«Եթե Մոսկվայի հռչակագրում կա Իլհամ Ալիևի ստորագրությունը, նշանակում է այնտեղ թուրքական շահերը պաշտպանված են» Մեհմեդ Փերենչեքը՝ Caliber.Az-ի հետ կապի մեջ
24 Փետրվարի 2022 16:57
44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը՝ ադրբեջանական ժողվորդի, բանակի և երկրնի նախագահի ծառայությունն է, բայց նրանում շատ կարևոր դեր է խաղացել Անկարա-Մոսկվա առանցքը։
Այդ մասին Caliber.Az-ին ասել է՝ հայտնի թուրք պատմաբան, քաղաքագետ Մեհմեդ Փեարենչեքը, մեկնաբանելով՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև Դաշնակցության մասին հռչակագիրը։
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի հարաբերությունների մասին բոլորին հայտնի է։ Այդ մասին նույնիսկ չարժե խոսալ։ Ինչպես իր ժամանակին ճիշտ նկատել է Հեյդար Ալիևը. «Մեկ ազգ-երկու պետություն»։ Եվ Շուշայի հռչակագիրը մեկ անգամ ևս հաստատում է այդ փաստը։ Բայց փետրվարի 22-ին Մոսկվայում ստորագրված Դաշնակցական փոխներգործակցության մասին հռչակագիրը չի հակասում Շուշայի հռչակագրին՝ ընդհակառակը, դրանք լրացնում են միմյանց։ Որովհետև այդ հռչակագրերը հետապնդում են մեկ նպատակ՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղություն, բարգավաճում և կայունություն։
Բանը նրանում է, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը հակառակորդներ չեն, նրանք ռազմավարական գործընկերներ են։ Ուստի Մոսկվայի հռչակագիրը Թուրքիայի կողմից կարող է գնահատվել միայն դրականորեն։ Ընդ որում, հարկ է ընդգծել, որ Թուրքիան Ռուսաստանի հետ համագործակցում է Աստանայի գործընթացով, նրանք գործընկերներ են «3+3» ձևաչափում և համաձայնեցված աշխատում են ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ուղղությամբ։ Հետևաբար Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից երեկ ստորագրված փաստաթուղթը չի կարող հակասել Թուրքիայի շահերին։
Ընդ որում, եթե Ադրբեջանի ստորագրությունն ինչ-որ տեղ կա, Անկարան վստահ է, որ այս փաստաթղթում հաշվի են առնված թուրքական շահերը։ Նույնը կարելի է ասել Ադրբեջանի մասին՝ որտեղ Թուրքիայի ստորագրությունն է, այնտեղ առկա են նաև Ադրբեջանի շահերը։ Այլ կերպ ասած՝ Թուրքիան ներկայացնում է Ադրբեջանը, իսկ Ադրբեջանը՝ Թուրքիան։ Իսկ եթե Մոսկվայի հռչակագրում կա Իլհամ Ալիևի ստորագրությունը, ապա այնտեղ պաշտպանված են թուրքական շահերը։ Սա կասկածից վեր է»,- նշել է թուրք քաղաքագետը։
Փերենչեքը ընդգծել է նաև տարածաշրջանային ինտեգրման կարևորությունը, որը ծառայում է տարածաշրջանային զարգացմանը և խաղաղ կյանքին։
«Ղարաբաղի ազատագրումից հետո Արևմուտքը զրկվեց ազդեցության գործիքներից, որոնց օգնությամբ նա միջամտում էր տարածաշրջանի գործերին։ Տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը խոչընդոտում են արտաքին ուժերի միջամտությանը, իսկ Մոսկվայի հռչակագիրը այնուամենայնիվ ծառայում է խաղաղությանը և կայունությանը։ Արտաքին ուժերին հարկավոր են պատերազմներ, հակամարտություններ, իսկ այն, ինչ ծառայում է տարածաշրջանում ինտեգրմանը՝ Թուրքիային միայն ուրախացնում է»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Այնուհետև Փերինչեքը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև պատերազմներում երկու երկրներից ոչ մեկը երբեք հաղթող չի եղել։ Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև հակասություններում միշտ միակ հաղթողներ են եղել Արևմտյան ուժերը։
«Տարածաշրջանում Արևմուտքի պլանները միշտ կառուցել են ռուս-թուրքական հարաբերությունների անընդհատ սադրանքների վրա։ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև պատերազմները, հակամարտությունները, մրցակցությունը միշտ աջակցվել են երրորդ ուժերի կողմից, որոնք երկու նպատակ են հետապնդել. նախ արտաքուստ բորբոքված հակամարտությունները ոչ մի փոքրագույն շանսեր չէին թուղնում Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև դաշնացության համար, իսկ երկրորդը՝ մշտական հակամարտությունները թույլացնում էին Ռուսաստանին և Թուրքիային, զրկել էին տնտեսական ուժերից։ Այն ժամանակ, երբ երկու երկները իրենց ուժերը, միջոցները և ուշադրությունը կենտրոնացնում էին միայն միմյանց հետ պայքարում, երրորդ ուժերը իրագործում էին տարածաշրջանում իրենց պլանները։ Եվ, եթե երկու տերությունները մտնեին դաշնակցական հարաբերությունների մեջ, ապա այն անհնարին կդարձներ երրորդ ուժերի միջամտությունը։ Հետևաբար Հայաստանում և Արևմուտքում ռևանշիստները գրում են, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը հանդիսանում են հակառակորդներ։ Սակայն այդ երկու երկրների օբյեկտիվ շահերը շատ բանում համընկնում են, իսկ Ադրբեջանը նրանում շատ կարևոր դեր է խաղում։ Այլ կերպ ասած, այսօրվա դրությամբ գոյություն ունեն Անկարա-Մոսկվա, Անկարա-Բաքու, Բաքու-Մոսկվա առանցքներ։ Եվ այստեղ Ադրբեջանը ստեղծում է Անկարա-Բաքու-Մոսկվա եռանկյունը, որը ունի մի նպատակ։ Ուստի Շուշայի և Մոսկվայի հռչակագրերը լրացնում են միմյանց և դա ձեռնատու է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին»,- եզրափակել է Փերենչեքը։

