Շուրջ զրո Հայաստանում «հոգում են» ազգային փոքրամասնությունների մասին
Մի ուշագրավ լուր եկավ Հայաստանից: Երևանում Արդարադատության փոխնախարար Կարեն Կարապետյանի և Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռուստամ Բաքոյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքի նախագծի աշխատանքային քննարկումը։
Հայկական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ օրինագիծը միտված է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների իրականացման օրենսդրական երաշխիքների ամրագրմանը։ Ընդ որում, քննարկման ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի ժողովրդավարության և մարդու արժանապատվության գլխավոր տնօրինության խորհրդատուները ներկայացրել են օրենքի նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԽ գլխավոր տնօրինության համատեղ կարծիքը, ինչպես նաև պատասխանել կարծիքով արձանագրված խնդիրների հասցեագրման վերաբերյալ հարցերին։
Պետք չէ լինել Հայաստանի հարցով շատ մեծ փորձագետ՝ հասկանալու համար, որ այս օրենսդրական նախաձեռնությունը ոչ այլ ինչ է, քան հնարանք և կեղծիք, որը կոչված է հերթական անգամ կոծկել հայկական պետության զուտ մոնոէթնիկ էությունը։ Չէ՞ որ ժողովուրդների ներկայացուցիչների թիվը, որոնց Երևանում բարձրաձայն ազգային փոքրամասնություններ են կոչում, այնքան փոքր է, որ գրեթե հավասար է զրոյի։
Այսպես, 2021 թվականի դրությամբ Հայաստանում բնակվում էր 35 հազար 308 եզդի, 11 հազար 911 ռուս, 2 հազար 769 ասորի և 2 հազար 162 քուրդ։ Այսինքն՝ Հայաստանի գրեթե 3 միլիոն բնակչությանը բաժին է ընկնում 50 հազարից մի փոքր ավելի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, այսինքն՝ բնակչության մոտ մեկուկես տոկոսը։
Սակայն, չնայած Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների թիվն այնքան քիչ է, որ ոչ մի կերպ չի սպառնում հայկական էթնոսի գերիշխող դիրքին, նրանք, դրանով հանդերձ, երկար տարիներ բախվում են հայերի կողմից ատելության դրսևորումների հետ։ Ամենավատ վիճակում եզդիներն են, որոնց հայ հասարակության մեջ հաճախ են ներկայացնում բացասական կերպարով։ Նրանց վիճակը ծանր է նաև հայկական բանակում, որտեղ դառնում են ոտնձգությունների և ծաղրանքի առարկա։ Ժամանակին մեծ աղմուկ բարձրացրեց եզդի զինծառայող Արթուր Աջամյանի սպանությունն ու Յուրիկ Բրոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրումը։ Իսկ ադրբեջանցիների նկատմամբ անհանդուրժողականության մասին խոսելն ավելորդ է, որոնք պատմականորեն կազմել են ժամանակակից Հայաստանի տարածքի բնակչության մեծամասնությունը։
Խորհրդային Հայաստանը ստեղծվել է որպես հայերի մոնոէթնիկ պետության նախատիպ։ Իսկ ավելի վաղ՝ մինչև Հայկական ԽՍՀ ստեղծումը, Օսմանյան կայսրությունից և Գաջարների պետությունից գաղթած հայերին մշտապես վերաբնակեցրել են նախկին Էրիվանի խանության հողերում։ Հայկական երազանքի իրականացման ճանապարհին կար մեկ էթնիկ խումբ՝ ադրբեջանցիները, որոնք կազմում էին այս շրջանի բնակչության մեծամասնությունը։ Ինչպես Ռուսական կայսրությունում, այնպես էլ ԽՍՀՄ-ում իրականացվող հայականացման նպատակաուղղված քաղաքականության միջոցով ադրբեջանցիները սկսեցին աստիճանաբար դուրս մղվել իրենց պատմական բնակության տարածքներից։ Այս Էթնիկ մաքրումների վերջին տխուր ակորդները եղան 40-ականների վերջին, երբ մի քանի տասնյակ հազար ադրբեջանցիներ վերաբնակեցվեցին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում, ինչպես նաև 20-րդ դարի 80-ականների վերջին, երբ մոլեռանդ ազգայնականությունից կուրացած հայ հրոսակների բազմությունը Հայկական ԽՍՀ-ից վտարեցին վերջին 250 հազար ադրբեջանցիներին:
Հիմա, եթե Երևանն ընդուներ այդ 250 հազար ադրբեջանցիներին վերադարձնալու և հավասար իրավունքներ տրամադրելու պարտավորությունը, ապա կարելի էր խոսել ազգային փոքրամասնությունների մասին օրենքի արդիականության մասին։ Հակառակ դեպքում, ազգային փոքրամասնությունների մասին օրենքի հետ կապված այս ամբողջ աղմուկը ընդամենը «պոտյոմկինյան գյուղեր» է, որի նպատակը հայկական բազմազգ պետության խաբուսիկություն ստեղծելն է։ Եվ եվրոպական կառույցներն ամեն ինչ անում են այս կեղծիքում Երևանին օգնելու համար։ Այստեղ երկակի ստանդարտների բացահայտ դրսևորում կա։ Հենց վտարված հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների իրավունքներով է պետք սկսել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին ցանկացած խոսակցություն։ Սակայն արևմտյան կառույցները ոչ միայն դա չեն անում, այլև համարձակվում են բարձրացնել Ադրբեջանից իբր վտարված ղարաբաղցի հայերի հարցը։
Ի դեպ, մի հետաքրքիր պահ. «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը, որն ավելի հայտնի է քաղաքի անվանումով, որտեղ հավաքվում է որպես Վենետիկի հանձնաժողով, ստեղծվել է Եվրոպայի խորհրդի 18 անդամ երկրների կողմից՝ 1990 թ. Բեռլինի պատի տապալումից անմիջապես հետո։ Հանձնաժողովը առանցքային դեր է խաղացել Արևելյան Եվրոպայի երկրների կողմից եվրոպական սահմանադրական ժառանգության չափանիշներին համապատասխանող սահմանադրությունների ընդունման գործում:
Լավ կլիներ, որ այս հանձնաժողովը ստանձներ իր սկզբնական պարտականությունները և ստիպեր Հայաստանին իրականացնել սահմանադրական բարեփոխումներ, որոնք վերջ կդնեին օրենսդրականորեն ձևակերպված՝ Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջներին։ Հենց այս քայլով էլ պետք է սկսվի Հայաստանի առողջացման երկար ճանապարհը, ինչը անխուսափելիորեն կհանգեցնի ոչ միայն ազգային փոքրամասնությունների հազվագյուտ ներկայացուցիչների, այլև հենց հայերի վիճակի իրական բարելավմանը։

Около нуля В Армении «заботятся» о нацменьшинствах
Любопытная новость пришла из Армении. В Ереване под председательством заместителя министра юстиции Карена Карапетяна и заместителя председателя постоянной комиссии Национального собрания по защите прав человека и общественным вопросам Рустама Бакояна состоялось рабочее обсуждение проекта закона «О национальных меньшинствах».
