«Մեր տարածաշրջանում խաղաղության բանալին գտնվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ձեռքում» Հարությունյանը, Էգերտը և Էսկինը պատասխանում են Caliber.Az-ին
13 Դեկտեմբերի 2022 15:53
«3+3» (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան- Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) ձևաչափով տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի երկրորդ նիստը կարող է տեղի ունենալ մոտակա ամիսներին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել է՝ ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Ներկա ժամանակ շարունակվում է «3+3»-ի երկրորդ նիստի անցկացման կազմակերպչական մոդալությունը։ Կարծում ենք, որ դա տեղի կունենա առաջիկա ամիսներին։ Դատելով բոլոր մասնակիցների տրամադրությունից՝ դրա հրավերը կարող է ուղարկվել նաև Վրաստան»,- ասել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը համոզված է, որ «3 + 3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակը պահանջված է մասնակից երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման շահերից ելնելով։
«Հիշեցնեմ, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Մոսկվայում հիմնադիր հանդիպման ընթացքում որոշվել է կենտրոնանալ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների վրա՝ առևտրատնտեսական, տրանսպորտային, մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացումը, ինչպես նաև ընդհանուր մարտահրավերների և սպառնալիքներ դեմ պայքարը»,- հավելել է Գոնչարը:
Տվյալ դեպքում Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը ակնհայտորեն չափազանցեցնում է իրավիճակը այս ենթադրյալ ձևաչափի շուրջ։ Նախ, Վրաստանի ԱԳՆ-ն ամենամիանշանակ ձևով մի քանի անգամ հայտարարել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել այս նախաձեռնությանը, քանի դեռ նրա տարածքի 20%-ը օկուպացվել է Ռուսաստանի կողմից։ Իսկ, երկրորդը, չպետք է մոռանալ մնացած պոտենցիալ մասնակիցների հարաբերությունների մասին։ Օրինակ, Իրանն ու Ադրբեջանը ապրում են բացահայտ ոչ այն ժամանակահատվածը, որպեսզի միմյանց միջև որևէ լրացուցիչ գործընկերություն սկսեն։ Իսկ արդեն ի՞նչ կարող ենք ասել Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների մասին։ Ինչպիսին կարող է լինել՞ փոխգործունեություն՝ ամիսներով չթուլացվող լարվածության պայմաններում, որը մենք տեսնում ենք։ Արդյո՞ք նման ֆոնին տեղին է ՌԴ ԱԳՆ-ի այդպիսի հայտարարությունը։
Այս պահերի վերաբերյալ իրենց կարծիքներով Caliber.Az-ի հետ կիսվել են հայտնի օտարերկրյա փորձագետներ:
Հայ հասարակական գործիչ, իրավապաշտպան, հրապարակախոս, խորհրդային ժամանակաշրջանի քաղբանտարկյալ Վարդան Հարությունյանի խոսքով՝ Գոնչարի հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ այժմ Ռուսաստանը ամեն հնարավոր և անհնար միջոցներով փորձում է մնալ մեր տարածաշրջանում և թելադրել իր կամքը, ինչպես դա առաջ եղել է երկար ժամանակ։
«Մոսկվան այժմ շատ ավելի քիչ հնարավորություններ ունի, բայց նախկին հավակնություններից նա չի հրաժարվում։ Մեր տարածաշրջանում շատ բան կարող է փոխվել, և Ռուսաստանի ապակայունացնող դերը կնվազի, եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվեն խաղաղության շուրջ։ Այդ հարցում այսօր շատ բան կախված է Ադրբեջանից։ Մեր տարածաշրջանում հաջողության և խաղաղության բանալին, ես այդ մասին միշտ ասել եմ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ձեռքում է։ Ռուսաստանը ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլեւ աշխարհում խաղում է ապակայունացնող դեր, բայց իրադարձությունները զարգանում են այնպես, որ նրա հնարավորությունները նվազում են։ Դա մեզ հնարավորություն կտա լուծել մեր հակասությունները՝ առանց Մոսկվայի միջամտության։ Նախկին հակասությունների վրա կենտրոնանալու փոխարեն, պետք է օգտվել իրավիճակից և նայել առաջ»,- կարծում է Հարությունյանը։
