Բանաստեղծություններ և փող Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Հուլիսի 22-ին կայացել է Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը, որում որոշում է կայացվել՝ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո հատկացնելու մասին։
Մեջբերում եմ անում. «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի նպատակն է՝ բարձրացնել հակամարտությունները կանխելու, խաղաղությանը աջակցելու և միջազգային կայունությունն ու անվտանգությունը ամրապնդելու ԵՄ-ի կարողությունը: Հիմնադրամի շնորհիվ ԵՄ-ն կկարողանա ավելի լավ օգնել գործընկեր երկրներին, աջակցել նրանց խաղաղ գործողություններին, կամ պետությունների տարածքում անվտանգությունը ապահովելու համար բարձրացնել նրանց զինված ուժերի հնարավորությունները»:
Իսկ հիմա խնդրում եմ ձեր ուշադրությունը՝ ահա սա ինձ ամենից շատ է դուր եկել. նախատեսված օգնությունը ոչ մի հանգամանքներում չի օգտագործվի մահաբեր զենք գնելու համար: Իսկ ինչի՞ վրա են ծախսվելու այդ գումարները։ Էլեկտրաշոկերների և գազի բալոնների վրա, ի՞նչ է։ Դե-դե։ Թեեւ կա տեղեկատվություն, որին ես անձամբ չեմ հավատում, որ այս գումարով իբր նախատեսվում է ստեղծել մեկ գումարտակի համար մոդուլային դաշտային ճամբար, որի կազմի մեջ կմտնի նաեւ բուժամբուլատորիա։ Նույնիսկ չգիտեմ էլ ինչ ասեմ։ Միգուցե հարեւանիկները իրենց պահե՞ն այնպես, որ իրենց զինծառայողները չհայտնվեն հոսպիտալում։
Գիտեք, մենք հաղթանակից հետո շատ ենք փոխվել, անձամբ ինձ, օրինակ, շատ է ուրախացնում, որ մենք դադարել ենք Հայաստանին վերաբերվել որպես թշնամի։ Մի վայրկյան, հիմա ես ամեն ինչ կբացատրեմ: Մենք նրան վերաբերվում ենք որպես հակառակորդի, որպես գործիքի իսկական թշնամու ձեռքին, իսկ դա, համաձայնվեք, մի փոքր այլ է։ Թույլ հակառակորդի կարծիքը ընդհանրապես ոչ մեկին չի հետաքրքրում։ Մեզ՝ առավել եւս, մենք սովորել ենք նայել սուրը բռնող ձեռքին, այլ ոչ թե հենց զենքին։ Դուք կզարմանաք, բայց թույլ հակառակորդի կարծիքը չի հետաքրքրում նույնիսկ նրա հովանավորներին, այսինքն՝այդ սրին, դե, գործիքին ոչ ոք չի ափսոսում, եթե ինչ-որ բան պատահի, այն հեշտությամբ զոհաբերում են, ինչը չի խանգարում ցավակցություն հայտնել և նույնիսկ խորը մտահոգություն: Հիշո՞ւմ եք Օսմանյան կայսրության իրադարձությունները: Գործիքին շատ բաներ էին խոստացել, իսկ հետո ամեն ինչ այլ ձևով գնաց։ Այդպես երբեմն պատահում է: Հովանավորների մասին էլ մոռանալ չի կարելի։ Հակառակորդի սուրը դադարում է քեզ սպառնալ միայն այն դեպքում, եթե դու կտրել ես նրա երկու ձեռքերը։ Մեզ համար, դա իհարկե, մեր ուժերից վեր է, բայց հակառակորդը ունի աշխարհաքաղաքական մրցակիցներ, որոնց օգնել կարելի է, հարկավոր է և պետք է։ Այո, սա և կոչվում է «իրավիճակային դաշնակցություն»: Եվ այստեղ հիմնական բառը ոչ թե «դաշնակցություն» է, այլ «իրավիճակայինը»։ Իհարկե, նախ պետք է հաշվարկել ինչպես օգուտները, այնպես էլ ծախսերը: Համեմատելով հավանական ծախսերը հնարավոր շահույթի հետ: Եվ չպետք է մոռանալ այն արտահայտությունը, որը 70-ականներին հեգնանքով կիսաբերան ասել է աշխարհի ոչ ամենահիմար մարդը՝ Քիսինջերը. «Իսկ ես հատկապես ում պետք է զանգահարեմ, որպեսզի իմանամ Եվրոպայի կարծիքը»։ Այնպես որ, ԵՄ-ի հետ խոսելը ոչ մի իմաստ չունի, դա