Ֆրանսիան թեքվում է դեպի աջ Ֆրանսագետ Իգիոր Իգնատչենկոն՝ Caliber.Az կայքում
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, ռուսաստանցի ֆրանսագետ, Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայի (ՌԺՏՊԾԱ) հասարակական գիտություննրի ինստիտուտի դոցենտ Իգոր Իգնատչենկոյի հետ։
—Ինչպե՞ս պատահեց, որ Ֆրանսիայի նախագահի բազկաթոռի համար մրցավազքում հայտնվեցին այնպիսի հուսահատ պոպուլիստներ և ուլտրաաջեր, ինչպիսին են Էրիկ Զեմուրը և Վալերի Պեկրեսը։ Կարելի է արդյո՞ք դա բացատրել հանրային պահանջով։
—Քանի որ Ֆրանսիան այժմ ընդհանուր առմամբ քաղաքական ճգնաժամ է ապրում, և ընտրողները հիասթափված են ավանդական կուսակցություններում, ապա ֆրանսիական քաղաքականության նախաբեմ են դուրս գալիս Մարին Լե Պենի և Էրիկ Զեմուրի նման ոչ սիստեմային քաղաքական գործիչներ։ Այն փաստը, որ 2017 թվականի նախագահական քարոզարշավում պարտությունից հետո Լե Պենը որոշել է չափավորել իր քաղաքական պլատֆորմը և շրջվել դեպի աջ-կենտրոնամետ Զեմուրին, որին սկզբունքայնորեն կարելի է բնութագրել, որպես պոպուլիստ՝ թույլ տվեց զբաղեցնել ուլտրաաջ թևում թափուր տեղը։ Ակնհայտ է, որ նրա օրակարգը Ֆրանսիայի որոշակի մասին դուր է գալիս, իսկ այն, որ Ելիսեյան պալատում վաղուց ուժեղ քաղաքական գործիչ չի եղել, հեշտացնում է ընտրողների ձայները հավաքելու նրա խնդիրը՝ քննադատելով աջակողմյա իշխանությունների քաղաքականությանը։
Ինչ վերաբերում է Վալերի Պեկրեսին, ապա այստեղ իրավիճակը այլ է։ Նա ներկայացնում է ավանդական աջ-կենտրոնամետ «Հանրապետականներ» կուսակցությունը, փաստորեն հանդիսանում է այդ բազմաֆրակցիոն դասական կուսակցության միակ թեկնածուն։ Եթե չլիներ 2017 թվականի նախագահական ընտրություններին այդ կուսակցության նախկին ղեկավար Ֆրանսուա Ֆիոնիի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալը, ապա նա բոլոր սոցհարցադրումների համաձայն՝ կդառնար վերջին հինգ տարիներին Ֆրանսիայի նախագահ։ Բավականին դժվար է նրան պոպուլիստ անվանել, թեև նա, անշուշտ որդեգրել է ֆրանսիական ժամանակակից հասարակության մեջ բազմաթիվ հանրաճանաչ աջակողմյան կարգախոսներ։
—Դուք երևի տեղյակ եք, որ Վալերի Պեկրեսը անցյալ տարվա դեկտեմբերի 22-ին ապօրինի այցելել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզ։ Դրանից քիչ առաջ Հայաստան էր այցելել Զեմուրը։ Կարելի է արդյո՞ք նրանց ճամփորդությունը գնահատել, որպես Ֆրանսիայում հայկական սփյուռքի ձայների համար մրցավազք։ Կարող է արդյո՞ք հայերի ձայների համար պայքարը նրանց զրկել մնացած ֆրանսիացիների ձայներից։ Չէ որ տրամաբանական կլիներ, որպեսզի նախագահի թեկնածուներին առաջին հերթին մտահոգեր սեփական երկրի խնդիրները։
—Բազմաթիվ և հարուստ հայկական սփյուռքի ձայները և ֆինանսական օգնությունը իր կողմ գրավելը՝ կարելի է համարել Ֆրանսիայում նախագահական քարոզարշավների կարևոր բաղադրամասը։ Դրանով ավանդաբար զբաղվում են բոլոր ֆրանսիական քաղաքական գործիչները։ Չեմ կարծում, որ Ֆրանսիայում հայկական սփյուռքի ձայների համար պայքարը Պեկրեսին և Զեմուրին կզրկի Ֆրանսիայի մնացած ընտրողների ձայներից։
Անկասկած, սոցիալ տնտեսական զարգացման թեման՝ միգրացիոն քաղաքականության, արմատական իսլամիզմի և անվտանգության հարցերի հետ հավասար հանդիսանում է Ֆրանսիայի նախագահական քարոզարշավի առանցքային թեման։ Սակայն նախապես հայերին շողոքորթելը շատ կարևոր է Ֆրանսիայում քաղաքական պայքարի տեսակետից։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Զեմուրի և Պերկեսի քաղաքական ծրագրերը։ Նրանք ունեն արդյո՞ք ընտրություններին հաղթելու մեծ շանսեր։
—Իմ կարծիքով, աջ օրակարգը այժմ Ֆրանսիայում շատ հրատապ է։ Զարմանալի չէ, որ նախագահական այս քարոզարշավում չորս հիմնական թեկնածուներից երեքը (Պեկրես, Լե Պեն, Զեմուր) կենտրոնացված են հատկապես աջ թևի ընտրազանգվածին իրենց կողմը ներգրավելու վրա, քանի որ այժմ միգրացիոն քաղաքականության, արմատական իսլամիզմի և անվտանգության թեմաները գրեթե գերազանցում են տնտեսական զարգացման հարցերին։ Եվ նույնիսկ իրեն, որպես կենտրոնամետ («ոչ ձախ, ոչ աջ») դիրքավորող նախագահ Մակրոնը ստիպված է իր սպառազինության մեջ վերցնել աջակողմյան կարգախոսներ։
Ամենայն հավանականությամբ, այս երեքից մեկը երկրորդ փուլում կհակազդի Մակրոնին, և ամենայն հավանականությամբ դա կլինի Պեկրեսը։ Համենայնդեպս, այժմ նա, ըստ սոցիոլոգիական հարցումների, առաջ է թե՛ Լը Պենից, թե՛ Զեմմուրից։
—Ձեր կարծիքով, ընտրություններին նրանց հաղթանակի դեպքում ինչպե՞ս կզարգանան Ադրբեջանի հետ Ֆրանսիայի հարաբերությունները։
—Նախ պետք է հիշել, որ նախընտրական խոստումները միշտ չէ, որ համարժեք են իրական քաղաքականությանը, որը միշտ իր շտկումներն է մտցնում։ Մյուս կողմից, Անդրկովկասյան տարածաշրջանում Հայաստանի՝ որպես առանցքային դաշնակից սահմանելը՝ Ֆրանսիայի Հինգերորդ Հանրապետության համար ավանդական է։ Ուստի դժվար թե ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններում էական բարելավում լինի՝ համեմատած ներկայիս վիճակի հետ։

