Հայաստանը վազում է դեպի Արեւմուտք, բայց կընկնի Իրանի գիրկը Շերեշևսկին՝ Զանգեզուրի միջանցքի մասին
Զանգեզուրի միջանցքը կօգնի Ադրբեջանի «մայրցամաքային» մասը կապել Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության (ՆԻՀ), իսկ այնուհետև նաև Թուրքիայի հետ։ Դա Բաքվին թույլ կտա խուսափել Իրանից կախվածությունից, որի տարածքով է իրականացվում ՆԻՀ-ի հետ կապը։ Ադրբեջանի ամենամոտ ռազմաքաղաքական և տնտեսական դաշնակից Թուրքիան այս միջանցքի օգնությամբ՝ ընդհանուր տարածքում մինչև հենց Չինաստան առևտուր զարգացնելու նպատակով կամուրջ կստեղծի։ Միջանցքը թույլ կտա նաև ազատվել Իրանից կախվածությունից և իրականացնել Կենտրոնական Ասիայի շուկաներ ինքնուրույն դուրս գալը։
Ռուսաստանի միջնորդությամբ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին կնքված Ղարաբաղում հրադադարի մասին հայտարարության մեջ ասվում է, որ «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը պետք է ապաշրջափակվեն»։ Դրա պայմաններին համաձայն՝ Հայաստանը պարտավորվել է երաշխավորել անխոչընդոտ անցում տարածաշրջանի երկրների միջև, իսկ ռուս սահմանապահները պարտավորվել են հետևել դրան։
Ռուսաստանը Զանգեզուրի միջանցքի դեմ ոչինչ չունի։ Այն նրա համար շատ հարմար է, քանզի Մոսկվային կտա ուղիղ ցամաքային հասանելիություն դեպի Թուրքիա։ Հակառուսական պատժամիջոցների մեծամասնությանը չմիացած այս երկրի հետ հարաբերությունները Կրեմլի աչքում դառնում է չափազանց կարևոր, քանի որ Թուրքիան վերածվում է ռուսական կապիտալի համար դարպաս դեպի արտաքին աշխարհ։ Երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջին մեկ տարվա ընթացքում, որոշ աղբյուրների համաձայն՝ գրեթե կրկնապատկվել է։ Եթե ռուս խաղաղապահները վերահսկեն այս երթուղին, կամ, համենայնդեպս մասնակցեն դրա վերահսկողությանը, ապա Ռուսաստանին դա, ըստ երևույթի, ձեռնատու է։
Սակայն Թեհրանում ու Երեւանում մտախավություն կա, որ ադրբեջանական, կամ ռուսական ուժերի կողմից վերահսկվող Զանգեզուրի միջանցքը Իրանը կառանձնացնի Հայաստանից։ Վերջինս, իր հերթին, փաստորեն կզրկվի Իրանի պոտենցիալ ռազմական աջակցությունից։ Իրանցիների համար սա ոչ միայն աշխարհաքաղաքական, այլեւ տնտեսական խնդիր է։ Գտնվելով պատժամիջոցների տակ՝ Թեհրանը հայկական ընկերություններն ու ձեռնարկությունները օգտագործում է Եվրամիության երկրների հետ առևտրի համար՝ շրջանցելով պատժամիջոցները։
Զանգեզուրի միջանցքը «կդառնար աշխարհաքաղաքական աղետ Իրանի համար», - պնդում է Բեռլինի SWP վերլուծական կենտրոնի իրանցի գիտաշխատող Համիդռեզա Ազիզին: Իր հերթին, Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադաշխան Զոհուրին վերջերս Զանգեզուրի միջանցքի մասին ասել է հետևյալը. «Իրանն ու Հայաստանը թույլ չեն տա որևէ միջանցքի ստեղծում։ Իրանը և Հայաստանը եղել են և կլինեն հարևաններ։ Իհարկե, կարելի է նկատել որոշ խորամանկություններ, խոսում են ինչ-որ այսպես կոչված միջանցքների մասին։ Սակայն Իրանն ու Հայաստանը թույլ չեն տա, որ նման միջանցք ստեղծվի։ Դրանով հանդերձ, մենք չպետք է սպասենք, որ ինչ-որ մեկը հանդես գա, օրինակ, միջանցք ստեղծելու գաղափարով, որպեսզի հետո որոշենք, թե ինչ դիրքորոշում ենք դրսևորելու։ Մենք չպետք է թույլ տանք դա։ Երկու երկրները պետք է նախաձեռնություն դրսևորեն, պարզաբանեն, թե ինչ նոր գործողություններ ու քայլեր պետք է ձեռնարկել»։
