Զոհի կերպարի լիցենզիա Հայկական ազգայնականությունը սնվում է ՄԱԿ-ից
Հայաստանը շարունակում է իրեն դիրքավորել որպես՝ ցեղասպանության թեման բարձրացնելու որոշակի էքսկլյուզիվ և նույնիսկ սրբազան իրավունքին տիրապետող երկիր, հասարակություն և ժողովուրդ։ Այս քաղաքականությունը իր ողջ շուքով դրսևորվել է վերջերս, երբ մարտի 31-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունվեց Հայաստանի կողմից առաջարկված «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձեւը։
Ինչպես հայտնում են հայկական ԶԼՄ-ները՝ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ դրա համար պատժելու մասին կոնվենցիայի վրա հիմնված՝ երկու տարին մեկ ընդունվող բանաձևը ՄԱԿ-ի անդամ երկրների ուշադրությունը հրավիրում է՝ այս հանցագործության կրկնության ռիսկերի և դրանք կանխելու անհրաժեշտության վրա։ Այնուհետև, հայկական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ «Այս տարվա բանաձևի տեքստում, հաշվի առնելով ժամանակակից մարտահրավերները, ավելացվել են ցեղասպանության կապակցությամբ վաղ նախազգուշացումների և ռիսկերի մասին կարևոր դրույթներ։ Մասնավորապես, նման ռիսկերին են վերաբերվում ցեղասպանություն իրականացնելու համար զինված հակամարտությունների օգտագործումը և քաղաքացիական բնակչության սովի, որպես պատերազմի անցկացման արգելված միջոցի անթույլատրելիությունը։ Բանաձևը անպատժելիությունը բնութագրում է որպես ցեղասպանության, ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների ռիսկի կարևոր գործոն՝ ընդգծելով, որ դրա դեմ պետք է պայքարել հետաքննության, դատավարական հետապնդման և պատժի միջոցով»:
Այսպիսով, ինչպես վերը նշվեց, 2018 թվականից ավանդույթ է դարձել երկու տարին մեկ հռչակագրի ընդունումը, ընդ որում ամեն անգամ Հայաստանն է դառնում բանաձեւի նախաձեռնողը։ Այսինքն ստեղծվում է Հայաստանի, որպես աշխարհում ցեղասպանության կանխարգելմանը առնչվող նախաձեռնություններն օրհնող ատյանի գոյության որոշակի ավանդույթ։ Ո՞վ, եթե ոչ Հայաստանը։ Քավության զոհի կերպարի լիցենզիան գիշատիչ կապիտալիզմի լավագույն ավանդույթներով իրենց ձեռքը վերցրին։
Այստեղ մեզ, իհարկե, պետք է համենայնդեպս ճշտել, որ մեր վրդովմունքն է առաջացնում ոչ թե ինքնին ՄԱԿ-ի կողմից նման բանաձեւի ընդունումը, այլ բացառապես Հայաստանի նախաձեռնությամբ դրա ընդունման փաստը։ Բոլորից բարձրաձայն «գողն» է գոռում, ինչպես գիտեք, հենց գողը։
Մի ժողովուրդ, որը նոր պատմություն է թևակոխել Թուրքիայում և Ադրբեջանում մահմեդականների ջարդերով, իրավունք չունի առհասարակ ծպտուն հանել ցեղասպանության մասին։ Դե, եթե միայն հանցագործության համար զղջացողի դիրքերից, ինչպես դա անում է, օրինակ, Գերմանիան։ Բայց մենք չէ որ հասկանում ենք, որ դա երբեք չի լինի, և Հայաստանը չի խոստովանի ոչ միայն ավելի քան մեկ հարուրամյակի վաղեմության իր մեղքերը, այլ նաև ոչ վաղուցվա հանցագործությունները՝ ադրբեջանցիների էթնիկ զտումները Հայաստանում և օկուպացված Ղարաբաղի թալանը։
Եվ սա, էլ չասած այն մասին, որ լուրջ գիտական հանրության մեջ կասկած է առաջացնում նաև ինքնին «հայոց ցեղասպանություն» հասկացությունը, որը ժամանակակից Հայաստանի ստեղծողները դարձրել են ողջ հայկական գաղափարախոսության ողնաշարը։ 1915 թվականի իրադարձությունները որպես «հայոց ցեղասպանություն» չեն ճանաչվել հեղինակավոր պատմաբանների մեծամասնության, կամ անկախ դատարանի կողմից կոնսենսուսով, և դրա բացակայության պայմաններում մի շարք պետությունների կողմից «հայոց ցեղասպանության» բոլոր ճանաչումները կրում են զուտ քաղաքական բնույթ։
Թուրքական կողմը բազմիցս ընդգծել է՝ Օսմանյան պետության գոյության վերջին տարիների իրադարձությունների համակողմանի ուսումնասիրության կարեւորությունը։ Այս ամեն ասվածին պետք է հավելել, որ Անկարան նաև հրապարակավ հայտարարել է վերոնշյալ իրադարձությունների համապարփակ և անաչառ միջազգային հետաքննության համար իր արխիվների բացման մասին, ինչպես նաև Հայաստանին և երրորդ երկրներին կոչ է արել բացել իրենց արխիվները։ Սակայն այդ կոչերին չհետևեցին ոչ Երևանը, ոչ էլ նրա հովանավորները։
