«Ղարաբաղում իրավիճակի սրումը Հայաստանի համար հավասարազոր է ինքնասպանության» Ռուսաստանցի փորձագետները՝ Caliber.Az կայքում
05 Օգոստոսի 2022 15:16
Հայկական անօրինական զինված խմբավորումները օգոստոսի 3-ին Ադրբեջանի այն տարածքից, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը՝ ինտենսիվ գնդակոծության են ենթարկել ադրբեջանական բանակի Լաչինի ուղղությամբ դիրքերը։ Հրազենային վնասվածքից զոհվել է շարքային Քյազիմով Անար Ռուստամ օղլուն։ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում պատասխան գործողություն է ձեռնարկել հայ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ։
Caliber.Az-ի խմբագրությունը Ռուսաստանի Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոնիկովին և Ռուսաստանի ռազմական փորձագետ Վլադիսլավ Շուրիգինին խնդրել է մեկնաբանել հայկական կողմի սադրանքները։
Դ. Սոլոնիկովի համոզմամբ, Ղարաբաղում իրավիճակի սրումը հրահրվել է հայկական կողմի գործողություններով։
«Հայաստանը չի իրագործում մի ամբողջ շարք պայմանավորվածություններ՝ մասնավորապես սահմանների սահմանազատման, Զանգեզուրի միջանցքի ապաշրջափակման մեկնարկի, Ադրբեջանի տարածքից անօրինական զինված խմբավորոմների դուրս բերման վերաբերյալ։ Ներկայիս միջազգային բարդ իրավիճակում առավել քան ակնհայտ է, որ հայկական իշխանությունները փորձում են, այսպես ասած, պխտոր ջրում ձուկ բռնել։ Իրոք, աշխարհը գնալով դառնում է էլ ավելի բարդ, տարբեր կետերում աճում է լարվածությունը՝ չինական-թայվանական շփման շրջանում, Սերբիայում և Կոսովոյում, իսկ Հարավային Կովկասում հատկապես Հայաստանն է ձգտում ստեղծել լարվածության կետ այն հաշվարկով, որ, հնարավոր է ինչ որ տեղ ինչ որ բան կբռնկվի։ Մյուս կողմից, եթե ամերիկացի դաշնակիցները փորձում են սադրանքներ կազմակերպել աշխարհի տարբեր մասերում, կողմնորոշվելով ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության վրա, ապա ինչու՞ հայկական սփյուռքը չփորձի Հայաստանի ղեկավարությանը հրի նման գործողությունների։ Հասկանալի է, նա փորձում է հատկապես դա անել։
Ռուսաստանը, անշուշտ, դեմ է Ղարաբաղում լիարժեք նոր պատերազմի սանձազերծմանը, բայց լիովին աջակցում է այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել 44-օրյա պատերազմի արդյունքներով 2020 թվականի նոյեմբերին։ Առանց որևէ կասկածի հայկական զինված կազմավորումները պետք է դուրս բերվեն Ադրբեջանի տարածքից, Զանգեզուրի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի, սահմանների սահմանազատում անցկացվի։ Այս իրավիճակում Ռուսաստանը աջակցում է Ադրբեջանի գործողություները, և մենք տեսնում ենք, թե Ռուսաստանի պաշտոնական անձինք ինչպես հանգիստ են վերաբերվում Բաքվի ներկայիս գործողություններին։ Անշուշտ, մարդկային զոհերը մեծ ողբերգություն է, մենք բոլորս ցավակցում ենք այդ առնչությամբ, որ զինծառայողները զենքը ձեռքոին պաշտպանելով իրենց երկիրը՝ զոհվում են։ Ցավոք դա մինչև հիմա տեղի է ունենում։ Տվյալ փուլում շատ կարևոր է, որպեսզի այս պատերազմը չվերածվի գլոբալայինի։ Եթե Ադրբեջանը հիմա կարողանա լուծել կողմերի վրա ավելի վաղ դրված հարցերը, նշանակում է Բաքուն արժանի պատասխան կտա այն բոլոր սադրանքներին, որոնք կազմակերպում է հայկական կողմը»,- ասել է Դմիտրի Սոլոնիկովը։
