09 Օգոստոսի 2022 15:59
Մինչեւ օգոստոսի 25-ը, ամենայն հավանականությամբ, մեր աչքերը կշոյեն հայկական անջատողականության վառ ֆլեշմոբներով։ Իր համար տհաճ ամեն առիթով հայերի համար սովորական ողբի ներքո, որոնցում այս անգամ հատկապես շատ են դառնությունն ու սպառնալիքները։ Դե, հիմա ինչ, լաց լինե՞լ: Երբ ուրիշի ունեցվածքն իրենց ձեռքն էին առնում, խղճի խայթ չէին զգում ու ողբալի ճիչ չէին հանում։
Այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ օգոստոսի 25-ին Լաչին քաղաքը և շրջակա գյուղերը կվերադառնան ադրբեջանական վարչակազմի վերահսկողության տակ, տեղացիները և նրանց հետ աշխարհասփյուռ հայերը նույն ժամին գործի դրեցին իրենց բազմաչարչար բալալայկան։ Մի ամբողջ շարք զայրույթի հուզումներ. անեծքներից մինչև «հայրենի հողին» հրաժեշտի հուզիչ հաղորդումներ։ Այնպես որ, ասես վերջին 20-30 տարիներին այս բնակավայրերում ապրող ոչ ոք չգիտեր, տեղյակ չէր, որ շուտով, հենց որ կառուցվի Լաչինին շրջանցող նոր ճանապարհը, այստեղից վտարված բնիկ ադրբեջանական բնակչությունը կվերադառնա իրենց տները։ Մինչդեռ Բաքուն, ի տարբերություն հայ շովինիստների, ոչ մեկին չի վտարում, ընդհակառակը, կոչ է անում, վերադարձեք Ադրբեջանի քաղաքացիությանը և ապրեք ձեզ համար։ Բայց ոչ, հայությունը, երևում է այլ սցենար են ընտրել՝ կեղծ քարոզչություն և չարախնդիր սպառնալիքներ։ Եվ քարոզչության հիմնարար տարրերից մեկը՝ հայերի տխրահռչակ բազմաչարչարությունն է, ընդ որում այնպիսին, որ խցանում է ականջները։
Եվ հիմա հայկական լրատվամիջոցներում թարթում են այնպիսի «գլուխգործոցներ», ինչպիսին է «Աղավնոյի (Զաբուխի) երեխաները գյուղը Ադրբեջանին հանձնելուց առաջ հրաժեշտ են տալիս միմյանց» ֆոտոռեպորտաժը։ Ավելի լավ կլինի, որ այս երեխաների ծնողները նման ներկայացումներ անելու փոխարեն բացատրեն նրանց, թե երեսուն տարի առաջ այստեղ ինչ է տեղի ունեցել և ովքեր են նախկինում ապրել նրանց հետ հարևանությամբ, կամ այն տանը, որտեղ նրանք երկար տարիներ տնօրինություն են անում։
Եվ նման ֆոտոփաստավարությունը դեռ ամենաանվնասն է։ Նույն Զաբուխայում ձեռնարկվում են ավելի կտրուկ արկածախնդրություններ։ Լաչինից հեռացող ժամանակավոր «վերաբնակների» «ակտիվիստները» մի ամբողջ ֆիլմ են նկարահանել Զաբուխ գյուղի հայերի որոշակի «դիմադրողական շարժման» մասին, որոնք խոստանում են ադրբեջանցիների համար «անակնկալներ» կազմակերպել։ Դա միանգամայն հնարավոր է՝ հաշվի առնելով, որ հատկապես այստեղ են խրամատավորվել Սիրիայից և Լիբանանից ահաբեկչական հարձակումներ կազմակերպելու փորձ ունեցող եկվոր հայ զինյալները։ Զաբուխ գյուղի մասին բնորոշ «Դիմադրության գիծ» անունով կարճամետրաժ ֆիլմում, որը պատմում է այստեղ տեղավորված լիբանանահայ համայնքի մասին, ըստ կադրի մեջ երիտասարդներից մեկի՝ Խաչատուր Խաչատրյանի, հայերը չեն պատրաստվում այստեղից հեռանալ և մտադիր են պաշտպանվել մինչև վերջ: «Հայերը կփրկվեն միայն զենքի օգնությամբ»,- պարծենում է Խաչատուրյանը, և դատելով նրա պատմությունից՝ տեղի հայերը մտադիր են ականապատել տներն ու հողերը և ընդհանրապես պատրաստվում են զինված դիմադրության։
