Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ հայ բլոգեր, ակտիվիստ և հասարակական գործիչ Իշխան Վերդյանի հետ։
— Հայաստանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վրա ակտիվ աշխատելու փոխարեն, զբաղված է իր բանակի վերազինմամբ՝ ռազմական պայմանագրեր կնքելով Փարիզի, Աթենքի և Դելիի հետ։ Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Երևանը պատրաստվում է նոր պատերազմի։
—Ես ամեն դեպքում Հայաստանից չէի խլի ինքնապաշտպանության իրավունքը։ Հայտնի է, որ Հայաստանի համար զենքի հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն էր, իսկ զենք չստանալու հետ կապված աղմկահարույց սկանդալներից հետո, որոնց համար Հայաստանը վճարել է, ամենևին էլ տարօրինակ չէ, որ Երևանը սպառազինություն է գնում այնտեղ, որտեղ դա նրան հասանելի է։
Մյուս կողմից, ես համաձայն եմ նրա հետ, որ իրականում չեն ձեռնարկվում քայլեր, որոնք իսկապես կարող էին նպաստել խաղաղության գործընթացին։ Ադրբեջանական պաշտոնական տեղանունների այդ նույն միտումնավոր աղավաղումները, ինչպես նաև պաշտոնական ելույթներում միտումնավոր հնչող կեղծ թեզերը գրգռիչի դեր են խաղում Ադրբեջանի համար, ինչը Հայաստանի կողմից՝ ռազմական գնումների ֆոնին ստեղծում է այնպիսի տպավորություն, որ նա պատրաստվում է ագրեսիայի։
Հայաստանը իսկապես պատրաստվում է պատերազմի, բայց պաշտպանական։ Ես մեծ կասկած ունեմ, որ Հայաստանում մնացել է գոնե մեկ մարդ, ով լրջորեն դիտարկում է Ադրբեջան ռազմական ներխուժումը։ Հայաստանի Հանրապետությունը դժվար թե դիմի ինքնասպանության՝ սկսելով զավթիչ խաղեր Ադրբեջանի հետ։ Սակայն կրկին պաշտոնական Երեւանը իսկապես գրեթե ոչ մի գործունյա բան չի անում Բաքվի հետ հարաբերությունների նորմալացման համար։ Հայաստանն իր նորագույն պատմության մեջ չգիտեր, թե ինչ է նշանակում բարյացակամ Ադրբեջանը, և, կարծես թե, հետագայում էլ չի ուզում իմանալ։ Սովորություն է։
— Այս ամենը մեծացնում է արդյո՞ք Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսի փոփոխության հավանականությունը։
— Ես զարմանում եմ, որ նման բան եմ արտահայտում, բայց, կարծես թե, Հայաստանը իսկապես փոխում է իր քաղաքական կուրսը, նա հեռանում է Ռուսաստանի անմիջական քաղաքական ազդեցության տակից։ Սակայն Ռուսաստանից հեռանալը ամենևին էլ չի նշանակում ինքնաբերաբար գնալ դեպի Արևմուտք։ Այս կազմավորված երկբևեռ կարծրատիպը շատ է խանգարում հարթեցնել այն իրական պատկերը, որը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը փորձում է Ռուսաստանին փոխհատուցել տարածաշրջանով։ Հայաստանը Ռուսաստանից հեռանում է դեպի տարածաշրջան։ Հեռանում է շատ անշնորհք հաճախ է սխալվում ու սայթաքում, բայց հեռանում է վստահ։ Եթե տարածաշրջանը ընդունի Հայաստանին, նրան հաջողություն է սպասվում, իսկ եթե մերժի, ապա ոչ մի Արևմուտք արդեն չի օգնի՝ շրջվելով դեպի նրան՝ դեմքով, կամ մեջքով։
—Ինչպես հասկացա, Դուք դիտարկում եք ռուս զինվորականներին Հայաստանից դուրս բերելու հնարավորությու՞նը։
