«Զվարթնոց», ԱԷԿ և երկաթուղի Ինչ-որ մեկը առաջ է՞ մղում իրադարձությունները:
Քեզ, հարգելի ընթերցող, չի՞ թվում, որ անցած երկու օրվա ընթացքում մի քանի բավականին հետաքրքիր, և ես նույնիսկ կասեի, նշանակալից իրադարձությունները՝ պարզապես դինամիկա չէ։ Սա կուրսի ինչ-որ կտրուկ փոփոխություն է։ Համատարծ արագացում և վերակառուցում: Դատեք ինքներդ։
Եվ այսպես, լուր առաջին. երեկ՝ հուլիսի 31-ին, Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային ծառայության ներկայացուցիչները ամբողջությամբ հայկական կողմին են փոխանցել «Զվարթնոց» անցակետում պետական սահմանի պաշտպանության գործառույթները։ Այսինքն՝ Երեւանի օդանավակայան ժամանողներին այժմ կդիմավորեն Հայաստանի, այլ ոչ թե Ռուսաստանի սահմանապահները։ Գործառույթների փոխանցման մասին արձանագրությունը ստորագրել են՝ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) սահմանապահ զորքերի հրամանատար Էդգար Հունանյանը և Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռոման Գոլուբիցկին։ Երևանում պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են՝ Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային վարչության և Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ղեկավարությունն ու անձնակազմը։
Իսկ այսօր փայլատակել է մեկ այլ, ոչ պակաս հետաքրքիր և նաև նշանակալից հաղորդագրություն այն մասին, որ ամերիկյան ընկերություն հայկական կողմի հետ համագործակցությամբ անցկացնում է Հայկական ԱԷԿ-ի համար ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկվող փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հետազոտություն։ Նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրերի շրջանակներում իրականացվում են տեխնիկատնտեսական հետազոտություններ, որոնք պետք է ավարտվեն 2025 թվականի գարնանը։ Ինչպես ավելի վաղ գրել էր Caliber.Az-ը, միջուկային էներգիան բազմամիլիոնանոց պայմանագրեր են, ինչպես բաղադրիչների և վառելիքի մատակարարման, այնպես էլ անձնակազմի վերապատրաստման համար, բացի այդ, նման ձևի պայմանագրերը կրում են երկարաժամկետ բնույթ, այնպես որ դա նաև քաղաքական ազդեցություն է: Իսկ եթե հիշենք, որ Եվրոպայում և Եվրասիայում ԱՄՆ-ի կառավարության աջակցության ծրագրերի համակարգող Մարիա Լոնգին անցյալ տարի հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Հայաստանում մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը՝ ապա պատկերը սկզբունքորեն, հասկանալի է, որոշում կայացվել է ոչ այնքան Հայաստանում, որքան ԱՄՆ-ում։ «Ազդեցություն և դուրս մղում»։ Եվ ռուս սահմանապահներին, և «Ռոսատոմին»:
Այնուհետև։ Երեքշաբթի՝ հուլիսի 30-ին, անցկացվել է Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ՝ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի հանդիպումը, որտեղ քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև երկաթուղու գործարկման հնարավորության հետ կապված հարցեր։ Քննարկումները վերաբերել են բացառապես տեխնիկական ասպեկտներին, այլ ոչ թե Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման սկզբունքային որոշմանը։ Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետը վաղուց է պատրաստ սպասարկման, բայց դա նախատեսված է միայն երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, հենց այդ մասին է եղել պայմանավորվածություն Անկարայի և Երևանի միջև։ Այնուամենայնիվ, թուրքական իշխանությունների բազմիցս հայտարարությունների ֆոնին, այն մասին, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը հնարավոր է միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո՝ սա բավականին հետաքրքիր իրադարձություն է, և, ինչպես հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը. «Թուրքիայի Հանրապետությունը կարող է հարևան Հայաստանի հետ սահմանը բացել՝ այդ երկրի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման դեպքում։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվում է բանակցային գործընթացը։ Մեզ անհրաժեշտ է նախապատրստել մեր սցենարը դրական ավարտի դեպքում, և այս ուղղությամբ տարվում են աշխատանքներ։ Եթե նորմալացման գործընթացն ավարտվի, մենք կակտիվացնենք դրական