«Երևանի արկածախնդրությունը կարող է բերել տարածաշրջանում զինված հակամարտության» Պրոֆեսոր Կոբրինսկին՝ Caliber.Az կայքում
24 Մարտի 2023 12:05
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, Էթնոազգային ռազմավարությունների ռուսական գործակալության տնօրեն Ալեքսանդր Կոբրինսկու հետ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում վարչապետ Փաշինյանի՝ «Հայաստանից ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու» մասին վերջին հայտարարությունը։ Ինչի՞ է ձգտում Երևանը՝ բաց առճակատման մեջ մտնելով Մոսկվայի հետ։
- Իմ կարծիքով, Նիկոլ Փաշինյանը շատ վտանգավոր քաղաքական խաղ է սկսել՝ փորձելով այն կառուցել Եվրոպայի ու Ռուսաստանի հակասությունների վրա։ Եվ որպես արդյունք՝ Երևանի այդ արկածախնդիր քայլերը կարող են բերել տարածաշրջանում զինված հակամարտության, ինչը ծայրահեղ անցանկալի է։ ՀԱՊԿ-ի շուրջ Հայաստանի վարչապետի նման բովանդակությամբ հայտարարությունը Արևմուտքի, հատկապես Ֆրանսիայի հետ Հայաստանի սիրախաղի հերթական ակնհայտ վկայությունն է։ Բայց ինչպես ինձ թվում է, նման դեպքում մեծ է տարածաշրջանային իրավիճակը հեռու ոչ դրական հունով զարգանալու ռիսկը։
- Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայությունը մեծացնում է արդյո՞ք հայ-ադրբեջանական սահմանին նոր ռազմական բախումների ռիսկերը։
- Անպայման։ Այս փաստը ոչ միայն մեծացնում է հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի վտանգը, այլ նաև անխուսափելիորեն հանգեցնում է նոր ռազմական բախումների։ Կարծում եմ, որ Հայաստանում այսպես կոչված եվրոպացի խաղաղապահների հայտնվելը միայն կնպաստի հայ-ադրբեջանական հակամարտության ձգձգմանը։
- Հայաստանը փորձում է Ղարաբաղ ներքաշել ՄԱԿ-ի առաքելությունը։ Մոսկվան արդյո՞ք կսկսի դիմադրել Երևանի սադրիչ մտահաղացումներին։
- Իմ համոզմունքով, Ղարաբաղում ոչ մի խաղաղապահ ուժեր պետք չեն, այդ թվում նաև ՄԱԿ-ի առաքելությունը։ Նախ, քանի որ ՄԱԿ-ը մինչև հիմա ոչ մի տեղ կարգ ու կանոն չի հաստատել, աշխարհի ոչ մի թեժ կետում։ Երկրորդը, ցանկացած օտարամուտ ուժեր կբորբոքեն տարածաշրջանում հակամարտությունը, քանի որ շահագրգռված չեն նրա կայունության և անվտանգության մեջ։
Կարծում եմ, որ հայերն ու ադրբեջանցիները Ռուսաստանի միջնորդությամբ միանգամայն ունակ են հակամարտությունները կարգավորել առանց որևէ երրորդ ուժերի միջամտության։ Առավել ևս, որ Ռուսաստանը առաջին հերթին շահագրգռված է տարածաշրջանային կայունության պահպանման մեջ և դրա համար անում է ամեն հնարավորը։
- Հայաստանը անընդհատ իրականացնում է Ղարաբաղ զենք-զինամթերքի տեղափոխում, որպեսզի իրականացնի տարածաշրջանում դիվերսիոն հարձակումներ։ Իսկ ինչո՞ւ Մոսկվան չի հակազդում դրան, ինչո՞ւ չի օգտագործում իր ճնշման գործիքները։
- Ռուսաստանը հնարավորինս փորձում է հակազդել զենքի և զինամթերքի ցանկացած տեղափոխմանը, ինչին, ի հակակշիռ Մոսկվայի՝ ակտիվորեն նպաստում են արևմտյան պետությունների քաղաքացիները, քանի որ հավաքական Արևմուտքի խնդիրն է՝ ոչնչացնել այն ամենը, ինչ եղել է նախկին Խորհրդային Միության տարածքում և ստանալ փոքր, իրար հետ կռվող տարածքներ։ Հավաքական Արևմուտքին Կովկասում հակամարտությունը հարկավոր է, որպեսզի Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի ուշադրությունը շեղի Ուկրաինայում ողբերգական իրավիճակից։ Հետևաբար, այսպես կոչված արևմտյան քաղաքական գործիչները կանեն ամեն ինչ՝ նախկին Խորհրդային Միության ողջ պարագծով եղբայրասպան պատերազմներ բորբոքելու համար։
