«Ֆրանսիայի պաշտոնյաներին և նույնիսկ դատավորներին սարսափեցնում է ԱՍԱԼԱ-ի նկատմամբ վախը» Ֆրանսիացի պատմաբանի զրույցը Caliber.Az-ի հետ։
18 Հունվարի 2022 19:27
Caliber.Аz-ի հարցազրույցը ֆրանսիացի պատմաբան, ծագումով ադրբեջանցի իրավաբան Զաուր Սադըգբեյլիի հետ։
—Ֆրանսիայի նախագահի երկու թեկնածուներ՝ Էրիկ Զեմուրը և Վալերի Պեկրեսը նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում այցելեցին Հայաստան։ Սա նշանակում է, որ առաջիկա նախագահական ընտրություններին միայն ներկայիս նախագահ Էմանուել Մակրոնը չէ, որ հավակնում է հայկական ծագումով Ֆրանսիայի քաղաքացիների ձայներին։ Արդյո՞ք Ֆրանսիայի ադրբեջանական սփյուռքը պատրաստվում է քայլեր ձեռնարկել հայկական լոբբիին հակազդելու համար։
—Իրոք, Զեմուրը և Պեկրսեը նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում այցելել են Հայաստան։ Նախ Զեմուրը՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 11-ից մինչև 14-ը, իսկ այնուհետև Պեկրեսը՝ դեկտեմբերի 21-ից մինչև 23-ը, այցելել են Հայաստան։ Երկու թեկնածուների համար էլ սա առաջին արտասահմանյան այցն էր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում։
Նշենք նաև, որ Պեկրեսը սադրիչ այց կատարեց Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզ և ըստ էության Պեկրեսի Հայաստան այցը կազմակերպվել է առավել բարձր մակարդակով, քան Զեմուրինը։ Օրինակ, նրան ընդունեց Հայաստանի նախագահը, ինչին չկարողացավ հասնել Զեմուրը։
Այո, իսկապես, թվում է, թե Ֆրանսիայի նախագահի շատ թեկնածուներ հավակնում են հայկական ծագումով ընտրողների ձայներին։ Սակայն ես կցանկանայի այստեղ մի քանի շեշտադրումներ անել։ Առաջին հերթին ուզում եմ պարզություն մտցնել Ֆրանսիայում հայկական սփյուռքի կշռի հարցում։
Եթե ենթադրենք, որ Ֆրանսիայում պաշտոնապես ապրում է 600 հազար հայ (որոնցից 400 հազարը ծնվել են Ֆրանսիայում-2011 թվականի տվյալներով), ինչը նշանակում է, որ հայկական ծագումով ընտրողների թիվը 300 հազար է։ 2021 թվականի մայիսի դրությամբ ֆրանսիացի ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 49,7 մլն. մարդ։ Այսպիսով, անհասկանալի է, թե հայկական ծագում ունեցող 300 հազար ընտրողները ինչպե՞ս կարող են ազդել ընտրությունների վրա, որին կմասնակցի ընտրողների առնվազն կեսը, այսինքն՝ նվազագույնը 24,85 մլն. մարդ։
Սակայն այսօրվա դրությամբ խնդիրը կայանում է նրանում, որ երկրորդ տուրի «տոմսը էժանանում է», քանի որ բոլոր երեք թեկնածուներ՝ Զեմուրը, Պեկրեսը, Լե Պենը կարող են հավաքել 16-17% ձայն։ Այլ կերպ ասած, կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ ձայների նույնիսկ փոքր քանակը կարող է այս կամ այն թեկնածուին օգնել անցնել երկրորդ փուլ։ Կարծում եմ, որ հենց սա է պատճառը, որ յուրաքանչյուր թեկնածու ձգտում է ստանալ հայերի աջակցությունը:
—Այդ դեպքում, որտեղի՞ց Ֆրանսիայում հայկական սփյուռքին նման ազդեցություն։