Ռուսաստանցի քաղաքական վերլուծաբան, «Deutsche Welle»-ի սյունակագիր Կոնստանտին Էգերտը (Վիլնյուս) իր հերթին նշում է, որ սա Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի շատ տարօրինակ նախաձեռնությունն է, հաշվի առնելով «3+3» հարթակի նախատեսվող նիստի մասնակիցների միջև բազմաթիվ հակասությունները։ Առավել ևս, հաշվի առնելով այն, որ Վրաստանը նախօրոք հրաժարվել է Ռուսաստանի հետ նիստ անցկացնել, քանի դեռ չի ավարտվել վրացական հողերի օկուպացիան։
«Բայց ինձ թվում է, որ նման բնույթի գաղափարները այսօր պարբերաբար ծագում են ՌԴ ԱԳՆ-ում և նախագահի աշխատակազմում, քանի որ նրանք համարում են, որ նրանց անհրաժեշտ է անընդհատ ցուցադրել գոնե ինչ-որ դիվանագիտական ակտիվություն, անհրաժեշտ է անպայման ցույց տալ, որ Ռուսաստանը չի գտնվում միջազգային մեկուսացման մեջ։ Եվ այս իմաստով, ինձ համար դա ավելի շուտ Մոսկվայի այսօրվա լոյալության նմանօրինակ դրսեւորում է, երբ դիվանագետներին անհրաժեշտ է նմանակել բուռն գործունեություն նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նմանակելու առանձնահատուկ բան չկա։ Բայց նման հանդիպման գաղափարը, որի մասին խոսում է ՌԴ ԱԳՆ գլխավոր դեպարտամենտի ղեկավարը՝ ես լուրջ չէի ընդունի։ Վստահ եմ, որ նրանում ոչ մի լուրջ որոշումներ չեն կարող ընդունվել»,- կարծում է Էգերտը։
Իսրայելցի հրապարակախոս Ավիգդոր Էսկինը (Երուսաղեմ) նշել է, որ, ըստ էության, Դենիս Գոնչարի հայտարարությունը ոչ մեկին ոչ մի բանի չի պարտավորեցնում։ Այն պարունակում է միայն լավատեսական ցանկություն, որ «3+3» ձևաչափով հանդիպում կկայանա տեսանելի ապագայում։
«Այսօրվա դրությամբ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես ՌԴ ԱԳՆ-ն կկարողանա համագործակցության այս ձևաչափում միաժամանակ ներառել ոչ միայն Վրաստանին, այլև Հայաստանին, որը ցուցադրաբար հրաժարվեց ստորագրել ՀԱՊԿ-ի ընդհանուր փաստաթուղթը։ Բացի այդ, Իրանի և Ադրբեջանի միջև լարված հարաբերությունների հարցը մեծապես խորանում է այաթոլլահի ռեժիմը ներսից տապալելու երեք ամիս շարունակվող փորձերի հետ կապված։ Այնտեղ ադրբեջանցիները դրսևորում են բարձր դժգոհություն Իրանի ներկայիս ռեժիմի նկատմամբ։ Սա հարցերի բարդ կապոց է, որին ոչ ոք չի կարողանա առաջիկա ամիսներին պատասխան տալ։
Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանը ՀԱՊԿ-ի ներսում գտնվում է ծանր վիճակում։ Բարդ են դասավորվում Կրեմլի և Ղազախստանի միջև բանակցությունները, Ուզբեկստանի հետ գազի նկատմամբ քաղաքականության համակարգման շուրջ։ Իսկ «3+3» ձևաչափը էլ ավելի բարդ է պատկերացվում։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի լավատեսությունը կարելի է գնահատել որպես հույսի առողջ ոգու դրսեւորում, բայց ոչ ռեալիզմի ոգու»,- եզրափակել է Էսկինը։

«Ключ к миру в нашем регионе в руках Азербайджана и Армении»
Второе заседание платформы регионального сотрудничества в формате «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран) может состояться в ближайшие месяцы. Об этом заявил ТАСС директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Денис Гончар.
«В настоящее время продолжается проработка организационных модальностей проведения второго заседания «3+3». Рассчитываем, что оно состоится в ближайшие месяцы. Судя по настрою всех участников, приглашение на него может быть направлено и Грузии», - сказал дипломат.
По его словам, РФ убеждена в востребованности консультативной региональной платформы «3+3» в интересах расширения взаимовыгодного сотрудничества между странами-участницами.