Ճիշտ է, շփոթեցնում է պատմողի տարիքը և արտաքին տեսքը՝ ոչ տալ, ոչ վերցնել բիլինային մուրացկան՝ արդյո՞ք պատրաստ է այն ամենի, ինչի մասին ասում է։ Կադրում հայտնվում են նաև համայնքի այլ անդամներ, ովքեր տրամադրված են շատ ագրեսիվ և, ինչը ապշեցուցիչ է, հայտարարում են ադրբեջանական գյուղում ապրելու իրենց իրավունքի մասին այնպես, կարծես նրանք այստեղ ապրել են դարերով։
Այնուամենայնիվ, Զաբուխ դիմադրության մասին ողջ պատմությունը իրականում ստանում է բոլորովին ոչ հերոսական բնույթ։ Ինչպես ֆեյսբուքում պատմում է հայ լրագրող Նաիրի Օհիկյանը, այս գյուղում տեղի է ունենում բոլորովին այլ «շարժում», զանգվածային կողոպուտ. հայերից ժամանակավորները թալանում են արդեն հեռացածների ունեցվածքը։
«Օգոստոսի 5-ի երեկոյան ինձ զանգեցին և հայտնեցին, որ Ագավնոյում (Զաբուխ - խմբ.) կողոպուտ է գնում։ Զանգահարում եմ գյուղապետին, նորից հաստատում եմ ստանում, որ կողոպուտի դեպքեր եղել են։ Դե ինչ, շտապեք, քանի դեռ հնարավորություն կա, գնացեք և քանդեք հետո մեր հայրենակիցների կառուցած տները, գողացեք, ինչ կարող եք, կտրեք Ագավնո գետի երկայնքով ծառերը։ Պետական պաշտոնյաների մի խումբը արդեն մտել է գյուղի տարածքը և սկսել են գործել։ Ծառեր են կտրում, բորենիների պես խլում մարդկանց ունեցվածքը։ Շտապեցնում են մյուսներին էլ՝ շտապեք, ներս մտեք, գողացեք, վերցրեք։ Վայելեք, հարգելի ժողովուրդ»,- հուսահատ գրել է Օհիկյանը։
Այսինքն՝ հայությունը իրեն իրացնում է ամենավառ դրսևորումներով և իր անվայելուչ պատկերը արդարացնում է ամենատարբեր իրականություններում։
Մի քիչ տարբեր «ֆլեշմբեր» են սպասվում նաև մյուս բնակավայրերում։ Այստեղ քիչ են լիբանանցի զինյալներ, բայց Լաչինի «համայնքի ղեկավար» Նարեկ Ալեքսանյանը հայտնում է խաչքարերի ու գերեզմանների հնարավոր «տարհանման», ինչպես նաև տների հրկիզումներին պատրաստվելու մասին։
Պետք է ասել, որ Ալեքսանյանը չի թաքցրել, որ նույնիսկ Ղարաբաղի անջատողականների «նախարար» Հայկ Խանումյանը նույնպես դեմ է բնակելի տների հրկիզմանը, նա դրա մեջ իմաստ չի տեսնում։
Հատկանշական է, որ խելամիտ հայերը հասկանում են թալանի կամ, առավել եւս, զինված դիմադրության փորձերի անհեթեթությունը։ Չէ որ բացարձակապես պարզ է, որ, բացի վանդալիզմի ամոթալի ռեֆլեքսների բացահայտ ցուցադրումից, թալանչիները կամ եկվոր լիբանանցի զինյալները դավադրում են իրենց հայրենակիցներին: Նրանցից, ովքեր դեմ չեն Ղարաբաղում մնալուն կամ ապագայում տեղափոխվելու են այստեղ։ Ինչ էլ որ լինի, հայ բնակչության ինտեգրումն ադրբեջանցիների հետ Ղարաբաղում, ապագայում անխուսափելի է։ Իսկ նրանց, ովքեր չեն ցանկանում քաղաքակիրթ կերպով և սահմանված օրենքի շրջանակներում ընդունել Ադրբեջանի վարչակազմը, կամ, Աստված մի արասցե, նրան դիմավորեն զենքը ձեռքին՝ սպասվում է կոշտ արձագանք։

Мародерство и сепаратизм: опасный коктейль забухских армян Политика выжженой земли в действии
До 25 августа нас, по всей видимости, будут тешить яркими флешмобами армянского сепаратизма. Под обычные для армянства стенания по каждому неприятному для него поводу, в которых на этот раз особенно много ожесточения и угроз. Ну что ж теперь рыдать? Когда прибирали к своим рукам чужое добро, не испытывали мук совести и жалобный вой не издавали.