—Իրականում այս հարցի պատասխանի արմատները գնում են 106 տարի առաջ՝ ХХ դարի սկիզբը։ Կարծում եմ, որ, եթե այսօր ողջ ֆրանսիական իսթեբլիշմենտը պատանդ է վերցվել հայկական սփյուռքի կողմից, և դա առաջին հերթին Երրորդ Հանրապետության պատմական սխալն է։ Այո, հենց ХХ դարի սկզբին Անտանտի երկրները մշակեցին Օսմանյան կայսրությունը ներսից հայերի ձեռքով ոչնչացնելու այդ նենգ պլանը՝ նրանց դրդելով դավաճանության։ Այս ամենը բերեց երկու կողմերից մեծ կորուստների։ Ցավոք, հայերը 106 տարվա ընթացքում կարողացան ամենուր տարածել «ցեղասպանության» մասին իրենց կեղծ առասպելը՝ հիմնականում ХХ դարասկզբի իրենց հանցագործությունները և էթնիկական զտումները քողարկելու նպատակով։
Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, ապա այստեղ կան մի քանի նրբություններ։ Բանն այն է, որ Ֆրանսիան, ինչպես նաև Անտանտի մյուս երկրները և ԱՄՆ-ը հայերին բախտի քմահաճույքին մատնեցին։ Ֆրանսիացի պատմաբան Մաքս Գալոն իրավացիորեն նշում է, որ հայերին «վարձատրեցին միայն նրանց դժբախտ ճակատագրի մասին արցունքներով»։ Ինչ վերաբերվում է բուն Ֆրանսիային, ապա Կարսի պայմանագրից ուղիղ մի շաբաթ անց՝ 1921 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, նրանք Թուրքիայի հետ ստորագրեցին այսպես կոչված Անկարայի պայմանագիրը (կամ Ֆրանկլին-Բույոնի պայմանագիր), որով Փարիզը ճանաչեց Անկարայի կառավարությունը, հայտարարեց Թուրքիայի նկատմամբ պահանջների բացակայության մասին և փոխարենը ֆրանսիական ընկերությունների համար ստացավ օգտակար հանածոների հանքերի մշակման հնարավորություն՝ 99 տարի ժամկետով:
Բացի դրանից, Արիստիդ Բրիանի կառավարությունը Թուրքիային փոխանցեց զենք, որը ծառայեց դիմադրության վերջին օջախները ճնշելու համար, մասնավորապես արևելյան Անատոլիայում։ Այս ամենը գիտենալով՝ հայերը սկսեցին աստիճանաբար շանտաժի ենթարկել ֆրանսիական իսթեբլիշմենտին և ամենուր հյուսել իրենց սարդոստայնը։
Թուրքական սփյուռքի անգործությունը միայն նպաստեց դրան։ Ահա ինչու այսօր մենք ունենք այն, ինչ ունենք։ Պետք է հասկանալ, որ այսօրվա դրությամբ ֆրանսիական իսթեբլիշմենտում կա հայերի և Հայաստանի առնչությամբ կոնսենսուս։ Հայերին դիտարկում են որպես արևելյան քրիստոնյաներ, որոնց հարկավոր է պաշտպանել, և որոնց իբրև սպառնում է ֆիզիկական ոչնչացման վտանգ։ Իսկ Հայաստանին դեռևս դիտարկում են որպես այսպես ասած Թուրքիային և Ադրբեջանին բաժանող։
Ավելացնեմ նաև, որ ֆրանսիացի պաշտոնյաները և նույնիսկ դատավորները սարսափում են ԱՍԱԼԱ-ի ահաբեկիչներից: Չէ որ բոլորն են հիշում ԱՍԱԼԱ-ի այդ սարսափելի կոմյունիկեները, որոնք ընթերցվում էին ֆրանսիական հեռուստաալիքով և դրանցում ահաբեկիչները խոստանում էին «թափել ֆրանսիացիների արյունը», եթե չընդունեն Թուրքիայի նկատմամբ հայերի պահանջը:
Վերջին տարիներին ձախողվելով Մերձավոր Արևելքում՝ մասնավորապես Սիրիայում, Իրաքում և Լիբանանում, այնտեղ ոչինչ չանելով արևելյան քրիստոնյաների պաշտպանության համար՝ Ֆրանսիային մնում են միայն հայերը։
—Իսկ Ֆրանսիայի ադրբեջանական սփյուռքն ինչպե՞ս կարող է հակազդել հայկական լոբբիին։