«Напомню, что в ходе учредительной встречи в Москве в декабре 2021 года было решено сфокусироваться на темах, представляющих общий интерес - развитии торгово-экономических, транспортных и культурно-гуманитарных связей, а также борьбе с общими вызовами и угрозами», - добавил Гончар.
В данном случае представитель российского МИДа явно приукрашивает ситуацию вокруг этого предполагаемого формата. Во-первых, МИД Грузии самым недвусмысленным образом несколько раз делал заявления, что не собирается участвовать в этой инициативе до тех пор, пока 20% ее территории оккупированы Россией. А, во-вторых, не следует забывать и о взаимоотношениях остальных потенциальных участников. Например, Иран и Азербайджан переживают явно не тот период, чтобы затевать какое-то дополнительное партнерство меж собой. А что уж говорить об отношениях между Азербайджаном и Арменией? Какое может быть взаимодействие в условиях месяцами не спадающего напряжения, которое мы наблюдаем? Уместно ли такое заявление МИД РФ на подобном фоне?
Своим мнением по этим моментам поделились с Caliber.Аz известные иностранные эксперты.
По словам армянского общественного деятеля, правозащитника, публициста, политзаключённого советского периода Вардана Арутюняна, заявление Гончара свидетельствует о том, что сейчас Россия всеми возможными и невозможными способами пытается оставаться в нашем регионе и диктовать ему свою волю, как это было долгое время прежде.
«У Москвы сейчас намного меньше возможностей, но от прежних амбиций она не отказывается. В нашем регионе многое может измениться, и дестабилизирующая роль России уменьшится, если Армения и Азербайджан договорятся о мире. В этом вопросе сегодня многое зависит от Азербайджана. Ключ к успеху и к миру в нашем регионе, я об этом говорил всегда, в руках Армении и Азербайджана. Россия не только в нашем регионе, но и в мире играет дестабилизирующую роль, но события развиваются так, что возможности ее уменьшаются. Это даст нам возможность решать наши противоречия без вмешательства Москвы. Нужно вместо того, чтобы сосредотачиваться на прежних противоречиях, воспользоваться ситуацией и смотреть вперед», - полагает Арутюнян.
Российский политический аналитик, колумнист Deutsche Welle Константин Эггерт (Вильнюс) отмечает в свою очередь, что это очень странная инициатива российского МИД, учитывая многочисленные противоречия между участниками предполагаемого заседания платформы «3+3». Тем более, учитывая тот факт, что Грузия заранее отказалась заседать вместе с Россией, пока не будет завершена оккупация грузинских земель.
«Но мне кажется, такого рода идеи сегодня регулярно возникают в МИД и в Администрации президента РФ, потому что они считают, что им необходимо постоянно демонстрировать хотя бы какую-то дипломатическую активность, необходимо обязательно показывать, что Россия не находится в международной изоляции. И в этом смысле для меня это скорее проявление такого типичного московского сегодняшнего лоялизма, когда дипломатам нужно имитировать бурную деятельность даже тогда, когда имитировать особенно нечего. Но идею такой встречи, о которой говорит глава департамента МИД РФ, я бы серьезно не воспринимал. Уверен, что никаких серьезных решений на ней принято быть не может», - считает Эггерт.
Израильский публицист Авигдор Эскин (Иерусалим) отметил, что, по сути, заявление Дениса Гончара никого ни к чему не обязывает. Оно содержит лишь оптимистическое пожелание, что встреча в формате «3+3» состоится в обозримом будущем.
«На сегодняшний день трудно себе представить, как сможет МИД России включить в этот формат сотрудничества одновременно не только Грузию, но и Армению, которая демонстративно отказалась подписать общий документ ОДКБ. Кроме того, вопрос напряженных отношений между Ираном и Азербайджаном сильно усугубляется в связи с длящимися уже три месяца попытками свергнуть режим аятолл изнутри. Там азербайджанцы проявляют высокую меру недовольства нынешним режимом в Иране. Это сложнейший пучок вопросов, на которые никто не сможет дать ответа в ближайшие месяцы.
Мы видим, что Россия находится в затруднительном положении внутри ОДКБ. Непросто складываются переговоры между Кремлем и Казахстаном с Узбекистаном по координированию политики в отношении газа. А формат «3+3» представляется еще более сложным. Оптимизм МИД России можно оценить как проявление здорового духа надежды, но не духа реализма», - резюмировал Эскин.