10 Մայիսի 2024 16:04
Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների այսօրվա հանդիպումը, որը կայանալու է Ալմաթիում (Ղազախստան), վճռական նշանակություն ունի, քանի որ անցկացվելու է երկու երկրների միջև երկարամյա վեճերը լուծելու ինտենսիվ դիվանագիտական ջանքերի ֆոնին: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանի ԱԳՆ-ն, «քննարկումները կկենտրոնանան՝ փոխադարձ պարտավորությունների լրացուցիչ մշակմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և առևտրային ուղիների աշխուժացման վրա»։
Ներկա ժամանակ բանակցությունները անցկացվում են անմիջապես երկու երկրների միջև, ինչը իրենից նշանավորում է հատուկ նշանակալի տեղաշարժ բանակցային դինամիկայի մեջ: Ղազախստանը առաջիկա հանդիպման մեջ հանդես է գալիս ոչ թե որպես միջնորդ, այլ որպես կազմակերպիչ և հարթակ, ինչն արտացոլում է՝ բանակցությունները հատկապես երկողմ ձևաչափով վարելու Բաքվի և Երևանի նախընտրությունը։ Հետաքրքիր է, որ կողմերը համաձայնվել են նախագահ Տոկաևի՝ իր երկիրը որպես բանակցային հարթակ օգտագործելու առաջարկին։ Ալմաթին կարող է արդյո՞ք դառնալ խաղաղության բանակցությունների դինամիկայի բեկման վայր: Որքանո՞վ է կարևոր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կանգ են առել հատկապես բանակցությունների երկկողմ ձևաչափի, որպես միակ ճիշտ ձևաչափի վրա։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են հայտնի օտարերկրյա փորձագետները:
Ինչպես հայտարարել է Ղազախստանից քաղաքական տեսաբան Գազիզ Աբիշևը, բեկումը կարող է պայմանավորվել միայն երկու կառավարությունների քաղաքական կամքով, այլ ոչ թե բանակցությունների անցկացման վայրով։
«Ղազախստանը պարզապես հարմար է որպես չեզոք, բայց հակամարտության շուտափույթ լուծմամբ շահագռգռված (հումանիտար և պրագմատիկ նկատառումներով) երկիր։ Բաքուն և Երևանը միմյանց լավ են ճանաչում, հասկանում են միմյանց, բոլոր նախնական տվյալները հայտնի են։ Խնդիրը ընդամենը նրանում է, որպեսզի մշակել ընդունելի փոխզիջումներ։ Այստեղ միջնորդներ պետք չեն։ Այնպես որ, այո, որոշումը ճիշտ է»,- համարում է փորձագետը։
Իր հերթին, Հարավային Կովկասի հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ Կոնստանտին Տասիցը նշել է, որ նախկինում Հայաստանը միշտ հանդես էր գալիս միջնորդների մասնակցությամբ բանակցությունների օգտին։
«44-օրյա պատերազմից հետո նրանց թվում, բացի Ռուսաստանից, եղել են ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը և առանձին եվրոպական երկրները։ Ակնհայտ է, որ Իլհամ Ալիևը գտել է փաստարկներ, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանին համոզել գնալ զիջումների և գործընթացը շարունակել երկկողմանի հիմքերով՝ օգտագործելով Ղազախստանի հարթակը։ Դրանով հանդերձ, քննարկման թեմաները հիմնականում մնում են այդ նույները, որոնք ամրագրված են եղել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածություններում։ Դրանցից են կոմունիկացիաների բացումն ու տնտեսական կապերի վերականգնումը, սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը, հասարակությանը խաղաղության նախապատրաստելը և այլն»,- ասում է քաղաքագետը։
Ինչպես ճիշտ նշվեց, կան հուսադրող ազդանշաններ, որոնք վկայում են կարգավորման առաջընթացի մասին, հավելել է Տասիցը։
«Կողմերը միմյանց աջակցել են COP29 կլիմայական համաժողովի անցկացման հարցում։ Սկսվել է սահմանների սահմանազատման գործընթացը։ Այնուամենայնիվ, և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական հասարակություններում պահապանվում է փոխադարձ անվստահությունն ու ատելությունը։ Հայաստանի հասարակության մի մասը, հատկապես սահմանամերձ տարածքների բնակիչները, մտավախություն ունեն, որ սահմանը որոշելուց հետո նրանք անվտանգության իրական երաշխիքներ և տնտեսական զարգացման հնարավորություններ չեն ստանա։ Այդ կապակցությամբ հանրապետությունում անցկացվում են բողոքի ակցիաներ։
Դրական արդյունքների հասնելու համար կարևոր է ոչ այնքան բանակցությունների ձևաչափը, որքան դրանց բովանդակությունը, որպեսզի վերջնական պայմանավորվածությունները երկու կողմերի համար էլ ընդունելի լինեն»,- համարում է ռուսաստանցի մասնագետը։
Ղազախ քաղաքական վերլուծաբան Կազբեկ Բեյսեբաևը նշում է, որ, երբ երրորդ կողմը մասնակցում է երկկողմ բանակցություններին, ապա նա միշտ ունենում է իր ինչ-որ շահեր։
«Սրանում ոչ մի նոր բան չկա, միշտ այդպես է լինում։ Եթե Բաքուն և Երևանը որոշել են ինքնուրույն պայմանավորվել, ապա դա նշանակում է, որ նրանք ուրիշների մասնակցությամբ շահագրգռված չեն։ Այստեղ պետք է ասել, որ մինչ այս բանակցությունները կայացել են Ղազախստանի նախագահ Տոկաևի այցերը Ադրբեջան և Հայաստան, որտեղ նա բանակցություններ է վարել իր գործընկերների հետ։ Ըստ երևույթին, այս այցերի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են և Ալմաթին ընտրել են որպես բանակցային հարթակ։ Հարկ է նաև նշել, որ և՛ Տոկաևը, և՛ Ալիևը՝ պրոֆեսիոնալ միջազգային մասնագետներ են և, անկեղծ ասած, շատ լավ են տիրապետում այդ հարցերին։