—Որպեսզի չեզոքացնել Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի թունավոր գործունեությունը՝ մենք օգտագործում ենք բոլոր միջոցները։ Ժամանակակից աշխարհում հիմնական մարտադաշտը, իհարկե, սոցիալական ցանցերն են։ Մենք շատ ակտիվ ենք առկա բոլոր սոցիալական ցանցերում։
Բացի դրանից, համավարակի պայմաններում լայնորեն տարածվել են առցանց - նիստերը։ Մենք այդ հնարավորությունն օգտագործում ենք գիտաժողովներ կազմակերպելու համար, որոնք, մասնավորապես նվիրված են լինում Ադրբեջանի նոր և նորագույն պատմությանը, Խոջալուի ցեղասպանությանը, մեզ, հայերի զավթողական քաղաքականության տարբեր ասպեկտներին:
Անձամբ իմ դիրքորոշումը կայանում է նրանում, որ յուրաքանչյուր ադրբեջանցին պետք է լավ իմանա մեր պատմությունը, որպեսզի կարողանա փաստերով խոսել։ Պայքարի գերազանց զենք է հանդիսանում նաև ֆրանսիական հեռուստաալիքներով ելույթները, ինչպես նաև տեսահոլովակները, որոնք կարելի է տարածել։
Հայկական ծագումով ֆրանսիացի հետազոտող Տիգրան Եգավյանը, ում հետ ես բանավեճի եմ մասնակցել RT France հեռուստաալիքով, իր հոդվածներից մեկում նշել է, որ «նրանք (Ֆրանսիայի ադրբեջանցիները) վերջին ժամանակներում միավորներ են հավաքում»։ Նման գնահատականը շատ բանի մասին է ասում։ Սա կոլեկտիվ աշխատանք է և մեր շատ հայրենակիցներ այդ աշխատանքում ներդնում են իրենց ժամանակը, գիտելիքները և ուժը՝ իրենց մնալով ստվերում։ Ուզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել նրանց։ Ես վստահ եմ, որ պատմությունը նրանց չի մոռանա։
Չի կարելի նաև մոռանալ մեր ֆրանսիացի բարեկամների մասին։ Նրանց թվում կան և՛ պետական ծառայողներ, և՛ լրագրողներ, և ուսուցիչներ, և՛ արվեստի գործիչներ, և՛ Ադրբեջանի հետ ընտանեկան կապերով կապված մարդիկ։ Նրանց նույնպես իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում։
Մենք հետագայում ևս կշարունակենք կազմավորվել, ստեղծել նոր կազմակերպություններ և ճեղքել մեկուսացման պատնեշն ու հայկական սարդոստայնը, որպեսզի դուրս գալ ֆրանսիական առաջատար լրատվամիջոցներ:
—Ի՞նչ կարծիքի եք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ֆրանսիայի համանախագահության մասին։ Արդյո՞ք հայամետ Փարիզը բարոյական իրավունք ունի միջնորդ լինել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։
—Իմ կարծիքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կորցրել է իր արդիականությունը։ Նրա մասին խոսելը հետաքրքիր է միայն միջազգային հարաբերությունների պատմության և միջազգային իրավունքի կառույցների կաթվածահար լինելու տեսակետից, սակայն ես կարտահայտվեմ Մինսկի խմբի կապակցությամբ։ Քաղաքականության տեսության մեջ բարդ երևույթների կամ գործընթացների նկարագրման համար գոյություն ունի այսպիսի մեթոդ՝ ըստ Մաքս Վեբերի՝ իդեալական տիպի ստեղծում։ Ինչպես գիտեք, ես ուսումնասիրել եմ նաև Ֆրանսիայի քաղաքականությունը և շատ եմ սիրում կառուցել իդեալական տիպեր։ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի առնչությամբ ես ժամանակին կառուցել եմ այդպիսի կոնստրուկցիա։ Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ես