Францию заносит вправо
Интервью Caliber.Az c кандидатом исторических наук, российским франковедом, доцентом Института общественных наук РАНХиГС Игорем Игнатченко.
- Как случилось, что в гонке за кресло президента Франции оказались такие отчаянные популисты и ультраправые, как Эрик Земмур и Валери Пекресс? Можно ли это объяснить общественным запросом?
- Поскольку Франция сейчас в целом переживает политический кризис, и избиратели разочарованы в традиционных партиях, то на авансцену французской политики выходят такие несистемные политики, как Марин Ле Пен и Эрик Земмур. Тот факт, что Ле Пен после проигранной президентской кампании 2017 года решила умерить свою политическую платформу и развернулась в сторону правоцентризма, позволил Земмуру, которого в принципе можно охарактеризовать как популиста, занять освободившееся место на ультраправом фланге. Очевидно, что его повестка определенной части Франции нравится, а тот факт, что в Елисейском дворце давно не было сильного политика, облегчает ему задачу собирать голоса избирателей, критикуя политику властей справа.
Что касается Валери Пекресс, здесь другая ситуация. Она представляет традиционную правоцентристскую партию «Республиканцы», являясь по сути единым кандидатом от этой многофракционной классической партии. Если бы не коррупционный скандал с прежним лидером этой партии на президентских выборах 2017 года Франсуа Фийоном, то он по всем соцопросам стал бы президентом Франции на последние пять лет. Назвать популистской ее довольно сложно, хотя она, безусловно, взяла на вооружение многие популярные в современном французском обществе правые лозунги.
- Вы, наверное, в курсе, что Валери Пекресс 22 декабря прошлого года незаконно посетила Карабахский регион Азербайджана. Незадолго до этого Армению посетил и Земмур. Их вояжи можно расценить как гонку за голосами армянской диаспоры во Франции? Может ли борьба за голоса армян лишить их голосов остальных французских избирателей? Ведь логичнее было бы, чтобы кандидатов в президенты волновали в первую и главную очередь проблемы собственной страны.
- Привлечение на свою сторону голосов и финансовой помощи многочисленной и богатой армянской диаспоры можно считать важной составляющей президентской гонки во Франции. Этим традиционно занимаются все французские политики. Не думаю, что борьба за голоса армянской диаспоры во Франции может лишить Пекресс и Земмура голосов остальных французских избирателей.
Несомненно, тема социально-экономического развития является одной из ключевых тем французской президентской гонки наравне с вопросами миграционной политики, радикального исламизма и безопасности. Однако сделать предварительные реверансы в адрес армян очень важно с точки зрения политической борьбы во Франции.
- Как вы оцениваете политические программы Земмура и Пекресс? Велики ли у них шансы на победу на выборах?
- На мой взгляд, правая повестка сейчас очень актуальна во Франции. Неудивительно, что трое из четырех основных кандидатов в этой президентской кампании (Пекресс, Ле Пен, Земмур) делают акцент именно на привлечении избирателей справа, так как темы миграционной политики, радикального исламизма и безопасности сейчас чуть ли не перевешивают вопросы экономического развития. И даже президент Макрон, позиционировавший себя как центрист («ни левый, ни правый»), вынужден брать на вооружение правые лозунги.
Скорее всего, кто-то из этой тройки будет оппонировать Макрону во втором туре, и скорее всего, это будет Пекресс. По крайней мере, сейчас по соцопросам она опережает и Ле Пен, и Земмура.
- Как, по-вашему, будут развиваться отношения Франции с Азербайджаном в случае их победы на выборах?
- Прежде всего, нужно помнить, что предвыборные обещания не всегда равнозначны реальной политике, которая всегда вносит свои коррективы. С другой стороны, определение Армении как ключевого союзника в регионе Закавказья традиционно для Пятой республики во Франции. Поэтому вряд ли будут какие-то существенные улучшения франко-азербайджанских отношений по сравнению с сегодняшним их состоянием.