— Հայաստանում ռուս զինվորականները ներկայացված են որպես տարբեր ստորաբաժանումներ, որոնցից յուրաքանչյուրը երկրում գտնվում են տարբեր պայմանագրերով։ Օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների ներկայությունը որեւէ կերպ չի հռչակվում, ինչը նշանակում է, որ նրանց դուրսբերումը չի կարող իրավական հետեւանքներ ունենալ։ Գյումրիի ռազմակայանը իրավունք ունի օրինական կերպով այնտեղ մնալ մինչև 2044 թվականը, և երկրի ոչ մի ղեկավար ոչինչ չի կարող անել՝ Հայաստանի օրենսդրության մեջ նախապատվությունը պատկանում է միջազգային պայմանագրերին, իսկ վարչապետը նման պայմանագրերը չեղարկելու իրավունք չունի, մինչև դրանց իրավական ժամկետի ավարտը, առանց երկրի համար լուրջ հետևանքների:
Իսկ ահա, Հայաստանի սահմաններին ռուս սահմանապահների ներկայությունը կարգավորող պայմանագրում ընդհանրապես ժամկետ չի նշվում, այնպես որ նրանց դուրս բերելու համար վարչապետ Փաշինյանին պետք է արտասովոր ուշիմություն և դյուրըմբռնում։
— Ի՞նչ եք կարծում, Լավրովի վերջին հայտարարությունը այն մասին, թե Մոսկվան պատրաստ է վերանայել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, դա ուղե՞րձ է այն մասին, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը իր ազդեցության տակից դուրս չի թողնի երկրին։
— Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվային դրել է ընտրության առաջ. կամ արեք ինչպես պետք է, կամ կողքից նայեք։ Եվ Մոսկվան հայտնվել է անելանելի վիճակի մեջ, քանի որ, ինչպես պարզվում է, նա Երեւանի վրա ազդելու ոչ մի լծակ չունի։ Ընդհանուր սահմանի բացակայությունը Հայաստանին թույլ է տալիս Ռուսաստանին մատնանշել իր «սխալները», ստիպելով դրանց համար պատասխան տալ։ Փաշինյանը հանկարծ հասկացել է, որ Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանից ապահով վայրում, և սկսել է իրագործել բոլոր բացված հնարավորությունները։
— Դրա հետ մեկտեղ ակնհայտ է, որ Երևանում միամտորեն հաշվարկում են, որ Ֆրանսիան մղվում է օգնել հայերին, այլ ոչ թե իր շահերը առաջ մղել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում...
—Ազդում է ջերմ խոսքերի և լավ վերաբերմունքի նկատմամբ հայերի հակվածությունը։ Հայերը ժպիտի հետևում չեն նկատում թաքնված դանակը, սրանում է խնդիրը։ Եվ ոչ մի փաստարկ չի աշխատում, ոչ մի պատմական զուգահեռներ ոչինչ չեն սովորեցնում։ Մարդիկ պարզապես ուզում են հավատալ, որ ունեն հուսալի պաշտպան և բարեկամ։ Սրանից, երևի հեշտանում է կյանքը, իսկ դարերով հայերին սպանելու Ֆրանսիայի ցանկությունը նշանակություն չունի, չէ որ ամեն ինչ արվում է բարեկամական ժպիտով։
— Լիովին համաձայն եմ Ձեզ հետ։ Ինչպես գիտեք, ղարաբաղցի անջատողականներն ու դաշնակները ճնշում են գործադրում Փաշինյանի վրա՝ պահանջելով իրականացնել «Ղարաբաղի ժողովրդի հավաքական վերադարձի իրավունքը»։ Ադրբեջանը պատրաստ է հայերին հետ ընդունել, բայց այն պայմանով, եթե նրանք դիմեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար, իսկ Երևանը ապահովի ադրբեջանցիների վերադարձը Զանգեզուր և իրենց դարավոր բնակության այլ վայրեր՝ ներկայիս Հայաստանի տարածքում։ Հայաստանի ղեկավարությունը կգնա արդյո՞ք այս պայմաններին։
— Ես չգիտեմ, թե ինչ է պատրաստվում անել Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան ադրբեջանցիների հնարավոր վերադարձի հարցում։ Նա խուսափում է հարցին ուղիղ պատասխանելուց՝ հայտարարելով, որ դա չի քննարկվում։ Թվում է, որ Փաշինյանը նույնիսկ կոնցեպտուալ առումով չգիտի ինչպես մոտենա թեմային: Այնպես որ, ես պատկերացում չունեմ, թե Փաշինյանը ինչպես է վերաբերվելու այս թեմային և ինչպես է այն ներկայացնելու բանակցային գործընթացում։ Հայ հասարակությունը, իսկ Փաշինյանը հանդիսանում է այս հասարակության ներկայացուցիչ՝ դեռ պատրաստ չէ քննարկել ադրբեջանցիների բնակության հարցը Հայաստանի տարածքում։ Իսկ տարբեր «արցախյան» տարրերի մարմնաշարժումներ մեկնաբանելը, երևի չարժե՝ նրանց կարծիքը նույնքան դատարկ է, որքան իրենք։ Սակայն այն ամենը, ինչ ասվել է, չի նշանակում, որ բնակիչների վերադարձի հարցերը չեն բարձրացվի՝ կբարձրացվեն, և Փաշինյանը ստիպված կլինի ինչ-որ կերպ աշխատել դրա հետ։