Ենթադրում եմ, որ Ալմաթին կդառնա հաջող հարթակ, և կողմերը կպայմանավորվեն հիմնական հարցերի շուրջ։ Վստահ եմ, որ շատերն են շահագրգռված Ալմաթիում և հատկապես Կենտրոնական Ասիայում հաջողություններով»,- եզրափակել է Բեյսեբաևը։

Сегодняшняя встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении, которая состоится в Алматы (Казахстан), имеет решающее значение, поскольку пройдет на фоне интенсивных дипломатических усилий по разрешению давних споров между двумя странами. Как сообщал ранее МИД Армении, «обсуждения будут сосредоточены на доработке взаимных обязательств, а также на оживлении региональной транспортной инфраструктуры и торговых маршрутов».
В настоящее время переговоры ведутся непосредственно между двумя странами, что знаменует собой значительный сдвиг в переговорной динамике. Казахстан на предстоящей встрече выступит не в качестве посредника, а в качестве организатора и площадки, что отражает предпочтение Баку и Еревана переговариваться именно в двустороннем формате. Интересно, что стороны согласились на предложение президента Токаева использовать его страну в качестве переговорной площадки. Может ли Алматы стать местом прорыва в динамике мирных переговоров? Насколько важно, что Армения и Азербайджан остановились именно на двустороннем формате переговоров как единственно правильном?
На эти вопросы Caliber.Az ответили известные иностранные эксперты.
Как заявил политический обозреватель из Казахстана Газиз Абишев, прорыв может быть обусловлен только лишь политической волей двух правительств, а не местом проведения переговоров.
«Казахстан просто удобен как нейтральная, но заинтересованная (из гуманитарных и прагматических соображений) в скорейшем разрешении конфликта страна. Баку и Ереван хорошо друг друга знают, понимают, известны все исходные данные. Вопрос лишь в том, чтобы выработать приемлемый компромисс. Тут не нужны посредники. Так что да, решение верное», — считает эксперт.
В свою очередь российский эксперт по Южному Кавказу Константин Тасиц отметил, ранее Армения всегда выступала за переговоры с участием посредников.
«После 44-дневной войны в их числе, помимо России, были США, Евросоюз и отдельные европейские страны. Очевидно, Ильхам Алиев нашел аргументы, чтобы убедить Никола Пашиняна пойти на уступки и продолжить процесс на двусторонней основе, используя площадку в Казахстане. При этом темы обсуждения в целом остаются теми же, которые были заложены в трехсторонних договоренностях лидеров Азербайджана, Армении и России. Среди них — открытие коммуникаций и восстановление экономических связей, делимитация и демаркация границы, подготовка общества к миру и т. д.», — говорит политолог.
Как верно замечено, есть обнадеживающие сигналы, которые свидетельствуют о продвижении урегулирования, добавил Тасиц.
«Стороны поддержали друг друга в вопросе проведения конференции по климату COP29. Начался процесс делимитации границы. Тем не менее и в азербайджанском, и в армянском обществе сохраняется взаимное недоверие и ненависть. Часть общества в Армении, особенно жители приграничных территорий, опасаются, что после определения границы они не получат каких-то реальных гарантий безопасности и возможностей для экономического развития. В этой связи в республике проходят акции протеста.
Для достижения позитивных результатов важен не столько формат переговоров, сколько их содержание, чтобы итоговые договоренности были приемлемы для обеих сторон», — считает российский специалист.
Казахстанский политический аналитик Казбек Бейсебаев отмечает, что, когда третья сторона участвует в двусторонних переговорах, то она всегда имеет какой-то свой интерес.
«В этом нет ничего нового, так всегда бывает. Если Баку и Ереван решили договариваться сами, то это значит, что они в участии других не заинтересованы. Здесь надо сказать, что перед этими переговорами состоялись визиты президента Казахстана Токаева в Азербайджан и Армению, где он провел переговоры со своими коллегами. Видимо, во время этих визитов стороны договорились и выбрали Алматы в качестве переговорной площадки. Надо также отметить, что и Токаев, и Алиев — профессионалы-международники и, прямо скажем, в этих делах очень хорошо разбираются.
Полагаю, что Алматы станет успешной площадкой, и стороны договорятся по основным вопросам. Уверен, что в успехе в Алматы заинтересованы многие, и особенно в Центральной Азии», — заключил Бейсебаев.