30 Ապրիլի 2024 14:42
— Պարոն Վերդյան, Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում ներկայիս բողոքի ներուժը։ Այն վտանգ ստեղծում է արդյո՞ք գործող իշխանության համար։ Ձեր կարծիքով ի՞նչ ուժեր են կանգնած դրա հետևում։
—Ես համարում եմ, որ Հայաստանում ներկայիս բողոքային շարժումները՝ վարչապետ Փաշինյանի քաղաքական կուրսի վրա ազդելու ներուժ չունեն, այս տեսակետից դրանք որևէ վտանգ չեն ներկայացնում երկրի իշխանությունների համար։ Ուրիշ բան է, որ այսպես կոչված ցուցարարները, որոնք իրականում հանդիսանում են ղարաբաղյան կլանի հետևորդներ, պետական հանցագործների կլանի ներկայացուցիչներ, ովքեր ի վիճակի են դանդաղեցնել կարգավորման գործընթացը՝ կազմակերպելով ամեն հնարավոր սադրանքներ և ահաբեկչական գործողություններ նույնիսկ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Ավազակությունն ու տեռորը միշտ էլ եղել են նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա դաշնակների սիրելի գործիքները, և ես վստահ եմ, որ նրանք կփորձեն օգտագործել դրանք։ Իմ վստահությունը ելնում է նրանից, որ այնուհետև խաղաղ գործընթացը գլորվելով կգնա, և դաշնակները այլևս Փաշինյանին ներկայացնելու ոչինչ չեն ունենա։ Այսինքն՝ եթե նրանք այս փուլում չկարողանան Փաշինյանին կանգնեցնել, ապա առաջիկայում երաշխավորված կկորցնեն իրենց դեմքը, նրանց գաղափարախոսությունը կփլուզվի, և իրենց կողմից կողոպտված բոլոր անթիվ գանձերը կանցնեն պետական սեփականությանը։
Այսպիսով, այս բողոքի ակցիաները՝ գազանի մահառաջ հոգեվարք է, որին սպասում է անխուսափելի լիովին ոչնչացում:
— Իսկ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Երևանի մոտ՝ հարևանների նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության մասին Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունը։ Արդյո՞ք Հայաստանի ղեկավարությունը հետագայում ևս կշարունակի հետևել այդ ուղղուն:
— Այս հաշվով վարչապետ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները գնահատում եմ որպես խելամիտ ղեկավարի հայտարարություններ, ով հստակ պատկերացնում է իր իրավասությունը և փորձում է հավատարիմ մնալ դրան։ Նիկոլ Փաշինյանը հետևելու է իր խոստումներին, քանի որ նրա համար հետադարձ ճանապարհ չկա։ Իր տարածքից դուրս պահանջների բացակայությունը բնական պահվածք է ցանկացած երկրի համար, և Հայաստանը բացառություն չէ, և դրանից հրաժարվելը նշանակում է Հայաստանին ներքաշել պատերազմի մեջ, որտեղ նա պարզապես կոչնչացվի։ Եվ վարչապետ Փաշինյանը դա հիանալի գիտակցում է։ Նա դժվարությամբ, բայց կհասնի նշված նպատակներին։ Նրան, իհարկե կխանգարեն, բայց ապարդյուն։
— Սկսված սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացը՝ դրա ակնառու օրինա՞կ է։
— Այո: Սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման սկսված գործընթացը, ըստ էության, արդեն իսկ հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նորմալ հարաբերությունների օրինակ։ Ամեն ինչ տեղի է ունենում խաղաղ իրավիճակում, առանց զինված միջադեպերի, երկու երկրների պետական գերատեսչությունների միջև երկխոսության հիման վրա։ Սա արդյո՞ք հարաբերությունների կարգավորման մեկնարկը չէ։ Այո, ես կասկած չունեմ, որ այս ճանապարհի վերջում մեզ անխուսափելիորեն սպասում է խաղաղ պայմանագրի ստորագրում։
