«Հայերը կփորձեն կազմակերպել լոկալ սադրանքներ» Լաշա Բրեգվաձեն՝ Caliber.Az կայքում
Այսօր 38-րդ օրն է, ինչ ադրբեջանցի ակտիվիստները Լաչինի ճանապարհին բողոքի ակցիա են անցկացնում ընդդեմ հրոսակախմբերի մնացորդների կողմից Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի բնական պաշարների թալանին։ Բացի այդ, հայկական կողմը հանդգնորեն անտեսել է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ իրեն նեղություն չի տվել անգամ դրանք կատարելու տեսք տալուց։ Մինչդեռ Բաքուն բազմիցս հայտարարել է՝ Հայաստանի կողմից Լաչինի ճանապարհը ռազմական սադրանքների նախապատրաստման և իրականացման, ականների և այլ պայթուցիկ նյութերի տեղափոխման ու տեղադրման, երրորդ երկրների քաղաքացիների Ղարաբաղ ապօրինի անցման փաստերի մասին։ Սակայն միջազգային կազմակերպությունները, համաշխարհային տերությունների ղեկավարները և արտասահմանյան լրատվամիջոցները ոչ մի կերպ չարձագանքեցին Լաչինի ճանապարհը ռևանշիստական պլանների համար անօրինական օգտագործումը դադարեցնելու Ադրբեջանի պահանջին։ Հայկական կողմը հիմա էլ չի շտապում իրականացնել քաղաքացիական ակտիվիստների պահանջները։
Caliber.Az-ի թղթակցի հետ զրույցում Վրաստանի Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի (GSAC) անվտանգության հարցերով փորձագետ Լաշա Բրեգվաձեն, մեկնաբանելով՝ Շուշա-Խանքենդի ճանապարհահատվածի իրադարձությունները, նախ և առաջ հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը և Եվրոպան ներկա ժամանակ զբաղված են ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ։
«Ուկրաինայի պատերազմը այսօրվա դրությամբ միջազգային դիտորդների համար շատ ավելի խնդրահարույց է, հետևաբար այն առաջնահերթային է։ Եվ հետո, ադրբեջանցի քաղաքացիական ակտիվիստները Լաչինի ճանապարհին բողոքի ակցիան անցկացնում են լիովին ադեկվատ և համաշխարհային հանրության կողմից ընդունված կանոնակարգի շրջանակներում։ Առավել ևս, ադրբեջանական կողմն իր տարածքում ակցիաներ անցկացնելու լիարժեք իրավունք ունի և դրանով ոչ մի օրենք չի խախտում։ Ելնելով դրանից կարելի է եզրակացնել, որ համաշխարհային հանրությունը Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու պատճառ չունի։ Իսկ ընդհանրապես, Լաչինի ճանապարհին տիրող ողջ իրավիճակը հայկական վարչակարգի և արտասահմանում հայամետ ուժերի կողմից դիտավորյալ ներկայացվում է բացասական լույսի ներքո, որպեսզի վնաս հասցնել Ադրբեջանի իմիջին»,- համոզված է վրացի քաղաքագետը։
Միաժամանակ, ըստ Լ.Բրեգվաձեի՝ Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմը լուրջ նյութական և հոգեբանական վնաս է հասցրել հայ հասարակությանը։
«Այդ պատերազմի արդյունքում Հայաստանի ղեկավարությունը հասկացել է, որ այս փուլում նրանց երկրի համար իրատեսական չէ թույլ տալ ռազմական բախումը Ադրբեջանի հետ։ Այո և այնքան ժամանակ էլ չի անցել, որպեսզի հայկական կողմը որեւէ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսի ադրբեջանական բանակի դեմ։ Հնարավոր է, որ հայերը կփորձեն ինչ-որ տեղային սադրանքներ կազմակերպել, բայց վերջնական հաշվով դա վատ կանդրադառնա երկրի իմիջի ու պետականության վրա»,- հավելել է մեր զրուցակիցը։
Ինչպես համարում է ռազմավարական իրավիճակների վրացի հետազոտողը՝ Հայաստանի քաղաքական առաջնորդները վստահ չեն վաղվա օրվա մեջ։
«Դա վերաբերում է ինչպես երկրի քաղաքական իսթեբլիշմենտին, այնպես էլ Ղարաբաղի անօրինական «իշխանություններին»։ Նրանք չգիտեն, թե վաղը ով և ում հետ ընկերություն կանի, ում հետ կարող է միավորել ուժերը, ով և ինչ դիրքորոշում կբռնեն։ Այլ կերպ ասած, քանի դեռ Կրեմլի ղեկավարները զբաղված են Ուկրաինայի պատերազմով, Հայաստանում հստակ քաղաքական ուղղություններ և/կամ նպատակներ չեն լինի։ Քանի դեռ Մոսկվայից հսկիչները զբաղված են, այնտեղ ամեն ինչ շատ խճճված է լինելու։ Այդ իսկ պատճառով էլ քիչ հավանական է, որ այս տարի հնարավոր լինի հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին սահմանազատում և սահմանագծում անցկացնել։ Հայաստանը, որպես պարտված կողմ, պատրաստ չէ հարաբերությունների բարելավման համար բեկումնային քայլերի և լուծումների։ Անշուշտ, դա ողբալի ազդեցություն կունենա հենց իր վրա, քանի որ դրանից է կախված նրա, որպես ժողովրդավարական պետության զարգացումը։ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը պետք է դրականորեն ազդի երկու երկրների և ողջ տարածաշրջանի տնտեսության վրա, բայց, ցավոք սրտի, հայկական կողմը պատրաստ չէ այն ստորագրելու։ Մյուս կողմից, եթե Երևանը և պատրաստ լիներ Բաքվի հետ մերձեցմանը, ապա չէր կարողանա դա անել առանց Կրեմլից հսկիչների թույլտվության։
Այսպես թե այնպես, սահմանների սահմանազատումն և խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը անխուսափելի են։ Այն բանից հետո, երբ ռուսական կողմը պարտվի ուկրաինական պատերազմում, մեր տարածաշրջանում կհաստատվեն նոր կարգեր, կհայտնվեն տարածաշրջանային նոր առաջնորդներ, բայց որպես անհեռատես քաղաքականության հետևանք՝ հայկական կողմը կշարունակի պարտվողական դիրքորոշում գրավել Հարավային Կովկասում»,- եզրափակել է Լ.Բրեգվաձեն։

