«Բաքվի հետ Փարիզի դիմակայությունը լավ է ներգծվում ֆրանկո-թուրքական հակամարտության մեջ» Իգոր Իգնատչենկոն՝ Caliber.Az-ում
14 Նոյեմբերի 2022 19:33
Իր հայանպաստ դիրքորոշումը չթաքցնող Փարիզը նախապատրաստել է՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ մտցնելուն կոչ անող բանաձեւի նախագիծ։ Նոյեմբերի 15-ին քվեարկման դրվող փաստաթղթի վրա աշխատել են չորս տարբեր կուսակցություններից Սենատի վեց անդամներ։
Բանաձեւը ԵՄ երկրներին կոչ է անում տնտեսական պատժամիջոցներ մտցնել Բաքվի դեմ եւ դադարեցնել ադրբեջանական նավթի ու գազի ներկրումը։ Ինքնին, նախագծում ներառվել են նաև այնպիսի պահանջներ, ինչպիսիք են հայերի համար Ղարաբաղ «վերադարձի իրավունքի» ապահովումը, օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներում «հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումը» և Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ համաձայնության չեղարկումը։
Հասկանալի է, որ հակաադրբեջանական բանաձեւի նախապատրաստման և դրա առաջ մղման գաղափարի հետևում կանգնած է Ֆրանսիայում չափազանց բազմաթիվ հայկական սփյուռքը՝ այս երկրում ազդեցիկ լոբբիստական խմբի գլխավորությամբ։ Սակայն Ֆրանսիան՝ Հայաստանը չէ, նա ունի իր շահերը, մասնավորապես տնտեսական, որոնց մի մասը սերտորեն կապված են Ադրբեջանի հետ։ Արդյո՞ք Փարիզը Երևանին հաճոյանալու համար կզոհաբերի Բաքվի հետ գործարար հարաբերությունները, և ի՞նչ հետևանքների կարող է հանգեցնել Ադրբեջանի դեմ բանաձեւի հաստատումը։
Այս և այլ հարցեր Caliber.Az-ը քննարկել է պատմական գիտությունների թեկնածու, ռուսաստանցի ֆրանսիագետ, Ռուսաստանի նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայի (ՌԺՏՊԾԱ) հասարակական գիտությունների ինստիտուտի դոցենտ Իգոր Իգնատչենկոյի հետ:
Ռուս վերլուծաբանը միանշանակ պնդում է, որ Ֆրանսիան այժմ ակտիվորեն փորձում է զբաղեցնել Ռուսաստանի, որպես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում գլխավոր միջազգային միջնորդի տեղը։ «Դրանով հանդերձ Փարիզը, ինչպես հայտնի է, այս հակամարտությունում հանդես է գալիս հայանպաստ դիրքորոշումից։ Ադրբեջանի հետ դիմակայությունը լավ ներգծվում է նաև ֆրանկո-թուրքական հակամարտության մեջ»,- նշում է Ի.Իգնատչենկոն։
Ինչ վերաբերում է բանաձեւի նախագծին, որի քվեարկումը նախատեսվում է նոյեմբերի 15-ին, ապա նա գրեթե վստահ է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատում մեծամասնությունը կողմ է քվեարկելու փաստաթղթին, այսինքն՝ այն կընդունեն։
«Հիշեցնեմ,- ասում է Ի.Իգնատչենկոն,- որ 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատը արդեն ընդունել է Ղարաբաղի ճանաչման մասին հակաադրբեջանական բանաձեւ։ Սակայն կարեւոր է հաշվի առնել, որ բանաձեւի ընդունումը չի նշանակում, որ հանրապետության կառավարությունը պետք է պարտադիր կարգով կատարի այդ բանաձեւը։ Ավելի շուտ, Սենատի որոշումը կարող է ընկալվել որպես կարևոր ազդանշան Ֆրանսիայի քաղաքական վերնախավին, և ոչ ավելին։ Այնպես որ այս անգամ էլ նախագահ Էմանուել Մակրոնը և նրա կառավարությունը կարող են իրենց ավելի զուսպ և զգուշավոր պահել»:
Սակայն, ֆրանսիագետի կարծիքով, զգալով էներգետիկ ռեսուրսների լուրջ պակասություն՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը այս ձմռանը ակտիվ քայլեր չի ձեռնարկի Բաքվի դեմ։
«Միևնույն ժամանակ, եթե հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ձգձգվի, լինի երկարաժամկետ, չի բացառվում, որ հեռանկարում Փարիզը հենվելով Սենատի որոշումների վրա իր քաղաքականության մեջ կսկսի ավելի մեծ ճնշում գործադնել Ադրբեջանի նկատմամբ։ Չարժե ապագայում բացառել նաև Հայաստանին նույնիսկ սահմանափակ ռազմական մատակարարումները։ Այնուամենայնիվ կարևոր է հաշվի առնել, որ Ֆրանսիան կձգտի Հարավային Կովկասում իր քաղաքականությունը համակարգել Եվրամիության տարածաշրջանային քաղաքականության հետ, հետևաբար նա իրեն ավելի զգույշ կպահի՝ իրական գործողությունների և ավելի եռանդուն ու ագրեսիվ՝ բանավոր հարձակումների պլանով»,- համարում է Ի.Իգնատչենկոն։
Եզրափակելով փորձագետը ընդգծել է, որ Ֆրանսիան ցանկանում է խաղալ հակամարտության հաջող բանակցողի և միջնորդի դերը, բայց դրանով հանդերձ առաջ տանելով Հայաստանի շահերը։
