Խաղաղության նոր բանաձեւ Հարավային Կովկասում Փորձագիտական ​​կարծիքները` Caliber.Az-կայքում
Եվ այսպես, սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում Հայաստանի հետ որոշվել է 12,7 կմ երկարությամբ սահմանագիծ և ապահովվել է Գազախի շրջանի չորս՝ Բաղանիս Այրըմ, Աշաղը Ասքիփարա, Խեյրիմլի և Գըզըլհաջըլը գյուղերի տարածքները (6,5 կմ2) Ադրբեջանին վերադարձը: Մայիսի 24-ին, առանց մեկ կրակոցի, այս գյուղերի տարածքներն անցել են Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության վերահսկողության տակ։
Իսկ ինչպե՞ս են իր գյուղերը վերադարձնելու հարցում Բաքվի հաջողությունը ընկալել այլ երկրներում։ Այս հարցով Caliber.Az-ի լրագրողը դիմել է օտարերկրյա քաղաքագետներին։
Այսպես, իսրայելցի լրագրող և հրապարակախոս, Իսրայելի լրագրողների միության միջազգային հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Ռոստիսլավ Գոլցմանի կարծիքով՝ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական գյուղերի վերադարձը, իհարկե, շատ ուրախալի իրադարձություն է և թույլ է տալիս հետևություն անել, որ Երևանը վերադառնում է արդեն եվրոպական, այլ ոչ թե ֆրանսիական ուղեծիր։ Իսկ սա ամենևին էլ նույնը չէ։ Քանի որ ԵՄ-ի համագործակցության սկզբունքներից մեկը՝ «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» է։ Եվ Հայաստանը պետք է իրականում հաշվի առնի այս կանոնները։
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանը սկսել է գիտակցել, որ ավելի լավ է Բաքվի հետ հաշտ ու խաղաղ պայմանավորվել։ Իսկ այնինչ Բաքուն՝ կառուցելով իր ռազմավարությունը, արդեն հիանալի հասկանում էր, որ ամենահուսալի միջոցը՝ հույսը դնել միայն իր վրա, երկու կողմերի միջև անմիջական երկխոսության վրա՝ առանց որևէ բարի կամեցողների և միջնորդների, որոնց ջանքերը փաստորեն կարող են բանակցությունները տանել բոլորովին այլ ուղղությամբ։ Այս համատեքստում կցանկանայի հիշեցնել Իսրայելի նմանատիպ փորձը 1949 թվականին Նեգևի ազատագրման հարցում, որտեղ ազատագրումից անմիջապես հետո գործին միջամտեցին միջազգային միջնորդները, ովքեր, բոլորովին մոռանալով այն մասին, որ մինչ այդ Նեգևը օկուպացված էր Եգիպտոսի կողմից, սկսեցին ձեռքերը թափահարել և պահանջել դուրս բերել զորքերը՝ խոստանալով, որ այդ տարածքների կարգավիճակը կլուծվի բանակցությունների և միջազգային միջնորդության միջոցով։ Ինչին Իսրայելը վճռականորեն պատասխանեց, որ չի հավատում նման «անկախ» միջնորդներին, որոնց վրա բացարձակապես չէր ազդում իսրայելական հողերի օկուպացիան, իսկ ահա երբ Իսրայելը սկսում է ազատագրել իր հողերը, չգիտես ինչու այդ հարցերը պետք է լուծվեն բանակցությունների շրջանակներում։ Այն ժամանակվա վարչապետ Բեն Գուրիոնը մատչելիորեն բացատրեց, որ Իսրայելը իր հողերը արդեն ազատագրել է և այնուհետև կարող է գլուխ հանել առանց միջազգային միջնորդների: Իսկ կարելի է նաև հիշել բոսնիացիների օրինակը, ովքեր քանի դեռ իրենք չանցան հարձակման, քանի դեռ տեղում չհաստատեցին իրենց ներկայության ակնհայտությունը, չգիտես ինչու բանակցային գործընթացի շրջանակներում ոչինչ չէր որոշվում»,- հիշեցրել է քաղաքագետը։
