Նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար, դիվանագետ, ռազմավար
Այսօր Ադրբեջանում Մեծ Հաղթանակի երկրորդ տարեդարձն է։ Երկու տարի առաջ ադրբեջանական բանակը Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ ազատագրեց 28 տարի հայկական լծի տակ տանջվող Շուշան, որից հետո Հայաստանի անխուսափելի կապիտուլյացիան դարձավ ոչ թե օրերի, այլ ժամերի հարց: Ադրբեջանի ժողովուրդը դեպի այս հաղթանակ է գնացել երկար և դժվար, անցնելով բազմաթիվ քաղաքական ու տնտեսական փորձությունների միջով, ինչ-որ մեկն արդեն կորցրել էր հավատը, որ գալու է այս օրը, ինչ-որ մեկը հույս էր տածում և սպասում էր։ Բայց հատկապես Ադրբեջանի նախագահի տաղանդի ու հեռատեսության շնորհիվ՝ «Երկաթե բռունցք» անվան ներքո փայլուն ազատագրական գործողությունը իրականացվեց ամենակարճ ժամկետնների ընթացքում։ 44 աշնանային օրերը դարձել են եզակի և նշանակալից մեր երկրի պատմության համար, մեր զինվորների անհավանական խիզախության ու արիության օրինակ, աշխարհի շատ բանակների համար ռազմական ռազմավարության և արվեստի նմուշ։
Անշուշտ, Ադրբեջանի նախագահի դերն այս հաղթանակում դժվար է գերագնահատել։ Հատկապես նա դարձավ գլխավոր ստրատեգն ու այն համախմբող ուժը, որը մեր բանակն ու ողջ ժողովրդին տարավ դեպի այս հաղթական օրը։
Այսօր, Հաղթանակի երկրորդ տարեդարձին, Գերագույն գլխավոր հրամանատար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կարևոր դերի մասին՝ Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքով կիսվել են տարբեր երկրների քաղաքագետներն ու փորձագետները։
Իսրայելցի քաղաքագետ և լրագրող Ռոման Գուրևիչ. «44-օրյա պատերազմում հաղթանակը՝ Ադրբեջանի ժողովրդի հաղթանակն է, դա արդարության վերականգնումն է և միջազգային իրավունքի, միջազգային օրենքի պահանջներ են։ Հայկական օկուպացիայի տարիներին ընդունվել է ՄԱԿ-ի չորս բանաձև, որի հիման վրա հայերից պահանջվում էր ազատել Ադրբեջանի օկուպացված տարածքները։ Սակայն այդ բանաձեւերը մնացին միայն թղթի վրա։ 2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանը ինքնուրույն վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը։ Դրանում՝ Ադրբեջանի առաջին դեմքի, Զինված ուժերի Գերագույն հրամանատար, նախագահ Իլհամ Ալիևի դերը, իմ կարծիքով, հսկայական է։
Այս հաղթանակի հիմքը կառուցվել է տասնամյակների ընթացքում, երկար տարիներ ձևավորվել է մարտունակ և հզոր բանակ, որը հրաշքներ է իրագործել՝ 44 օրում ազատագրելով անտառներ, լեռնաշղթաներ ու լեռնագագաթներ, ինչը համարվում էր կա՛մ չափազանց բարդ, կա՛մ պարզապես անկատարելի խնդիր։
Բանակ կառուցելը անհնար է առանց արդյունավետ տնտեսության և Ադրբեջանի հսկայական բնական ռեսուրսներն ու հարստությունը կողմնորոշված էին երկրի և բանակի նախապատրաստման վրա։ Դրանում ես նույնպես տեսնում եմ նախագահ Իլհամ Ալիևի վիթխարի դերը։
Բացի դրանից, մենք գիտենք, թե ինչպես է համաշխարհային հանրությունը երկերեսանի բազմաթիվ հարցերում, այդ թվում նաև այս հակամարտություն նկատմամբ. մի կողմից ճանաչվում էր Ադրբեջանի պահանջների արդարությունը, բայց մյուս կողմից ընդհանրապես ոչին չէր արվում, նույնիսկ որոշ եվրոպական առաջնորդներ բացահայտ աչքով էին անում հայկական կողմին։ Հետևաբար Ադրբեջանը ստիպված էր ինքնուրույն հասնել այս հաղթանակին։ Առանց դիվանագիտական մակարդակով միջազգային ասպարեզում համապատասխան նախապատրաստվածության՝ պարզապես անհնար կլիներ հասնել նման հաղթանակի։ Եվ նման նախապատրաստությունը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից իրականացվել է, և համաշխարհային հանրությունը ընդունել է Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքները։ Ակնառու օրինակ է, երբ Ի.Ալիևը հանդիպում է Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրամիության ղեկավարի հետ, և նրանք բոլորը միահամուռ ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ սա հսկայական աշխատանքի արդյունք է, միջազգային մակարդակի բարձրագույն քաղաքական պիլոտաժ։ Այսպիսով, Իլհամ Ալիևի հմուտ գործողությունները, դիվանագիտությունը մի շարք եվրոպացի քաղաքական գործիչներին, Ադրբեջանի դեմ ուղղված ուժերին, նույնիսկ հայամետ Մակրոնին ստիպեցին կանգնել այդ դիրքորոշման վրա։ Առանց Իլհամ Ալիևի իմաստուն գործողությունների, դա անհնար կլիներ»։
Թուրք քաղաքագետ, «Ankara Üniversitesi»-ի պրոֆեսոր Թողրուլ Իսմայիլ. «Ադրբեջանի նախագահը Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ մեծ պատասխանատվություն վերցրեց իր վրա, այդ թվում նաև, որպես Ադրբեջանի Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար կայացնելով երկրի և բանակի կառավարման հիմնական որոշումները։ Այստեղ կարելի է վերագրել նաև երկրի դիվանագիտական մեծ հաջողությունները։
Պատերազմի ժամանակ նախագահ Ի.Ալիևը շատ բան արեց, այդ թվում նաև միջազգային դիվանագիտական ճակատում, փաստորեն կոտրելով ոչ բարեկամ երկրների քարոզչական մեխանիզմը։ Ընթանում էր Ադրբեջանի վրա զանգվածային տեղեկատվական հարձակում, չափազանց շատ նեգատիվ էր ուղղված այն Բաքվի արդար գործողությունների դեմ։ Բայց նախագահ Ալիևի փաստարկները կասեցնում էին բոլոր սպառնալիքները։ Եվ սա նույնպես անհրաժեշտ է նշել։
Կարևոր պահն այն է, որ պատերազմից հետո նախագահ Ալիևը Թուրքիայի հետ ստորագրեց Շուշայի հռչակագիրը, որը դարձավ որոշիչ գործոն՝ Հարավային Կովկասում հետկոնֆլիկտային խաղաղության իրավիճակի համար։ Արագ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական աշխարհում արագ և խելամիտ գործելու հմտությունը՝ ի դեմս Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի, հաղթողի քաղաքականության կարևոր գործիքներից մեկն է։ Նախագահի և հզոր բանակի դաշինքը, գումարած Ադրբեջանի ողջ բնակչության աջակցությունը հանգեցրին Հայրենական պատերազմում հաղթանակի»։
Ղազախստանցի քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Շարիպ Իշմուհամեդով. «Այն, որ ադրբեջանական բանակը հասել է հաղթանակի, այստեղ ես տեսնում եմ նախագահ Ալիևի, որպես ազգի առաջնորդի հսկայական ավանդը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը ստեղծեց զարգացած, ժամանակակից տնտեսություն, քանի որ արտասահմանում էներգառեսուրսների վաճառքից ստացված բոլոր միջոցները ուղղվեցին երկրի համապարփակ կառուցվածքային զարգացմանը, նրա արդյունաբերական արտադրությանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը։ Գումարները ուղղվեցին նաև ժամանակակից բանակի ձևավորմանը, ժամանակակից սպառազինությունների գնմանը։ Իլհամ Ալիեւը կարողացավ բարձրացնել զինվորականների կարգավիճակը, բանակի հեղինակությունը, որը, ինչ-որ իմաստով, տուժել էր 90-ականների պատերազմի արդյունքում։ Եվ սա նույնպես պահանջում էր հսկայական միջոցներ, ազդեցություն, հենց նախագահ Ալիևի դերը։ Չէ որ յուրաքանչյուր բանակ ուժեղ է ոչ միայն զենքով, այլեւ բարոյական ոգով, հանուն երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման անձնազոհության պատրաստակամությամբ։ Այս ամենը ադրբեջանական բանակում անխզելիորեն ներկա է եղել, ընկալվել է, որպես բնականոն բան։
Եվ ևս մեկ կարևոր պահ՝ 2020 թվականի ամռանը Բաքվում տեղի ունեցած երթն արդեն ցույց էր տալիս բնակչության պատրաստակամությունը, բանակին աջակցելու տրամադրվածությունը։ Իսկ սա նշանակում է, որ մարդկանց մոտ կար՝ բանակի հզորության և տնտեսության ճկունության, համապատասխան բաղադրիչներով ռազմական հունին անցնելուն վստահություն։ Եվ սրանում նույնպես կա նախագահ Իլհամ Ալիևի վաստակը»։

Президент, Верховный главнокомандующий, дипломат, стратег
Сегодня в Азербайджане празднуют вторую годовщину Великой Победы. Два года назад азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева освободила томившуюся 28 лет под армянским игом Шушу, после чего неизбежная капитуляция Армении стала вопросом уже не дней, а часов. Азербайджанский народ шел к этой победе долго и сложно, пройдя через многие политические и экономические испытания, кто-то уже потерял веру в то, что этот день настанет, кто-то надеялся и ждал. Но именно благодаря таланту и дальновидности президента Азербайджана блестящая освободительная операция под названием «Железный кулак» была реализована в кратчайшие сроки. 44 осенних дня стали уникальными и знаменательными для истории нашей страны, примером невероятного мужества и доблести наших солдат, образцом военной стратегии и искусства для многих армий мира.