«Армяне попытаются устроить локальные провокации»
Сегодня 38-й день, как на лачинской дороге азербайджанские активисты проводят акцию протеста против разграбления остатками бандформирований природных ресурсов Карабахского экономического района. Кроме того, армянская сторона вызывающе игнорировала свои обязательства по Трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года, не утруждаясь даже видимостью их выполнения. Между тем Баку неоднократно заявлял о фактах использования Арменией лачинской дороги для подготовки и реализации военных провокаций, перевозки и установки мин и других взрывчатых средств, незаконного проезда в Карабах граждан третьих стран. Однако международные организации, лидеры мировых держав и зарубежные СМИ никак не реагировали на требование Азербайджана прекратить противоправное использование лачинской дороги в реваншистских планах. Не спешит армянская сторона выполнить требования активистов гражданского общества и сейчас.
В беседе с корреспондентом Caliber.Az эксперт по вопросам безопасности Грузинского центра стратегических исследований (GSAC) Лаша Брегвадзе, комментируя события на участке дороги Шуша – Ханкенди, прежде всего напомнил, что США и Европа в настоящее время заняты российско-украинским конфликтом.
«Война в Украине на сегодняшний день для международных наблюдателей намного проблематичней, потому она в приоритете. И потом, азербайджанские гражданские активисты проводят акцию протеста на лачинской дороге вполне адекватно и в рамках регуляций, принятых мировым сообществом. Более того, азербайджанская сторона имеет полное право проводить акции на своей территории и никакой закон этим не нарушает. Исходя из этого можно сделать вывод, что мировому сообществу незачем оказывать давление на Азербайджан. И вообще вся эта ситуация на лачинской дороге армянским режимом и проармянскими силами за рубежом специально представляется в негативном свете, чтобы нанести вред имиджу Азербайджана», - уверен грузинский политолог.
В то же время, по мнению Л. Брегвадзе, 44-дневная война в Карабахе нанесла серьезный материальный и психологический урон армянскому обществу.
«В результате этой войны армянское руководство поняло, что на данном этапе для их страны нереально допустить военное столкновение с Азербайджаном. Да и прошло не так уж много времени, чтобы армянская сторона могла начать какие-то масштабные военные действия против азербайджанской армии. Возможно, что армяне попытаются устроить какие-то локальные провокации, но в конечном счете это плохо отразится на имидже и государственности страны», - добавил наш собеседник.
Как считает грузинский исследователь стратегических ситуаций, армянские политические лидеры не уверены в завтрашнем дне.
«Это касается как политического истеблишмента страны, так и незаконных «властей» Карабаха. Они не знают, кто и с кем завтра будет дружить, с кем можно объединить усилия, кто и какой будет придерживаться позиции. Иными словами, пока кремлёвские правители заняты войной в Украине, в Армении не будет чётких политических направлений и/или целей. Пока кураторы из Москвы не освободятся, там все будет очень запутанно. По этой же причине вряд ли в нынешнем году станет возможным провести делимитацию и демаркацию на условной армяно-азербайджанской границе. Армения как проигравшая сторона не готова к прорывным шагам и решениям для улучшения отношений. Безусловно, это плачевно отразится на ней самой, так как от этого зависит ее развитие как демократического государства. Мирное соглашение с Азербайджаном должно положительно отразиться на экономике обеих стран и всего региона, но, к сожалению, армянская сторона не готова к его заключению. С другой стороны, если бы Ереван и был готов к сближению с Баку, он не смог бы это сделать без позволения кураторов из Кремля.
Так или иначе делимитация границ и подписание мирного договора неизбежны. После того как российская сторона проиграет войну в Украине, в нашем регионе будет установлен новый порядок, появятся новые региональные лидеры, но как следствие недальновидной политики армянская сторона продолжит занимать проигрышную позицию на Южном Кавказе», - резюмировал Л. Брегвадзе.