վաղուց եմ նման կառույց կառուցել։ Ենթադրենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որն արդեն անցյալում է, ոչ այլ ինչ էր, քան գորդյան հանգույց, որը հնարավոր չէր բացել և միայն կարելի էր կտրել։ Դա անելու համար մեզ անհրաժեշտ կլինի գործիք՝ կացին։ Թող մեր դեպքում դա լինի այսպիսի եռանկյունաձև կացին (ԵԱՀԿ ՄԽ)։ Նախապայման դնելով, որ այս գործիքը կարող է աշխատել միայն այն դեպքում, եթե այն գտնվի խիստ ուղղահայաց հավասարակշռության մեջ, ենթադրենք, որ դա 26 տարվա ընթացքում տեղի չի ունեցել, որովհետև համակարգը հավասարակշռության մեջ չէր: Կոնկրետ ասած, եթե ենթադրենք, որ մի կողմերից մեկը` ԱՄՆ-ը, եղել է Ադրբեջանի կողմը, իսկ մյուսը՝ Ռուսաստանը, Հայաստանի, ապա Ֆրանսիան կհայտնվի եռանկյունու (կացնի) հիմքում: Եվ, որպեսզի կտրել հանգույցը, հարկավոր էր միայն նրա հավասարակշռությունը: Բռնելով հայամետ դիրքորոշում՝ նա ինքը արգելափակեց այդ մեխանիզմը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ոչ մի առաջարկ չընդունվեց և ուժի մեջ չմտավ։
Դրա փոխարեն համանախագահները 26 տարի շարունակ փորձում էին Ադրբեջանին ստիպել գնալ էական զիջումների, փոխել տարածքի (նախկին Լեռնային Ղարաբաղի) սահմանադրական կարգավիճակը և նրան այլ կարգավիճակ տալ։ Այստեղից էլ նրանց պարտությունը, և որևէ լուծում գտնելու անհնարինությունը։
26 տարվա ընթացքում Ֆրանսիան չկարողացավ ոչ մի բան անել ԵԱՀԿ ՄԽ-ում, քանզի ֆրանսիական դիվանագիտությունը թունավորված էր հայկական սփյուռքի կողմից։ Նույնիսկ անձնական զրույցներում ֆրանսիացի դիվանագետները փորձում էին ինձ համոզել, որ ոչ ոքի կողմից չճանաչված այսպես կոչված «ԼՂՀ»-ն դե ֆակտո «պետություն» է։
Ես չեմ կարծում, որ այսօր խոսքը բարոյական իրավունքի մասին է։ Իրականում նման քաղաքականությունը անբարոյական է։ Ինձ ցնցեցին նախագահ Էմանուել Մակրոնի այն խոսքերը, թե պետք է դիմակայել Կովկասում Թուրքիայի ազդեցության ուժեղացմանը, թույլ չտալ նրա ներթափանցումը և այլն։ Այդ հայտարարությունները միանգամայն համընկնում են ХХ դարի սկզբին ֆրանսիացի ռազմական կցորդի Պոյդեբարդի զեկույցի եզրակացություններին։ Հիշեցնեմ, որ այդ զեկույցում նույնպես Հայաստանին վերապահվել էր Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև յուրօրինակ «անջատողի» դեր։ Չնայած 106 տարի է անցել, այդ գաղափարները շարունակում են շրջանառվել, և դա լավ չէ:
Ինձ համար հայկական քաղաքականության պարտությունը կայանում է հենց դրանում։ Քանի դեռ Հայաստանը չի հրաժարվել «բաժանողի» դերից, նա չի կարողանա դուրս գալ այդ բարդ իրավիճակից, որի մեջ հայտնվել է։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Զաքարի Գրոսի հայտարարությունը այն մասին, որ 2022 թվականին Փարիզը ուշադրություն կդարձնի համագործակցության հնարավորության վրա, այդ թվում նաև ականազերծման ոլորտում, ինչպես նաև Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պարզելու ուղղությամբ: Դեսպանը խոսեց նաև տարածաշրջանային զարգացման մասին, մասնավորապես Աղդամում, որտեղ Ֆրանսիան առաջարկում է իր փորձը և ֆինանսավորումը ջրային և էներգետիկական ցանցերի վերանորոգման համար։