— Ձեր կանխատեսումը հուսադրող է։ Փաշինյանը մասնակցելու է արդյո՞ք Մոսկվայում կայանալիք երեք կարևոր միջոցառումներին։
— Անկեղծ ասած, այստեղ դժվար է կանխատեսել Նիկոլ Փաշինյանի քայլերն ու գործողությունները։ Կարող եմ միայն ասել, որ եթե նա հրաժարվի Մոսկվայում հանդիպումներից, ապա դա կլինի նրա կողմից սխալ, քանի որ Ռուսաստանը՝ այն երկիրը չէ, որին պետք է այդքան կոպիտ անտեսել։ Երեւանը Մոսկվայի նկատմամբ հնչեցված պահանջներ ունի, դա ճիշտ է, բայց այդ պահանջները չպետք է ծառայեն Ռուսաստանին Հայաստանի թշնամուն վերածելուն։ Այսպիսով, իմ համեստ կարծիքով, Փաշինյանի կողմից Մոսկվա այցելելը կարող էին ծառայել երկու երկրների միջև այսօր առկա լարվածության թուլացմանը։
— Արդյո՞ք Երևանը մինչև ընթացիկ տարեվերջ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի՞։արևմտյան ինտեգրման ուղղությամբ
— Ինձ թվում է, որ, ի տարբերություն խայտաբղետ փորձագետների, ովքեր պահանջում են Հայաստանի անհապաղ դուրս գալը ԵԱՏՄ-ից և մուտք գործելը Եվրամիություն, Նիկոլ Փաշինյանը ունի բավական ողջախոհություն, որպեսզի ճիշտ գնահատել Հայաստանի աշխարհագրական դիրքն ու նրա իրական հնարավորությունները։ Հայաստանը չունի ընդհանուր սահման ԵՄ-ի երկրների հետ, ինչն անհնարին է դարձնում նրա անմիջական մասնակցությունը այդ կազմավորմանը։
Մյուս կողմից, Հայաստանը չունի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու բավարար պատճառներ, մանավանդ, որ հենց եվրասիական այս կառույցին մասնակցությունն է ապահովել Հայաստանի տնտեսության վերջին տարիների աննախադեպ աճը։ Ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն է ասել, որ իր նպատակը՝ տարածաշրջանայինացումն է։ «Մենք պետք է ոչ թե աշխարհի միջով մտնենք տարածաշրջան, այլ տարածաշրջանի միջով մտնենք աշխարհ»,- սա նրա ուղիղ մեջբերումն է, և, կարծում եմ, այն հնչում է բավականին սպառիչ։
ՀԱՊԿ-ի մասին առայժմ ոչինչ չեմ կարող ասել, բայց եթե հաշվի առնել այն փաստը, որ այս կազմակերպության հետ Հայաստանի կոնֆլիկտը անմիջականորեն կապված է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հետ, ապա սահմանազատման հաջող ավարտով կոնֆլիկտը իրեն կսպառի. .
— Այսինքն, Դուք հնարավոր չե՞ք համարում ապագայում ֆրանսիական ռազմաբազաների հայտնվելը Հայաստանում։
— Ես չեմ հավատում Հայաստանում ֆրանսիական ռազմաբազաների հայտնվելուն։ Ֆրանսիան կարող է և ուզում է զենք վաճառել Հայաստանին, և, ամենայն հավանականությամբ, դա անելու է, բայց ռազմակայանների ներկայությունը՝ բացարձակապես այլ աշխարհաքաղաքական մակարդակ է։ Ֆրանսիական ռազմակայանները տարածաշրջանում կստեղծեն նոր իրողություններ՝ նոր ռիսկերով, ինչը Հայաստանին ամենևին պետք չեն։

ИНТЕРВЬЮ  29 Апреля 2024 - 13:10
— Господин Вердян, как вы оцениваете нынешний протестный потенциал в Армении? Создает ли он угрозу для действующей власти? Какие силы стоят за этим, на ваш взгляд?
