13 Ապրիլի 2024 13:00
Բրյուսելի հանդիպումից հետո հայկական բանակի կողմից Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի դիրքերի հաճախակիացած գնդակոծությունը խոսում է միայն մեկ բանի մասին. Երևանում այնպես են ոգեշնչվել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից ցուցաբերած ուշադրությամբ, որ վերջնականապես համոզվել են սեփական անպատժելիության մեջ։ Ըստ էության, Հայաստանի իշխանությունները կորցրել են իրականության հետ կապը և կարծում են, որ Արևմուտքի աջակցության շնորհիվ նրանց մոտ մկաններ են հայտնվել, որոնցով կարելի է խաղալ՝ սադրելով Ադրբեջանին: Ակնհայտ է, որ Հայաստանի անցումը Վաշինգտոնի և Բրյուսելի պրոտեկտորատի տակ, Հարավային Կովկասում Արևմուտքի ռազմական ֆորպոստի նրա վերածվելը ուղեկցվելու է պայմանական սահմանին հայկական զինված սադրանքների ակտիվացմամբ։ Բայց դա ի՞նչ կտա Հայաստանին։
Իսկ ինչպե՞ս են արտասահմանյան փորձագետները տեսնում իրավիճակը մեր տարածաշրջանում։ Սա պարզելու համար ձեռնամուախ է եղել Caliber.Az-ի թղթակիցը:
Այսպես, գերմանացի լրագրող և քաղաքական փորձագետ Եվգենի Կուդրյացի կարծիքով, Հայաստանի դեպի Արևմուտք շրջադարձը միանգամայն բացատրելի է, հատկապես այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը դադարեց աջակցել Երևանին ռազմաքաղաքական առումով, համենայն դեպս, այնպես, ինչպես կցանկանար Երևանը։
«Բայց հասկանում եմ նաև Ադրբեջանի մտավախությունները, քանի որ Արևմուտքը Բաքվի նկատմամբ այնքան էլ օբյեկտիվ չի վարվում։ Եվ մենք հիշում ենք ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության հետ բացահայտ կողմնակալ ու կեղծված տգեղ պատմությունը։ Իմ կարծիքով, այժմ Ադրբեջանի համար ամենակարեւորըն է՝ այնուամենայնիվ ձգտել ստորագրել Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագիր, չնայած Երեւանից հնչող ողջ հռետորաբանությանը։
Ինձ թվում է, որ Ադրբեջանին անհրաժեշտ է պահպանել պրագմատիզմն ու զսպվածությունը և, չնայած ներկայիս բոլոր հակասություններին ու բախումներին, ոչ թե խզել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, այլ երկար խաղ խաղալ։ Ադրբեջանը այս իմաստովով, ինձ թվում է, պարզապես պետք է ուժեղացնի իր աշխատանքը այն ոլորտում, որտեղ նա արդեն իսկ իրեն հիանալի է դրսևորել՝ բազմավեկտոր քաղաքականության մեջ, և, ի հեճուկս առկա բոլոր խաղերի և միտումների, մեծացնի քաղաքական և տնտեսական կապերը առանձին եվրոպական երկրների հետ՝ այնտեղ ամրապնդելով իր դիրքերը։ Իսկ Հայաստանին էլ կցանկանայի հիշեցնել, որ այն, ինչ արվում է, պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքին և օրենքի տառին»,- ընդգծել է Ե. Կուդրյացը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես համարում է ղազախստանցի քաղաքագետ Աթբեկ Այթմատովի, ինչ խոստումներ էլ տրվեն Երևանին, այն կարող է լրջորեն այրվել՝ Հարավային Կովկասում Արևմուտքի գլխավոր քաղաքական և ռազմական ֆորպոստը դառնալու իր ծրագրերում։
«Իհարկե, կարելի է միայն զարմանալ՝ արտաքին օգնության, այո և նույնիսկ զենքի օգնության շնորհիվ տարածաշրջանում իրավիճակը իրենց օգտին փոխելու հայկական վերնախավի երազանքով: Երևանի քաղաքական գործիչները պարզապես չեն կարողանում հասկանալ, որ ուժի և ճնշման միջոցով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու փորձը՝ միայն իրենց վրա է թանկ արժենում։ Սթափ ռազմական վերլուծաբանները խոստովանում են, որ հայկական բանակը մինչև 2020 թվականը ինչ-որ կերպ համապատասխանեցնելու համար Երևանին կպահանջվի վեց-յոթ տարի։ Իսկ եթե մենք խոսում ենք հայկական բանակը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին հասցնելու մասին, ապա այս ժամկետն անչափ ավելի երկար է։ Պատահական չէ, որ Ադրբեջանը ավելի քան քսան տարի նպատակաուղղված զբաղվում էր՝ իր զինծառայողներին արտասահմանում, Թուրքիայի և Իսրայելի լավագույն ռազմական համալսարաններում պատրաստությամբ։ Եվ Երեւանում լրջորեն ենթադրում են, որ մեկ, երկու տարի հետո կկարողանա՞ն հասնել Ադրբեջանին»,- հարցնում է քաղաքագետը։
Այթմատովի խոսքով, բանը, իհարկե, ոչ միայն ռազմական տեխնիկայի, այլ նաև բարձր որակավորում ունեցող անձնակազմի պատրաստման մեջ է՝ հատկապես սրա վրա է Բաքուն երկար տարիներ մեծ շեշտադրում արել: Միաժամանակ ձեռք բերելով ամենաառաջադեմ սպառազինություն: Իսկ Հայաստանը միայն կուրծք էր ծեծում և հույս էր դնում իր բանակի «անպարտելիության» վրա։
«Ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանը արթնանա և սկսի իրականությունը ընդունել այնպես, ինչպես որ կա։ Ցավոք, մենք առայժմ տեսնում ենք, որ Երևանում առաջվա պես վստահ են, որ վաճառելով իրենց ինքնիշխանությունը Արևմուտքին, նրանք կստանան հրաշք զենք, որի օգնությամբ կարող են հաղթել Ադրբեջանին։ Հանեք ձեր վարդագույն ակնոցները, հանդարտեցրեք ձեր հավակնությունները և վերջապես սկսեք, լիարժեք, առանց թատերական էֆեկտների, առանց որևէ միջնորդների պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ: Երևանը այլ բանի մասին նույնիսկ չպետք է երազի։ Խաղաղություն Ադրբեջանի հետ՝ Հայաստանի գոյատևման միակ բանաձևն է»,- ամփոփել է Ա. Այթմատովը:

