Արեւմուտքը Երեւանի բարեկամը չէ Շերեշևսկու դատողությունը
Զինվորականների շահերը սպասարկող RAND կորպորացիայի վերլուծական կենտրոնի ամերիկացի փորձագետներ Ջո Հաբերմանը և Փոլ Քորմարին՝ Վաշինգտոնին խորհուրդ են տալիս ավելի զգույշ քաղաքականություն վարել Հարավային Կովկասում։
«ԱՄՆ-ը կարող է օգնել աջակցել Հայաստանի անվտանգությանը, բայց մի շարք պատճառներով չի կարող խաղալ անվտանգության երաշխավորի դեր, մանավանդ որ նույնիսկ ինքնին Հայաստանի ղեկավարությունն է զգուշավորություն դրսևորում այդ հարաբերություններում»,- գրում են ամերիկացի փորձագետները։
«Չեն կարող խաղալ անվտանգության երաշխավորի դեր»,- սովորական լեզվով թարգմանված այս արտահայտությունը նշանակում է. մենք մեր զորքերը Հայաստան չեն մտցնի, որպեսզի այդ պետությունը պաշտպանել մյուս պետությունների գործողություններից։
Միևնույն ժամանակ Հայաստանը իր զինված ուժերը ուժեղացնելու նպատակով զենք է գնում Ֆրանսիայից և Հնդկաստանից։ Խնդիրը նրանում է, որ ո՛չ Ֆրանսիան, ո՛չ Հնդկաստանը պատրաստ չեն պայքարել Հայաստանի համար։ Մի քանի ժամանակակից հրետանային համակարգերի և մի քանի տասնյակ զրահափոխադրիչների մատակարարումը կարող են ուժեղացնել նրա բանակը, բայց չեն կարող սկզբունքայնորեն փոխել ուժերի հարաբերակցությունը տարածաշրջանում։
Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինքի՝ ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի անդամակցության սառեցումը նշանակում է անցում դեպի Արևմուտք կողմնորոշման, դեպի Ամերիկայի և, առաջին հերթին, Ֆրանսիայի հետ դաշինքի։ Բայց այս դաշինքը ներկա ժամանակ չի հանդիսանում հուսալի ռազմական կափարիչ։ Իսկական հենարանը ծագում է այն ժամանակ, երբ ծագում են հզոր ռազմական հնարավորություններ և դրանք օգտագործելու պատրաստակամություն։ Իսկ նման պատրաստակամություն Արեւմուտքը չունի։ Միթե՞ Ֆրանսիան պատրաստ է իր զորքերը ուղարկել Հայաստան։ Ակնհայտ է, որ այսօր դա այդպես չէ: Եթե դա երբևէ տեղի ունենա, դա կարող է դառնալ քննարկման առարկա, բայց առայժմ խոսելու բան չկա։
Արևմուտքի ժամանակակից հնարավորությունների նկարագրում է հանդիսանում ամերիկացիների և եվրոպացիների պահվածքը մեկ այլ հակամարտության ընթացքում։ Խոսքը Եմենի և Կարմիր ծովում տիրող իրավիճակի մասին է։ Եմենի իրանամետ ապստամբները՝ հութիները, վերահսկում են այս երկրի մեկ երրորդը՝ այս տարածաշրջանի վրա պրոյեկտելով Արևմուտքի նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված Իրանի ազդեցությունը: Հութիների պաշտպանության ներքո Իրանի ռազմական փորձագետները հրթիռներով և անօդաչու սարքերով գնդակոծում են Կարմիր ծովում գտնվող նավերը, կաթվածահար անելով համաշխարհային առևտրի հիմնական զարկերակներից մեկը: Բնականաբար, Թեհրանը նման ոչ մի բանում պաշտոնապես չի խոստովանում։ Բայց ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Կարմիր ծովում և Հնդկական օվկիանոսում առևտրային և ռազմական նավերին խոցող թեւավոր հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը արտադրված են Իրանում, որ դրանք բարդ տեխնոլոգիաներ են, որոնք հասանելի չեն Եմենում, որ այդ հրթիռների ու անօդաչու սարքերի ուղղորդման համար անհրաժեշտ է իրանական ռադիոտեղորոշիչ համակարգերի աջակցություն և որ ինքնին ուղղորդումը մեծ հավանականությամբ իրականացվում է իրանցի օպերատորների կողմից: Այնուամենայնիվ, եթե նույնիսկ իրանցիները մի քանի տասնյակ հութիներին սովորեցրել են օպերատորի աշխատանքը, դա հավասարության մեջ քիչ բան է