Ավելի վաղ Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ միջանցք ստեղծելու փորձերը նրա համար հանդիսանում է կարմիր գիծ։ Օդում իրանա-ադրբեջանական պատերազմի վտանգ է կախվել։ Նման հակամարտության դեպքում Ադրբեջանի հետ ռազմաքաղաքական դաշինք կնքած Թուրքիան չի կարող մի կողմ կանգնել։
Ռուսաստանը, որը համագործակցում է և՛ Իրանի, և՛ Թուրքիայի հետ, և որը խորապես ներգրավված է Ուկրաինայի իրադարձություններում, ամենայն հավանականությամբ, չի միջամտի։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին, ապա Ռուսաստանը զորքեր է պահում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի տարածքում և իր զինվորականներին (խաղաղապահ ուժեր) տեղակայել է Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջանում, ինչը Բաքվին թույլ չի տալիս այս տարածաշրջանը ամբողջությամբ վերադարձնել իր վերահսկողության տակ, թեև Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը սերտ տնտեսական կապեր ունի Ադրբեջանի հետ և ոչ վաղ անցյալում նրան մատակարարել է զենքի հսկայական խմբաքանակներ։ Ռուսաստանի և Թուրքիայի համագործակցությունը նպաստում է նաև Մոսկվայի ոչ թշնամական վերաբերմունքին Թուրքիայի ամենամոտ դաշնակցի՝ Բաքվի նկատմամբ։ Այսինքն, թեև Մոսկվան հանդիսանում է Հայաստանի ռազմական դաշնակից՝ նա թշնամաբար չի տրամադրված Ադրբեջանի նկատմամբ։ Սա նշանակում է, որ Մոսկվան ցանկություն չունի Զանգեզուրի պատճառով միջամտել Իրանի և Հայաստանի հետ ադրբեջանա-թուրքական բլոկի հնարավոր հակամարտությանը։
Նման դեպքում տեղին է հարցնել՝ որքանո՞վ է հավանական Հայաստանի և Իրանի միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի ի հայտ գալը։ Եթե նման բլոկ ստեղծվի, ապա այն հավանաբար կապված կլինի իրանական զենքի մատակարարման հետ (այսօր Հայաստանը զենք է գնում հիմնականում Հնդկաստանից)։ Նման որոշումը կարող է հանգեցնել Հայաստանի մեկուսացմանը Արևմուտքում, քանի որ իրանական առևտրի վրա պատժամիջոցներ են դրված։ Նույնիսկ այսօր, հայկական քաղաքականության ողջ բազմավեկտոր բնույթով հանդերձ, ի դեմս Ռուսաստանի և Իրանի այդ երկրի երկու հիմնական դաշնակցի առկայությունը նրան որոշակիորեն թունավոր է դարձնում Արևմուտքի աչքում: Հայ-իրանական ռազմական դաշինքի ի հայտ գալու դեպքում՝ Հայաստանը կարող է վերածվել Արևմուտքում պերսոնա նոն գրատայի։
Թուրք լրագրող Ամբերին Զամանը այս առնչությամբ նշում է. «Փաշինյանը իր գզգզված բանակի վերականգնման խիստ անհրաժեշտություն ունի։ Ռուսաստանը անվանապես հանդիսանում է Հայաստանի հիմնական մատակարար, բայց, ըստ հաղորդագրությունների, նա մինչև հիմա դեռ չի մատակարարել հարյուրավոր միլիոն դոլարների զենք, որը, համենայն դեպս, ինչպես պնդում է հայկական կողմը՝ վճարվել է Երևանի կողմից: Հնդկաստանը միակ երկիրն է, որը զենք է վաճառում Հայաստանին, հիմնականում այն պատճառով, որ նրա երդվյալ թշնամի Պակիստանը հանդիսանում է Ադրբեջանի դաշնակիցը։ Իրանը կարող էր դառնալ Հայաստանի համար զենքի կարևոր մատակարար։ Սակայն, Թեհրանից նման մատակարարումների ամենափոքր ակնարկը կարող է առաջացնել Արևմուտքի պատժամիջոցները այն ժամանակ, երբ երեք միլիոնանոց փոքր ժողովուրդն ավելի խոցելի է, քան երբևէ 1991 թվականին Մոսկվայից անկախություն հռչակելուց հետո: Իրանական զենքի ձեռքբերումը «մեր օրակարգ չի մտնում», - «Al-Monitor» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Կոստանյանը»։