Как сообщают армянские СМИ, законопроект направлен на закрепление законодательных гарантий реализации прав национальных меньшинств. При этом в ходе обсуждения консультанты Генерального директората Совета Европы по вопросам демократии и человеческого достоинства представили совместное мнение Венецианской комиссии и Генерального директората Совета Европы по законопроекту, а также ответили на вопросы относительно решения проблем, зафиксированных в представленном мнении.
Не нужно быть очень большим экспертом по Армении, чтобы понимать, что эта законодательная инициатива является ничем иным, как фикцией и очковтирательством, призванной в очередной раз затенить факт сугубо моноэтничной сущности армянского государства. Ведь количество представителей народов, которых в Ереване громко называют национальными меньшинствами, настолько мизерно, что почти равно нулю.
Так, в Армении по состоянию на 2021 год проживало 35 тысяч 308 езидов, 11 тысяч 911 русских, 2 тысячи 769 ассирийцев и 2 тысячи 162 курда. То есть на население чуть менее 3 млн человек в Армении приходится чуть более 50 тысяч представителей национальных меньшинств, то есть около полутора процентов населения.
Впрочем, даже несмотря на такое мизерное количество национальных меньшинств в Армении, никак и ни в чем не угрожающее доминантной позиции армянского этноса, они тем не менее много лет сталкиваются с проявлениями ненависти со стороны армян. Хуже всего приходится езидам, которые в армянском обществе представляются зачастую в негативном образе. В том числе несладко им приходится в армянской армии, где они становятся объектами травли и издевательств. В свое время вызвали резонанс убийство военнослужащего-езида Артура Аджамяна и издевательства над Юриком Брояном. Что уж тут говорить о нетерпимости армян к азербайджанцам, которые исторически составляли большинство населения территории современной Армении.
Советская Армения была создана в качестве прототипа моноэтнического государства армян. А еще ранее, до создания Армянской ССР, на землях бывшего Эриванского ханства из Османской империи и Каджарского государства постоянно переселялось армянское население. На пути к реализации армянской мечты стояла одна единственная этническая группа, которая составляла большинство населения этого края – азербайджанцы. Посредством целенаправленной политики арменизации, проводимой как в Российской империи, так и в СССР, азербайджанцы стали постепенно вымываться из областей их исторического проживания. Последние печальные аккорды этой чистки пришлись на конец 40-х годов, когда несколько десятков тысяч азербайджанцев были переселены в Азербайджанскую ССР, а также на конец 80-х годов 20 века, когда ослепленные фанатичным национализмом толпы армянских молодчиков изгнали из Армянской ССР последние 250 тысяч азербайджанцев.
Вот если бы Ереван принял на себя обязательство вернуть и обеспечить равными правами те 250 тысяч азербайджанцев, тогда бы и можно было говорить об актуальности закона о национальных меньшинствах. А иначе вся эта возня с законом о нацменьшинствах – всего лишь потемкинские деревни, имеющие цель создать видимость многонационального армянского государства. И европейские структуры всячески подыгрывают Еревану в этом фарсе. Здесь налицо вопиющее проявление двойных стандартов. Именно с прав изгнанных сотен тысяч азербайджанцев следовало бы начинать любой разговор о правах нацменьшинств в Армении. Однако западные структуры не только не делают этого, но еще и смеют поднимать вопрос о якобы изгнанных из Азербайджана карабахских армянах. Кстати, любопытная деталь: Европейская комиссия за демократию через право, более известная по названию города, где она собирается, как Венецианская комиссия, была создана 18 государствами-членами Совета Европы вскоре после падения Берлинской стены в 1990 году. Комиссия сыграла ключевую роль в принятии восточноевропейскими странами конституций, соответствующих стандартам европейского конституционного наследия.
Было бы неплохо, если бы эта комиссия занялась своими изначальными обязанностями и заставила бы Армению провести конституционную реформу, которая положила бы конец законодательно оформленным территориальным претензиям к Азербайджану. Именно с этого шага должен начаться долгий путь оздоровления Армении, что неминуемо приведет к реальному улучшению положения не только редких представителей национальных меньшинств, но и самих армян.