«Դեռ վաղ է խոսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության մասին»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ հայ քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի (Երևան) տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի հետ։
-Ալեքսանդր Մաքսովիչ, «Gallup International»-ի վերջերս անցկացված հարցման արդյունքների համաձայն, Հայաստանի քաղաքացիները չեն տեսնում հանրապետությունում արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտություն։ Դրանով հանդերձ, ինչպես ցույց է տվել հարցումը, եթե արտահերթ ընտրություններ նշանակվեին առաջիկա հանգստյան օրերին, ապա իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կհավաքեր 17,5%, «Հայաստան» դաշինքը՝ 4,9%, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 2,2%։ Այսինքն, Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության ժողովրդականությունը կրկնակի ժողովրդական է, քան խորհրդարանական ընդդիմությանը։ Ձեր կարծիքով ինչու՞մ է Փաշինյանի ժողովրդականության պատճառը։ Եվ ինչու՞մ է ընդդիմության նկատմամբ նման վերաբերմունքի պատճառը։
- Նույնիսկ վերացարկելով հարցումների որակը՝ ես 17,5%-ը լուրջ ժողովրդականություն չէի անվանի։ Համենայնդեպս, սա մոտ մեկուկես անգամ պակաս է, քան Փաշինյանի կուսակցությունը ստացել էր անցած տարվա ընտրություններում։ Միշտ էլ կա մարդկանց որոշակի տոկոս, ովքեր սատարում են գործող իշխանությանը ուղղակի այն պատճառով, որ այն իշխանություն է։ Ինչպես նաև զգալի տոկոս են կազմում այն մարդիկ, ովքեր քվեարկում են «հակառակին դեմ», այսինքն՝ նախահեղափոխական էլիտաների արմատական հակառակորդները։
Իսկ ընդդիմության ցածր վարկանիշը երկու գործոնի համակցությունն է։ Առաջինը՝ դրական ծրագրերի բացակայությունն է. ընդդիմության ծրագիրը սովորաբար սահմանափակվում է իշխանության քննադատությամբ։ Երկրորդը՝ բացասական վերաբերմունքի շլեյֆ է նախորդ իշխանության և ընդդիմության առաջնորդների նկատմամբ։
Իսկ ընդհանուր առմամբ «և իշխանության և ընդդիմության թույլ սոցիալական լեգիտիմությամբ» քաղաքական կառուցվածքը բնորոշ է Հայաստանին մոտավորապես 1990-ականների սկզբից։ Հեղափոխությունից հետո որոշ ժամանակ տիրում էր տիպիկ հետհեղափոխական էյֆորիա՝ կառավարության աջակցության վերընթաց տոկոսներով: Նման բան երկար չէր կարող շարունակվել, և Հայաստանը վերադարձավ իր սովորական կառուցվածքին։
- Թերահավատությունը ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ. Որքանո՞վ է մեծ նրա հավանականությունը, որ նախկինում ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի հակառակորդ Փաշինյանը որոշի Հայաստանը դուրս բերել այդ միավորումներից։
- Այն փոքր է: ՀԱՊԿ-ն իրոք քննադատության է ենթարկվում Հայաստանում, այդ թվում նաև քաղաքական էլիտաների կողմից։ Սակայն պարզ չէ, թե այդ կազմակերպությունից դուրս գալը ինչ օգուտներ կարող է բերել Հայաստանին, իսկ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ թերահավատությունը հավասարապես կարող է հանգեցնել ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալուն։ Գործնական նկատառումներով, նման բնույթի որոշումները դժվար է պատկերացնել։
- Ինչո՞ւ է Երեւանը պնդում Բաքվի հետ բանակցություններում Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի պարտադիր մասնակցությանը։ Սովորական՝ Երևան-Բաքու-Բրյուսել և Երևան-Բաքու-Մոսկվա ձևաչափում ի՞նչը ձեռք չի տալիս Երևանին։
- Բանակցային գործընթացում ոչ մի «սովորական ձևաչափեր» չեն կազմավորվել։ Շփումների ցանկացած միջազգայնացումը պաշտոնական Երևանի կարծիքով, օգտակար է գործընթացի համար, մանավանդ, որ նման ձևաչափով հանդիպումներ արդեն անցկացվել են՝ չառաջացնելով ո՛չ հայկական, ո՛չ ադրբեջանական կողմերի բողոքները:
- Ձեր կանխատեսու՞մը Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետների վերաբերյալ։
- Չեմ կարծում, որ կողմերը մոտ են պայմանագրի ստորագրմանը։ Փաստաթղթի բովանդակության վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումներն այնքան են տարբերվում, որ ինձ համար բավականին դժվար է պատկերացնել դրա ստորագրումը առաջիկա շաբաթների կամ նույնիսկ ամիսների ընթացքում։
- Ձեր կարծի՞քը հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հեռանկարների մասին։
- Դրանք գտնվում են հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից անմիջական կախվածության մեջ։ Բացի այդ, մինչև հաջորդ ամառ Թուրքիայում կայանալիք ընտրությունները այս գործընթացում լուրջ առաջընթաց ակնկալելը՝ իմ կարծիքով, իրատեսական չէ։

«Говорить о мире между Баку и Ереваном рано» Александр Искандарян отвечает Caliber.Az
Интервью Caliber.Az с армянским политологом, директором Института Кавказа (Ереван) Александром Искандаряном.
