«Արևմուտքը ուզում է Հայաստանի օգնությամբ Ռուսաստանին դուրս մղել Հարավային Կովկասից» Դմիտրի Բաբիչը՝ Caliber.Az կայքում
15 Մարտի 2023 16:44
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուս քաղաքագետ, «InoSMI» պորտալի տեսաբան Դմիտրի Բաբիչի հետ:
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ հետեւանքներ պետք է սպասել Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական մրցակցությունից։
- Այն բանից հետո, երբ, փառք Աստծո, ավարտվեց 2020 թվականի հայ-ադրբեջանական պատերազմը, ինձ մոտ տպավորություն ստեղծվեց, որ խաղաղության բանալին կայանում է Ռուսաստանի միջնորդությամբ Ղարաբաղը Ադրբեջանին վերադարձնելու մեջ։ Ցավոք, 2022 թվականի աշնանը բռնության ալեցայտը, ինչպես նաև դրան հաջորդած ողբերգական միջադեպերը ինձ մոտ մեծապես խլացրին այդ հույսը։ Բայց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին ելույթները, կարծես թե, մեզ վերադարձնում են կառուցողական հուն: Հատկապես կարևոր է, իմ կարծիքով, Լավրովի վերջին հարցազրույցը՝ «Ռոսիա սեգոդնյա» գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելևի հետ։
Բանը նրանում է, որ Լավրովն այս հարցազրույցում առաջին անգամ հստակ և առանց ակնարկների շարադրել է՝ Ռուսաստանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության, դրա պատմության և պատճառների վերաբերյալ։ Ահա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի խոսքերը. «Ղարաբաղյան պատերազմի պատմությունը գնում է տասնամյակների խորքը։ Հայաստանը երկար տարիներ օկուպացրել էր Ղարաբաղի շուրջ յոթ շրջանները։ Ռուսաստանը առաջարկել էր բազմաթիվ տարբերակներ։ Դեռ Հայաստանի նախկին ղեկավարությունը դրանք այնքան էլ դրական չէր ընկալում, ցանկանալով պահել տարածքները։ Քաղաքական ճանապարհով հարցերը լուծելուց հուսահատված Ադրբեջանը վերադարձրել է իրեն պատկանող հողերը»։
Իմ կարծիքով, նախարարի կողմից իրադարձությունների կանվան շարադրվել է հստակ ու միանշանակ։ Եվ արդեն այստեղից պետք է եզրակացություններ անեն՝ և՛ ռուս պաշտոնյաները, և՛ այլ երկրների քաղաքական գործիչները։ Քանի որ դա եղել է հայկական օկուպացիա, քանի որ Ռուսաստանը՝ արդար կարգավորման երաշխավորն է, հետեւություններն ակնհայտ են։
- Համաձա՞յն եք արդյո՞ք այն կարծիքին, որ Արևմուտքը ուզում է Ռուսաստանին դուրս մղել Հարավային Կովկասից և այդ նպատակով օգտագործում է Հայաստանի ղեկավարությանը։
- Անշուշտ, համաձայն եմ։ Հարավային Կովկասում նույնիսկ Ռուսաստանի մասին հիշողությունը ոչնչացնելու Արեւմուտքի ցանկությունը՝ գաղտնիք չէ։ Այդ մասին բացահայտ խոսվել է դեռ 1980-ականներին, այնուհետև ես այդ մասին հարյուրավոր անգամ հոդվածներ եմ տեսել ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Կանադայի բազմաթիվ հրապարակումներում... Ռացիոնալ բացատրել Ռուսաստանի հանդեպ այս ատելությունը՝ արևմտյան քաղաքական գործիչների և փորձագետների կողմից (որոնցից մեծամասնությունը երբեք տարածաշրջանում չեն եղել, էլ չասած այն մասին, որպեսզի այնտեղ ապրեն) անհնար է։ Այստեղ ինչ-որ թերարժեքության բարդույթի, Ռուսաստանին, Չինաստանին, Թուրքիային և նրանց առաջնորդներին ատող պաշտոնական ուլտրաազատական գաղափարախոսությանը սիրաշահելու ցանկության խարնուրդ կա.. Ռուսաստանի, Չինաստանի և Թուրքիայի այս դիվայնացման հոգեբանական մեխանիզմների մասին կարելի է վիճել, բայց մի ժամանակ Դոստոևսկին հենց այս զգացողությունների համալիրը նշանակել է միանգամայն՝ համաշխարհային չարիք։