Այնուամենայնիվ, Իրանի հետ ռազմաքաղաքական դաշինքը Երևանում կարող էր դիտարկվել, որպես Արևմուտքի երկրների վրա հենվելու փորձերին Երևանի իրատեսական այլընտրանք։ Ոչ Ֆրանսիան, ոչ էլ ԱՄՆ-ը զորք չեն ուղարկի Հայաստանի շահերը պաշտպանելու համար։ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի համար, որպես գործընկեր և դաշնակից մեծ նշանակություն ունի, հատկապես Ուկրաինայում իրադարձությունների ֆոնին։ Արևմուտքում ոչ ոք Հայաստանի և Զանգեզուրի միջանցքի համար չի կռվի թուրք-ադրբեջանական դաշինքի հետ, հատկապես ժամանակակից պայմաններում։ Տեսականորեն, Արևմուտքը կարող է այդ միջանցքի ստեղծման փորձերի համար Ադրբեջանին պատասխանել պատժամիջոցներով։ Բայց քանի որ Ադրբեջանը հանդիսանում է Թուրքիայի դաշնակիցը, նա, հնարավոր է, տիրապետում է պատժամիջոցներից որոշակի անձեռնմխելիության։ Բացի դրանից, Արևմուտքը զգուշանում է Ադրբեջանի կողմից մատակարարվող էներգառեսուրսների գների աճից, և դա նույնպես նվազեցնում է լուրջ պատժամիջոցների հավանականությունը։
Այսպիսով, Երեւանի ընտրած կուրսի շրջանակներում ի հայտ է գալիս հայ-իրանական միություն ստեղծելու հավանականություն։ «Միակ իրական տարբերակը, որը կա Թեհրանի մոտ և որի վրա նա աշխատում է՝ դա Ադրբեջանի դեմ Հայաստանին աջակցելու իր ավանդական քաղաքականությանը վերադառնալն է»,- ասել է Ազիզին։ - «Ես նույնիսկ չեմ բացառում նրա հնարավորությունը, որ Իրանը կարող է Հայաստանին զինել անօդաչու սարքերով և այլն».
Հայաստանի ղեկավարությունը ամենևին էլ հիացմունքի մեջ չէ իրադարձությունների նման շրջադարձից։ Նա Արևմտյան Եվրոպային և Ամերիկային նայում է որպես ցանկալի գործընկերների, բայց զոռով բարի չես լինի:
Ադրբեջանցի փիլիսոփա Թեյմուր Դաիմին այդ առնչությամբ նկատել է. «Իրանի հետ դաշինքը հնարավոր է։ Բայց Հայաստանը դրան կգնա միայն լինելով հուսահատության եզրին։ Դիմելով այդ դաշինքին՝ նա իր համար խնդիրներ կստեղծի Արևմուտքի հետ համակարգային, այսինքն՝ համապարփակ մերձեցման հարցում։ Իրանը այնուամենայնիվ Արևմուտքի կողմից դիտվում է որպես հիմնականում թունավոր պետություն»:
Սակայն Հայաստանը արդեն գտնվում է հուսահատության եզրին։ Այդ հոդվածի հեղինակը դեռ մի քանի տարի առաջ՝ 44-օրյա պատերազմից առաջ, զգուշացրել էր, որ այդ ընտրությունը, որը իրենց համար նկարում են հայ քաղաքական գործիչները՝ ընտրությունը Մոսկվայի և Փարիզի (կամ Մոսկվայի և Վաշինգտոնի) միջև, ամենայն հավանականությամբ կեղծ է հանդիսանում։ Հայաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի հետաքրքրությունը մեծ չէ, իսկ Թուրքիան (Ադրբեջանի ամենամոտ դաշնակիցը) բացառիկ կարեւոր է ՆԱՏՕ-ի համար։ Ինչ վերաբերում է Մոսկվային, ապա նա մինչև ինչ-որ աստիճանի աջակցում է Հայաստանին՝ չմոռանալով սեփական շահերի մասին, իսկ դրանք չեն հակասում Զանգեզուրի միջանցքի խնդիրներին։ Բացի դրանից, Մոսկվային չի կարող չնյարդայնացնել գունավոր հեղափոխության արդյունքում իշխանության եկած Փաշինյանը։ Հետևաբար իրադարձությունների արդյունքը կարող է լինել բոլորովին անսպասելի՝ Փարիզի փոխարեն Հայաստանին բերելով Թեհրան։

Армения бежит на Запад, но упадет в объятия Ирана
Зангезурский коридор поможет соединить «материковую» часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой и далее с Турцией. Это позволит Баку избежать зависимости от Ирана, через территорию которого осуществляется связь с НАР. Турция, самый близкий военно-политический и экономический союзник Азербайджана, создаст с помощью этого коридора мост с целью развития торговли на общем пространстве до самого Китая. Коридор также позволит ей избавиться от зависимости от Ирана и осуществить самостоятельный выход на рынки Центральной Азии.