սցենարը, այսինքն՝ կարող ենք բացել մեր դարպասները սահմանին»։ Բայց ոչ մեկի համար գաղտնիք չի հանդիսանում, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը հնարավոր է բացառապես Ադրբեջանի որոշ պայմանների կատարումից հետո, առանց որոնց հնարավոր չէ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը, այն է՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխությունների մտցնում, միգուցե ևս ինչ որ մանրունքներ։ Բայց առանց սրա՝ ոչ մի կերպ, ինչն անուղղակիորեն հաստատել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Ի դեպ, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկաթուղու հնարավոր (ընդգծում եմ՝ հնարավոր) գործարկման առընչությամբ հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման մասին հաղորդագրությունը չէր կարող չառաջացնել՝ մեր ոչ այնքան բարի ծանոթ Բագրատ Սրբազանի բուռն և զգացմունքային և մինչև անպարկեշտությանըարձագանքը, ով հոռետեսորեն հայտարարել է. «Ինչ էլ լինի, դա կլինի ի վնաս մեզ։ Գործընթացը, որը մենք տեսնում ենք, ոչ մի կերպ չի նպաստում Հայաստանի շահերին։ Եվ որ ամենակարեւորն է, մենք ընդհանուր առմամբ չգիտենք զրույցի բովանդակությունը»։ Ես շատ եմ կասկածում, որ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը պարտավորվել է Բագրատին տեղեկացնել իր (նկատի ունեցեք, իր) հայ գործընկերոջ հետ զրույցի բովանդակության մասին։ Իմ կարծիքով, և ամենայն հարգանքով, Բագրատի կարգից բոլորովին վեր է հատուկ ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների բովանդակության մասին իմանալը։ Չի թույլատրվում, ինչպես ասում են, և պետք չէ բարկանալ: Իսկ ինչ վերաբերում է հոռետեսությանը՝ դե, սա անհատի հույզերին վերաբերվող անձնական ոլորտ է, թեև...
Գիտեք, չէ որ էլի ինչ-որ բան է պատահել, բացի «Զվարթնոց» օդանավակայանում պետական սահմանի պաշտպանության գործառույթի փոխանցումից, ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ԱՄՆ-ի և Հայաստանի համագործակցության խորացմանը, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկաթուղու գործարկման բանակցությունների և դրան Բագրատ Գալստանյանի արձագանքից, այն է... Ռուսաստանի միգրացիոն օրենսդրության խստացման ուղղությամբ փոփոխություններ։ Եվ այստեղ կա մեկ հիանալի դետալ. փոխվել են Ռուսաստանի Դաշնության տարածքից արտաքսման կանոնները։ Եթե նախկինում օտարերկրացին Ռուսաստանի տարածքից կարող էր վտարվել միայն դատարանի որոշմամբ, ապա այժմ օտարերկրյա քաղաքացու վտարումը հնարավոր է դարձել վարչական կարգով, այսինքն՝ Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան գործադիր մարմինները, մասնավորապես՝ ՆԳՆ-ն, ստացել է արտաքսման որոշումը ինքնուրույն կայացնելու իրավունք, եթե անձը դիտվի որպես Ռուսաստանի Դաշնությունում սահմանադրական կարգը խախտող։ Իմ կարծիքով, սա ավելին է, քան պարզապես ակնարկ։
Այնուամենայնիվ, կապրենք կտեսնենք, թե ինչ է գալիք օրը պատարստում նրանց, Հայաստանում, այստեղ գլխավորը՝ մնալ մի կողմ և չմոռանալ, որ այն, ինչ վատ է Հայաստանի համար՝ լավ է Ադրբեջանի համար։

«Звартноц», АЭС и железная дорога Кто-то подстегивает события?
Тебе, дорогой читатель, не кажется, что несколько довольно интересных, и я бы даже сказал, значимых событий за прошедшие пару дней – это не просто динамика? Это какая-то резкая перемена курса. Сплошное ускорение и перестройка. Посудите сами.
Итак, новость первая: вчера, 31-го июля, представители Погранслужбы ФСБ России полностью передали армянской стороне функции по охране государственной границы в пункте пропуска «Звартноц». То есть, приезжающих в аэропорт Еревана теперь будут встречать армянские, а не российские пограничники. Протокол о передаче функций был подписан командующим пограничными войсками Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Эдгаром Унаняном и начальником Пограничного управления ФСБ России в Армении генерал-лейтенантом Романом Голубицким. В официальной церемонии в Ереване приняли участие руководство и личный состав Пограничного управления ФСБ России в Армении и Пограничных войск СНБ Армении.