Դե նաև, իհարկե, նրա խոսքով, սա Ադրբեջանի երկարատև, տքնաջան դիվանագիտական աշխատանքի կարևոր հաղթանակն է, որը հնարավորինս կոռեկտ, բայց գործադրելով անհրաժեշտ ճնշում, շարունակեց ազդել Երևանի վրա՝ խոհուն փաստարկներով ճեղքելով նրա համառությունը։
«Իլհամ Ալիևը հետևողական է և պատասխանատու իր հայտարարություններում և անփոփոխ կերպով ցույց է տալիս մի բան՝ Ադրբեջանը սկսածը անպայման հասցնում է մինչև վերջ, մինչև հաղթական իրականացման։ Ադրբեջանական գյուղերի վերադարձը ապացուցում է, որ Բաքուն հանդես է գալիս բացառապես տարածաշրջանում առանց ագրեսիայի և բռնության՝ երկու կողմերի բարի կամքի արդյունքում կառուցված խաղաղության օգտին»,- ընդգծել է Ռոստիսլավ Գոլցմանը։
Միևնույն ժամանակ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, ղազախստանցի քաղաքագետ Շարիպ Իշմուհամեդովը նախ շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին և նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ անարյուն դիվանագիտական փայլուն հաղթանակի առթիվ։
«Սա ոչ թե մեկ տարվա, այլ, թերևս, բոլոր երեսուն տարիների փորձերի ու սխալների մեթոդների, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ռազմավարության էվոլյուցիայի արդյունքն է։ Բաքուն ցուցադրեց, որ նման մոտեցումը ոչ միայն հնարավոր է, այլ նաև ծայրահեղ արդյունավետ, այն բարձր նշաձող է սահմանում պետությունների միջև նման վիճահարույց հարցերի լուծման համար, ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ համաշխարհային մասշտաբով։ Այս իմաստով սա նաև Իլհամ Ալիևի քաղաքական ռազմավարության կարևոր հաղթանակն է, ով բարդ հարցերում միշտ գործում է խաղաղության օրակարգով, այլ ոչ թե պատերազմի և ուժային մեթոդներով։
Բաքուն Գազախի շրջանի գյուղերի վերադարձով վերաձեւաչափեց պայմանավորվելուն հայկական անունակությունը։ Կցանկանայի հավատալ, որ ողջ Կովկասը կդառնա խաղաղության, կոնսենսուսի և խորաթափանց դիվանագիտական որոշումների տարածաշրջան, այլ ոչ թե թեժ կետ քարտեզի վրա։ Ադրբեջանը առնվազն ցույց տվեց, որ նման բանաձևը հասանելի է, դրանով հանդերձ շատ ուժեղ հիասթափեցնելով նրանց, ովքեր փորձում էին ապակայունացնել Բաքվի և Երևանի միջև անմիջական բանակցությունների գործընթացը, միջամտելով դրան, անհավասարակշռություն մտցնելով, քանի որ հետապնդում էին բացառապես իրենց շահերը։ Այնպիսի հավակնոտ պահանջատերերը, ինչպիսիք են Ֆրանսիան և այլ արևմտյան դերակատարները, հայտնվեցին ամբողջովին անգործության մեջ, առավել ևս՝ ապակառուցողական օրակարգով բոլոր արտաքին բարերարների մուտքը Հարավային Կովկաս այժմ միանշանակ արգելված է»,- եզրափակել է Շ. Իշմուհամեդովը։

Новая формула мира на Южном Кавказе
Итак, в результате работ по делимитации была определена линия границы с Арменией протяженностью 12,7 км и было обеспечило возвращение Азербайджану территорий четырех сел Газахского района: Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейрымлы и Гызылгаджилы (6,5 км2). 24 мая без единого выстрела под контроль Государственной пограничной службы Азербайджана перешли территории указанных сел.
