Ցանկացած դիմադրության հաղթահարում. Բաքվի բացառիկ մեթոդները Բրյուսելում
Ադրբեջանը, դատելով ամեն ինչից, նոր երանգ է հաղորդել երկխոսությանը և կոնսենսուսին։ Օգտվելով Բրյուսելի աջակցությունից՝ Բաքուն, անկասկած, մի քանի քայլով մոտեցել է Երևանի հետ հաշտության պայմանագրի կնքմանը և մեկնարկել է նախկինում ընդունված պարտավորությունների ու համաձայնագրերի մշակման նոր դինամիկա։ Ինչ արած, իրականությունն է այնպիսին, որ Ադրբեջանը հաճախ է ստիպված լինում զգալի ջանքերով հասնել նրան, ինչի վրա երկիրը կարող էր հույս դնել հաղթողի իրավունքով։ Արդյո՞ք չորրորդ հանդիպման գեներատորը կբավարարի խաղաղության և կայունության վերականգնման ճանապարհով հետագա շարժման համար, թե՞ որոշ ժամանակ անց մենք նորից ստիպված կլինենք Երևանին առաջ հրել մտրակի և քաղցրաբլիթի մեթոդով։
Համոզիչ նախապատմություն
Բրյուսելում Ալիևի և Փաշինյան չորրորդ հանդիպումը՝ անշուշտ, նոր փուլ է բանակցային գործընթացում։ Այս եզրակացությունը սրամտության համար չէ։ Նախապատրաստվելով բրյուսելյան նոր բանակցություններին արդեն պարզ էր, որ Ադրբեջանը հատուկ էջ է բացում այս գործընթացում, ձեռք բերելով օգտակար ակտիվ և զինվելով Երևանի թունավոր քաղաքականությունը ճնշելու գործիքներով։ Հատուկ և նոր՝ քանի որ Ադրբեջանը երկխոսությունը վերագործարկել է զգալիորեն այլ դիրքերով, օգոստոսին «Հատուցում» գործողության ժամանակ, ռազմավարական բարձունքներ գրավելու ժամանակ «բայրաքթարների» հմուտ կիրառմամբ և լեռնային կոմանդոսների օպերատիվ վիրտուոզությամբ ահաբեկելով հայկական անջատողականությունը և թափահարաելով Երևանի էշի համառությունը: Սա կարելի է անվանել «մկանների խաղ» և նույնիսկ հարց տալ՝ արդյոք դա անհրաժեշտ էր: Այո, մկանների նման խաղ եղել է, իհարկե և անհրաժեշտ էր, նախ, որպես պատասխան ադրբեջանցի զինվորի սպանության, իսկ երկրորդը, որպես բանակցային գործընթացի ակնհայտ խթան, պարզապես այն պատճառով, որ երբեմն հայկական կողմը ազդեցության այլ մեթոդները չի հասկանում։
Այդ իսկ պատճառով Բրյուսելի նոր փուլում սպասվում էր լինել, ավելի շուտ քաղցրաբլիթ, քանի որ մտրակը վերջերս արդեն գործել էր և իր ազդեցությունը թողել։ Չնայած, ինքստինքյան ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չէ։ Աղբյուրներից հայտնի է դարձել, որ հանդիպման կուլուարներում Իլհամ Ալիևի դիվանագիտական վիրտուոզ արվեստին ևս մեկ անգամ ստիպված է եղել բախվել՝ հայկական կողմից արդեն իսկ ուրվագծված հարցերի շրջանակի արգելափակմանը և բարդ թեմաներից խուսափելու փորձին։ Սակայն, նախագահ Ալիևը վստահորեն ճզմել է Երևանի հիստերիկ մանևրները։
Գործողությունների աշխարհագրություն