Ինչպես վերջերս նշել է Թուրքիայի պաշտպանության նախկին նախարար Հուլուսի Աքարը, «հայկական հարցը ծագել է հիմնականում ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի շահերին ստեղծված սադրանքների ֆոնին», հիշեցնելով, որ Օսմանյան պետությունում հատկապես հայերն են դարեր շարունակ ստացել Millet-i Sadıka («Հավատարիմ ազգ») անունը։ Նրա խոսքով, չնայած հայկական ավազակախմբերի ահաբեկչական գործունեությանը, նրանց արյունալի գործերի մասին այսօր էլ փորձում են լռել։ «Կեղծ քարոզչության արդյունքում Անատոլիայի իրողությունները մի շարք երկրներում խեղաթյուրվեցին և հանրությանը ներկայացվեցին որպես ինչ-որ «հայկական ջարդ»։ Ապատեղեկատվության հոսքի ազդեցության տակ կազմվեց Օսմանյան պետության բացասական կերպարը, իսկ թուրքերի դեմ հայերի զանգվածային ջարդերը պարզապես անտեսվեցին»,- նշել է Աքարը։
Այսպիսով, 1915 թվականի բարդ և վիճահարույց իրադարձությունները որպես «հայոց ցեղասպանություն» ներկայացնելը, ի թիվս այլ բաների, հանդիսանում է նաև վիրավորանք թուրք ժողովրդի պատվին ու արժանապատվությանը։
Վերադառնալով մարտի 31-ին ընդունված և երկու տարին մեկ ընդունվող բանաձևին, կցանկանայի նշել, որ ավելի քան ինքը Հայաստանը, զարմանք է առաջացնում ՄԱԿ-ի դիրքորոշումը, որը այդ երկրից հնազանդորեն ընդունում է այս բանաձեւի նախաձեռնությունը։ Զարմանաք է առաջացնում այն փաստը, որ ՄԱԿ-ը ոչ մի կերպ չի աջակցել 1915-ի իրադարձությունները հետաքննելու Թուրքիայի վերոնշյալ նախաձեռնությանը և, այդպիսով, պարզապես ներողամտորեն է վերաբերվում համաշխարհային հայության անազնիվ խաղին, հավանաբար՝ ելնելով իր հիմնական հովանավորներ և ըստ համատեղությամբ Հայաստանի ու հայ գաղափարախոսության հովանավորներ հանդիսացող տերությունների շահերից։
Կազմակերպությունում, ըստ երևույթի, մոռացել են նաև, թե ինչպես Հայաստանը գրեթե երեսուն տարի չկատարեց Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը և չազատեց Ադրբեջանի օկուպացված հողերը։ Ինքնին այն փաստը, որ Հայաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ չեն ընդունվել, արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ ՄԱԿ-ը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները կյանքի կոչելուն ոչ ընդունակ, քաղաքական իմաստով թույլ կառույց։
Իրեն որպես զոհ դիրքավորելու Հայաստանի ձգտումներին ներողամիտ վերաբերվելը միայն վնաս է հասցնում ՄԱԿ-ի արդեն իսկ խաթարված իմիջին։
Ժամանակակից աշխարհը գտնվում է մրրկային վիճակում։ Այս գործընթացը, մեծ ողբերգությունների հետ մեկտեղ, իր մեջ կրում է նաև երկարաժամկետ անարդար աշխարհակարգը շտկելու հույսի հատիկ։ Հայերի զոհաբերականության ստոր քարոզչությունը եղել է այս աշխարհակարգի հիմնաքարերից մեկը։ Ադրբեջանը 2020-2023 թվականներին, կոտրելով հայկական ֆաշիզմի ողնաշարը Հարավային Կովկասում, սկիզբ դրեց տեղական մասշտաբով անարդար աշխարհի վերացմանը։
Կցանկանայի հավատալ, որ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացները կհանգեցնեն հայության գաղափարախոսության, տարբեր ուժային կենտրոնների կողմից նրա աջակցության վերջնական փլուզմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի զգալի բարեփոխմանը՝ նոր, թափանցիկ և արդար սկզբունքներով։

Лицензия на образ жертвы
Армения продолжает позиционировать себя в качестве страны, общества и народа, обладающих неким эксклюзивным и даже сакральным правом поднимать тему геноцида. Эта политика во всей своей красе проявилась недавно, когда 31 марта в ходе 49-й сессии Совета ООН по правам человека была принята предложенная Арменией резолюция «Предотвращение геноцида».
