«Դեպի ՆԱՏՕ ուղին աղետալի է Վրաստանի համար» Caliber.Az-ը՝ Թբիլիսիից
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ քաղաքական գիտությունների թեկնածու, քաղաքագետ, Եվրասիայի (Վրաստան) ինստիտուտի ղեկավար Գուբաաթ Ռցխիլաձեի հետ։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանի կառավարության արտաքին քաղաքական ուղին։
—«Վրացական երազանք»-ի արտաքին քաղաքական ուղին բավականին հակասական է, սակայն ուկրաինական իրադարձությունների, ինչպես նաև այդ կապակցությամբ ամբողջ սև ծովյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի լույսի ներքո այդ ուղին կարելի է գնահատել, որպես բավականին պրագմատիկ և զգուշավոր։ Կանոնավորման, որակական բարելավման կարիք այն, իհարկե ունի, բայց այնուամենայնիվ...
—Վրաստանը ունի տարածքային ամբողջականության խնդիրներ։ Վրաստանի ղեկավարությունը ինչ որ բան ձեռնարկում է արդյո՞ք օկուպացված տարածքները վերադարձնելու համար։
-Մենք ունեցել ենք ազգամիջյան կոնֆլիկտ Ռուսաստանի հետ, որը դարձավ Վրաստանում ռազմական գործողությունների պատճառը։ Աբխազիան և Հարավային Օսիան այժմ մեր կողմից չվերահսկվող տարածքներ են։ Սակայն սա, անշուշտ, վրացական իրավական դաշտն է՝ տվյալ հողերը իրավաբանորեն և պատմականորեն պատկանում են Վրաստանին։ Մենք պետք է վերաինտեգրենք նրանց և վերականգնենք երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների՝ վրացիների, աբխազների, օսերի միասնությունը։ Բայց դա անել ոչ թե ուժային ճանապարհով, այլ աստիճանաբար, քայլ առ քայլ վերականգնելով վստահությունը մեր կովկասյան ժողովուրդների միջև։ Դա հնարավոր է Ռուսաստանի միջնորդության և բարի կամքի դեպքում։ Մոսկվան բազմիցս ազդարարել է նման բարի կամքի առկայության մասին։ Այո, դա կլինի բարդ գործընթաց, բայց խաղաղ, որը մեզ կտանի այն հայտարարի, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար։
—Ի՞նչ եք կարծում, Վրաստանը ունի ՆԱՏՕ-ի անդամակցության կարիքը:
- ՆԱՏՕ-ի ուղին աղետալի է Վրաստանի համար։ Շևարդնաձեի որոշումը այն մասին, որ երկիրը կսկսի թակել դաշինքի դռները, սխալ էր՝ մենք դրանով մարտահրավեր նետեցինք Ռուսաստանին և դրա դիմաց ոչինչ չստացանք Արևմուտքից։ Այսինքն՝ Վրաստանը դարձավ Հարավային Կովկասում գրգռիչ, ինչը հանգեցրեց Մոսկվայի հետ հարաբերություններում տարաձայնությունների, ինչը աճեց և ի վերջո հանգեցրեց 2008 թվականի պատերազմին: Մոսկվայի հետ հարաբերությունների խզումից Վրաստանը շատ բան է կորցրել և կորցնում է քաղաքական առումով, քանի որ երկիրը հանդիսանում է հանգույց ողջ Հարավային Կովկասի համար՝ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ, Ադրբեջանը Թուրքիայի և Սևծովյան տարածաշրջանի հետ կապվում են հատկապես Վրաստանի տարածքով։ Վրաստանը՝ կարևոր տարանցիկ երկիր է Կովկասի և ողջ Մետաքսի ճանապարհի մասշտաբներով։
Բայց Թբիլիսին շատ անընդունակ է օգտագործում իր հաղթաթղթերը, և դա կապված է հատկապես նրա հետ, որ մեր երկիրը միակողմանի կարգով հրաժարվել է Ռուսաստանի հետ ցանկացած բնույթի համագործակցությունից։ Այո, հնարավոր է, կան դժգոհություն այն պատճառով, որ Մոսկվան օգնում է Օսիային և Աբխազիային, բայց սա մեծ քաղաքականություն է, և պետք է ելնել իրողություններից, ոչ թե ցանկություններից ու եզրակացություններից։ Նման իրավիճակում Վրաստանը չպետք է վնասի ինքը իրեն, պետք է ելնի իր սեփական շահերից։ Եվ նա կարող է դա անել: Ի վերջո, երբ ԱՄՆ-ը սկսեց ճնշումներ գործադրել մեր կառավարության վրա, նա անմիջապես ցցվեց ամերիկացիների առաջ։ Ես նկատի ունեմ, որ հարկավոր է հավասարակշռված մոտենալ ցանկացած միջազգային խնդրին։
—Հարավօսական անջատողականների ղեկավար Գագլոևը սառեցրել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ միավորվելու «հանրաքվեն»։ Ի՞նչ եք կարծում, Մոսկվան այս կերպ ճնշում է գործադրում Թբիլիսիի արտաքին քաղաքականության վրա։