Իր հերթին, Վ. Շուրգինը համոզված է, որ Ղարաբաղում իրավիճակի սրումը Հայաստանի համար հավասարազոր է ինքնասպանության։ Շուրգինի կարծիքով, երկու ժողովուրդների միջև կուտակված ատելության ներուժը այնքան մեծ է, որ նույնիսկ պայմանագրի ստորագրումը չի վերացնի լարվածությունը տարածաշրջանում։ Որպես հետևանք, Ղարաբաղում սադրանքների ֆոնին խզվում է տարածաշրջանային անվտանգության ողջ համակարգը։
«Պետք է իրար փոխարինեն առնվազն մի քանի սերունդներ, որպեսզի այս ատելությունը նվազի։ Եթե կողմերից մեկը իր ատելությունը արտահայտի կրակոցներով՝ ձեռք թափ տալով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ապա տրամաբանական է, որ ի պատասխան կստանա նմանակերպ արձագանք։ Ես հիմա պատրաստ չեմ բնորոշել ելակետը, այսինքն ով է հատկապես մեղավոր Ղարաբաղում ներկայիս իրավիճակի սրման մեջ, բայց ակնհայտ է, որ հայկական կողմի համար նման գործողությունները կարող են դառնալ չափազանց ողբալի։ Ադրբեջանը, անշուշտ, ռազմական առումով Հայաստանին գերազանցում է մի քանի անգամ, ոստի սադրանքները (եթե դա եղել է հայկական կողմից) նրա կողմից՝ դա հանցագործություն է սեփական պետության դեմ։
Իսկ Ադրբեջանի համար կարևոր է ժամանակին իրեն կանգ առ ասի, որովհետև հակամարտության հետագա էսկալացիայի դեպքում պատերազմը կարող է վերածվել անվերջ շարունակվող և դանդաղահոս արյունոտ խառնաշփոթության։ Տեղանքը այնպիսին է, որ ունի դրա հակումները։ Նշանակում է, իմ կարծիքով, միջնորդները պետք է ժամանակին կողմերին հիշեցնեն 2020 թվականին ձեռք բերված եռակողմ հայտարարության մասին, որպեսզի դադարեցնել առճակատման ներկայիս բռնկումը, որը արդեն ոչ առաջինն է և, ամենայն հավանականությամբ, ոչ էլ վերջինը։ Ինչպես արդեն ասել եմ, Հայաստանի համար ցանկացած սադրանքներ հղի են ռազմական լուջ հետևանքներով, միևնույն ժամանակ լարվածությունը անխուսափելիորեն կավարտվի երկու կողմի զինծառայողների զոհվելով։ Նրանցից մեկը այս դեպքում պետք է լինի ուժեղ և իմաստուն։ Ես անձամբ ցանկանում եմ, որպեսզի դա լինի ադրբեջանական կողմը»,- մաղթել է Շուգինը։
Մեկնաբանելով հայկական աղբյուրների՝ իբր իրանական զորքերը Ադրբեջանի սահման տեղափոխելու մասին տեղեկատվությունը, փորձագետը կանխատեսում է արտահայտել, որ դժվար թե Հայաստանը հաշվարկի Իրանի օգնության վրա։ Ինչպես համարում է Շուրիգինը՝ Հայաստանում հասկանում են, որ Իրանը չի միջամտի այս իրավիճակին, քանի որ դա չի բխում նրա շահերից, հատկապես, եթե խոսք է գնում զինված հակամարտության մասին։
«Կարծում եմ, որ տվյալ տեղեկատվությունը ավելի շուտ հաշվարկված է Հայաստանի ներքին հասարակության համար: Թեհրանը՝ այս պատերազմի մեջ մտնելու և առավել ևս նրա մեջ խորասուզվելու ոչ մի պլաններ չունի։ Հայաստանը ձգձգում է սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման և, ընդհանրապես, տրանսպորտային հաղորդակցությունների (ներառյալ Զանգեզուրի միջանցքի) ապաշրջափակման հարցը, քանի որ ունի՝ բանակցային գործընթացը որքան հնարավոր է երկար ձգձգելու և այսպիսով պարտված պատերազմի վերջնական արդյունքների վրա դուրս չգալու միակ նպատակը։ Պետք է հասկանալ, որ Հայաստանի ներսում կա հասարակության պառակտում, այն խթանվում է կառավարության, քաղաքական ակտիվիստների, այդ թվում նաև զինծառայողների միջոցով։ Ոմանք հասկանում են, որ պետք է փոխզիջումների գնալ Ադրբեջանի հետ, իսկ մյուսները ցանկանում են վերադառնալ 90-ական թվականները, երբ Հայաստանը «մեծ ու անպարտելի» էր։ Եվ այս ռեւանշիզմը ուժեղ ազդում է երկու տարի առաջ ընդունված որոշումների իրականացման վրա։ Սակայն չեմ կարծում, որ Ղարաբաղում կրկին լայնածավալ պատերազմ կարող է բռնկվել։ Նախ և առաջ, ինչպես արդեն ասել եմ, Հայաստանի ռազմական ներուժը անհամեմատելի է Ադրբեջանի հնարավորությունների հետ, երկրորդը, Երևանը քաջ գիտակցում է, որ Ռուսաստանը ժամանակը չունի, նա ամբողջությամբ զբաղված է Ուկրաինայով։ Հետեւաբար, եթե հակամարտության աղբյուրը լինի Հայաստանը, ապա Ռուսաստանի Դաշնությունը զայրացած թույլ կտա Ադրբեջանին կատարել իր առջեւ դրված խնդիրները։ Միաժամանակ պետք է հասկանալ, որ ռուս խաղաղապահները մնում են Ղարաբաղում, կատարում են իրենց առաջադրանքը և, հուսով եմ, առիթ չեն տա նոր պատերազմ սկսելու համար, որը Հայաստանի համար միանշանակորեն կվերածվի աղետի»,- ամփոփել է Վ.Շուրիգինը։

«Обострение обстановки в Карабахе для Армении равносильно самоубийству» Российские эксперты на Caliber.Az
04 Августа 2022 18:17
3 августа незаконные армянские вооруженные формирования с территории Азербайджана, где временно дислоцируется миротворческий контингент Российской Федерации, подвергли интенсивному обстрелу позиции Азербайджанской армии в Лачинском направлении. От пулевого ранения погиб рядовой Кязымов Анар Рустам оглу. ВС Азербайджана предприняли ответную операцию против армянских террористических групп в зоне временной ответственности РМК.
Редакция Caliber.Az попросила прокомментировать провокации армянской стороны директора российского Института современного государственного развития Дмитрия Солонникова и российского военного эксперта Владислава Шурыгина.
По убеждению Д. Солонникова, обострение ситуации в Карабахе спровоцировано действиями армянской стороны.
«Армения не выполняет целый ряд договоренностей, в частности по демаркации границы, началу разблокировки Зангезурского коридора, выводу незаконных вооруженных частей с территории Азербайджана. В нынешней сложной международной обстановке более чем явно, что армянские власти пытаются, что называется, поймать рыбку в мутной воде. Действительно, мир становится все более сложным, напряженность растет в разных точках  - в районе китайско-тайваньского соприкосновения, в Сербии и Косово, а на Южном Кавказе именно Армения пытается создать точку напряженности с расчетом на то, что, может быть, где-то что-то да выгорит. С другой стороны, если американские союзники пытаются организовать провокацию в разных частях мира, ориентируясь на НАТО и Евросоюз, то почему бы армянской диаспоре не попытаться подвигнуть руководство Армении к подобным действиям? Разумеется, она пытается сделать именно это.