Բրյուսելը Ադրբեջանի համար ավելի շուդ դարձել է հանգիստ հաղթանակի նման մի բան, երբ հիմնական խնդիրն է եղել՝ Երևանի իներտության արձակման և սխալների վրա գործունյա աշխատանքին նրա ստիպելու նոր մեխանիզմի գործարկումը։ Եվ, չէ որ ամեն ինչ սկսեց պտտվել դեռ հանդիպման նախօրեին. Բրյուսելում հանդիպման նախօրեին Մոսկվայում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետներ Շահին Մուստաֆաևի և Մհեր Գրիգորյանի մասնակցությամբ սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հարցերով երկու ազգային հանձնաժողովների համատեղ նիստը։ Ինչպես և սպասվում էր, փոխվարչապետները հետագա աշխատանքի համար կտեղափոխվեն Բրյուսել։ Եվ չի կարելի չնշել, որ, կարծես թե, ի հայտ է եկել մեկ այլ դրական ասպեկտ՝ պայմանավորվածությունների տարբեր ուղղություններով աշխատանքը դադարում է լինել քաոսային, այն դառնում է ավելի համակարգված։ Ընդ որում, ինչպես Բրյուսելում, այնպես էլ Մոսկվայում դերակատարները հանգիստ ու հեշտությամբ մի հարթակից տեղափոխվում են մյուսը։
Երեւանը ստիպված էր քրտնել
Եվս մեկ կարևոր պահը նրանում է, որ բանակցություններում շոշափվել է հարցերի գրեթե ողջ փաթեթը։ Հանդիպման արդյունքներով Շառլ Միշելի հայտարարությունը ունի քննարկված թեմաների ձևաչափի և երկխոսության արդյունքի առումով հստակ ենթավերնագրեր։ Այստեղ կան, ինչպես սահմանային և հումանիտար հարցեր, այնպես էլ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման խնդրի ավելի հստակ մշակում։ Այսինքն Իլհամ Ալիևը բարձրացրել և անդրադարձել է բոլոր այն արդիական, խնդրահարույց ու երկար ժամանակ կախված թեմաներին, որոնք առաջին հերթին պետք է քննարկել։ Պետք է ասել, որ այժմ Բաքուն բոլոր թեմաները կապում է կոնկրետ ժամանակահատվածների և որոշակի վերջնաժամկետի հետ, որպեսզի Երևանում արդեն ոչ ոք դես ու դեն չընկնեն և ջուր չծեծեն։ Պատահական չէ, որ, մեկնաբանելով բրյուսելյան բանակցությունների արդյունքները, Փաշինյանը, ծանր շունչ քաշելով, աշխատանքը անվանեց «ծավալուն»։ Կամ, ինչպես Շառլ Միշելը նշեց իր ելույթում, «մենք քննարկեցինք հարցերի ողջ հավաքածուն»։ Սա խոսում է այն մասին, որ Երևանին ստիպել են քրտնել և եռանդով շարժվել արագ պարի ռիթմով։
Խաղաղություն առանց բարի վեճի
Խաղաղության պայմանագրի իրականացումը՝ ակնհայտ բեկում է Բրյուսել-4-ի համար։ Ուշագրավ է առնվազն այն, որ խաղաղության պայմանագրի թեման դադարել է սավառնել ինչ-որ տեղ օդում, այլ դարձել է կոնկրետ երկխոսության ու քննարկման առարկա։ Երեւանին ստիպել են առարկայական վերադառնալ դրան, առավել ևս, հավատարիմ մնալ հստակ պայմաններին՝ մեկ ամսվա ընթացքում երկու երկրների արտգործնախարարությունների գծով կստեղծվեն խաղաղ պայմանագրի տեքստի վրա աշխատանքը սկսելու համար խմբեր։ Իսկ Իլհամ Ալիևի բարեհամբույր ժպիտը՝ դա այդ բարդ խնդիրների լուծման մեջ օլիմպիական տոկունության, անկոտրում կամքի նշան է։ Եվ նախագահի դիվանագիտական փորձը բերել է շոշափելի արդյունքներ։
Գլխավորը՝ արդեն պարզ է, այն է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ապագա խաղաղության պայմանագիրը հիմնված է լինելու Բաքվի կողմից առաջ քաշված և Երևանի կողմից ընդունված հայտնի հինգ սկզբունքների վրա։ Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն առաջարկում է հարաբերությունների նորմալացման հետևյալ սկզբունքները.
- ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիության և միմյանց քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում;
- պետությունների միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորության փոխադարձ հաստատում;
- ձեռնպահ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներ և ուժ կիրառելուց, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների հետ անհամատեղելի այլ հանգամանքներից;
- պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում;
- տրանսպորտի և հաղորդակցությունների բացում, այլ համապատասխան հաղորդակցությունների հաստատում և փոխադարձ շահագռգռվածություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցություն;
Անհեթեթությունը անջատելու փորձեր
Չի կարելի չնկատել, որ Բրյուսելը առավելապես սահմանափակել է հայերի սպասումները նրանց համար բոլոր «սրբազան» պահերին։ Հազիվ թե մենք դրանց մասին լսենք: Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ ոչ մի խոսք չկա կարգավիճակի, «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի» և ԵԱՀԿ-ի կեղծ խաղաղապահ Մինսկի խմբի մասին։ Բրյուսելն անջատել է բոլոր անօգուտ տարբերակները, իսկ գործողությունների արդյունավետության, առաջադրանքների թափանցիկության հարցերում համագործակցում է միայն Ադրբեջանի օրակարգի հետ։ Երեւանի բողոքները լսվում են, սակայն հայտարարությունների տեքստում չեն ներառում։
Օբյեկտիվ դատավճիռ
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովի կարծիքով, որը նա հայտնել է Caliber.Az-ի հետ զրույցի ժամանակ՝ երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը եղել է բավականին ինտենսիվ, երկարատև և, եթե կողմնորոշվել Շառլ Միշելի հայտարարությունների վրա՝ չափազանց արդյունավետ: Դրա հետ միաժամանակ, ինչպես համարում է քաղաքագետը, դեռ վաղ է բեկման մասին խոսելը, սակայն զգացվում է, որ Փաշինյանը հիասթափված է նրանում, որ Մոսկվան մտադիր չէ սպասարկել հայկական «ցանկությունները», և նա կամ ցուցադրաբար, կամ նշելով դեպի Արևմուտք աստիճանական կողմնորոշմանի իր պատրաստակամությունը, որպես բանակցային հարթակի իր առաջնահերթությունը տվել է Բրյուսելին։ Ինչը, Մուսաբեկովի խոսքով, Մոսկվայում առաջացրել է բացասական արձագանք, «որը ձևակերպել է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Մարիա Զախարովան, հայտարարելով, որ Բրյուսելը ցանկանում է, որ ամեն ինչ պատրաստ լինի, և որ իր աշխարհաքաղաքական հավակնությունների պատճառով ձգտում է ընդհատել Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությունը»:
«Սա կատարյալ անհեթեթություն է։ Եվրամիությունն անում է այն, ինչ պետք է անի, և մեկը մյուսին չի խանգարում։ Եթե և՛ Մոսկվան, և՛ Բրյուսելը ձգտում են տարածաշրջանում կայունություն, խաղաղություն և անվտանգություն ապահովել, ապա ինչո՞ւ պետք է այդքան նախանձախնդիր լինել այս կամ այն կողմի ջանքերի նկատմամբ»,- հարցնում է քաղաքագետը։
Բրյուսելը, իր գնահատմամբ, ի տարբերություն Մոսկվայի, ոչ մի բացասական պահ չի արտահայտում Ռուսաստանի միջնորդության վերաբերյալ, բացառությամբ, որ առաջին և երկրորդ հանդիպումների համեմատ Շառլ Միշելը հարկ չի համարել խոսել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության մասին։
«Միևնույն ժամանակ Միշելը փորձում է առաջ տանել բոլոր այն բաները, որոնք մատնանշված էին Եռակողմ հայտարարության մեջ, բայց տեղապտույտ են տալիս. սահմանների սահմանազատում, տրանսպորտային միջանցքների գործարկում և խաղաղության պայմանագրի կնքում»,- նշել է քաղաքագետը։ .