—Հարավային Օսիայի «անկախությունը» շատ պայմանական հասկացություն է, այն չի կարող առանձին գոյություն ունենալ, այն գրեթե ամբողջությամբ որոշվում է Ռուսաստանի կողմից։ Նույնը Աբխազիայի դեպքում։ Բայց Կրեմլի համար սա միջազգային իրավունքի սուբյեկտ է, Ռուսաստանի Դաշնությունը այնտեղ դեսպաններ է ուղարկում։
Ամենայն հավանականությամբ, Գագլոևի որոշումը իսկապես կապված է Մոսկվայի հետ, որը, ի դեմս դիվանագետ Գրիգորի Կարասինի և Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հարցերով Վրաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի՝ հայտարարել է, որ իրեն չի հետաքրքրում այս «հանրաքվեն» և չի աջակցի դրան։ Արդյունքում այդպես էլ ստացվեց:
Այլ կերպ ասած, Մոսկվան հստակ նշել է սահմանը՝ Ցխինվալիում դա հասկացել են և ընդունել են համապատասխան որոշում։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջան-Թուրքիա-Վրաստան համագործակցության ձևաչափը։
—Դա հիանալի համագործակցություն է, եթե այն ուղղված չի լինի երրորդ կողմի դեմ։ Դրանով հանդերձ, ձևաչափը պետք է ներառի ոչ միայն Ադրբեջանը, Թուրքիան և Վրաստանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Հայաստանը, Իրանը։ Դրանում արդեն մասնակցել են բոլորը, բացի Վրաստանից։
—Դուք, ինչպես հասկացա, նկատի ունեք «3 + 3» ձևաչա՞փը։
—Այո, ես համարում եմ, որ Վրաստանի արտաքին քաղաքական ուղին պետք է փոխվի այս ուղղությամբ, որպեսզի մեր երկիրը դառնա այս ձևաչափի լիիրավ մասնակիցը։
Մեր նախկին ԱԳՆ ղեկավարը դեմ էր նման դաշինքին, բայց հիմա նա հեռացել է, և մեր կառավարությունը դարձել է ավելի միասնական։ Հուսով եմ, որ ժամանակի ընթացքում կհասկանան, որ Թբիլիսին պետք է մասնակցի 3+3 ձևաչափին։
— Ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
—Ինչպես էլ կազմավորվեն ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունները, Թբիլիսին անփոխարինելի կլինի Բաքվի և Երևանի համար։ Եվ հակառակը, Ադրբեջանը նույնպես անփոխարինելի է Վրաստանի համար, այն շատ արժեքավոր և վստահելի գործընկեր է։ Մեր երկրների միջև կան որոշ լուրջ խնդիրներ, բայց դրանք լուծվում են խաղաղ, բանակցությունների ճանապարհով։
— Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հնարավորությանը:
—Վրաստանը կողջունի Բաքվի և Երևանի հաշտեցման բուն փաստը, չէ որ մեր երկրում ապրում են երկու ժողովուրդների ներկայացուցիչներ, ընդ որում, բավականին խաղաղ։ Մեր քաղաքացիները պետք է ապրեն խաղաղության մեջ՝ անկախ ազգային և կրոնական պատկանելիությունից, ինչը իր հերթին կամրապնդի կայունությունը մեր տարածաշրջանում։
Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղությունը հնարավոր է։ Ադրբեջանը իսկապես ենթարկվել էր խտրականության, շատ երկար համբերել է, բայց հարցը ոչ մի կերպ չէր լուծվում։ Վերջի վերջո, նրա համբերությունը պարզապես պայթեց, և նախագահ Ալիևը, սկսելով Ղարաբաղի օկուպացված տարածքների ազատագրման գործողությունը, հիմնավորեց դա։ Նա չի ասել, որ Բաքուն արյուն է ուզում և ատում է հայերին, նա ընդամենը հայտարարել է բանակցային գործընթացի ձախողման մասին։ Ադրբեջանի նախագահը դա անելու լիարժեք օրինական իրավունք ուներ։ Մարդիկ իզուր չեն զոհվել իրենց հայրենիքի համար, քանի որ արդյունքը ձեռք է բերվել։

«Курс на НАТО губителен для Грузии»
Интервью Caliber.Az с кандидатом политических наук, политологом, руководителем Института Евразии (Грузия) Гулбаатом Рцхиладзе.
- Как вы оцениваете внешнеполитический курс грузинского правительства?
- Внешнеполитический курс «Грузинской мечты» достаточно противоречив, однако в свете украинских событий, а также ситуации, возникшей в связи с ними во всем Черноморском регионе, этот курс можно оценить как достаточно прагматичный и осторожный. В корректировке, качественном улучшении он, конечно, нуждается, но тем не менее...