փոխում: Այստեղ խոսքը ոչ թե Հարավային Կովկասի փոքր, աղքատ երկրի, այլ ծովային առևտրի առանցքային ուղիներից մեկի վերահսկողության մասին է. Կարմիր ծովով և Սուեզի ջրանցքով է անցնում համաշխարհային առևտրի 12%-ը և նավթի համաշխարհային առևտրի 9%-ը։ Ցանկացած վերլուծաբան կասի, որ գերտերության կարգավիճակը որոշվում է՝ հիմնական առևտրային, առաջին հերթին ծովային ուղիները վերահսկելու նրա կարողությամբ՝ հաշվի առնելով համաշխարհային առևտրի ժամանակակից կարևորությունը։ Եվ չնայած դրան՝ ԱՄՆ-ը խուսափում է հութիների ենթակառուցվածքներին չափազանց հզոր հարվածներ հասցնելուց, քանի որ, այդ հարցում ԱՄՆ առաջատար փորձագետներից մեկի՝ Գրեգորի Ջոնսենի պնդմամբ՝ վախենում է վնասել իրանցիներին, քանի որ դա կարող է հանգեցնել «էսկալացիայի»: Այսինքն՝ Կարմիր ծովում մոլորակի գլխավոր առևտրական երթուղիներից մեկին մասամբ ծածկող իրանական հանդուգն գործողությունը, որտեղ հութիները հանդիսանում են ոչ ավել, քան իրանական հրթիռային ուժերի ցամաքային պահակներ՝ աներևակայելի հաջող է ստացվել։
Իրանցի զինվորականների ներկայությունը Եմենում և նրանց հրթիռային համազարկերը ոչ միայն չդարձան ամերիկյան ագրեսիայի ձգան, այլ, ընդհակառակը, վախեցրեց Վաշինգտոնին և սահմանափակեցին նրա ակտիվությունը բացահայտվող հականավային հրթիռային կայանքների հարվածներում, խուսափելով հակառակորդի ենթակառուցվածքի ավելի խորը հարվածներից՝ Թեհրանին չբարկացնելու համար։ Արդեն ստեղծվել են մի քանի միջազգային կոալիցիաներ, որոնք ուղղված են նրան, որպեսզի կանգնեցնել հութիներին, բայց նրանք էլ առայժմ ի վիճակի չեն դա անել։
«Հարվածների ավելի լայն փաթեթը, Եմենում իրանական զոհերի հնարավորության պատճառով, կապված է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ավելի լայն տարածաշրջանային պատերազմ հրահրելու ռիսկերի հետ, որից Բայդենի աշխատակազմը ցանկանում է խուսափել», - նշում է այդ հարցում լավ տեղյակ Ջոնսենը։
Արդյունքում Կարմիր ծովում առևտրի ծավալները կտրուկ նվազել են, և որոշ առաջատար կորպորացիաներ վնասներ են կրում: Այս հակամարտությունը ոչ թե պարզապես հանգեցնում է նավթի գների աճին (սակայն, առայժմ սահմանափակ), ինչը ցավոտ է արևմտյան տնտեսությունների համար։ Այն խաթարում է համաշխարհային առևտրի և կորպորացիաների համար բարենպաստ աշխարհակարգ ապահովող՝ ԱՄՆ-ի, որպես գերտերության կարգավիճակը և ՆԱՏՕ-ի, որպես մեծ տերությունների կոալիցիայի կարգավիճակը:
Եթե Արևմուտքը չի կարող պաշտպանել իր սեփական, ուղիղ ասենք, իմպերիալիստական շահերը, միթե՞ նա կպաշտպանի Հայաստանին։
Տեսականորեն միակ երկիրը, որից Երեւանը ներկա պայմաններում կարող էր անմիջական ռազմական օգնություն ստանալ՝ դա հենց Իրանն է։ Սակայն, առաջին հերթին, դրան խանգարում է Հայաստանի մերձեցումը Արևմուտքի հետ, որը Թեհրանում ընկալվում է որպես քաղաքական հակառակորդ։ Երկրորդը, այս գրառման հեղինակը ոչինչ չգիտի Թեհրանի հետ Հայաստանում իրանական ռազմաբազաների տեղակայման շուրջ բանակցություններ վարելու Երևանի փորձերի մասին։ Եվ զարմանալի չէ, եթե իրանցիները գան այնտեղ, նրանք դժվար թե հեռանան այնտեղից: Իրանը այնպիսի երկիր է, որ կարող ես նրան քեզ մոտ կանչել, բայց հետո չես կարող պարզապես խնդրել նրան վեր կենալ և հեռանալ։

Запад Еревану не товарищ
Американские эксперты Джо Хаберман и Пол Кормари из корпорации RAND — аналитического центра, обслуживающего интересы военных, советуют Вашингтону проводить более осторожную политику на Южном Кавказе.