— Ֆրանսիայի կառավարության անունից Ֆրանսիայի դեսպանի նման հայտարարությունները կարող են միայն ուրախացնել։ Չէ որ ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններին շատ մեծ վնաս է հասցվել։ Այսօր այդ պատճառով ֆրանսիական շատ ձեռնարկություններ զրկվել են Ադրբեջանում աշխատելու հնարավորությունից։ Ուստի Ֆրանսիայի կառավարության հարաբերությունների բարելավմանն ուղղված դրական քայլերին կարելի է միայն ողջունել։
Նշեմ նաև, որ Ֆրանսիան իրեն գցել է այնպիսի դրության մեջ, որ այժմ ստիպված է դիմել տարբեր հնարքների, որպեսզի իր վրա չզգա հայկական լոբբիի զայրույթը։ Հիշեք Մակրոնի ադրբեջաներեն լեզվով հաղորդագրությունները, որոնք կարելի էր տեսնել միայն Ադրբեջանում։
Ֆրանսիացի որոշ քաղաքական գործիչներ հաճախ են Հայաստանը համեմատում Ֆրանսիայի կրտսեր քրոջ հետ։ Թող այդպես լինի, բայց այդ դեպքում ստանձնեք պատասխանատվությունը և այնպես արեք, որպեսզի այդ կրտսեր քույրը խելքի գա և դադարեցնի ապակառուցողական քաղաքականությունը։ Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ամենամեծ խնդիրը՝ նրա հասարակությանը քսենոֆոբիայից, ռասիզմից և հարևանների նկատմամբ տարածքային հավակնություններից մանրազերծումն (վարակազրկում) է։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Ֆրանսիայի պատգամավոր Նատալի Լուազոի պատասխանը Ադրբեջանի դեսպանի թվիթերյան գրառմանը։
—Ինչպես արդեն գրել եմ թվիթերում ի պատասխան տիկին Լուազոյի, նրա խնդիրը կայանում է նրանում, որ նա ոչինչ չգիտի Կովկասի մասին։
Ինչ վերաբերվում է Վալերի Պեկրեսի այցի շուրջ ծագած վիճաբանությանը, ապա այստեղ խոսքը գնում է երկակի չափանիշների մասին։ Չէ որ նրանք բոլորը միաձայն հայտարարում են, որ անօրինական միգրանտներին պետք է կալանավորել և արտաքսել երկրից, մինչդեռ իրենք են անօրինական գործողություններ կատարում, կամ խրախուսում դրանք։
Լուազոյի հայտարարությունը ոչ մի արժեք չունի։ Ես համոզված եմ, որ նա կատարում է հայանպաստ պատվեր։
—Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի վերաբերյալ Վալերի Պերկեսի վերջին հայտարարությունը։
— Որպես իրավաբան՝ ինձ համար Պեկրեսի հայտարարությունը լիովին հիմնազուրկ է։ Տիկին Պեկրեսը անօրինական հատել է Ադրբեջանի պետական սահմանը։ Նա դա արել է միտումնավոր, հակառակ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի հանձնարարականներին։ Նա կարծել է, թե օրենքից վեր է և նույնիսկ մուտքի վիզա ստանալու համար Ադրբեջանի իշխանություններից չի դիմել։ Ադրբեջանի իշխանություններն իրավասու էին կալանավորել նրան և նրա նկատմամբ կիրառել միջոցներ, որոնք կիրառվում են անօրինական միգրանտների դեպքում։

«Должностных лиц Франции и даже судей обуревает страх перед АСАЛА» Французский историк на связи с Caliber.Az
18 Января 2022 11:18
Интервью Caliber.Аz с французским историком, юристом азербайджанского происхождения Зауром Садыгбайли.