Безусловно роль президента Азербайджана в этой победе сложно переоценить. Именно он стал главным стратегом и той консолидирующей силой, что вела нашу армию и весь народ к этому триумфальному дню.
Сегодня, во вторую годовщину Победы, своим мнением о важной роли Верховного главнокомандующего, президента Азербайджана Ильхама Алиева в беседе с Caliber.Аz поделились политологи и эксперты из разных стран.
Израильский политолог и журналист Роман Гуревич: «Победа в 44-дневной войне – победа народа Азербайджана, это восстановление справедливости и требований международного права, международного закона. В годы армянской оккупации было принято четыре резолюции ООН, требовавших от армян освободить захваченные территории Азербайджана. Но резолюции эти остались лишь на бумаге. Осенью 2020 года Азербайджан сам восстановил свою территориальную целостность. Роль в этом первого лица Азербайджана, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами, президента Ильхама Алиева, на мой взгляд, огромна.
Фундамент для этой победы строился десятилетиями, многие годы выстраивалась эффективная и мощная армия, которая проявила чудеса, освободив за 44-дня леса, хребты и горные вершины, что считалось либо крайне сложной задачей, либо попросту невыполнимой.
Построение армии невозможно без эффективной экономики и огромные природные ресурсы, богатства Азербайджана были ориентированы на подготовку страны и армии. В этом я тоже вижу огромную роль президента Ильхама Алиева.
Кроме того, мы знаем, как мировое сообщество двулично по многим вопросам, в том число и к этом конфликту: с одной стороны, признавалась справедливость требований Азербайджана, но с другой стороны, не делалось вообще ничего, а то и открыто, некоторые европейские лидеры подмигивали армянской стороне. Поэтому Азербайджану пришлось самому добиваться этой победы. Добиться такой победы без подготовки на соответствующем дипломатическом уровне, на международной арене, было бы просто невозможно. И такая подготовка руководством Азербайджана была проведена, и мировое сообщество приняло результаты Второй Карабахской войны. Наглядный пример - когда Алиев встречается с премьером Армении, президентом Франции и главой Евросоюза и они все хором признают территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, – это результат огромной работы, высший политический пилотаж на международном уровне. Таким образом искусные действия, дипломатия Ильхама Алиева вынудила ряд европейских политиков, силы, направленные против Азербайджана, даже проармянского Макрона, встать на эту позицию. Без мудрых действий Ильхама Алиева это было бы невозможно».
Турецкий политолог, профессор Ankara Üniversitesi Тогрул Исмаил: «Президент Азербайджана во время Второй Карабахской войны взял на себя большую ответственность, в том числе и как главнокомандующий вооруженными силами Азербайджана, принимая главные решения по управлению страной и армией. Сюда можно отнести и большие дипломатические успехи страны.
Во время войны президент Алиев очень многое сделал, в том числе и на международном дипломатическом фронте, фактически сломав пропагандистский механизм недружественных стран. Шло массивное информационное наступление на Азербайджан, очень много негатива было направлено против справедливых действий Баку. Но аргументы президента Алиева купировала все угрозы. И это также необходимо отметить.
Важный момент – после войны президент Алиев подписал с Турцией Шушинскую декларацию, которая стала определяющим фактором для ситуации постконфликтного мира на Южном Кавказе. Умение действовать оперативно и мудро в быстроменяющемся геополитическом мире – один из значимых инструментов политики победителя в лице главы Азербайджана Ильхама Алиева. Альянс президента и сильной армии плюс поддержка всего населения Азербайджана привели к победе в Отечественной войне».
Казахстанский политолог, кандидат политических наук Шарип Ишмухамедов: «В том, что азербайджанская армия добилась победы, вижу огромный вклад президента Алиева как лидера нации.
Президент Ильхам Алиев создал развитую, современную экономику, поскольку все полученные от продажи энергетических ресурсов за рубеж средства направлялись на всестороннее структурное развитие страны, ее промышленного производства, на создание рабочих мест. Деньги также направлялись на формирование современной армии, закупку современного оружия. Ильхам Алиев смог повысить статус военных, авторитет армии, которая, в каком-то смысле, пострадала в результате войны 90-х годов. И это тоже потребовало огромных средств, влияния, самой роли президента Алиева. Ведь каждая армия сильна не только оружием, но и моральным духом, готовностью на самопожертвование ради восстановления территориальной целостности страны. Все это в азербайджанской армии неотъемлемо присутствовало, подразумевалось как само собой.
И еще один важный момент – шествие в Баку летом 2020 года уже показало готовность населения, настроенность на поддержку армии. А значит у людей была уверенность в мощи армии и стойкости экономики, в ее переходе на военные рельсы со многими составляющими. И в этом также заслуга президента Ильхама Алиева».