— Դուք չե՞ք բացառում Հայաստանի նոր Սահմանադրության ընդունումը՝ նախաբանի փոփոխություններով, որն իր ներկայիս տեսքով պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
— Վարչապետ Փաշինյանը երկրի ներսում բացարձակ հեղինակություն ունի, և ես կարծում եմ, որ նրան կհաջողվի իրականացնել այն ամենը, ինչ ունի մտքում, նույնիսկ սահմանադրության փոփոխումը։

«Франция убивает армян с дружелюбной улыбкой»
— Армения вместо того, чтобы активно работать над мирным договором с Азербайджаном, занята перевооружением своей армии, заключая военные соглашения с Парижем, Афинами, Дели. Не означает ли это, что Ереван готовится к новой войне?
— Я в любом случае не стал бы отнимать у Армении право на самооборону. Известно, что основным поставщиком вооружений для Армении была Россия, а после громких скандалов, связанных с неполучением оружия, за которое Армения заплатила, вовсе не странно, что Ереван закупается вооружениями там, где это ему доступно.
С другой стороны, я согласен с тем, что на деле не предпринимаются шаги, которые могли бы реально способствовать мирному процессу. Те же самые намеренные искажения азербайджанских официальных топонимов, а также заведомо ложные тезисы в звучащих официальных речах играют роль раздражителя для Азербайджана, что на фоне военных закупок Армении создаёт впечатление, что та готовится к агрессии.
Армения действительно готовится к войне, но оборонительной. Я очень сомневаюсь, что в Армении остался хотя бы один человек, который серьезно рассматривает военное вторжение в Азербайджан. Республика Армения вряд ли пойдет на самоубийство, затеяв захватнические игры с Азербайджаном. Однако опять-таки официальный Ереван действительно почти ничего действенного не делает для нормализации отношений с Баку. Армения в своей новейшей истории не знала, что такое дружелюбный Азербайджан, и, кажется, и дальше не желает знать. Привычка.
— Увеличивает ли все это вероятность смены внешнеполитического курса Армении?
— Я удивляюсь, что произношу такое, но, кажется, Армения действительно меняет свой политический курс, она уходит из-под прямого политического влияния России. Однако уход от России вовсе не означает автоматический уход на Запад. Этот сложившийся биполярный стереотип очень мешает разглядеть реальную картину, которая состоит в том, что Армения пытается регионом компенсировать Россию. Армения уходит от России в регион. Уходит очень неуклюже, часто ошибается и спотыкается, но уверенно уходит. Если регион примет Армению, ее ждёт успех, если же ее отвергнет, то никакой Запад уже не поможет, разворачивайся к нему хоть лицом, хоть спиной.