- Двое кандидатов в президенты Франции - Эрик Земмур и Валери Пекресс - посетили Армению в рамках своей предвыборной кампании. Это означает, что на голоса граждан Франции армянского происхождения на предстоящих президентских выборах претендует не только нынешний президент Эммануэль Макрон. Собирается ли азербайджанская диаспора Франции предпринять шаги для противодействия армянскому лобби?
- Действительно, Земмур и Пекресс посетили Армению в рамках своей предвыборной кампании. Вначале Земмур с 11 по 14 декабря 2021 года, а затем Пекресс с 21 по 23 декабря посетили Армению. Для обоих кандидатов это первый заграничный визит в рамках их предвыборной кампании.
Отмечу также и то, что Пекресс совершила провокационный визит в Карабахский регион Азербайджана и что само посещение Армении было организованно на более высоком уровне для Пекресс, чем для Земмура. Например, ее принял президент Армении, чего не смог добиться Земмур.
Да, действительно, кажется, что многие кандидаты в президенты Франции претендуют на голоса избирателей армянского происхождения. Однако здесь я хотел бы сделать несколько отступлений. В первую очередь хочу внести ясность в вопрос касательно веса армянской диаспоры во Франции. Если допустить, что во Франции официально проживает 600 тысяч армян (из которых 400 тысяч родились во Франции - цифры 2011 года), то мы придем к цифре в 300 тысяч избирателей армянского происхождения. Общее количество французских избирателей на май 2021 года равнялось 49,7 млн человек. Таким образом, непонятно, как 300 тысяч избирателей армянского происхождения могут повлиять на выборы, в которых будет участвовать по крайней мере половина избирателей, то есть как минимум 24,85 млн человек?
Однако проблема на сегодняшний день состоит в том, что «билет» во второй тур «дешевеет», так как все три кандидата – Земмур, Пекресс, Ле Пен крутятся около 16-17%. Иными словами, может возникнуть ситуация, когда даже небольшой резерв голосов поможет тому или иному кандидату попасть во второй тур. Отсюда, на мой взгляд, стремление каждого из кандидатов заручиться поддержкой армян.
- Откуда же тогда такое влияние армянской диаспоры во Франции?
- На самом деле корни ответа на этот вопрос уходят на 106 лет назад - в начало ХХ века. Я считаю, что если сегодня весь французский истеблишмент взят в заложники армянской диаспорой, это, прежде всего, историческая ошибка Третьей республики. Да, именно в начале ХХ века страны Антанты придумали этот коварный план - развалить Османскую империю изнутри руками армян, склонив их к предательству. Все это привело к большому количеству жертв с обеих сторон. К большому сожалению, армяне за 106 лет смогли распространить повсюду свою лживую легенду о «геноциде», в основном с тем, чтобы скрыть свои преступления и этнические чистки начала ХХ века.
Касательно Франции здесь есть несколько нюансов. Дело в том, что Франция, как и другие страны Антанты и США, бросили армян на произвол судьбы. Французский историк Макс Галло справедливо отмечает, что с армянами «расплатились только слезами об их несчастной доле». Что касается самой Франции, то ровно через неделю после Карсского договора она подписала с Турцией т.н. Анкарский договор (или договор Франклина-Буйона) 20 октября 1921 года, по которому Париж признавал правительство Анкары, заявлял об отсутствии претензий к Турции и получал в обмен возможность для французских компаний разрабатывать месторождения полезных ископаемых сроком на 99 лет.
Кроме того, правительство Аристида Бриана передало Турции оружие, которое послужило для подавления последних очагов сопротивления, в частности, в восточной Анатолии. Зная все это, армяне постепенно стали шантажировать французский истеблишмент и таким образом растянули везде свою паутину.
