррупции, бегства населения, госдолга и безработицы росли как на дрожжах. Так, например, за 10 лет правления Саргсяна Армению покинуло свыше 300 тысяч человек (10% населения), государственный долг достиг почти 11 миллиарда долларов, уровень бедности достиг 30 процентов. И все это происходило на фоне стремительного обогащения самого Сержа Саргсяна и его многочисленной родни. В частности, в Армении еще помнят о Сашике Саргсяне, который обложил данью весь бизнес в стране. Более того, имя брата Сержа Саргсяна всплывало и в связи с делами о наркотрафике и отмывании денег. По сведениям СМИ, Сашик был связан с армянским авторитетом Арменом Казаряном, он же Пзо. Через Пзо и его людей Сашик выходил на международных представителей армянской мафии, и на российских «воров в законе», участвовал в их преступных делах в Европе и США. Излишне говорить, что поддержка Сержа Саргсяна, которую он обеспечивал брату на протяжении всего периода правления Арменией, помогала Сашику оставаться на свободе.
То есть, возвращение карабахского клана к власти в Армении означает и возврат к прежней коррупционной модели, которая окончательно разрушит и без того дышащую на ладан «страну камней». И это понимает армянское общество, которое вряд ли даст второй шанс Кочаряну или Саргсяну. А если все же даст, то лоб от граблей будет болеть у них, но не у нас.