ավելի շատ խաղի ինչ-որ կանոնները պահպանելու ծես է, բայց պետք է խոսել ԵՄ-ի կազմի մեջ մտնող երկրների հետ։ Առանձին-առանձին: Քանի որ ԵՄ-ի յուրաքանչյուր երկիր՝ իր շահերն ունի։ Այո, հիմա 70-ականները չեն, և հիմա կա այն, ինչ կոչվում է «որոշումների կայացման կենտրոն», այսինքն՝ Բրյուսել, բայց... պայմանավորվել անհրաժեշտության դեպքում՝ պետք է, ևս մեկ անգամ՝ յուրաքանչյուր երկրի հետ առանձին։ Բնականաբար, անհրաժեշտությունից ելնելով, կշռադատելով նրա հետ մեր հարաբերությունների կարևորությունը և այն հնարավոր հետևանքները, եթե մենք պարզապես ցուցադրաբար հրաժարվենք այս կամ այն պետության հետ խոսելուց։ Որքանո՞վ է նա մեզ համար կարևոր և ինչ վատ բան կարող է անել մեզ։ Հաշվապահություն, հաշվարկ, ռացիոնալիզմ, դե նաև, իհարկե, Ադրբեջանում տարբեր համագումարների անցկացում։ Օրինակ՝ Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքների և Փարիզի գաղութային քաղաքականությունից տուժած երկրների ներկայացուցիչների համագումարներ։ Սա ինչ-որ մեկին ստիպում է նյարդայնա՞լ: Համաձայնվեք, որ դա ուղղակի հրաշալի է։
Գումարած, անհրաժեշտ է ուշադիր հետևել, թե ԵՄ-ի լրտեսական առաքելությունը ինչ է անում հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին։ Այդ առաքելությունը անընդհատ ավելանում է, որքան գիտեմ, այնտեղ արդեն մոտ 200 մարդ կա։ Դես ու դեն են շարժվում, տնտղում են, թաքուն նայում են և թաքուն ականջ են դնում։ Եվ տեղեկատվությունը փոխանցում են այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է։
Իսկ հիմա՝ այն, ինչ ես աշխարհում ամենից շատ եմ սիրում: Եթե ասեմ, որ թքած ունեմ Հայաստանի մշակույթի վրա, դա լրիվ սուտ կլինի։ Կա մի բան, ազնիվ խոսք, կա, հատկապես նախքան նրա ժամանակակից և ոչ միայն գրականությանը։ Հարևանիկների մշակույթը պետք է ուսումնասիրել, ասեմ ավելին, այն պետք է անընդհատ պահել տեսադաշտում, քան ԵՄ-ի այդ առաքելությունը։ Որովհետև հատկապես գրականության և կինոյի մեջ է, որ առավել հստակ դրսևորվում են հասարակության մեջ գերիշխող միտումները։ Գրողները երբեմն անզգուշաբար ասում են ավելին, քան կցանկանային ասել, իսկ դա՝ հասարակության մեջ տիրող տրամադրությունների ճշմարիտ բարոմետր է: Հիշեք մի պարզ բանաձև. ինչ մարդկանց մտքում է, այն գրողի լեզվի վրա է:
Եվ երբ, արդեն մշուշի մեջ,
Կհամակի սառը քրտինքը
Դու կլսես դրոնի ձայնը.
«Գնացքն այլևս չի գնում,
խնդրում եմ դուրս եկեք վագոնից»։
Հրաշալի ոտանավոր, չե՞ք կարծում։ Սա հայ բանաստեղծ Վիտալի Հայրիյանն է, իսկ ոտանավորը կոչվում է «Բայրաքտար»: Դե, այսօրվա համար, թերևս այսքանը։

Стихи и деньги «Неудобная правда» Самита Алиева
Сегодня, 22 июля, состоялось заседание Совета министров иностранных дел Европейского союза, на котором было принято решение выделить Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира.
Цитирую: «Цель Европейского фонда мира — повысить способность ЕС предотвращать конфликты, поддерживать мир и укреплять международную стабильность и безопасность. Благодаря фонду, ЕС сможет лучше помогать странам-партнерам, поддерживать их мирные операции или повышать возможности их вооруженных сил для обеспечения безопасности на территориях государств».