«Հետևաբար, Ֆրանսիայի Սենատում բանաձևի քվեարկության ժամանակ հնարավոր կլինի նկատել ֆրանսիական քաղաքական շրջանակների կողմից՝ բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի դիրքորոշումը ավելի լավ տնտղելու և ինչ-որ տեղ, հնարավորության դեպքում թուլացնելու ձգտումները։ Չարժե մոռանալ Հինգերորդ Հանրապետության քաղաքական համակարգում ազդեցիկ հայկական լոբբիի դերի մասին»,- եզրափակել է Ի.Իգնատչենկոն։

«Конфронтация Парижа с Баку хорошо вписывается во франко-турецкое противоборство»
Не скрывающий своей проармянской позиции Париж подготовил проект резолюции, призывающей ввести санкции против Азербайджана. Над документом, который будет поставлен на голосование 15 ноября, работали шесть членов Сената от четырех разных партий.
Резолюция призывает страны Евросоюза ввести против Баку экономические санкции и отказаться от импорта азербайджанских нефти и газа. Само собой, в проект включены и такие требования, как обеспечение армянам «права на возвращение» в Карабах, «сохранение армянского культурного наследия» на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, отмена соглашений по поводу Лачинского коридора.
Понятно, что за идеей подготовки антиазербайджанской резолюции и ее продвижением стоит весьма многочисленная армянская диаспора Франции во главе с влиятельным в этой стране лоббистским отрядом. Однако Франция —не Армения, у нее свои интересы, в частности экономические, некоторые из которых тесно связаны с Азербайджаном. Станет ли Париж жертвовать деловыми отношениям с Баку в угоду Еревану и к каким последствиям может привести утверждение резолюции против Азербайджана?
Эти и другие вопросы Caliber.Az обсудил с кандидатом исторических наук, российским франковедом, доцентом Института общественных наук РАНХиГС Игорем Игнатченко.
Российский аналитик однозначно утверждает, что Франция сейчас активно пытается занять место России как главного международного посредника в регионе Южного Кавказа. «При этом Париж, как известно, выступает с проармянских позиций в этом конфликте. Конфронтация с Азербайджаном хорошо вписывается и во франко-турецкое противоборство», - отмечает И.Игнатченко.
Что касается проекта резолюции, голосование по которой намечено на 15 ноября, то он почти уверен, что за документ в верхней палате французского парламента проголосует большинство, то есть его примут.
«Напомню, - говорит И.Игнатченко, - что 25 ноября 2020 г. Сенат Франции уже принимал антиазербайджанскую резолюцию о признании Карабаха. Однако важно учесть, что принятие резолюции не означает, что правительство республики должно в обязательном порядке исполнять эту резолюцию. Скорее решение Сената можно воспринимать как важный сигнал политическим элитам Франции, не более. Так что и на этот раз президент Эммануэль Макрон и его правительство могут повести себя более сдержанно и осторожно».
Однако, по мнению франковеда, испытывая серьезный недостаток в энергоресурсах, этой зимой французское правительство не станет предпринимать активных действий в отношении Баку.
«В то же время, если армяно-азербайджанский конфликт затянется, будет долгоиграющим, не исключено, что в перспективе Париж станет больше давить на Азербайджан, опираясь на решения Сената в своей политике. Исключать в будущем пусть и ограниченных военных поставок в Армению также не стоит. Тем не менее важно учитывать, что Франция будет стремиться согласовывать свою политику по Южно-Кавказскому региону с региональной политикой Евросоюза, поэтому будет вести себя более осторожно в плане реальных действий и более энергично и наступательно в плане словесных нападок», - считает И. Игнатченко.
В заключение эксперт подчеркнул, что Франция хочет играть роль успешного переговорщика и медиатора конфликта, но при этом продвигая интересы Армении.
«Поэтому в голосовании по резолюции в Сенате Франции можно будет проследить стремление французских политических кругов лучше прощупать, а где-то, по возможности, и ослабить позиции Азербайджана в переговорном процессе. Не стоит забывать о роли влиятельного армянского лобби в политической системе Пятой республики», - резюмировал И. Игнатченко.