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, ապա ԱԳՆ ղեկավարները պետք է պատրաստեն տեքստը և սկսեն աշխատել դրա վրա։ «Տեսնենք, թե դա ինչպես կիրականացվի»,- հավելել է քաղաքագետը։
Իսկ ազդարարված նոյեմբերին առաջնորդների նոր հանդիպումը, նրա խոսքով, նշանակում է, որ մինչ այդ երկու կողմերը պետք է կատարեն իրենց տնային աշխատանքը։
«Դրան գալ դատարկ ձեռքով և նորից իզուր ժամանակ վատնել, ինչպես սովորաբար անում է հայկական կողմը, բավականին դժվար կլինի»,- նշել է Ռ. Մուսաբեկովը։
Ինչպես համարում է քաղաքագետը՝ միանգամայն ակնհայտ է, որ Բրյուսելը դառնում է առաջատար միջնորդական հարթակ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններում, դա հատկապես նկատելի է այն բանից, թե ինչպես են քննարկման կարևորագույն վեկտորները տեղափոխվում ԵՄ մայրաքաղաքի կողմը։ Եվրամիությունը, ինչը կարևոր է, մատնանշել է տարածաշրջանի երկրներին իր ֆինանսական աջակցության կախվածությունը այն բանից, թե ինչպես կշարունակվի առաջ ընթանալ խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
«Չէ որ Եվրամիությունը խոստացել էր Հայաստանին հատկացնել 2 միլիարդ ֆինանսական օգնություն, բայց այն դեռ չի ստացվել։ Կարծում եմ, որ սա շատ էական խթան է, որպեսզի Հայաստանը սկսի շարժվել հարկավոր ուղղությամբ»,- եզրափակել է քաղաքագետը։

Преодолевая любое сопротивление: особые методы Баку в Брюсселе С широкой улыбкой и жестким взором
Азербайджан, судя по всему, задал новый тон диалога и консенсуса. Воспользовавшись содействием Брюсселя, Баку, несомненно, стал на несколько шагов ближе к заключению мирного договора с Ереваном и запустил новую динамику проработки ранее принятых обязательств и договоренностей. Что ж поделать, реальность такова, что Азербайджану зачастую приходится именно добиваться с немалыми усилиями того, на что страна могла рассчитывать по праву победителя. Хватит ли генератора четвертой встречи для дальнейшего движения по дороге восстановления мира и стабильности или спустя какое-то время нам снова придется методом кнута и пряника подталкивать вперед Ереван?
Убедительная предыстория
Четвертая встреча Алиева и Пашиняна в Брюсселе – безусловно, новый этап в переговорном процессе. Это вывод не для красного словца. Уже в подготовке к новым брюссельским переговорам было понятно, что Азербайджан открывает особую главу в этом процессе, набрав полезный актив и вооружившись инструментарием для подавления токсичной политики Еревана. Особый и новый – потому что Азербайджан перезапустил диалог на ощутимо других позициях, вытряхнув в августе в ходе операции «Возмездие» армянский сепаратизм и встряхнув ослиное упрямство Еревана умелым применением «байрактаров» и оперативной виртуозностью горных коммандос при взятии стратегических высот. Можно назвать это «игрой мускулов» и даже задаться вопросом, было ли это необходимо. Да, такая игра мускулов была, конечно же, нужна, во-первых, в качестве ответа на убийство азербайджанского военнослужащего, а во-вторых, как очевидный стимул переговорного процесса просто потому, что порой армянская сторона не понимает иных методов воздействия.
Потому и новому раунду в Брюсселе предстояло стать скорее пряником, поскольку кнут уже недавно поработал и свое действие возымел. Хотя, само собой, не все так просто. Из источников известно, что в кулуарах встречи виртуозному дипломатическому искусству Ильхама Алиева пришлось еще раз столкнуться с блокировкой армянской стороной уже намеченного круга вопросов и попыткой уйти от сложных тем. Однако президент Алиев уверенно продавил истеричные маневры Еревана.
География действий
Брюссель для Азербайджана стал скорее этакой тихой победой, когда главной задачей было запустить новый механизм по раскрутке инертности Еревана, принудить его к деятельной работе над ошибками. И ведь все завертелось еще в преддверии встречи: накануне рандеву в Брюсселе в Москве состоялось совместное заседание двух национальных комиссий по делимитации и безопасности границы с участием вице-премьеров Азербайджана и Армении - Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна. Как ожидается, для дальнейшей работы вице-премьеры переместятся в Брюссель. И нельзя не отметить, что, кажется, появился еще один положительный аспект – работа по разным направлениям договоренностей перестает быть хаотичной, становится более систематизированной. Причем как в Брюсселе, так и в Москве акторы спокойно и легко перемещаются с одной площадки на другую.
Еревану пришлось попотеть
Еще один важный момент в том, что переговоры затронули практически весь пакет вопросов. Заявление Шарля Мишеля по итогам встречи имеет четкие подзаголовки по формату обсуждаемых тем и итогам диалога. Здесь как пограничные вопросы, так и гуманитарные, а также более четкая проработка проблемы разблокирования коммуникаций. То есть Ильхам Алиев поднял и затронул все актуальные, проблемные и давно зависшие темы, которые нужно рассмотреть в первую очередь. Надо сказать, что теперь все темы Баку привязывает к конкретным временным отрезкам и определенному дедлайну, чтобы в Ереване больше никто не юлил и не переливал из пустого в порожнее. Не случайно, что комментируя итоги переговоров в Брюсселе, Пашинян, тяжко выдохнув, назвал работу «объемной». Или, как отметил в своей речи сам Шарль Мишель, «мы рассмотрели весь комплекс вопросов». Это говорит о том, что Ереван заставили попотеть и энергично подвигаться в ритме быстрого танца.