— Как я понимаю, вы рассматриваете возможность вывода российских военных из Армении?
— Российские военные в Армении представлены в качестве разных подразделений, каждое из которых присутствует в стране по разным контрактам. Например, присутствие российских пограничников в аэропорту «Звартноц» не декларируется никак, а значит, и их вывод не может иметь юридических последствий. Военная база в Гюмри имеет право легально находиться там до 2044 года, и никакой руководитель страны ничего не может с этим сделать — приоритет в законодательстве Армении принадлежит международным договорам, а у премьер-министра нет законных полномочий денонсировать такие договоры до окончания их законного срока без тяжёлых последствий для страны.
А вот в контракте, регулирующем пребывание на границах Армении российских пограничников, вообще не указан срок, так что для их вывода премьер-министру Пашиняну понадобится недюжинная смекалка и сообразительность.
— Как вы думаете, недавнее заявление Лаврова о том, что Москва готова пересмотреть отношения с Арменией, это месседж о том, что РФ не отпустит страну из-под своего влияния?
— Никол Пашинян поставил Москву перед выбором: либо делаете как надо, либо наблюдаете со стороны. И Москва попала в патовую ситуацию, потому что, как оказалось, у нее нет рычагов давления на Ереван. Отсутствие общей границы позволяет Армении указывать России на ее «ошибки», заставляя за них отвечать. Пашинян вдруг осознал, что Армения находится в безопасном от России месте, и начал реализовывать все открывшиеся возможности.
— Вместе с тем очевидно, что в Ереване наивно рассчитывают, что Франция порывается помочь армянам, а вовсе не проталкивать свои интересы в регионе Южного Кавказа...
— Сказывается падкость армян на теплые слова и хорошее отношение. Армяне за улыбкой не замечают припрятанного ножа, в этом проблема. И никакие доводы не работают, никакие исторические параллели ничему не учат. Люди просто хотят верить, что у них есть надёжный защитник и друг. От этого, наверное, жизнь становится легче, а желание Франции убивать армян до скончания веков не имеет значения, ведь всё делается с дружелюбной улыбкой.
Полностью согласна с вами. Как вам известно, карабахские сепаратисты и дашнаки оказывают давление на Пашиняна с требованиями реализовать «право народа Карабаха на коллективное возвращение». Азербайджан готов принять армян обратно, но при условии, если они подадут на получение азербайджанского гражданства, а Ереван обеспечит возвращение азербайджанцев в Зангезур и другие места их многовекового проживания на территории нынешней Армении. Пойдет ли на эти условия руководство Армении?
— Я понятия не имею, что собирается делать Никол Пашинян с вопросом возможного возвращения азербайджанцев в Армению. Он уходит от прямого ответа на вопрос, заявляя, что это не рассматривается. Кажется, Пашинян даже не знает, как подойти к теме даже концептуально. Так что у меня нет представления, как Пашинян будет обращаться с этой темой и как будет встраивать ее в переговорный процесс. Армянское общество, а Пашинян является представителем этого общества, ещё не готово рассматривать проживание азербайджанцев на территории Армении. А телодвижения разных «арцахских» элементов комментировать, наверно, не стоит — их мнение такое же пустое место, как и они сами. Однако всё сказанное не означает, что вопросы возвращения жителей не будут поняты — будут, и Пашиняну придется как-то с этим работать.
— Вы не исключаете принятия новой Конституции Армении с внесением поправок в преамбулу, которая в нынешнем виде содержит территориальные притязания к Азербайджану?
— У премьер-министра Пашиняна внутри страны есть абсолютный авторитет, и я думаю, что ему удастся реализовать всё, что он задумал, даже изменение конституции.