Бездействие турецкой диаспоры только способствовало этому. Вот почему сегодня мы имеем то, что имеем. Нужно понимать, что на сегодняшний день во французском истеблишменте есть консенсус касательно армян и Армении. Армян рассматривают как восточных христиан, которых нужно защитить и которым якобы угрожает опасность физического уничтожения. А Армению все еще рассматривают как так называемый разделитель Турции и Азербайджана.
Добавлю еще также страх французских должностных лиц, чиновников и даже судей перед террористами АСАЛА. Ведь все помнят эти страшные коммюнике АСАЛА, которые буквально засчитывали по французскому ТВ и в которых те обещали «проливать французскую кровь рекой» в случае непризнания требований армян к Турции.
Потерпев крах в последние годы в своей ближневосточной политике, в частности, в Сирии, Ираке и Ливане, ничего не сделав там конкретного для защиты восточных христиан, Франции остаются только армяне.
- А как азербайджанская диаспора Франции может противодействовать армянскому лобби?
- Для того, чтобы нейтрализовать токсичную деятельность армянского лобби во Франции, мы используем все средства. В сегодняшнем мире основное место баталий это, конечно же, социальные сети. Мы очень активны во всех существующих соцсетях.
Кроме того, вместе с пандемией широко распространились и онлайн-заседания. Мы используем эту возможность, чтобы организовывать конференции, в частности, по различным сюжетам новой и новейшей истории Азербайджана, геноциду в Ходжалы, различным аспектам попытки армян уничтожить нас как нацию и захватить наши земли...
Лично моя позиция заключается в том, что каждый азербайджанец должен хорошо знать нашу историю, чтобы оперировать фактами. Отличным оружием борьбы являются также выступления на телеканалах во Франции, дебаты, а также видеоролики, которые можно распространять.
Французский исследователь армянского происхождения Тигран Егавян, с которым мне пришлось сразиться в дебатах на канале RT France, в одной из своих статей указал на то, что «они (азербайджанцы из Франции) набирают в последнее время очки». Подобная оценка о многом говорит. Все это - коллективная работа и многие наши соотечественники вкладывают свое время, знания и силы в этот труд, оставаясь в тени. Выражаю им огромную благодарность за это. Я уверен в том, что история их не забудет.
Нельзя также забывать и о наших французских друзьях. Это и госслужащие, и журналисты, и учителя, и деятели искусств, и люди, связанные семейными узами с Азербайджаном. Им также я выражаю всю нашу признательность.
Мы будем продолжать структурироваться и дальше, создавать новые организации и пробивать стену изоляции и армянскую паутину, чтобы выйти на ведущие французские СМИ.
- Что вы думаете по поводу сопредседательства Франции в Минской группе ОБСЕ? Имеет ли проармянский Париж моральное право быть посредником между Азербайджаном и Арменией?
- На мой взгляд, Минская группа ОБСЕ утратила свою актуальность. Говорить о ней интересно только с точки зрения истории международных отношений и паралича институтов международного права, однако я выскажусь по Минской группе. В теории политики для описания сложных явлений и/ или процессов существует такой метод - построение идеального типа по Максу Веберу. Как вы знаете, я изучал также и политику во Франции и очень люблю строить идеальные типы. Касательно МГ ОБСЕ я когда-то давно построил такую конструкцию. Предположим, что уже канувший в лету Карабахский конфликт был не чем иным, как гордиевым узлом, который невозможно было распутать, а можно было бы только разрубить. Для этого нам бы понадобился инструмент - топор. Пусть в нашем случае это будет такой треугольный топор (МГ ОБСЕ). Поставив условие, что этот инструмент мог бы сработать, только если бы находился в строгом равновесии по вертикали, мы предположим, что этого не произошло за 26 лет потому, что система не была в равновесии! Конкретно, если предположить, что одна сторона - США - была как бы за Азербайджан, а другая - Россия - за Армению, то Франция оказывалась в основании треугольника (топора). И чтобы разрубить узел, нужно было только лишь ее равновесие. Заняв проармянскую сторону, она сама заблокировала этот механизм. Ни одно из предложений МГ ОБСЕ не было принято и не вступило в силу!
