19 Ապրիլի 2024 11:54
Այսպիսով, Ղարաբաղի տարածաշրջանում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ քանակակազմը (ՌԽՔ) լքում է Ադրբեջանը։ Կրեմլում հաստատել են Ղարաբաղից ՌԽՔ-ի դուրսբերման մեկնարկը։ «Այո, դա իրոք այդպես է»,- ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Իր հերթին, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը պարզություն է մտցրել: Ադրբեջանի տարածքից ռուս խաղաղապահների դուրսբերման հարցում։
«Երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարությունների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության հիման վրա՝ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների մեր երկրի տարածքից վաղաժամկետ դուրսբերման մասին որոշում է կայացվել։ Գործընթացը արդեն սկսվել է, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունները միջոցներ են ձեռնարկում այս որոշումը կատարելու ուղղությամբ»,- ասել է Հաջիևը։
Իսկ ի՞նչ են մտածում ռուսական փորձագիտական հանրությունում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից ՌԽՔ-ի վաղաժամկետ դուրսբերման մասին։ Այս հարցին պատասխանելու համար Caliber.Az-ի խմբագրությունը խնդրել է ռուս քաղաքագետներին։
Ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ Սերգեյ Մարկովի կարծիքով, ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղը լքել են կապված նրա հետ, որ անհետացել են՝ Ադրբեջանի տարածքում նրանց գտնվելու համար հիմքերը։
«Անցյալ տարվա սեպտեմբերին տարածաշրջանում իրավիճակը հիմնավորապես փոխվեց։ Ղարաբաղում այլեւս ոչ մի «հայկական իշխանություն» չկա, իսկ հայ բնակչությունը ինքնակամ լքել է տարածաշրջանը։ Հետևաբար, վերացվել է հայերի և ադրբեջանցիների բաժանման անհրաժեշտությունը, իսկ Ղարաբաղի ադրբեջանական բնակչության անվտանգության ապահովմամբ լիովին կարող է զբաղվել Ադրբեջանի իշխանությունը։ Ռուս խաղաղապահները կարող էին ավելի վաղ լքել Ղարաբաղը, սակայն դա չարեցին, քանի որ, նախ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները դա չէին պնդում։ Երկրորդը՝ անհրաժեշտ էր որոշակի ժամանակ, որպեսզի ապամոնտաժել ինչ որ կառույցներ, որպեսզի հեռանալ։
Կարող եմ պատկերացնել, որ հազարավոր խաղաղ հայեր կուզենային վերադառնալ Ադրբեջան, բայց այդ հնարավորությունը արգելափակվում է ինչպես Հայաստանի իշխանությունների գործողություններով, այնպես էլ ինտենսիվ հակաադրբեջանական արշավով, որը անցկացվում է հայկական ԶԼՄ-ներում։ Իսկ քանի որ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշման պատճառով հայ բնակչությունը չի կարողանա վերադառնալ Ղարաբաղ, պարզ է, որ ռուս խաղաղապահները այլևս աշխատանք չեն ունենա, հետեւաբար, նրանք կարող են հանգիստ հեռանալ տարածաշրջանից։ Ադրբեջանում ռուս խաղաղապահներին վերաբերվում են դրական, և, հնարավոոր է, Բաքուն նույնիսկ պարգևատրի զինվորականներից ոմանց, նրանց, ովքեր հատկապես աչքի են ընկել օրինակելի ծառայությամբ»,- ասել է Ս. Մարկովը։
Մեկ այլ ռուսաստանցի քաղաքագետ, Քաղաքական և սոցիալական տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ղեկավար Ալեքսեյ Նեժիվոյի խոսքով՝ ռուս խաղաղապահների հեռանալը արձանագրեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային բաժանման ճանաչման փաստը։
«Կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը տարածաշրջանում իրագործել է ուժեղի իրավունքը, և Ռուսաստանը ճանաչել է երկրի տարածքային գիծը, ինչպես նաև նոր դաշնակցային հարաբերությունները։ Աշխարհը բաժանվում է երկու մասի, կիսատները առայժմ զիջախաղ են խաղում, ձգտելով հետաձգել մոտալուտ աղետը: Մենք ականատես ենք լինում տարածաշրջանային բարդ գործընթացների, երբ «հին» Արևմուտքը մեռնում է, իսկ նրա ներսում, բյուջեի ԱՄՆ-ին պարտքի, նախագահի շփոթված խոսքերի քաոսի մեջ, Եվրոպայի փլուզվող տնտեսությունների ներսում աճում է «նոր» Արևմուտքը։ Ես նկատի ունեմ Մասկ-Թրամփի Արևմուտքը, որը պատրաստ է մղվել չորրորդ գիտատեխնոլոգիական հեղափոխության՝ դեն նետելով հին աշխարհի մեռնող մնացորդները: Ադրբեջանը հայտնվել է բարիկադների մի կողմում, իսկ ահա Հայաստանը գնալով ավելի ուժեղ է խցկվում հակառակ կողմը։ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասից հեռանում է Աֆրիկա, այնտեղ, որտեղ չկան հին էլիտաներ։ Աշխարհը սկսել է շարժվել, պարուրակը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ, և այս աշխարհում Հայաստանի բախտը շատ կբերի, եթե նա պահպանվի»,- ասել է Ա. Նեժիվոյը։