А сегодня промелькнуло другое, не менее интересное и тоже знаковое сообщение, о том, что американская компания в сотрудничестве с армянской стороной проводит исследования относительно технологий малых модульных реакторов, предлагаемых США для Армянской АЭС. В рамках планов по строительству нового энергоблока проводятся технико-экономические исследования, которые должны завершиться весной 2025-го года. Как Caliber.Az писал ранее, ядерная энергетика — это многомиллионные контракты, как на поставку комплектующих и топлива, так и на обучение персонала, кроме того, контракты подобного рода носят долгосрочный характер, так что это еще и политическое влияние. А если вспомнить, что еще в прошлом году координатор программ помощи правительства США в Европе и Евразии Мария Лонги заявила, что Соединенные Штаты рассматривают возможность строительства модульных ядерных реакторов в Армении – то картина, в принципе, ясная, решение принято, и это решение принято не столько в Армении, сколько в США. «Влияние и вытеснение». И российских пограничников, и «Росатома».
Далее. Во вторник, 30 июля, прошла встреча спецпредставителей Армении и Турции Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча, на которой обсуждались вопросы, связанные с возможностью запуска железной дороги между двумя странами. Обсуждения касались исключительно технических аспектов, а не принципиального решения о возобновлении железнодорожного сообщения между Турцией и Арменией. КПП «Маргара» на границе между Турцией и Арменией давно готов к обслуживанию, но это предусмотрено только для граждан третьих стран, именно об этом была договоренность между Анкарой и Ереваном. Тем не менее, на фоне неоднократных заявлений турецких властей о том, что разблокировка коммуникаций между Турцией и Арменией возможна исключительно после подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном – это довольно интересное событие, и, как заявил глава турецкого МИД Хакан Фидан: «Турецкая Республика может открыть границу с соседней Арменией при нормализации отношений между этой страной и Азербайджаном. Между Азербайджаном и Арменией продолжается переговорный процесс. Нам необходимо подготовить наш сценарий на случай его положительного завершения, и в этом направлении ведется работа. Если процесс нормализации будет завершен, мы активируем позитивный сценарий, то есть можем открыть наши ворота на границе». Но ни для кого не является секретом, что нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией возможна исключительно после выполнения кое-каких условий Азербайджана, без которых подписание мирного договора не представляется возможным, а именно – внесение соответствующих изменений в Конституцию Армении, ну, может быть, и еще кое-что по мелочи. А вот без этого – никак, что косвенно подтвердил глава МИД Турции.
Кстати, сообщение о встрече спецпредставителей по поводу возможного (подчеркиваю — возможного) запуска железной дороги между Турцией и Арменией не могло не вызвать бурной и эмоциональной и до неприличия реакции нашего не очень доброго знакомого Баграта Србазана, который пессимистично заявил: «Что бы ни случилось, это произойдет во вред нам. Процесс, который мы видим, никак не способствует интересам Армении. И самое главное, мы не знаем содержания беседы в целом». Я очень сомневаюсь, что Сердар Кылыч, спецпредставитель Турции, вменил себе в обязанность информировать Баграта о содержании своей беседы со своим (со своим, заметьте) армянским коллегой. По-моему, и при всем уважении, знать о содержании переговоров между спецпредставителями Баграту совершенно не по чину. Не положено, как говорится, и не стоит гневаться. А что до пессимизма — ну, это сфера личная, касающаяся эмоций индивидуума, хотя…
Знаете, ведь случилось еще кое-что, помимо передачи функции по охране государственной границы в аэропорту «Звартноц», углубления сотрудничества США и Армении в сфере ядерной энергетики, переговоров по запуску железной дороги между Турцией и Арменией и реакцией на это Баграта Галстаняна, а именно… Изменения в сторону ужесточения миграционного законодательства России. И есть там одна замечательная деталь: изменены правила выдворения с территории Российской Федерации. Если раньше иностранца с территории России можно было выдворить только по решению суда, то теперь выдворение иностранного гражданина стало возможным в административном порядке, то есть соответствующие органы исполнительной власти РФ, а именно — МВД, получило право самостоятельно принимать решение о выдворении, в случае если лицо будет замечено в нарушении конституционного порядка в Российской Федерации. По-моему, это более чем просто намек.
Впрочем, поживем-увидим, что день грядущий им, в Армении, готовит, тут главное — оставаться в стороне и не забывать, что то, что плохо для Армении — это хорошо для Азербайджана.