Как сообщают армянские СМИ, основанная на Конвенции о предотвращении преступления геноцида и наказании за него резолюция, принимаемая раз в два года, привлекает внимание государств-членов ООН к рискам повторения этого преступления и необходимости их предотвращения. Далее армянские издания сообщают, что «в текст резолюции этого года с учетом современных вызовов были добавлены важные положения о раннем предупреждении и рисках, связанных с геноцидом. В частности, к таким рискам относятся использование вооруженных конфликтов для совершения геноцида и недопустимость голодания гражданского населения как запрещенного средства ведения войны. Резолюция характеризует безнаказанность как важный фактор риска геноцида, военных преступлений и преступлений против человечности, подчеркивая, что с ней необходимо бороться посредством расследования, судебного преследования и наказания».
Итак, как указывалось выше, принятие декларации каждые два года стало традицией с 2018 года, причем каждый раз Армения становится инициатором резолюции. То есть создается некая традиция существования Армении в мире как инстанции, благословляющей начинания, связанные с предупреждением геноцида. Кто, если не Армения? Лицензия на образ искупительной жертвы прибрали в лучших традициях хищного капитализма.
Тут нам, конечно же, стоит на всякий случай уточнить, что наше возмущение вызывает не само принятие ООН подобной резолюции, а исключительно факт ее принятия по инициативе Армении. Громче всех «воры» кричит, как известно, сам вор.
Народ, который вступил в новую историю резней мусульман в Турции и Азербайджане, не имеет права вообще заикаться о геноциде. Ну разве что именно с позиции кающегося в преступлении, как это делает, например, Германия. Но мы же понимаем, что этого никогда не произойдет, и Армения не признается не только в грехах более чем столетней давности, но и в недавних преступлениях — этнической чистке азербайджанцев в Армении и разграблении оккупированного Карабаха.
И это еще не говоря о том, что в серьезной научной среде вызывает сомнение и само понятие «армянский геноцид», которое создатели современной Армении сделали становым хребтом всей армянской идеологии. События 1915 года не были признаны в качестве «геноцида армян» на уровне консенсуса среди большинства авторитетных историков либо независимым судом, и в условиях отсутствия таковых все признания «геноцида армян» со стороны ряда государств носят чисто политический характер.
Турецкая сторона неоднократно подчеркивала важность всестороннего изучения событий последних лет существования Османского государства. Ко всему сказанному необходимо добавить, что Анкара также публично объявила об открытии своих архивов для всестороннего и беспристрастного международного расследования вышеозначенных событий, а также выступила с призывом к Армении и третьим странам открыть свои архивы. Однако этому призыву не последовали ни Ереван, ни его покровители.
Как заметил недавно бывший министр обороны Турции Хулуси Акар, «армянский вопрос» возник главным образом на фоне провокаций, чинимых в интересах таких держав, как США, Великобритания, Франция и Россия», напомнив, что именно за армянами в Османском государстве столетиями было закреплено название Millet-i Sadıka («Верная нация»). По его словам, вопреки террористической деятельности армянских бандформирований, их кровавые деяния и сегодня пытаются замалчивать. «В результате лживой пропаганды реалии Анатолии были искажены и выданы общественности ряда стран в качестве некой «армянской резни». Под влиянием потока дезинформации был составлен негативный портрет Османского государства, а массовые расправы армян над турками просто игнорировались», — отметил Акар.
Таким образом, преподнесение сложных и неоднозначных событий 1915 года в качестве «геноцида армян» является, помимо всего прочего, и оскорблением чести и достоинства турецкого народа.
Возвращаясь же к принятой 31 марта и принимаемой каждые два года резолюции, хочется заметить, что больше, чем сама Армения, удивление вызывает позиция ООН, которая послушно принимает у этой страны инициативу данной резолюции. Вызывает удивление тот факт, что ООН никак не поддержала вышеуказанную инициативу Турции по расследованию событий 1915 года и, таким образом, просто потакает нечестной игре мирового армянства, надо полагать, в интересах держав, являющихся ее главными спонсорами и по совместительству покровителями Армении и армянской идеологии.
В организации, по всей видимости, также забыли, как Армения почти тридцать лет не выполняла резолюции Совета Безопасности и не освобождала оккупированные земли Азербайджана. Сам факт того, что в отношении Армении не были приняты санкции, уже свидетельствует о том, что ООН является слабой в политическом смысле структурой, неспособной добиваться проведения в жизнь принципов международного права.
Потакание Армении в ее стремлении позиционировать себя в качестве жертвы только причиняет ущерб и без того подпорченному имиджу ООН.
Современный мир находится в состоянии турбулентности. Этот процесс, наряду с большими трагедиями, несет в себе и зерно надежды на исправление длительного несправедливого мирового порядка. Гнусная пропаганда жертвенности армян была одним из краеугольных камней этого миропорядка. Азербайджан в 2020–2023 годах, сломав хребет армянскому фашизму на Южном Кавказе, положил начало ликвидации несправедливого мира в локальном масштабе.
Хочется верить, что процессы, происходящие в мире, приведут к окончательному краху идеологии армянства, ее поддержки различными центрами силы, а также существенной реформе ООН на новых, прозрачных и справедливых принципах.