18 Апреля 2024 17:40
Итак, российский миротворческий контингент (РМК), временно дислоцированный в Карабахском регионе, покидает Азербайджан. В Кремле подтвердили начало вывода РМК из Карабаха. «Да, это действительно так», — сказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. В свою очередь, помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев внес ясность в вопрос о выводе российских миротворцев с территории Азербайджана.
«Высшим руководством обеих стран принято решение о досрочном выводе с территории нашей страны миротворцев Российской Федерации, временно размещенных на территории Азербайджанской Республики на основании Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Процесс уже начался, министерства обороны Азербайджана и России принимают меры по исполнению данного решения», — сказал Гаджиев.
А что думают в российском экспертном сообществе относительно досрочного выхода РМК из Карабахского региона Азербайджана? Ответить на этот вопрос редакция Caliber.Az попросила российских политологов.
По мнению российского политического деятеля Сергея Маркова, российские миротворцы покинули Карабах в связи с тем, что исчезли основания для их пребывания на территории Азербайджана.
«В сентябре прошлого года ситуация в регионе кардинально изменилась. Нет уже никакой «армянской власти» в Карабахе, а армянское население добровольно покинуло регион. Соответственно, отпала необходимость в разделении между армянами и азербайджанцами, а обеспечением безопасности азербайджанского населения Карабаха в полном объеме могут заниматься власти Азербайджана. Российские миротворцы могли покинуть Карабах и раньше, однако не сделали это, потому что, во-первых, власти Азербайджана не настаивали на этом. Во-вторых, необходимо было определенное время, чтобы демонтировать какие-то структуры, чтобы уйти.
Могу предположить, что тысячи мирных армян хотели бы вернуться в Азербайджан, но эта возможность блокируется как действиями армянских властей, так и интенсивной антиазербайджанской кампанией, которая проводится в армянских СМИ. А поскольку армянское население не сможет вернуться в Карабах из-за позиции армянских властей, ясно, что не будет работы и у российских миротворцев, следовательно, они могут спокойно уйти из региона. В Азербайджане к российским миротворцам относятся позитивно, и, возможно, Баку даже наградит кого-то из военных, тех, кто особенно отличился примерной службой», — сказал С. Марков.
По мнению другого российского политолога, руководителя Лаборатории политических и социальных технологий Алексея Неживого, уход российских миротворцев зафиксировал факт признания Россией территориального деления Азербайджана.
«Можно сказать, что Азербайджан реализовал в регионе право сильного, и Россия признала территориальное деление страны, а также новые союзнические отношения. Мир колется пополам, половинки пока играют в поддавки, стараясь оттянуть надвигающуюся катастрофу. Мы наблюдаем сложные региональные процессы, когда «старый» Запад умирает, а внутри его, в хаосе бюджетного долга США, путающегося в словах президента, внутри рушащихся экономик Европы растет «новый» Запад. Имею в виду Запад Маска-Трампа, готовый рвануться в четвертую научно-технологическую революцию, сбросив отмирающие остатки старого мира. Азербайджан оказался по одну сторону баррикад, а вот Армения все сильнее лезет на противоположную. Россия уходит с Южного Кавказа в Африку, туда, где нет старых элит. Мир пришел в движение, спираль пошла на новый виток развития, и в этом мире Армении очень сильно повезет, если она сохранится», — сказал А. Неживой.