Հայաստանը՝ նոր պատերազմի շեմին: Արդեն Ղարաբաղի համար չէ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանը կլանած «Դիմադրության» ռևանշիստական շարժումը՝ «ղարաբաղյան կլանի» պարագլուխներ, ռազմական հանցագործներ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Սեյրան Օհանյանի, ինչպես նաև նրանց միացած դաշնակցականների և ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի գլխավորությամբ, մոտեցել է կրիտիկապես կարևոր գծի: Ընդ որում՝ ինչպես նախկինների, այնպես էլ Նիկոլ Փաշինյանի գործող կառավարության համար: Այս օրերին հիմնական հարցն է լուծվում: Իշխանության հարցը, հանուն որի սկսվեցին զանգվածային անհնազանդության ակցիաներ՝ կոչված կաթվածահար անելու Հայաստանի մայրաքաղաքն ու մարզերը։
Դժվար է կանխատեսում անել իրադարձությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ այնպիսի անկանխատեսելի երկրում, ինչպիսին Հայաստանն է, որտեղ, այսօր, կարծես, բոլորը կռվում են բոլորի դեմ։ Այս համատեքստում կարելի է հիշել 2018 թվականի «թավշյա գարունը». այն ժամանակ քչերն էին պատկերացնում, որ Գյումրիից երթով Երևան մեկնած «Ելք» դաշինքի մարգինալ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը կկարողանա տապալել անսասան թվացող ռեժիմը։ Բայց այն ժամանակ պարզվեց, որ 2016-ի ապրիլյան մարտերում կրած պարտությունից հետո կոտրված Սարգսյանի ռեժիմն ընդամենը կավե ոտքերով հսկա է, որը փլվեց նրան ատող հայ ժողովրդի ճնշման տակ։
Այսօր Հայաստանում գրեթե նույն վիճակն է. չնայած անցած տարվա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակին՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը նկատելիորեն թուլացել է։ Հենց դրանից էլ փորձում է օգտվել անհաշտ ընդդիմությունը՝ ի դեմս Քոչարյանի ու Սարգսյանի։ Վերջիններս ատելությամբ են լցված Փաշինյանի նկատմամբ այն նվաստացումների համար, որոնց նա ենթարկել է իր կառավարման առաջին տարիներին։ Նրանք երազում են վերականգնել իրենց իշխանությունը՝ օգտագործելով «Հայաստանն ու Արցախը կապիտուլյանտ Նիկոլից փրկելու վերաբերյալ» կեղծ հայրենասիրական ու ռևանշիստական կարգախոսներ։
Որտեղի՞ց է քամին փչում: Ռուսական քարոզչական կայքերի անգամ հպանցիկ վերլուծությունը, որոնք գտնվում են ռուսաստանցի հայերի հսկողության տակ, ցույց է տալիս, որ վերջիններիս համակրանքն ակնհայտորեն Փաշինյանի կողմը չէ։ «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն վերածվել է հայկական բողոքի հիմնական խոսափողի, ինչպես որ 4 տարի ամերիկյան «Ազատություն» ռադիոկայանը Փաշինյանի կողմնակիցների խոսափողն էր։ Եվ սա շատ լավ ցույց է տալիս, թե Կրեմլում ում են նախընտրում: Հատկապես, եթե հիշենք, որ և՛ Քոչարյանը, և՛ Սարգսյանը միշտ համարվել են Մոսկվայի խամաճիկներ, որոնց Մոսկվան հրապարակայնորեն աջակցում էր, երբ «Թավշյա հեղափոխության» հաղթանակից հետո Հայաստանի նոր իշխանությունները նրանց քրեական հետապնդումների էր ենթարկում:
Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, առավել ևս՝ ռեժիմը փոխելու փորձը չեն կարող չգրավել Ադրբեջանի ուշադրությունը: Փորձենք կանխատեսել, թե ինչպես կզարգանան հետագա իրադարձությունները «նախկինների» իշխանության վերականգնման դեպքում։ Հաշվի առնելով նրանց բեքգրաունդը ու կարգախոսները, որոնցով նրանք վերցրել են իշխանությունը, դժվար չէ կռահել, որ «ուղեղի արցախ» կոչվող հիվանդությունը նրանց մոտ անխուսափելիորեն կսրվի։ Նրանք ի վիճակի չեն վերականգնել նախկին իրավիճակը։ Բայց հայկական կողմի «հաղթաձին»՝ ռուս խաղաղապահների հսկողությամբ և աջակցությամբ լայնածավալ զինված սադրանքների կազմակերպումը Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզում և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով շատ հավանական են։
Այս դեպքում անխուսափելի կդառնա հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմը և արդյունքում՝ Եռաբլուր պանթեոնի ակտիվ ընդլայնումը մինչև Երևանի կենտրոն։ Այս համատեքստում հարկ է հայկական կողմին հիշեցնել վերջերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախազգուշացման մասին, որը հնչեց «Հարավային Կովկաս. զարգացում և համագործակցություն» թեմայով միջազգային համաժողովի ժամանակ։
«Ինչպիսի՞ն կլինի նրանց ապագան, և ինչպե՞ս են իրենք իրենց տեսնում տարածաշրջանում, պետք է լավ մտածեն այդ մասին։ Չեմ կարծում, որ նրանք հստակ պատկերացում ունեն։ Նրանք պետք է մի կողմ դնեն բոլոր պատրանքները, հրաժարվեն այնպիսի մտքերից, ինչպիսիք են բանակը վերակառուցելը, բնակչության թիվը 5 միլիոնի հասցնելը և, ուժեր կուտակելով, հողերը վերադարձնելը։ Հակառակ դեպքում` դա կդառնա նրանց պետականության պաշտոնական անկումը։ Այսպիսով, կարևոր է, որ Հայաստանի իշխանությունը և երկրի քաղաքական դաշտը լիովին գիտակցեն դա և վերջնականապես հրաժարվեն ռևանշիստական փորձերից։ Սա անարդյունավետ է, քանի որ եթե դա տեղի ունենա, Հայաստանի համար հետևանքներն ավելի ցավալի կլինեն, քան նախկինում»,- ասել է Իլհամ Ալիևը։