А как восприняли успех Баку в возвращении своих сел в других странах? С этим вопросом журналист Caliber.Az обратился к зарубежным политологам.
Так, по мнению израильского журналиста и публициста, главы комиссии по международным связям Союза журналистов Израиля Ростислава Гольцмана, возвращение азербайджанских сел Арменией, конечно же, очень радостное событие и позволяет сделать вывод, что Ереван возвращается уже в европейскую, а не во французскую орбиту. А это совсем не одно и то же. Поскольку один из принципов сотрудничества ЕС — это «ноль проблем с соседями». И Армении надо учитывать эти правила в реалии.
«Рад, что Армения начала осознавать, что лучше договариваться с Баку по-хорошему. А Баку между тем, выстраивая свою стратегию, уже отлично понимал, что самый верный способ — полагаться только на себя, на прямой диалог двух сторон, без всяких доброхотов и посредников, усилия которых на деле могут завести переговоры в совершенно другую сторону. В этом контексте хочется вспомнить похожий опыт Израиля в освобождении Негева в 1949 году, где сразу после освобождения в дело вмешались международные посредники, которые, совершенно забыв о том, что до этого Негев был оккупирован Египтом, начали махать руками и требовать вывести войска, обещая, что статус этих территорий будет решен в ходе переговоров и международного посредничества. На что Израиль твердо ответил, что не верит таким «независимым» посредникам, которых совершенно не задевает оккупация израильских земель, а вот когда Израиль начинает свои земли освобождать, почему-то надо решать эти вопросы в рамках переговоров. Тогдашний премьер Бен-Гурион доходчиво объяснил, что Израиль свои земли уже освободил и обойдется дальше без международных посредников. А можно вспомнить и пример боснийцев, которые, пока сами не пошли в атаку, пока не установили очевидность своего присутствия на местности, ничего в рамках переговорного процесса почему-то не решалось», — напомнил политолог.
Ну и, конечно, по его словам, это важный триумф долгой кропотливой дипломатической работы Азербайджана, который максимально корректно, но оказывая необходимое давление, продолжал воздействовать на Ереван, пробивая его упорство продуманными доводами.
«Ильхам Алиев последователен и ответственен в своих заявлениях и неизменно демонстрирует одно — Азербайджан обязательно доводит начатое до конца, до победной реализации. Возвращение азербайджанских сел доказывает, что Баку выступает исключительно за мир в регионе, построенный без агрессии и насилия, в результате доброй воли обеих сторон», — подчеркнул Ростислав Гольцман.
В то же время, кандидат политических наук, казахстанский политолог Шарип Ишмухамедов в первую очередь поздравил азербайджанский народ и президента Ильхама Алиева с блестящей бескровной дипломатической победой.
«Это результат не одного года, а, пожалуй, всех тридцати лет, методов проб и ошибок, эволюции военной и политической стратегии Азербайджана. Баку продемонстрировал, что такой подход не только возможен, но и крайне результативен, он задает высокую планку для решения других спорных вопросов такого рода между государствами как в региональном, так и в глобальном международном масштабе. В этом смысле это и важный триумф политической стратегии Ильхама Алиева, который всегда действует в сложных вопросах с повесткой мира, а не войны и силовых методов.
Возвращением сел Газаха Баку переформатировал армянскую недоговороспособность. Хочется верить, что весь Кавказ станет регионом мира, консенсуса и проницательных дипломатических решений, а не горячей точкой на карте. Как минимум, Азербайджан показал, что такая формула достижима, разочаровав при этом сильно тех, кто пытался дестабилизировать процесс прямых переговоров между Баку и Ереваном, вмешиваясь в него, внося дисбаланс, поскольку преследовал исключительно свои интересы. Такие амбициозные интересанты, как Франция и другие западные игроки, оказались совсем не у дел, более того — вход всех внешних доброжелателей с деструктивной повесткой на Южный Кавказ теперь точно заказан», — резюмировал Ш. Ишмухамедов.