«Мир с Азербайджаном — единственная формула выживания для Армении»
Участившиеся после встречи в Брюсселе обстрелы армянской армией позиций ВС Азербайджана говорят лишь об одном: в Ереване так вдохновились проявленным вниманием ЕС и США, что уверовали в собственную безнаказанность. По сути, власти Армении потеряли связь с действительностью и полагают, что благодаря поддержке Запада у них появились мускулы, которыми можно поиграть, провоцируя Азербайджан. Очевидно, что переход Армении под протекторат Вашингтона и Брюсселя, превращение ее в военный форпост Запада на Южном Кавказе будет сопровождаться активизацией армянских вооруженных провокаций на условной границе. Но что это даст Армении?
А какой видится ситуация в нашем регионе зарубежным экспертам? Выяснить это взялся корреспондент Caliber.Az
Так, по мнению немецкого журналиста и политического эксперта Евгения Кудряца, разворот Армении в сторону Запада вполне объясним, особенно после того, как Россия перестала поддерживать Ереван в военно-политическом плане, по крайней мере, так, как хотелось бы Еревану.
«Но понимаю также и опасения Азербайджана, поскольку Запад в отношении Баку ведет себя не очень объективно. И мы помним некрасивую историю в ПАСЕ с азербайджанской делегацией, откровенно ангажированную и подстроенную. На мой взгляд, сейчас самое главное для Азербайджана — это все-таки постараться подписать мирный договор с Арменией, несмотря на всю риторику, исходящую из Еревана.
Мне кажется, что Азербайджану надо сохранить прагматизм и выдержку и, несмотря на все нынешние противоречия и коллизии, не разрывать отношения с Евросоюзом, а играть в долгую. Азербайджану в этом смысле, мне кажется, просто стоит усилить работу в той сфере, где он уже себя замечательно проявил — в политике многовекторности, — и в пику всем существующим играм и тенденциям наращивать политические и экономические связи с отдельными европейскими странами, усиливая там свою позицию. Армении же хотелось бы напомнить, что все, что не делается, должно соответствовать международному праву и букве закона», — подчеркнул Е. Кудряц.
В то же время, как считает казахстанский политолог Атбек Айтматов, какие бы обещания ни раздавали Еревану, он может серьезно обжечься в своих планах стать главным политическим и военным форпостом Запада на Южном Кавказе.
«Конечно, можно лишь подивиться мечте армянской элиты изменить ситуацию в регионе в свою пользу благодаря помощи извне, да еще с помощью оружия. До ереванских политиков никак не может дойти, что пытаться решать отношения с Азербайджаном с помощью силы и давления – лишь себе дороже. Трезвомыслящие военные аналитики признают, что для того, чтобы хоть как-то привести армянскую армию в соответствие с тем, что было до 2020 года, Еревану понадобятся шесть-семь лет. Если же мы говорим о приведении армянской армии к стандартам НАТО, то это срок неизмеримо больший. Азербайджан не случайно более двадцати лет целенаправленно занимался подготовкой своих военных за рубежом, в лучших военных вузах Турции и Израиля. И в Ереване всерьез полагают, что за пару лет они смогут догнать Азербайджан?», — задается вопросом политолог.
Дело, по словам Айтматова, конечно, не только в военной технике, но и в подготовке высококвалифицированного личного состава — именно на это Баку делал большой упор много лет. Попутно закупая самое передовое вооружение. А Армения только била себя в грудь и полагалась на «непобедимость» своей армии.
«Армении пора очнуться и начать принимать реальность такой, какая она есть. К сожалению, пока мы видим, что в Ереване по-прежнему уверены, что, продав свой суверенитет Западу, они получат чудо-оружие, с помощью которого смогут одолеть Азербайджан. Снимите розовые очки, усмирите свои амбиции и начинайте, наконец, полноценно, без театральных эффектов, без каких-либо посредников договариваться с Азербайджаном — о чем-то другом Еревану даже и не стоит мечтать. Мир с Азербайджаном — это единственная формула выживания для Армении сейчас», — резюмировал А. Айтматов.