После того как стало известно, что город Лачин и окрестные села 25 августа вернутся под контроль азербайджанской администрации, тамошние, а с ними и армяне со всего света тотчас завели свою многострадальную балалайку. Целый спектр эмоций: от проклятий до трогательных репортажей о прощании с «родной землей». Так, словно никто из живущих последние 20-30 лет в этих населенных пунктах не знал – не ведал, что скоро, как только будет построена новая дорога в обход Лачина, изгнанное отсюда коренное азербайджанское население вернется в свои дома. Причем Баку, в отличие от армянских шовинистов, никого не выгоняет, напротив, призывает  – вернитесь в гражданство Азербайджана и живите себе на здоровье. Но нет, армянство, похоже, избрало другой сценарий– лживой пропаганды и злобных угроз. И один из основополагающих элементов пропаганды – пресловутая многострадальность армян, причем такая, чтоб уши закладывало.
И вот в армянских СМИ мелькают такие «шедевры», как фоторепортаж «Дети Агавно (Забух) прощаются друг с другом перед передачей села Азербайджану». Родителям бы этих чад, вместо того чтобы устраивать подобные спектакли, лучше объяснить бы им, что случилось здесь тридцать лет назад и кто жил с ними раньше по соседству или в том доме, в котором они уже много лет хозяйничают.
И подобная фотодокументалистика – это еще самое безобидное. В том же Забухе предпринимаются авантюры и покруче. «Активисты» из покидающих Лачин временных «поселенцев» сняли целый фильм о некоем «движении сопротивления» армян села Забух, которые обещают устроить азербайджанцам «сюрпризы». Это вполне возможно, учитывая, что именно здесь окопались пришлые армянские боевики из Сирии и Ливана с опытом организации терактов. В короткометражном фильме про село Забух с характерным названием «Линия сопротивления», который рассказывает о расположившейся здесь общине ливанских армян, по уверению одного из молодчиков в кадре - Хачатура Хачатуряна, армяне никуда уходить отсюда не собираются и намерены обороняться до последнего. «Армяне спасутся только с помощью оружия», - бахвалится Хачатурян, и судя по его рассказу, здешние армяне намерены минировать дома и земли и вообще готовятся к вооруженному сопротивлению.
Правда, смущает возраст и вид рассказчика – ни дать, ни взять былинный старец - готов ли он на все то, о чем говорит? Появляются в кадре и другие члены общины, которые настроены весьма агрессивно и, что поразительно, заявляют о своем праве на проживание в азербайджанском селе так, словно они жили здесь испокон веков.
Впрочем, вся история о забухских сопротивлянтах в действительности обретает совсем не героический характер. Как рассказывает в Facebook армянский журналист Наири Охикян, в этом селе происходит совсем другое «движение» - массовый  грабеж: временщики из армян расхищают имущество уже уехавших.
«Вечером 5 августа мне позвонили и сообщили, что в Агавно (Забух - ред.) идет ограбление. Звоню главе села, опять получаю подтверждение, что были случаи грабежа. Что ж, спешите, пока есть шанс, идите и разрушайте дома, построенные потом наших соотечественников, воруйте, что можете, рубите деревья вдоль реки Агавно. Уже группа правительственных чиновников зашла на территорию села и приступила к работе. Рубят деревья, забирают имущество людей, как гиены. Я потороплю других - поторопитесь, заходите, украдите, заберите. Наслаждайтесь, дорогие люди», - написал отчаянно Охикян.
То есть армянство реализует себя в самых ярких своих проявлениях и оправдывает свой неблаговидный имидж в самых разных ипостасях.
Несколько иные «флешмобы» ожидаются и в других населенных пунктах. Здесь меньше ливанских боевиков, но «глава общины» Лачина Нарек Алексанян сообщает о возможной «эвакуации» хачкаров и могил, а также о готовящихся поджогах домов.
Надо сказать, что Алексанян не скрыл, что даже «министр» сепаратистов в Карабахе Айк Ханумян тоже против сжигания жилых домов, он не видит в этом смысла.
Показательно, что здравомыслящие армяне понимают абсурдность актов мародерства или, тем паче, попыток вооруженного сопротивления. Ведь абсолютно ясно, что, помимо явной демонстрации позорных рефлексов вандализма, мародеры или пришлые ливанские боевики подставляют своих же земляков. Из числа тех, что не прочь остаться в Карабахе или переедут сюда в будущем. Как бы то ни было, интеграция армянского населения с азербайджанским в Карабахе – в будущем неминуема. Ну а для тех, кто не хочет цивилизованно и в рамках установленных законом  принципов принять азербайджанскую администрацию или, не дай Бог, встретить ее с оружием в руках, – ждет жесткая реакция.