Իրանը Ռայիսից հետո։ Հետո ի՞նչ է լինելու Մեկնաբանում է Վլադիմիր Սաժինը
Իրանի կառավարությունը որոշում է կայացրել երկրում 14-րդ նախագահական ընտրություններն անցկացնել հունիսի 28-ին։ Համաձայն «IRNA» լրատվական գործակալության հաղորդագրությանը՝ այդ մասին տեղեկությունը տարածել է Իրանի Սահմանադրական խորհուրդը եւ ներքին գործերի նախարարությունը։ Հայտնի է նաև, որ նախագահի թեկնածուները կարող են գրանցվել մայիսի 30-ից մինչև հունիսի 3-ը, իսկ նախընտրական քարոզարշավը կշարունակվի հունիսի 12-ից մինչեւ հունիսի 27-ի առավոտը։ Իրանի Սահմանադրության համապատասխան՝ 50 օրվա ընթացքում հանրապետությունում պետք է անցկացվեն նոր նախագահի ընտրությունները։ Մինչ այդ ժամանակ նրա պարտականությունները կկատարի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Մոխբերը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-ին, ուղղաթիռը, որում եղել են՝ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կործանվել է։ Իրանական պատվիրակությունը վերադառնում էր Իրան-Ադրբեջան սահմանային գոտուց և ուղեւորվում էր Թավրիզ քաղաք։
Այն մասին, թե հարևան երկրում ինչպես կշարունակեն զարգանալ իրադարձությունները՝ Caliber.Az-ը զրուցել է՝ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վլադիմիր Սաժինի հետ։ Մեր զրուցակիցն անմիջապես բացառել է ցանկացած դավադրության տեսությունները։
«Ես նախ կնշեի ինչ-որ ահաբեկչության հետ կապված դավադրության տեսությունների հիմնազրկությունը: Ամեն ինչ մատնանշում է նրան, որ Իրանի նախագահին տեղափոխող ուղղաթիռի կործանման պատճառը եղանակային վատ պայմաններն ու տեղանքի առանձնահատկություններն են։ Սա առաջինն է։
Երկրորդը, ամերիկյան պատժամիջոցների պատճառով Իրանի ողջ ավիացիոն շարժակազմը՝ և՛ ինքնաթիռները, և՛ ուղղաթիռները՝ օրիգինալ պահեստամասերի սուր պակաս ունեն։ Եթե հաշվի առնել, որ իրանցիներն իրենք են դրանք պատրաստում, ապա լիովին հավանական է, որ կարող էին տեղի ունենալ տարբեր շեղումներ։ Կարծում եմ, որ այդպիսի ուղղաթիռը նման եղանակային պայմաններում դժվար թե կարողանար գլուխ հանել VIP-անձանց տեղափոխման հետ։
Երրորդը, ինչպես ինձ է թվում, Իրանի արտաքին քաղաքական հակառակորդների համար իմաստ չկար Ռաիսիին վերացնելու այդպիսի բարդ գործողություն անցկացնել, թեկուզ այն պատճառով, որ դա ոչ մի կերպ չի ազդի երկրի քաղաքական կուրսի վրա»,- պարզաբանել է Վլադիմիր Սաժինը։
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե ով կարող է զբաղեցնել Իրանում նախագահի պաշտոնը՝ ռուս փորձագետը ենթադրել է, որ Իրանում իշխանության համար պայքարը կարող է ծավալվել այս պաշտոնի բոլոր իրական թեկնածուների միջև։
Ինչ վերաբերում է Իրանում իրավիճակի ապակայունացման հավանականությանը, ապա, փորձագետի խոսքով, Իրանի նախագահի մահը դժվար թե հանգեցնի լուրջ քաղաքական փոփոխությունների, երկրում անկարգություններ չի հրահրի։
«Բանը նրանում է, որ Իրանում իշխանությունը ամբողջությամբ պատկանում է հոգևոր առաջնորդ՝ այաթոլլա Ալի Խամենեիին, և փաստորեն Ռաիսին Իսլամական Հանրապետության երկրորդ մարդն էր: Սակայն վերջին տարիների ընթացքում Իրանում իշխանության բոլոր ճյուղերը՝ գործադիր, դատական և օրենսդիր՝ վերահսկում է իրանական քաղաքական իսթեբլիշմենտի արմատական պահպանողական թևը, որին պատկանում էր նաև ինքը՝ Ռաիսին: Այս խումբը որոշ չափով տարասեռ է և բաղկացած է ազդեցության լծակների համար պայքարող խմբակցություններից: Ավելի շուտ, Իրանի նախագահի մահը կարող է փոքր-ինչ ապակայունացնել իրավիճակը իշխանության վերին էշելոններում, և ես կբացառեի ցանկացած հեղափոխական վերափոխում իշխանության համակարգում։
Ինչ վերաբերում է Իրանում ներքաղաքական իրավիճակին, ապա ես հնարավոր չեմ համարում առճակատում պահպանողականների և լիբերալների միջև, քանի որ վերջիններս հեռացվել են քաղաքական դաշտից և նույնիսկ կասեի, նոկաուտի են ենթարկվել։ Այնպես որ Ռաիսիի մահը Իրանում լայնածավալ բողոքի ցույցեր չի հրահրի նաև այն պատճառով, որ փողոցային անկարգություններին, որպես կանոն, նպաստում են բարոյականության ոստիկանության ապակառուցողական գործողությունները։ Դա ցույց տվեցին նաև վերջին խոշոր բողոքի ցույցերը՝ կապված Մահսա Ամինիի մահվան հետ՝ «հիջաբը ոչ պատշաճ կրելու համար» ձերբակալությունից հետո։ Այլ բան է, որ զանգվածային անկարգությունները կարող է հրահրել տնտեսական բարդ գործոնը, որն, ի դեպ, տեղ են գտել նաև Ռաիսիի նախագահության տարիներին։ Հիշեցնեմ, որ դոլարի նկատմամբ ռեալի փոխարժեքը նվազել է գրեթե երեք անգամ, իսկ գնաճը մոտեցել է 50 տոկոսին»,- նշել է Վլադիմիր Սաժինը։
Ռուս վերլուծաբանի գնահատմամբ՝ Իրանի նախագահի մահը չի ազդի այդ թվում նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) հետագա արտաքին քաղաքականության վրա։
«Կարծում եմ, որ ԻԻՀ-ի քաղաքականությունը Թուրքիայի և Հարավային Կովկասի երկրների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նկատմամբ, կմնա անփոփոխ»,- ամփոփել է Վ. Սաժինը։

Иран после Раиси. Что дальше?
