«Հատուցում» գործողությունը Բրյուսելին մղեց գործողությունների» Իսա Ջավադովը Caliber.Az-ում
- Օգոստոսի վերջին օրը Բրյուսելում տեղի ունեցավ հանդիպում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս բանակցությունները։
-Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումը, ելնելով այն համատեքստից, որում այն տեղի է ունեցել, կարելի է դրական գնահատել։ Իսկ ենթատեքստի էությունն այն է, որ Ադրբեջանը, չսպասելով Հայաստանից որևէ քայլի, միակողմանի կարգով կատարեց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 6-րդ կետը՝ վերադարձնելով Լաչինի շրջանի մի մասը և վերահսկողություն սահմանելով Լաչինի միջանցքի մուտքի վրա։
Սա վկայում է Բաքվի գերիշխող դիրքի մասին, որն այժմ կարող է վերահսկել տրանսպորտային հաղորդակցությունը դեպի Ղարաբաղ: Հայտնի է նաև, որ բանակցությունների օրակարգում այլևս դրված չէ ղարաբաղի հարցը որպես այդպիսին, ինչը կարող է անուղղակիորեն վկայել տարածքային հակամարտության վրա չկենտրոնանալու կողմերի ցանկության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքի շրջանակներում տնտեսական համագործակցության հաստատմանն ուղղորդելու ջանքերի մասին։
- Բրյուսելում համաձայնեցվել է աշխատանքային խումբ ստեղծելու հարցը, որը պետք է պատրաստի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը: Արդյոք կհաջողվի այս հանդիպումից հետո վերջապես ստորագրել նման ակտ, թե՞ Հայաստանը նորից կձգձգի գործընթացը։
-Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ կանխատեսումներ անելը դեռ վաղ է, քանի որ այս աշխատանքը պահանջում է մեծ թվով խորհրդակցություններ և հանդիպումներ՝ քննարկելու բազմաթիվ նրբություններ, այդ թվում՝ սահմանազատման և սահմանագծման հարցը։ Այս գործընթացը որոշակի առումով բարդանում է բանակցային միանգամից երկու հարթակների առկայությամբ, որտեղ բոլոր հարցերն առանձին են քննարկվում։ Դրանք, ինչպես գիտեք, Բրյուսելն ու Մոսկվան են։
Հաշվի առնելով Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Ռուսաստանի և Եվրամիության միջև համակարգումն այժմ գտնվում է բավականին ցածր մակարդակի վրա: Չի բացառվում, որ այս երկու կողմերի միջև հակասությունների հաշվին Հայաստանի ղեկավարությունը փորձի ձգձգել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։
Թեև չի բացառվում նաև, որ Բրյուսելի ու Մոսկվայի մրցակցության ոգին երկու հարթակներին էլ դրդի ավելի շոշափելի արդյունքների հասնել ադրբեջանա-հայկական երկխոսության մեջ։ Ամեն դեպքում, Մոսկվայում սեպտեմբերյան հանդիպումը դեռ առջևում է, և, ինչպես գիտեք, տրանսպորտային հաղորդակցության և սահմանների սահմանագծման/սահմանազատման հարցերը հիմնականում լուծվում են հենց Ռուսաստանի օգնությամբ, քանի որ նա անմիջականորեն գտնվում է տարածաշրջանում։ Ուստի կարևոր է, որ մոսկովյան հանդիպումների օրակարգում լինի նաև խաղաղության պայմանագրի մշակման թեման։
- Ադրբեջանի վերջին «Հատուցում» ռազմական գործողությունը ազդե՞լ է Հայաստանի ղեկավարության պայմանավորվելու ընդունակության վրա։
-Կարծում եմ, որ «Հատուցում» օպերացիան Բրյուսելին մղեց նոր գործողությունների ու առաջխաղացումների հայ-ադրբեջանական դիմակայությունում։ Դեռ 2021 թվականի նոյեմբերին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումների ժամանակ պարզ դարձավ, որ Ադրբեջանը կարող է մարտավարական բնույթի փոքր ռազմական գործողությունների դիմել՝ քաղաքական կարգավորման ձգձգման հետևանքների մասին Հայաստանի ղեկավարությանը հիշեցնելու նպատակով: Իզուր չէ, որ Պրուսիայի միապետ Ֆրիդրիխ II-ի ժամանակներից ի վեր կա մի աֆորիզմ՝ «Թնդանոթները թագավորների վերջին փաստարկն են»։

«Операция «Возмездие» подтолкнула Брюссель к действиям»
- В последний день августа в Брюсселе состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна с участием председателя Европейского совета Шарля Мишеля. Как вы оцениваете эти переговоры?