Յուրաքանչյուր մարդ իր երջանկության դարբինն է։ Նույնը կարելի է ասել ժողովրդի մասին։ Եթե հայ ժողովուրդն ընկնի «ղարաբաղյան կլանի» ծուղակը և անձամբ նրան հասցնի իշխանության գագաթնակետին, ապա ապագայում պետք է մեղադրի միայն իրեն։ Ինչպես Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի դեպքում։ Հիմա մեզ մնում է «Բայրաքտարների» թռիչքի բարձունքից հետևել, թե արդյոք հայերը կստորագրեն իրենց և իրենց պետականության դատավճիռը։

Армения на грани новой войны. Уже не за Карабах
Охватившее Армению реваншистское движение «Сопротивления», руководимое главарями «карабахского клана», военными преступниками Робертом Кочаряном, Сержем Саргсяном, Сейраном Оганяном, а также примкнувшими к ним дашнаками и экс-главой СНБ Артуром Ванецяном, подошло к критически важной черте. Причем, как для бывших, так и действующего правительства Никола Пашиняна. В эти дни решается главный вопрос. Вопрос власти, ради которой и затевались массовые акции неповиновения, призванные парализовать столицу и регионы Армении.
Трудно делать прогноз относительно дальнейшего развития событий в столь непредсказуемой стране, как Армения, где сегодня, кажется, все против всех. В этом контексте можно вспомнить «бархатную весну» 2018 года - мало кто тогда предполагал, что вышедший из Гюмри с крестным ходом на Ереван маргинальный депутат от блока «Елк» Никол Пашинян сможет с помощью недовольной улицы свергнуть казавшийся незыблемым режим карабахского клана. Но тогда режим Саргсяна, надломленный поражением в апрельских боях 2016 года, на деле оказался колоссом на глиняных ногах, рухнувшим под натиском ненавидящего его армянского народа.
Сегодня ситуация в Армении практически аналогичная: несмотря на победу на прошлогодних внеочередных парламентских выборах, власть Никола Пашиняна заметно ослаблена. Этим и пытается воспользоваться непримиримая оппозиция в лице Кочаряна и Саргсяна. Последние горят ненавистью к Пашиняну за унижения, которым он подвергал их в первые годы своего правления. Они грезят о реставрации своей власти, используя ура-патриотические и реваншистские лозунги «спасения Армении и Арцаха от Никола-капитулянта».
Откуда же дует ветер? Даже беглый анализ российских пропагандистских сайтов, находящихся в курации российских армян, показывает, что симпатии последних явно не на стороне Пашиняна. «Спутник-Армения» превратился в главный рупор армянских протестов, как еще 4 года американское «Радио Свобода» было рупором сторонников Пашиняна.  И это весьма характерный признак того, кому отдают предпочтение в Кремле. Тем более, если вспомнить, что и Кочаряна, и Саргсяна всегда считали марионетками Москвы, за которых последняя публично впрягалась после победы «Бархатной революции» и их уголовного преследования со стороны новой власти.
События в Армении, а уж тем более попытка смены режима не может не привлечь внимания в Азербайджане. Попытаемся спрогнозировать, как будут развиваться дальнейшие события в случае реставрации власти «бывших». Учитывая их бэкграунд и лозунги, с которым они брали власть, не трудно догадаться, что болезнь под названием «арцах мозга» неизбежно обострится. Отыграть ситуацию назад им будет не под силу. Но «любимый конек» армянской стороны - масштабные вооруженные провокации под присмотром и при поддержке российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана и на армяно-азербайджанском приграничье крайне вероятны.
В этом случае новая армяно-азербайджанская война и, как следствие, активное расширение пантеона Ераблур до самого центра Еревана станет неизбежностью. В этом контексте следует напомнить армянской стороне недавнее предупреждение президента Азербайджана Ильхама Алиева, озвученное в ходе международной конференции на тему «Южный Кавказ: развитие и сотрудничество».
«Каким будет их будущее и какими они видят себя в регионе - они должны хорошо подумать об этом. Думаю, у них нет ясного понимания. Они должны отставить в сторону все иллюзии, отказаться от таких мыслей, как перестроить армию, довести численность населения до 5 миллионов и, накопив силы, вернуть земли. Иначе это станет официальным падением их государственности. Таким образом, важно, чтобы правительство Армении и политический спектр страны полностью осознали это и окончательно отказались от реваншистских попыток. Это непродуктивно, потому что если такое произойдет, то последствия для Армении будут еще более болезненными, чем прежде», - сказал Ильхам Алиев.
Каждый человек кузнец своего счастья. То же самое можно сказать и о народе. Если армянский народ попадется на удочку «карабахского клана» и собственноручно вознесет его на вершину власти в Армении, то в последующем винить ему нужно будет лишь самого себя. Как и в случае со Второй Карабахской войной. Сейчас же нам остается наблюдать с высоты полета «Байрактаров», подпишут ли армяне приговор себе и своей государственности.