«Ադրբեջանը ամուր կանգնած է իր ասածի վրա» Նաումովը՝ Մյունխենի արդյունքների մասին
Փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եռակողմ հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի վրա աշխատանքը, ինչպես նաև Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և երկու երկրների միջև սահմանազատման հարցերը։
Հեղինակավոր միջազգային համաժողովի շրջանակներում նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի պանելային քննարկումներ են անցկացվել՝ «Հաղթահարելով լեռները։ Անվտանգության կառուցումը Հարավային Կովկասում» (Moving Mountains? Building Security in the South Caucasus): Նիստում, որը կայացել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովի նախագահ Քրիստոֆ Հոյսգենի մոդերատորությամբ՝ մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը, Մյունխենի անվտանգության համաժողովի խորհրդի փոխնախագահ Հելգա Մարիա Շմիդը։
Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների խորհրդի փորձագետ, քաղաքագետ Ալեքսեյ Նաումովը, Caliber.Az-ին մեկնաբանելով մյունխենյան հանդիպումների արդյունքները՝ ընդգծել է, որ Ադրբեջանը «ամուր կանգնած է իր ասծի վրա»։
«Ամերիկյան միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման գլխավոր արդյունքը կարելի է անվանել այն, որ Բաքուն նորից ցուցադրել է կարգավորման համար վերցված վեկտորի անշեղությունը։ Սա մի վեկտոր է, որում Ադրբեջանը որոշում է քաղաքականությունը, իսկ Հայաստանը ստիպված է համաձայնվել և ընդունել իրողությունները։ Ի սկզբանե Բաքվի քաղաքականությունը կառուցվում էր այն բանի վրա, որ հակամարտության միջազգային իրավունքի և արդարության շրջանակներում անխուսափելի և միակ հնարավոր կարգավորումը՝ Ադրբեջանին օկուպացված տարածքների վերադարձն է և տեղացի հայերի ինտեգրումը կամ նրանց հեռանալը Ղարաբաղի տարածքի սահմաններից։ Ադրբեջանը դա ցուցադրեց ինչպես ռազմական, այնպես էլ դիվանագիտական բնույթի միջոցներով»,- նշել է ռուսաստանցի քաղաքագետը։
Առավել ևս, Ա.Նաումովի կարծիքով, Իլհամ Ալիեւը «մյունխենյան բանակցություններում նվագել է առաջին ջութակը»։
«Ադրբեջանի ղեկավարը ուրվագծել է գլախվոր հարցը։ Նա բացառել է, որպեսզի խաղաղության պայմանագրում հիշատակվի ղարաբաղյան հարցը։ Ինչպես ասել է Ալիևը, «մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Ղարաբաղի հարցը որևէ ձևով ներառվի խաղաղության պայմանագրում, որը կստորագրեն Ադրբեջանը և Հայաստանը»։
Անշուշտ, բանակցություններում ոչ մի սենսացիա տեղի չունեցավ, բայց մենք տեսանք, որ Ադրբեջանը շարունակում է գրագետ օգտվել արտաքին քաղաքական գործիքներով, ինչպես ռազմական, այնպես էլ դիվանագիտական։ Երևանին պարբերաբար ցույց են տալիս, որ եթե նա փորձի ձգձգել կարգավորման գործընթացը, ապա միայն կվատթարացնի իր վիճակը»,- նկատել է մեր զրուցակիցը։
Եզրափակելով, Ա. Նաումովը հավելել է, որ Ադրբեջանը իրեն վստահ է զգում Հայաստանի ընտրած դաշտերում։
«Քանի դեռ Հայաստանը մոլեգնած փնտրում է նոր գործընկերներ և կոնտրագենտներ, որոնք պետք է աջակցեն նրա նկրտումներին և Ղարաբաղի անջատողականներին՝ Ադրբեջանը շարունակում է առաջ մղել նույն դիրքորոշումը, ընդ որում այն հարթակներում, որոնք ընտրում է Հայաստանը։ Երեւանը ներգրավում է ԵՄ-ին, Ամերիկային, բայց Բաքուն իր տեսակետը պաշտպանում է արեւմտյան միջնորդների դեպքում։ Սա Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության անողոքության և հաստատակամության ցուցադրումն է, որը անշեղորեն գնում է դեպի իր նպատակները»,- ամփոփել է Ա. Նաումովը:

«Азербайджан твердо стоит на своем»
18 февраля на полях Мюнхенской конференции по безопасности состоялась трехсторонняя встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и госсекретаря США Энтони Блинкена.
В ходе встречи обсуждалась работа над проектом мирного договора между Азербайджаном и Арменией, а также вопросы разблокирования региональных транспортных инфраструктур и осуществления делимитации между двумя странами в соответствии с достигнутыми в Праге договоренностями.
В рамках авторитетной международной конференции прошло и панельное обсуждение ситуации на Южном Кавказе - «Преодолевая горы? Построение безопасности на Южном Кавказе» (Moving Mountains? Building Security in the South Caucasus). В заседании, которое состоялось под модераторством председателя Мюнхенской конференции по безопасности Кристофа Хойсгена, приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, генеральный секретарь ОБСЕ, заместитель председателя Совета Мюнхенской конференции по безопасности Хельга Мария Шмид.
Эксперт Российского совета по международным делам, политолог Алексей Наумов, комментируя Caliber.Az итоги мюнхенских встреч, подчеркнул, что Азербайджан «твердо стоит на своем».
«Главным итогом встречи президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна при американском посредничестве можно назвать то, что Баку вновь продемонстрировал неуклонность вектора, взятого на урегулирование. Это вектор, в котором Азербайджан определяет политику, а Армения вынуждена соглашаться и принимать реалии. Изначально политика Баку строилась на том, что неизбежное и единственно возможное разрешение конфликта в рамках международного права и справедливости - это возвращение Азербайджану оккупированных территорий и интеграция местных армян или их выезд за пределы территории Карабаха. Азербайджан это демонстрировал с помощью мер как военного, так дипломатического характера», - отметил российский политолог.
Более того, по мнению А. Наумова, Ильхам Алиев «играл первую скрипку на мюнхенских переговорах».
«Глава Азербайджана обозначил главный вопрос. Он исключил, чтобы карабахский вопрос упоминался в мирном договоре. Как сказал Алиев, «мы не можем допустить, чтобы карабахский вопрос в какой-либо форме был включен в мирное соглашение, которое подпишут Азербайджан и Армения».
Безусловно, на переговорах не произошло никакой сенсации, но мы увидели, что Азербайджан продолжает грамотно пользоваться внешнеполитическими инструментами - как военными, так и дипломатическими. Еревану регулярно демонстрируется, что если он будет пытаться затягивать процесс урегулирования, то сделает хуже только себе», - подметил наш собеседник.
В заключение А. Наумов добавил, что Азербайджан уверенно себя чувствует на выбранных Арменией площадках.
«Пока Армения судорожно ищет новых партнёров и контрагентов, которые должны поддержать ее стремление и сепаратистов Карабаха, Азербайджан продолжает продавливать одну и ту же позицию, причем на площадках, которые выбирает Армения. Ереван привлекает ЕС, Америку, но Баку отстаивает свою точку зрения и при посредничестве западных посредников. Это демонстрация неумолимости и твердости внешнеполитического курса Азербайджана, который неуклонно идет к намеченным целям», - резюмировал А. Наумов.