«США могут помочь поддержать безопасность Армении, но по ряду причин не могут играть роль гаранта безопасности, тем более даже само руководство Армении проявляет осторожность в этом отношении», — пишут американские эксперты.
«Не могут играть роль гаранта безопасности» — в переводе на обычный язык эта фраза означает: мы не введем свои войска в Армению с тем, чтобы защитить данное государство от действий других государств.
В то же время Армения закупает оружие во Франции и Индии с целью усилить свои вооруженные силы. Проблема в том, что ни Франция, ни Индия не готовы сражаться за Армению. Поставки нескольких современных артиллерийских систем и несколько десятков бронетранспортеров могут укрепить ее армию, но не могут принципиально изменить соотношение сил в регионе.
Замораживание Арменией членства в ОДКБ — военном союзе с Россией — означает переход к ориентации на Запад, на союз с Америкой и прежде всего с Францией. Но этот союз не является в настоящее время надежным военным заслоном. Настоящая опора появляется тогда, когда возникают мощные военные возможности и готовность их применить. А такой готовности у Запада нет. Разве Франция готова послать свои войска в Армению? Очевидно, что сегодня это не так. Если когда-нибудь такое случится, это может стать предметом обсуждения, но пока что говорить не о чем.
Иллюстрацией современных возможностей Запада является поведение американцев и европейцев в ходе другого конфликта. Речь идет о Йемене и ситуации в Красном море. Йеменские проиранские повстанцы, хуситы, контролируют треть этой страны, проецируя на указанный регион влияние враждебного Западу Ирана. Под охраной хуситов иранские военные специалисты расстреливают ракетами и дронами корабли в Красном море, парализуя одну из главных артерий мировой торговли. Разумеется, Тегеран ни в чем подобном официально не признается. Но ни для кого не секрет, что крылатые ракеты и дроны, которые бьют по торговым и военным кораблям в Красном море и Индийском океане, сделаны в Иране, что это сложные технологии, отсутствующие в Йемене, что для наведения этих ракет и дронов необходима поддержка иранских РЛС и что само наведение с высокой вероятностью осуществляется иранскими операторами. Впрочем, если даже иранцы обучали несколько десятков хуситов работе оператора, это мало что меняет в уравнении. Здесь речь идет не о маленькой бедной стране на Южном Кавказе, а о контроле над одной из ключевых морских торговых трасс: через Красное море и Суэцкий канал проходит 12% мировой торговли и 9% мировой морской торговли нефтью. Любой аналитик скажет, что статус сверхдержавы определяется ее способностью контролировать главные торговые маршруты, прежде всего морские, учитывая современное значение мировой торговли. И тем не менее США избегают наносить слишком мощные удары по инфраструктуре хуситов, поскольку, согласно утверждениям одного из ведущих экспертов США в этом вопросе Грегори Джонсена, они боятся навредить иранцам, так как это может привести к «эскалации». Т. е. дерзкая иранская операция в Красном море, частично перекрывшая один из главных торговых маршрутов планеты, операция, где хуситы являются не более чем наземной охраной иранских ракетчиков, оказалась невероятно успешной.
Присутствие иранских военных в Йемене и их ракетные залпы не только не стали триггером американской агрессии, но, напротив, напугали Вашингтон и ограничили его активность ударами по выявленным установкам противокорабельных ракет, избегая более глубоких ударов по инфраструктуре противника, с тем чтобы не разозлить Тегеран. Создано уже несколько международных коалиций, направленных на то, чтобы остановить хуситов, но и они пока не в состоянии это сделать.
«Более широкий пакет ударов сопряжен с риском — из-за возможности иранских жертв в Йемене — спровоцировать более широкую региональную войну между США и Ираном, которую администрация Байдена хотела избежать», — указывает Джонсен, хорошо осведомленный в этом вопросе.
В результате масштабы торговли в Красном море резко сократились, и некоторые ведущие корпорации несут убытки. Этот конфликт не просто ведет к росту цен на нефть (впрочем, пока ограниченному), что болезненно для западных экономик. Он подрывает статус США как сверхдержавы и статус НАТО как коалиции великих держав, обеспечивающих мировой порядок, благоприятный для глобальной торговли и корпораций.
Если Запад не может защитить свои собственные, прямо скажем, империалистические интересы, неужели он станет защищать Армению?
Теоретически единственная страна, от которой Ереван мог бы получить в нынешних условиях прямую военную помощь, — это как раз Иран. Однако, во-первых, этому мешает сближение Армении с Западом, который в Тегеране воспринимают как политического противника. Во-вторых, автору этой заметки ничего неизвестно о попытках Еревана договориться с Тегераном о размещении в Армении иранских военных баз. И неудивительно — если иранцы туда придут, вряд ли они оттуда уйдут. Иран — такая страна, что ее можно позвать к себе, но потом нельзя просто попросить встать и уйти.