Ցավոք սրտի, շատ հաճախ Հարավային Կովկասի անցյալից հսկայական պատմական ժամանակաշրջանը ջնջելու էապես բոլշևիկյան այս գաղափարն ընկալվում է տարածաշրջանի որոշ բնակիչների կողմից։ Դա տեղի է ունենում նաև հայերի հետ։ Որո՞նք են Ռուսաստանի և իրենց հողի «ռուսական անցյալի» նկատմամբ նման ատելության դրդապատճառները։ Երբեմն գործում է նյութական շահ (չէ որ այս թեմայով հոդվածների ու «հետազոտությունների» համար Արևմուտքում վճարում են)։ Իսկ երբեմն դա ցածր մարդկանց գրավող սատկած առյուծին, իսկ երբեմն և այն առյուծին, որը այս կամ այն հիմարավուն «քաղաքագետին» սատկած թվացող առյուծին հարվածելու հնարավորություն է։
Արևմուտքի այս վտանգավոր քաղաքականության մեջ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության դերը առանցքային է։ Եվ սա իմ կարծիքը չէ։ Մեջբերեմ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունը. «Մոսկվան նշում է, որ Երևանը գերադասել է ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի՝ իր տրամաբանական ավարտին չհասցնելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը» Ռուսական դիվանագիտական գերատեսչությունում հավելել են, որ «այն դեպքում, եթե հայ դաշնակիցների մոտ պահապանվի ՀԱՊԿ-ի ներուժը օգտագործելու շահագռգռվածություն, ապա նրա առաքելությունը կարող է օպերատիվ ծավալվել Հայաստանում»։
«Ամեն գնով Հայաստանում ամրապնդվելու, Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը նեղացնելու Եվրամիության փորձերը կարող են վնաս հասցնել՝ հայերի և ադրբեջանցիների արմատական շահերին և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը վերադառնալու նրանց ձգտումներին», - նույնպես նշել են Ռուսաստանի Դաշնության դիվանագիտական գերատեսչությունում։ Իմ կարծիքով, ՌԴ ԱԳՆ-ն կասկած չի թողել նրանում, թե ով է դավաճանել Ռուսաստանին և Հարավային Կովկասում ժողովուրդների բարեկամությանը։
- Մարտի 1-ին Խոջալու քաղաքում, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ կոնտինգենտի շտաբում Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռամին Մամեդովը հանդիպել է՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների հետ։ Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ են արդյունավետ նման շփումները:
- Միլլի Մեջլիսի պատգամավորի` Ռամին Մամեդովի կամ որեւէ այլ պատգամավորի, կամ ադրբեջանցի ցանկացած պաշտոնյայի՝ Ղարաբաղում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների հետ ցանկացած հանդիպում՝ ճիշտ ուղղությամբ քայլ է։ Հայերը տասնամյակներ շարունակ ապրել են Ադրբեջանի ԽՍՀ-ում, տեսեք դպրոցական ալբոմները կամ գոնե այդ տարիների խորհրդային պաշտոնական թերթերը։ Հիշեցնեմ, որ դեռ Հեյդար Ալիևն է նշել. մինչև 1987 թվականը, ոչ տնտեսական ցուցանիշներով, ոչ էլ ազգամիջյան միջադեպերի քանակով Ղարաբաղը չէր տարբերվում Ադրբեջանի մյուս շրջաններից։ Նա լիովին միջին, խաղաղ տարածք էր։ Աստված տա, որ նա նորից այդպիսին դառնա։

«Запад хочет вытеснить Россию с Южного Кавказа с помощью Армении» Дмитрий Бабич на Caliber.Az
- После того как закончилась, слава Богу, армяно-азербайджанская война 2020 года, у меня сложилось впечатление, что ключ к миру заключается в возвращении Карабаха Азербайджану при посредничестве России. К сожалению, всплеск насилия осенью 2022 года, а также последовавшие за ним трагические инциденты сильно приглушили во мне эту надежду. Но вот последние выступления министра иностранных дел России Сергея Лаврова, кажется, возвращают нас в конструктивное русло. Особенно важно, по-моему, недавнее интервью Лаврова генеральному директору агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву.