А теперь прошу внимания – вот это понравилось мне больше всего: запланированная помощь ни при каких обстоятельствах не будет направлена на закупку летального оружия. А на что пойдут-то денежки? На электрошокеры и газовые баллончики, что ли? Ну-ну. Хотя есть информация, которой лично я не верю, что на эти деньги якобы планируется создать модульный полевой лагерь на один батальон, в состав которого войдет также медицинская амбулатория. Даже не знаю, что и сказать. Может, соседушкам стоит вести себя так, чтобы их военнослужащие не попадали в госпиталь?
Знаете, мы здорово изменились после победы, лично меня, например, очень радует, что мы перестали относиться к Армении как к врагу. Секундочку, сейчас я все объясню. Мы относимся к ней как к противнику, как к инструменту в руках настоящего врага, а это, согласитесь, немного другое. Мнение слабого противника вообще никого не интересует. Нас – так тем более, мы научились смотреть на руку, которая держит шпагу, а не на само оружие. Вы удивитесь, но мнение слабого противника не интересует даже его покровителей, то есть, ту шпагу, ну, инструмент, никто не жалеет, ею в случае чего с легкостью жертвуют, что не мешает выразить соболезнования и даже глубокую озабоченность. Помните события в Османской империи? Инструменту много чего пообещали, а потом все пошло не так. Так иногда случается. И забывать о покровителях нельзя. Шпага противника перестает тебе угрожать, только если ты отрубил ему обе руки. Нам, конечно, это не по силам, но у противника есть геополитические соперники, помогать которым можно, нужно и должно. Да, это и называется «ситуативным союзничеством». И главное слово тут не «союзничество», а «ситуативное». Разумеется, для начала нужно просчитать как пользу, так и издержки. Сопоставив вероятные расходы с возможной прибылью. И не стоит забывать фразу, которую в 70-е годы язвительно обронил Киссинджер, не самый глупый человек на свете: «А кому именно я должен позвонить, чтобы узнать мнение Европы?». Так что говорить с ЕС нет никакого смысла, это больше ритуал, соблюдение неких правил игры, а говорить нужно со странами, входящими в состав ЕС. По отдельности. Потому что у каждой страны в ЕС – свои интересы. Да, сейчас не 70-е, и сейчас есть то, что называется «центром принятия решений», то есть, Брюссель, но… Договариваться, при необходимости, нужно – еще раз – с каждой страной по отдельности. Естественно, по необходимости, взвесив важность своих с ней отношений и возможные последствия в случае, если мы просто демонстративно откажемся разговаривать с тем или иным государством. Насколько оно важно для нас и что плохого оно может нам сделать. Бухгалтерия, расчет, рационализм, ну и, разумеется, проведение в Азербайджане разнообразных съездов. Например, съездов представителей заморских территорий Франции и стран, пострадавших от колониальной политики Парижа. Это заставляет кого-то нервничать? Согласитесь, что это просто прекрасно.
Плюс, необходимо внимательно следить за тем, что делает шпионская миссия ЕС на условной армяно-азербайджанской границе. Эта миссия постоянно увеличивается, их там уже, насколько мне известно, порядка 200 человек. Ходят, высматривают, подглядывают и подслушивают. И передают информацию куда надо.
А теперь – то, что я люблю почти больше всего на свете. Если я скажу, что до культуры Армении мне нет никакого дела – это будет полной неправдой. Есть дело, вот честное слово, есть, особенно до ее современной и не только литературы. Культуру соседушек нужно изучать, скажу более, ее нужно постоянно держать в поле зрения, постояннее, чем ту миссию ЕС. Потому что именно в литературе и кинематографе ярче всего проявляются тенденции, господствующие в обществе. Писатели порой проговариваются и говорят больше, чем хотели бы сказать, а это – верный барометр настроений, господствующих в обществе. Запомните простую формулу: что у населения на уме, то у писателя на языке.
И когда, уже в тумане,
Прошибёт холодный пот,
Ты услышишь голос дрона:
«Поезд дальше не идёт,
просьба выйти из вагона».
Замечательные стихи, вы не находите? Это армянский поэт, Виталий Айриян, а стихотворение называется «Байрактар». Ну, на сегодня, пожалуй, всё.