«Если в Московской декларации есть подпись Ильхама Алиева, значит там защищены турецкие интересы» Мехмет Перинчек на связи с Caliber.Az
23 Февраля 2022 19:17
Победа Азербайджана в 44-дневной войне в Карабахе - заслуга азербайджанского народа, армии и президента страны, но в ней очень важную роль сыграла ось Анкара-Москва.
Об этом Caliber.Az сказал известный турецкий историк, политолог Мехмет Перинчек, комментируя подписание Декларации о союзничестве между Азербайджаном и Россией.
«Про отношения Азербайджана и Турции известно всем. Об этом даже не стоит говорить. Как в свое время правильно отметил Гейдар Алиев: «Одна нация - два государства». И Шушинская декларация лишний раз подтверждает этот факт. Но подписанная 22 февраля в Москве Декларация о союзническом взаимодействии не противоречит Шушинской декларации, даже наоборот, они дополняют друг друга. Потому что эти декларации преследуют одну цель - мир, процветание и стабильность в регионе Южного Кавказа.
Дело в том, что Турция и Россия не соперники, они стратегические партнеры. Поэтому Московская декларация может расцениваться Турцией только положительно. К тому же надо подчеркнуть, что Турция сотрудничает с Россией по Астанинскому процессу, они являются партнерами по платформе «3+3» и согласованно работают по урегулированию Карабахского вопроса. Поэтому документ, подписанный вчера главами Азербайджана и России, не может противоречить турецким интересам.
К тому же, если где-то стоит подпись Азербайджана, Анкара уверена, что турецкие интересы в этом документе учтены. То же самое можно сказать и про Азербайджан: там, где стоит подпись Турции, там также присутствуют интересы Азербайджана. Иными словами, Турция представляет Азербайджан, и Азербайджан представляет Турцию. И если в Московской декларации есть подпись Ильхама Алиева, значит там защищены турецкие интересы. Это вне всякого сомнения», - отметил турецкий политолог.
Также Перинчек подчеркнул важность региональной интеграции, которая служит региональному развитию и мирной жизни.
«После освобождения Карабаха Запад потерял инструменты влияния, с помощью которых он вмешивался в дела региона. Мир и стабильность в регионе препятствуют вмешательству внешних сил, а Московская декларация служит как раз-таки миру и стабильности. Внешним силам нужны войны, конфликты, а то, что служит интеграции в регионе, только радует Турцию», - сказал наш собеседник.
Далее Перинчек напомнил, что в войнах между Россией и Турцией ни одна из двух стран никогда не была победителем. Единственными победителями в противостоянии между Турцией и Россией всегда оказывались силы Запада.
«Планы Запада в регионе строились на постоянных провокациях турецко-российских отношений. Войны, конфликты, соперничество между Россией и Турцией всегда подогревались третьими силами, которые преследовали две цели; во-первых, разжигаемые извне конфликты не оставляли ни малейшего шанса для союза между Россией и Турцией, а во-вторых, постоянные конфликты ослабляли Россию и Турцию, лишали экономических сил. В то время, когда обе страны концентрировали свои силы, средства и внимание только лишь на борьбу друг с другом, третьи силы реализовывали свои планы в регионе. И если бы обе державы вступили в союзнические отношения, то этот союз сделал бы невозможным вмешательство третьих сил. Поэтому реваншисты в Армении и на Западе пишут, что Турция и Россия являются соперниками. Однако объективные интересы этих стран во многом совпадают, а Азербайджан играет в этом очень важную роль. Другими словами, на сегодняшний день существуют оси Анкара-Москва, Анкара-Баку, Баку-Москва. И здесь Азербайджан создает треугольник Анкара-Баку-Москва, который нацелен на одну цель. Поэтому Шушинская и Московская декларации дополняют друг друга и это выгодно всем странам региона», - заключил Перинчек.