— Я считаю, что нынешние протестные движения в Армении не имеют потенциала влиять на политический курс премьер-министра Пашиняна, с этой точки зрения они никакой опасности для властей страны не таят. Другое дело, что так называемые протестующие, которые на самом деле являются представителями и последователями карабахского клана, клана государственных преступников, способны затормозить процесс урегулирования, устраивая всевозможные провокации и террористические акты даже после подписания мирного договора между Баку и Ереваном. Бандитизм и террор всегда были любимыми инструментами бывшего президента Роберта Кочаряна и его союзников — дашнаков, и я уверен, что они попытаются воспользоваться ими. Уверенность моя исходит из того, что дальше уже мирный процесс пойдет по накатанной, и дашнакам больше нечего будет предъявить Пашиняну. То есть, если они на этом этапе не смогут Пашиняна остановить, то они в скором будущем гарантированно потеряют лицо, их идеология потерпит крах, а все награбленные ими несметные сокровища перейдут в государственную собственность.
Таким образом, эти протестные акции — предсмертные агонии зверя, которого ждет неминуемая аннигиляция.
— А как вы оцениваете последние заявления Никола Пашиняна об отсутствии у Еревана территориальных притязаний к соседям? Будет ли руководство Армении следовать этому курсу и в дальнейшем?
— Последние высказывания премьер-министра Пашиняна на этот счет оцениваю как заявления здравого лидера, который четко представляет себе свою юрисдикцию и пытается ее придерживаться. Никол Пашинян будет следовать своим обещаниям, потому что для него назад дороги нет. Отсутствие претензий за пределами своей территории — это естественное поведение для любой страны, и Армения не исключение, а отказ от этого означает втянуть Армению в войну, в которой она попросту будет уничтожена. И премьер-министр Пашинян это прекрасно осознает. Он будет с трудом, но добиваться намеченных целей. Мешать ему, конечно, будут, но безуспешно.
— Начавшийся процесс делимитации и демаркации — наглядный тому пример?
— Да. Начавшийся процесс делимитации и демаркации границы, по сути, уже является примером нормальных отношений между Азербайджаном и Арменией. Всё происходит в мирной обстановке, без вооруженных инцидентов, на основе диалога государственных ведомств двух стран. Это ли не есть старт нормализации отношений? Да, я не сомневаюсь, что в конце этого пути нас неминуемо ждет подписание мирного договора.
— Ваш прогноз обнадеживает. Примет ли Пашинян участие в предстоящих трех важных мероприятиях в Москве?
— Честно говоря, тут сложно прогнозировать шаги и действия Никола Пашиняна. Могу лишь сказать, что если он откажется от встреч в Москве, то это будет ошибкой с его стороны, потому что Россия — это не та страна, которую следовало бы так грубо игнорировать. У Еревана есть озвученные претензии к Москве, это правда, но эти претензии не должны служить превращению России во врага Армении. Таким образом, по моему скромному мнению, посещение Москвы Пашиняном смогло бы послужить разрядке напряженности между двумя странами, которая на сегодня имеет место быть.
— Последуют ли конкретные шаги Еревана в сторону западной интеграции до конца текущего года?
— Мне кажется, что, в отличие от разношерстных экспертов, которые требуют немедленного выхода Армении из ЕАЭС и входа в Евросоюз, у Никола Пашиняна хватит здравомыслия, чтобы правильно оценить географическое положение Армении и ее реальные возможности. У Армении нет общей границы со странами ЕС, что делает невозможным ее непосредственное участие в этом образовании.
С другой стороны, у Армении нет достаточных причин покинуть ЕАЭС, тем более что именно участие в этой евразийской структуре обеспечивает беспрецедентный рост армянской экономики за последние годы. Сам Никол Пашинян говорил, что его цель — это регионализация. «Мы должны не через мир войти в регион, а через регион войти в мир» — это его прямая цитата, и, думаю, она звучит вполне исчерпывающе.
Про ОДКБ пока ничего сказать не могу, но, если учитывать факт, что конфликт Армении с этой организацией напрямую связан с делимитацией армяно-азербайджанской границы, то с успешным завершением делимитации конфликт исчерпает себя.
— То есть вы не допускаете появления французских военных баз в Армении в перспективе?
— Я не верю в появление французских военных баз в Армении. Франция может и хочет продавать оружие Армении, и, скорее всего, будет это делать, но присутствие военных баз — это совершенно другой геополитический уровень. Базы Франции создадут в регионе новые реалии с новыми рисками, которые Армении совсем не нужны.