В заявлении о прекращении огня в Карабахе, заключенном при посредничестве России 10 ноября 2020 года, говорится, что «все экономические и транспортные связи в регионе должны быть разблокированы». Согласно его условиям, Армения обязалась гарантировать беспрепятственный проход между странами региона, а российские пограничники обязались следить за этим.
Россия ничего не имеет против Зангезурского коридора. Он ей очень удобен, поскольку даст Москве прямой сухопутный доступ к Турции. Отношения с этой страной, не присоединившейся к большинству антироссийских санкций, становятся в глазах Кремля исключительно важными, поскольку Турция превращается в ворота во внешний мир для российского капитала. Товарооборот между странами за последний год увеличился, по некоторым данным, чуть ли не в два раза. Если российские миротворцы будут контролировать этот маршрут или, во всяком случае, принимать участие в контроле над ним, то Россию это, по-видимому, устроит.
Однако, в Тегеране и Ереване опасаются, что Зангезурский коридор, контролируемый азербайджанскими или российскими силами, отделит Иран от Армении. Последняя, в свою очередь, будет фактически лишена потенциальной военной поддержки Ирана. Для иранцев это вопрос не только геополитики, но и экономики. Находясь под санкциями, Тегеран использует армянские компании и предприятия для торговли со странами Евросоюза в обход санкций.
Зангезурский коридор «стал бы геополитической катастрофой для Ирана», - утверждает Хамидреза Азизи, иранский научный сотрудник берлинского аналитического центра SWP. В свою очередь, посол Ирана в Армении Аббас Бадашхан Зохури недавно сказал о Зангезурском коридоре следующее: «Иран и Армения не допустят создания какого-либо коридора. Иран и Армения были и будут соседями. Конечно, можно заметить какие-то хитрости, говорят о каких-то так называемых коридорах. Однако Иран и Армения не позволят создать такой коридор. При этом, мы не должны ждать, пока кто-то выступит с идеей о создании, например, коридора, чтобы потом решать, какую позицию проявлять. Мы не должны допускать этого. Двум странам нужно проявлять инициативу, выяснить, какие новые действия и шаги предпринять».
Ранее Тегеран неоднократно заявлял, что попытки создать коридор являются для него красной линией. В воздухе запахло ирано-азербайджанской войной. В случае подобного конфликта Турция, заключившая военно-политический союз с Азербайджаном, не сможет остаться в стороне.
Россия, которая сотрудничает и с Ираном, и с Турцией, и которая глубоко вовлечена в события в Украине, скорее всего, вмешиваться не станет. Что касается Армении и Азербайджана, то Россия держит войска на территории Армении, страны-члена ОДКБ, и разместила своих военных (миротворческие силы) в Карабахском регионе Азербайджана, что не позволяет Баку вернуть этот регион полностью под свой контроль, хотя Карабах международно признанная территория Азербайджана. В то же время Россия имеет тесные экономические связи с Азербайджаном и поставляла ему в недавнем прошлом огромные партии оружия. Сотрудничество России и Турции также способствует невраждебному отношению Москвы к Баку - ближайшему союзнику Турции. То есть, хотя Москва является военным союзником Армении, она не враждебна Азербайджану. Это означает, что у Москвы нет желания вмешиваться в возможный конфликт азербайджано-турецкого блока с Ираном и Арменией из-за Зангезура.