- У Грузии имеются проблемы с территориальной целостностью. Предпринимает ли что-либо грузинское руководство для возвращения оккупированных территорий?
- У нас был этнический конфликт с Россией, ставший поводом для военных действий в Грузии. Абхазия и Южная Осетия - это сейчас неконтролируемые нами территории. Однако это, безусловно, грузинское правовое поле -  данные земли юридически и исторически принадлежит Грузии. Мы должны реинтегрировать их и восстанавливать территориальную целостность страны, единство народов – грузин, абхазов, осетин. Но делать это не силовым путем, а постепенно, шаг за шагом восстанавливая доверие между нашими кавказскими народами. Это возможно при посредничестве и доброй воле России. Москва неоднократно сигнализировала о наличии такой доброй воли. Да, это будет сложный процесс, но мирный, который приведет нас к такому знаменателю, который будет приемлем для всех сторон.
- Как вы полагаете, Грузия нуждается в членстве в НАТО?
- Курс на НАТО губителен для Грузии. Решение Шеварднадзе о том, что страна начнет стучаться в двери альянса, было неправильным  - мы тем самым бросили вызов России, а взамен ничего не получили от Запада. То есть Грузия стала раздражителем на Южном Кавказе, что привело к разладу в отношениях с Москвой, который нарастал и в итоге вылился в войну 2008 года. От разрыва отношений с Москвой Грузия потеряла и теряет очень много в политическом плане, ведь страна является узлом для всего Южного Кавказа -  Армения с Россией, Азербайджан с Турцией и Черноморским регионом связываются именно через грузинскую территорию. Грузия - важная транзитная страна в масштабах Кавказа и всего Шелкового пути.
Но Тбилиси очень неумело использует свои козыри, и это связано именно с тем, что наша страна в одностороннем порядке отказалась от всякого рода сотрудничества с Россией. Да, возможно, есть обиды из-за того, что Москва помогает Осетии и Абхазии, но это большая политика и надо исходить из реалий, а не пожеланий и умозаключений. В такой ситуации Грузия не должна вредить самой себе, должна исходить из собственных интересов. И она это может. Ведь когда США начали давить на наше правительство, оно сразу ощетинилось перед американцами. Я имею в виду, что нужно сбалансированно подходить к любой международной проблеме.
- Глава южноосетинских сепаратистов Гаглоев заморозил «референдум» об объединении с РФ. Как вы считаете, это Москва таким образом оказывает давление на внешнюю политику Тбилиси?
- «Независимость» Южной Осетии - очень условное понятие, она не может существовать отстраненно, почти полностью определяется Россией. То же и с Абхазией. Но для Кремля это субъект международного права, РФ отправляет туда послов.
Скорее всего, решение Гаглоева действительно связано с Москвой, которая в лице дипломата Григория Карасина и спецпредставителя Грузии по отношениям с РФ Зураба Абашидзе заявила, что не заинтересована в этом «референдуме» и поддерживать его не будет. В итоге так и вышло.
Иными словами, Москва четко обозначила грань - в Цхинвали это осознали и приняли соответствующие решение.
-Ваша оценка формата сотрудничества Азербайджан-Турция-Грузия?
- Это прекрасное сотрудничество, если оно не будет направлено против третьей стороны. При этом формат должен включать не только Азербайджан, Турцию и Грузию, но также и Россию, Армению, Иран. В нем уже приняли участие все, кроме Грузии.
- Вы, как я поняла, имеете в виду формат «3+3»?
- Да, я считаю, что внешнеполитический курс Грузии должен поменяться и в этом направлении, чтобы наша страна стала полноценным участником этого формата.
Наш бывший глава МИД был против такого союза, но сейчас он ушел и наше правительство стало более сплоченным. Надеюсь, что со временем придет понимание, что Тбилиси должен участвовать в формате «3+3».
- Как бы ни сложились азербайджано-армянские отношения, Тбилиси будет незаменим для Баку и Еревана. И наоборот, для Грузии Азербайджан также незаменим, он очень ценный и надежный партнер. Между нашими странами имеются некоторые серьезные проблемы, но они решаются мирно, путем переговоров.
- Как относитесь к возможности мира между Азербайджаном и Арменией?
- Грузия будет приветствовать уже сам факт примирения Баку и Еревана, ведь в нашей стране проживают представители обоих народов, причем достаточно мирно. Наши граждане должны жить в мире вне зависимости от национальной и религиозной принадлежности, что, в свою очередь, укрепит стабильность в нашем регионе.
Мир между Баку и Ереваном возможен. Азербайджан действительно был дискриминирован, очень долго терпел, но вопрос никак не решался. В конце концов его терпение просто лопнуло, и президент Алиев, начав операцию по освобождению оккупированных территорий Карабаха, это обосновал. Он не сказал, что Баку хочет кровопролития и ненавидит армян, он лишь заявил о несостоятельности переговорного процесса. Азербайджанский президент обладал полным легитимным правом сделать это. Люди не зря гибли за свою родину, так как был достигнут результат.