Россия, безусловно, выступает против развязывания полноценной новой войны в Карабахе, но полностью поддерживает те договоренности, которые были достигнуты по итогам 44-дневной войны в ноябре 2020 года. Без всякого сомнения, армянские вооруженные формирования должны быть выведены с азербайджанских территорий, Зангезурский коридор должен быть разблокирован, демаркация границы проведена. В этой ситуации Россия поддерживает действия Азербайджана, и мы видим, как спокойно российские официальные лица относятся к нынешним действиям Баку. Конечно, гибель людей - это большая трагедия, мы все скорбим по поводу того, что военнослужащие, защищая свою страну с оружием в руках, гибнут. К сожалению, это происходит до сих пор. На данном этапе очень важно, чтобы эта война не превратилась в глобальную. Если Азербайджан сможет сейчас решить ранее поставленные сторонами вопросы, значит Баку даст достойный ответ на все провокации, которые организовывает армянская сторона», - сказал Дмитрий Солонников.
В свою очередь, В. Шурыгин убежден, что обострение обстановки в Карабахе для Армении равносильно самоубийству. По мнению Шурыгина, накопленный потенциал ненависти двух народов настолько огромен, что даже подписанные соглашения не снимают напряженности в регионе. Как следствие, на фоне провокации в Карабахе, вся система региональной безопасности подвергается разлому.
«Должно смениться минимум несколько поколений, чтобы эта ненависть спала. Если какая-то из сторон выражает свою ненависть выстрелами, махнув рукой на достигнутые договоренности, то логично, что в ответ получит аналогичную реакцию. Я сейчас не готов определить точку начала, то есть кто именно виноват в нынешней эскалации напряженности в Карабахе, но очевидно, что для армянской стороны такого рода действия могут стать весьма плачевными. Азербайджан, безусловно, превосходит Армению в военном отношении на несколько порядков, поэтому любая провокация с ее стороны (если это было с армянской стороны) - это преступление против собственного государства.
Для Азербайджана же важно вовремя сказать себе стоп, потому что в случае дальнейшей эскалации конфликта война может превратиться в бесконечно идущую и вялотекущую кровавую кашу. Местность такова, что располагает к этому. Значит, на мой взгляд, посредникам необходимо вовремя напомнить сторонам о трехстороннем заявлении, достигнутом в 2020 году, с тем чтобы прекратить нынешнюю вспышку противостояния, которая уже не первая и, скорее всего, не последняя. Как я уже сказал, для Армении любые провокации чреваты серьезными военными последствиями, в то же время обострение неизбежно закончится гибелью военнослужащих с обеих сторон. Одна из них должна быть в этом случае сильной и мудрой. Мне лично хочется, чтобы это была азербайджанская сторона», - пожелал Шурыгин.
Комментируя информацию армянских источников о якобы переброске иранских войск к границе Азербайджана, эксперт высказал предположение, что вряд ли Армения рассчитывает на помощь Ирана. Как считает Шурыгин, в Армении понимают, что Иран не станет вмешиваться в эту ситуацию, поскольку это не в его интересах, особенно если речь идет о вооруженном конфликте.
«Полагаю, данная информация скорее рассчитана на внутреннюю публику Армении. Никаких планов влезать в эту войну и тем более в нее погружаться у Тегерана нет. Армения затягивает вопрос демаркации и делимитации границ и в целом разблокировку транспортных коммуникаций (в том числе Зангезурского коридора), так как задается единственной целью - как можно дольше затягивать переговорный процесс и таким образом не выходить на окончательные итоги проигранной войны. Надо понимать, что внутри Армении существует раскол общества, он стимулируется через правительство, через политических активистов, в том числе через военнослужащих. Одни понимают, что надо идти на компромисс с Азербайджаном, а другим хочется вернуться в 90-е, когда Армения была «великой и непобедимой». И этот реваншизм сильно действует на исполнение тех решений, которые были приняты два года назад. Однако не думаю, что может вновь разгореться в Карабахе масштабная война. Во-первых, как я уже сказал, военный потенциал Армении несопоставим с возможностями Азербайджана, во-вторых, в Ереване отлично понимают, что России не до нее, она полностью занята Украиной. Поэтому, если источником конфликта станет Армения, то РФ раздраженно позволит Азербайджану выполнить свои задачи. Вместе с тем надо понимать, что российские миротворцы остаются в Карабахе, выполняют свою задачу и, надеюсь, не дадут повод для начала новый войны, которая обернется для Армении однозначно катастрофой», - резюмировал В. Шурыгин.