В таком случае уместно спросить, насколько вероятно появление военно-политического блока Армении и Ирана? Если сформируется такой блок, он, вероятно, будет связан с поставками иранского оружия (сегодня Армения закупает оружие главным образом в Индии). Подобное решение могло бы привести к изоляции Армении на Западе, так как на иранскую торговлю наложены санкции. Даже сегодня, при всей многовекторности армянской политики, наличие у этой страны двух главных союзников в лице России и Ирана делает ее несколько токсичной в глазах Запада. В случае появления армяно-иранского военного блока Армения может превратиться на Западе в персону нон-грата.
Турецкая журналистка Амберин Заман в связи с этим отмечает: «Пашинян отчаянно нуждается в восстановлении своей потрепанной армии. Россия номинально является главным поставщиком Армении, но, по сообщениям, она до сих пор не поставила вооружение на сотни миллионов долларов, которое - по крайней мере как утверждает армянская сторона - было оплачено Ереваном. Индия - единственная страна, которая продает Армении оружие, в основном потому, что ее заклятый враг Пакистан является союзником Азербайджана. Иран мог бы стать важным поставщиков оружия для Армении. Однако малейший намек на такие поставки из Тегерана может вызвать санкции Запада в то время, когда эта небольшая трехмиллионная страна является более уязвимой, чем когда-либо после провозглашения независимости от Москвы в 1991 году. Приобретение иранского оружия «не входит в нашу повестку дня», - сказал в интервью изданию Al-Monitor Костанян, заместитель министра иностранных дел Армении».
Тем не менее, военно-политический союз с Ираном мог бы рассматриваться в Ереване как реалистичная альтернатива попыткам опереться на страны Запада. Ни Франция, ни США не пришлют войска для защиты интересов Армении. Турция имеет для НАТО огромное значение в качестве партнера и союзника, особенно на фоне событий в Украине. Никто на Западе не станет воевать из-за Армении и Зангезурского коридора с турецко-азербайджанским блоком, особенно в современных условиях. Теоретически Запад может ответить Азербайджану санкциями на попытки создания этого коридора. Но поскольку Азербайджан является союзником Турции, он, возможно, обладает некоторым иммунитетом от санкций. Кроме того, Запад опасается роста цен на энергоресурсы, поставщиком которых является Азербайджан, и это также снижает вероятность серьезных санкций.
Итак, в рамках выбранного Ереваном курса появляется вероятность создания армяно-иранского союза. «Единственный реальный вариант, который есть у Тегерана и над которым он работает, - это вернуться к своей традиционной политике поддержки Армении против Азербайджана, - говорит Азизи. - Я даже не исключаю возможности того, что Иран может вооружить Армению беспилотниками и т.п.».
Руководство Армении совершенно не в восторге от такого поворота событий. Оно смотрит на Западную Европу и Америку как на желательных партнеров, однако насильно мил не будешь.
Теймур Даими, азербайджанский философ, заметил по этому поводу: «Союз c с Ираном возможен. Но Армения пойдет на это только будучи на грани отчаяния. Пойдя на этот союз, она создаст себе же проблемы относительно системного, т. е. комплексного сближения с Западом. Иран всё же рассматривается Западом как преимущественно токсичное государство».
Однако Армения уже находится на грани отчаяния. Автор этой статьи еще несколько лет назад, до 44-дневной войны, предупреждал, что выбор, который рисуют себе армянские политики - выбор между Москвой и Парижем (или Москвой и Вашингтоном) - является, скорее всего, ложным. Заинтересованность Запада в Армении не высока, а Турция (ближайший союзник Азербайджана) исключительно важна для НАТО. Что касается Москвы, то она до какой-то степени поддерживает Армению, не забывая о своих собственных интересах, а они не противоречат задачам Зангезурского коридора. Кроме того, Москву не может не раздражать Пашинян, пришедший к власти в результате цветной революции. Поэтому результат событий может оказаться совершенно неожиданным, приведя Армению вместо Парижа в Тегеран.