Дело в том, что в этом интервью Лавров впервые четко и без обиняков изложил позицию России по Карабахскому конфликту, его истории и причинам. Вот слова министра иностранных дел России: «История карабахской войны уходит вглубь десятилетий. Армения долгие годы оккупировала семь районов вокруг Карабаха. Россия предлагала многочисленные варианты. Еще предыдущее армянское руководство не очень позитивно их воспринимало, желая удерживать территории. Отчаявшись решить вопросы политическим путем, Азербайджан вернул принадлежавшие ему земли».
По-моему, министром канва событий изложена четко и однозначно. А уже отсюда надо делать выводы – и российским чиновникам, и политикам других стран. Раз это была армянская оккупация, раз Россия – гарант справедливого урегулирования, выводы очевидны.
- Согласны ли вы с мнением, что Запад хочет вытеснить Россию с Южного Кавказа и использует с этой целью руководство Армении?
- Безусловно, согласен. Желание Запада уничтожить даже память о России на Южном Кавказе – это не секрет. Об этом открыто говорилось еще в 1980-е годы, потом я сотни раз видел статьи об этом во множестве изданий в США, ЕС, Канаде… Рационально объяснить эту ненависть к России со стороны западных политиков и экспертов (большинство из которых никогда не были в регионе, не говоря уже о том, чтобы жить там) невозможно. Тут какая-то смесь комплекса неполноценности, желания выслужиться перед официальной ультралиберальной идеологией, ненавидящей Россию, Китай, Турцию и их лидеров…  О психологических механизмах этой демонизации России, Китая и Турции можно спорить, но когда-то Достоевский обозначил этот комплекс чувств точно – мировое зло.
К сожалению, очень часто эту большевистскую, по сути, идею вычеркивания огромного исторического периода из прошлого Южного Кавказа подхватывают некоторые жители региона. Случается это и с армянами. Каковы мотивы такой ненависти к России и к «русскому прошлому» своей земли? Порой действует материальный интерес (ведь за статьи и «исследования» на эту тему на Западе платят). А иногда это привлекающая низких людей возможность пнуть мертвого льва, а то и льва, который лишь показался тому или иному глуповатому «политологу» мертвым.
Роль нынешнего армянского руководства в этой опасной политике Запада – ключевая. И это не мое мнение. Процитирую официальное заявление МИД России: «Москва отмечает, что Ереван предпочел сделать выбор в пользу ЕС, не доведя до логического конца работу по направлению миссии Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ)». В российском дипведомстве добавили, что «в случае, если у армянских союзников сохраняется заинтересованность в задействовании потенциала ОДКБ, ее миссия может быть оперативно развернута в Армении».
«Попытки Евросоюза любой ценой закрепиться в Армении, потеснить посреднические усилия России способны нанести ущерб коренным интересам армян и азербайджанцев в их устремлениях возвращения к мирному развитию региона», - также указали в дипведомстве РФ. По-моему, МИД РФ не оставил сомнений в том, кто же предал Россию и дружбу народов на Южном Кавказе.
- 1 марта в городе Ходжалы, в Штабе миротворческого контингента Российской Федерации, временно дислоцированного на территории Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Рамин Мамедов встретился с представителями армян, проживающих в Карабахском регионе. Насколько, по-вашему, эффективны подобные контакты?
- Любая встреча депутата Милли Меджлиса - Рамина Мамедова или любого другого депутата, или любого азербайджанского чиновника с представителями армян, живущих в Карабахе, — это шаг в правильном направлении. Армяне десятилетиями жили в Азербайджанской ССР - посмотрите школьные альбомы или хотя бы официальные советские газеты тех лет. Напомню, что еще Гейдар Алиев отмечал: до 1987 года ни по экономическим показателям, ни по количеству межнациональных инцидентов Карабах не отличался от других регионов Азербайджана. Он был вполне средней, мирной областью. Дай Бог, чтобы он таковым стал опять.