- Встречу лидеров Азербайджана и Армении, исходя из контекста, в котором она проходила, можно оценить как положительную. А суть контекста в том, что Азербайджан, не дождавшись никаких шагов со стороны Армении, в одностороннем порядке реализовал пункт 6 Заявления от 10 ноября 2020 года, вернув себе часть Лачинского района и установив контроль над въездом в Лачинский коридор. Это говорит о доминирующем положении Баку, который теперь может контролировать транспортное сообщение в Карабах. Известно также, что в дискуссиях на переговорах больше не стоял карабахский вопрос как таковой, что может косвенно свидетельствовать о желании сторон не заострять внимание на территориальном конфликте и направить усилия на налаживание экономического сотрудничества в рамках взаимного уважения территориальной целостности.
- В Брюсселе было согласовано создание рабочей группы по подготовке текста мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Удастся ли после этой встречи подписать наконец такой акт или Армения снова будет затягивать процесс?
- Сейчас рано делать прогнозы по подписанию мирного соглашения, поскольку эта работа требует большого числа консультаций и встреч для обсуждения многих нюансов, в том числе по вопросам делимитации и демаркации границ. В определенном смысле этот процесс осложняется и наличием сразу двух переговорных платформ, где все вопросы обсуждаются отдельно. Это, как известно, Брюссель и Москва.
Ввиду нынешних событий в Украине координация между Россией и Евросоюзом на армяно-азербайджанском треке сейчас достаточно низкая. Не исключено, что за счёт противоречий этих двух сторон армянское руководство попробует затянуть подписание мирного договора. Хотя не исключено, что дух конкуренции между Брюсселем и Москвой может мотивировать обе площадки добиваться более ощутимых результатов в азербайджано-армянском диалоге. В любом случае впереди ещё намечается сентябрьская встреча в Москве, а как известно, вопросы транспортных коммуникаций и демаркации/делимитации границ в большей степени решаются именно при содействии России, так как она непосредственно присутствует в регионе. Поэтому важно, чтобы тема разработки мирного договора была на повестке и московских встреч.
- Как вы думаете, осталась ли все же в прошлом Минская группа ОБСЕ?
- Минская группа ОБСЕ не пользовалась авторитетом в последние несколько лет. Соответственно, какие-либо попытки обращаться к данному институту сегодня неактуальны, и можно видеть, что армянское руководство и пропаганда уже прекратили это делать. На трёхсторонних встречах ссылки на формат МГ ОБСЕ также больше не фигурируют. Большим провалом Минской группы стало то, что до 2020 года ею ни разу не озвучивалась реалистичная позиция, чтобы по итогу не приходилось разрешать карабахский вопрос военным путем. Это в целом характеризует ОБСЕ как организацию, которая показала свою неэффективность и в Украине, и в Грузии. Более того, сегодня Минскую группу практически невозможно реанимировать, поскольку три ее члена находятся в состоянии конфронтации между собой. В этом отношении работа с Евросоюзом представляется более эффективной, поскольку Брюссель заинтересован в установлении мира на Южном Кавказе для обретения выгод в виде безопасных энергетических и транспортных проектов.
- Сказалась ли на договороспособности руководства Армении недавняя военная операция Азербайджана «Возмездие»?
- Я думаю, что операция «Возмездие» подтолкнула Брюссель к новым действиям и подвижкам в армяно-азербайджанском противостоянии. Ещё с момента столкновений на армяно-азербайджанской границе в ноябре 2021 года стало ясно, что Азербайджан может прибегать к небольшим военным операциям тактического характера, чтобы напоминать армянскому руководству о последствиях затягивания политического урегулирования. Не зря ведь со времен прусского монарха Фридриха II существует афоризм : «Пушки - последний довод королей».