- Александр Максович, согласно результатам недавного опроса Gallup Intertnational, граждане Армении не видят необходимости в проведении внеочередных выборов в республике. При этом, как показал опрос, если бы досрочные выборы были назначены на ближайшие выходные, то правящая партия «Гражданский договор» набрала бы 17,5%, блок «Армения» - 4,9%, блок «Честь имею» - 2,2%. То есть, популярность партии Никола Пашиняна вдвое популярнее парламентской оппозиции. В чем, на ваш взгляд, причина популярности Пашиняна? И в чем причина подобного отношения к оппозиции?
- Даже отвлекшись от качества опросов, я бы не стал называть 17,5% серьезной популярностью. Во всяком случае, это примерно в полтора раза меньше, чем получила партия Пашиняна на выборах в прошлом году. Всегда есть некий процент людей, которые поддерживают существующую власть просто потому, что она власть. Также существенный процент составляют люди, которые голосуют «от противного», т.е. радикальные противники дореволюционных элит.
Низкий же рейтинг оппозиции – это сочетание двух факторов. Первый – это отсутствие позитивной программы: программа оппозиции обычно ограничивается критикой власти. Второе – это шлейф негативного отношения к прошлой власти и ее лидерам, которые возглавляют оппозицию.
В целом же политическая структура «слабая социальная легитимность и власти и оппозиции» характерна для Армении примерно с начала 90-х годов. После революции некоторое время царила типичная постреволюционная эйфория, с зашкаливающими процентами поддержки власти. Долго такое продолжаться не могло, и Армения возвратилась к привычной структуре.
- Скептицизм в отношении ОДКБ. Насколько велика вероятность того, что Пашинян – в прошлом противник ОДКБ и ЕАЭС – решится на вывод Армении из этих объединений?
- Она мала. ОДКБ действительно подвергается критике в Армении, в том числе и со стороны политических элит. Однако неясно, какие выгоды Армении может принести Армении выход из этой организации, а равно и как скептицизм в отношении ОДКБ может привести к выходу Армении из ЕАЭС. Исходя из практических соображений, такого рода решения представить трудно.
- Почему Ереван настаивает на непременном участии президента Франции Макрона на переговорах с Баку? Что не устраивает в привычном формате Ереван-Баку-Брюссель и Ереван-Баку-Москва?
- Никаких «привычных форматов» в переговорном процессе пока еще не сложилось. Любая интернационализация контактов, по мнению официального Еревана, полезна для процесса, тем более, что встречи в таком формате уже проходили, не вызывая протестов ни с армянской, ни с азербайджанской стороны.
- Ваш прогноз относительно сроков подписания мирного соглашения между Баку и Ереваном?
- Я не думаю, что стороны близки к подписанию соглашения. Позиции сторон о содержании документа разнятся настолько, что представить его подписание в ближайшие недели, или даже месяцы, мне довольно сложно.
- Ваше мнение о перспективе нормализации армяно-турецких отношений?
- Они находятся в прямой зависимости от армяно-азербайджанских отношений. Кроме того, ожидать каких-либо серьезных подвижек в этом процессе до выборов в Турции летом следующего года, на мой взгляд, нереалистично.