Мир без доброй ссоры
Реализация мирного договора – очевидный прорыв для Брюсселя-4. Примечательно хотя бы то, что тема мирного договора перестала витать где-то в воздухе, а стала предметом конкретного диалога и обсуждения. Ереван заставили к ней предметно возвратиться, более того, придерживаться четких условий - в течение одного месяца по линии МИД двух стран будут сформированы группы для начала работы над текстом мирного соглашения. А добродушная улыбка Ильхама Алиева – это признак олимпийской выдержки, несгибаемой воли в решении этих сложных задач. И дипломатический опыт президента принес ощутимые плоды.
Главное – уже понятно, что будущий мирный договор между Азербайджаном и Арменией будет основываться на известных пяти принципах, выдвинутых Баку и принятых Ереваном. Напомним, Азербайджан предлагает следующие принципы для нормализации отношений:
Абсурд постарались отключить
Нельзя не заметить, что Брюссель максимально ограничил чаяния армян по всем «сакральным» для них моментам. Вряд ли мы о них еще услышим. В заявлении Шарля Мишеля нет никак упоминаний о статусе, «народе Нагорного Карабаха» и псевдомиротворческой МГ ОБСЕ. Брюссель отключил все бесполезные опции и по вопросам эффективности действий, прозрачности задач сотрудничает лишь с повесткой Азербайджана. Жалобы Еревана выслушивают, но в текст заявлений не включают.
Объективный вердикт
По мнению депутата Милли Меджлиса, политолога Расима Мусабекова, высказанное им в беседе с Caliber.Аz, встреча лидеров двух стран была достаточно интенсивной, длительной и, если ориентироваться на те заявления, что сделал Шарль Мишель, весьма продуктивной. Вместе с тем, как считает политолог, говорить о прорыве рано, но чувствуется, что Пашинян разочарован тем, что Москва не намерена обслуживать армянские «хотелки», и он то ли демонстративно, то ли обозначая свою готовность эволюционировать в сторону Запада, отдал свой приоритет в качестве переговорной площадке Брюсселю. Что вызвало в Москве, по словам Мусабекова, негативную реакцию, «которой артикулировала глава пресс-службы МИД РФ Мария Захарова, заявившая, что Брюссель хочет на все готовенькое и что он пытается из-за своих геополитических амбиций перехватить посредническую миссию России».
«Это полная чепуха. Евросоюз делает то, что должен делать, и одно другому не мешает. Если и Москва, и Брюссель стараются продвинуть стабильность, мир и безопасность в регионе, то почему надо так ревностно относится к усилиям той или другой стороны?», - задается вопросом политолог.
Брюссель, по его оценке, в отличие от Москвы, никаких негативных моментов в адрес посредничества России не выражает, разве что по сравнению с  первой и второй встречами Шарль Мишель не счел нужным говорить о Трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года.
«В то же время Мишель пытается продвинуть все те вещи, что были в Трехстороннем заявлении обозначены, но буксуют: делимитация границы, запуск транспортных коридоров и заключение мирного договора», - отметил политолог.
Что касается мирного договора, то главы МИД должны подготовить текст и начать работу над ним. «Посмотрим, как это будет реализовано», - добавил политолог.
А анонсированная новая встреча лидеров стран в ноябре, по его словам, означает то, что обе стороны должны проделать до нее домашнюю работу.
«Прийти на нее с пустыми руками и снова толочь воду в ступе, как обычно это делает армянская сторона, будет достаточно сложно», - отметил Р. Мусабеков.
Как считает политолог, вполне очевидно, что Брюссель становится ведущей посреднической площадкой в переговорах Баку и Еревана - особенно это заметно по тому, как наиболее важные векторы обсуждения перемещаются в сторону столицы ЕС. Евросоюз, что важно, обозначил зависимость своей финансовой поддержки странам региона от того, как будет продвигаться процесс мирного урегулирования.
«Ведь Евросоюз обещал выделить Армении 2 млрд финансовой помощи, но она пока туда не поступила. Думаю, что это очень весомый стимул, чтобы Армения начала двигаться в нужном направлении», - резюмировал политолог.