Вместо этого в течение 26 лет сопредседатели пытались заставить Азербайджан пойти на значительные уступки, изменить конституционный статус территории (бывшего Нагорного Карабаха) и придать ему другой статус. Отсюда и их поражение, и невозможность найти какое-либо решение.
За 26 лет Франция не смогла ничего сделать в МГ ОБСЕ, поскольку французская дипломатия была отравлена армянской диаспорой. Даже в личных беседах французские дипломаты пытались убедить меня в т.н. де-факто государстве - никем не признанной «НКР».
Я не думаю, что сегодня речь идет о моральном праве. На самом деле, такая политика аморальна. Меня потрясли слова президента Эммануэля Макрона о том, что нужно противостоять усилению влияния Турции на Кавказе, не допустить ее проникновения и т.д. Эти заявления совпадают один к одному с заключениями отчета французского военного атташе Пойдебарда в начале ХХ века. Напомню, что в нем также Армении отводилась роль некоего «разделителя» между Азербайджаном и Турцией. За 106 лет эти идеи все еще бытуют и это не хорошо.
Для меня крах армянской политики заключается именно в этом. Армения не сможет выйти из той сложной ситуации, в которой оказалась, пока не откажется от этой роли «разделителя».
- Как вы оцениваете заявление посла Франции в Азербайджане Закари Гросса о том, что в 2022 году Париж обратит внимание на возможности сотрудничества, в том числе на помощь в разминировании, а также выявлении лиц, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны и регионального развития, в частности в Агдаме, где Франция предлагает свой опыт и финансирование для ремонта водно-энергетических сетей?
- Такие заявления посла Франции от имени французского правительства могут только радовать. Ведь азербайджано–французским отношениям был нанесен очень большой урон. Сегодня многие французские предприятия лишены возможности работать в Азербайджане из-за этого. Поэтому позитивные шаги французского правительства, направленные на улучшение отношений, можно только приветствовать.
Отмечу также и то, что Франция поставила себя в такую ситуацию, что теперь вынуждена прибегать к различным уловкам, чтобы не испытывать на себе гнев армянского лобби. Вспомните сообщения Макрона на азербайджанском языке, написанные так, что их можно было увидеть только в Азербайджане.
Некоторые французские политики часто сравнивают Армению с младшей сестрой Франции. Пусть так, но тогда надо взять ответственность за этого баловня судьбы, сделать все, чтобы эта младшая сестра встала на путь разума и прекратила деструктивную политику. Самая большая проблема Армении на сегодня - дезинтоксикация (обеззараживание) ее общества от ксенофобии, расизма и территориальных претензий к соседям.
- Как вы оцениваете ответ французского депутата Натали Луазо на сообщение посла Азербайджана в Твиттере?
- Как я уже написал в Твиттере в ответ на сообщение мадам Луазо, проблема ее в том, что она ничего не знает о Кавказе.
Касательно конкретно полемики вокруг визита Валери Пекресс, то речь идет о двойных стандартах. Ведь все они в унисон заявляют о том, что незаконных мигрантов нужно задерживать и выдворять из страны, в то время как сами совершают или поощряют противоправные действия.
Заявления Луазо ничего не стоят. Я убежден, что она выполняет проармянский заказ.
- А как вы оцениваете последнее заявление Валери Пекресс касательно Азербайджана?
- Для меня, как для юриста, заявления Пекресс являются полностью необоснованными. Мадам Пекресс незаконно пересекла государственную границу Азербайджана. Она сделала это преднамеренно, вопреки рекомендациям французского МИДа. Она думала, что выше закона и не стала даже просить визу у властей Азербайджана! Власти Азербайджана были вправе ее арестовать и применить к ней меры, применяемые к незаконным мигрантам.