Правительство Ирана приняло решение о проведении 14-х президентских выборов в стране 28 июня. Согласно сообщению агентства IRNA, информацию об этом распространили Конституционный совет и Министерство внутренних дел Ирана. Также известно, что кандидаты в президенты смогут зарегистрироваться с 30 мая по 3 июня, а избирательная кампания продлится с 12 июня до утра 27 июня. В соответствии с Конституцией Ирана, в течение 50 дней в республике должны пройти выборы нового президента. До тех пор его обязанности будет исполнять первый вице-президент Мохаммад Мохбер.
Напомним, 19 мая вертолет, на борту которого находились президент Ирана Эбрахим Раиси, министр иностранных дел Хосейн Амир Абдоллахиан и другие высокопоставленные лица, потерпел крушение. Иранская делегация возвращалась из ирано-азербайджанской пограничной зоны и направлялась в город Тебриз.
О том, как будут дальше развиваться события в соседней стране, Caliber.Az поговорил со старшим научным сотрудником Института востоковедения РАН Владимиром Сажиным. Наш собеседник с ходу исключил любые конспирологические теории.
«Я бы отметил сначала несостоятельность конспирологических теорий, связанных с каким-либо терактом. Всё указывает на то, что причиной крушения вертолета, на борту которого находился президент Ирана, стали плохие погодные условия и особенности местности. Это во-первых.
Во-вторых, из-за американских санкций весь авиационный парк Ирана — и самолеты, и вертолеты — испытывает острую нехватку оригинальных запчастей. Если учитывать, что иранцы сами их изготавливают, то вполне вероятно, что могли произойти разные отклонения. Думаю, такой вертолет в подобных погодных условиях вряд ли мог справиться с доставкой VIP-персон.
В-третьих, как мне кажется, внешнеполитическим противникам Ирана не имело смысла проводить такую сложную операцию по ликвидации Раиси хотя бы потому, что она никак бы не повлияла на политический курс страны», — пояснил Владимир Сажин.
Отвечая на вопрос о том, кто может занять президентское кресло в Иране, российский эксперт предположил, что борьба за власть в ИРИ может развернуться между всеми реальными кандидатами на этот пост. Я бы добавил, что президентом станет представитель радикалов-консерваторов с обязательным одобрением (если не выбором) Хаменеи.
Что касается вероятности дестабилизации обстановки в Иране, то, по словам эксперта, гибель иранского президента вряд ли приведет к серьезным политическим переменам, не спровоцирует беспорядки в стране.
«Дело в том, что в Иране власть полностью принадлежит духовному лидеру — аятолле Али Хаменеи, и фактически Раиси был вторым лицом в Исламской Республике. Однако за последние годы все ветви власти в Иране — исполнительную, судебную и законодательную — курирует радикально-консервативное крыло иранского политического истеблишмента, к которому принадлежал и сам Раиси. Эта группа несколько неоднородна и состоит из фракций, которые борются за рычаги влияния. Скорее, гибель президента Ирана может незначительно дестабилизировать ситуацию в верхних эшелонах власти, и я бы исключил любые революционные преобразования в системе власти.
Что касается внутриполитической ситуации в Иране, то я не допускаю противостояния между консерваторами и либералами, поскольку последние удалены с политического поля и я бы даже сказал, в нокауте. Так что смерть Раиси не спровоцирует масштабные протесты в Иране еще и потому, что уличным волнениям способствуют, как правило, деструктивные действия полиции нравов. Это показали и последние крупные протесты в связи с гибелью Махсы Амини после ареста за «ненадлежащее ношение хиджаба». Другое дело, что спровоцировать массовые волнения может тяжелый экономический фактор, который, кстати, имел место и в годы президентства Раиси. Напомню, курс реала к доллару упал почти втрое, а инфляция приблизилась к 50 процентам», — указал Владимир Сажин.
По оценкам российского аналитика, гибель президента Ирана не повлияет в том числе и на дальнейший внешнеполитический курс ИРИ.
«Полагаю, политика ИРИ в отношении Турции и стран Южного Кавказа, в частности Азербайджана, останется неизменной», — резюмировал В. Сажин.