Ուշադրություն դարձրեք։ Հայաստանում եվրոպական առաքելության հայտնվելուց շատ ժամանակ չի անցել, բայց, ինչպես տեսնում ենք, այնտեղ պարբերաբար հայտնվում են որոշակի բախումներ հակամարտող կողմերի միջև, և ամենայն հավանականությամբ կշարունակվեն։ Փաստորեն տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը կարգավորում են ռուս խաղաղապահները՝ ադրբեջանական կողմի հետ միասին։
- Հաշվի առնելով Երեւանի բացասական հռետորաբանությունը՝ արդյո՞ք մնում է Բաքվի հետ հաշտության պայմանագիր կնքելու հնարավորությունը։
- Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու հավնականությունը՝ հրատապ անհրաժեշտություն է և անխուսափելիություն։ Հետևաբար խաղաղության պայմանագիրը կկնքվի։ Հարցը դեմ է առնում միայն այն ժամկետներին, թե հատկապես երբ կողմերը խաղաղություն կկնքեն։ Այն մնում է բաց։ Այնուամենայնիվ վստահ եմ, որ որքան մեծ լինի հավաքական Արևմուտքի ազդեցությունը տարածաշրջանում, այնքան երկար կձգձգվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը։
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչը կարող է նպաստել տարածաշրջանային կայունության պահպանմանը։
- Դրա համար Հայաստանում պետք է գիտակցեն, որ Ղարաբաղը՝ Ադրբեջանի տարածքն է, իսկ Բաքվում պետք է հասկանան, որ նրա տարածքում են գտնվում հայկական սրբավայրերը։ Հետևաբար Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանման պայմանով անհրաժեշտ է գտնել ինչ-որ մեխանիզմներ, որպեսզի հայերը կարողանան ազատորեն այցելել իրենց սրբավայրեր։ Սա կարևոր պայման է հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
- Արդյո՞ք կա մինչեւ այս տարվա վերջը հայ-թուրքական սահմանը բացելու հավանականություն:
- Սա դժվար հարց է։ Անշուշտ, կան պատմական դժգոհություններ, փոխադարձ պահանջներ միմյանց նկատմամբ, բայց դա պետք է հաղթահարել։ Պետք է փորձել և գնալ միմյանց ընդառաջ։
- Դուք ինչպե՞ս եք տեսնում Հայաստանի ապագան տարածաշրջանային նախագծերից դուրս։
- Հայաստանը ինքն է իրեն հասցրել երկճյուղության կետին, որտեղից հնարավոր են շարժման ամենատարբեր ուղիներ։ Բայց վերջին 30 տարիներից հետո արևմտյան երկրներին նմանվելու Հայաստանի փորձերը այն հույսով, որ նրան կընդունեն իրենց սերտ շրջապատում և կդիտարկեն որպես իրենց հավասարը, ապարդյուն ստացվեցին։ Հայաստանին ոչ ոք Եվրոպա չի վերցնի, թեև ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաները կշարունակեն այնտեղ ծաղկել։ Հայաստանի տարածքը կօգտագործվի որպես բազա Ադրբեջանի, Իրանի և, հնարավոր է, Թուրքիայի և Ռուսաստանի դեմ սադրանքների համար։ Եթե Հայաստանը, այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի Դաշնության հետ մերձեցման ուղղությամբ ճիշտ ընտրություն անի, այդ դեպքում մի քանի դժվարին տարիներից հետո նրան կայունություն է սպասվում, իսկ իրավիճակը կհարթվի և այդ երկրում կսկսվի առաջանցիկ զարգացում։ Իսկ քանի դեռ Հայաստանը դես ու դեն է ընկնում Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի միջև՝ նրա համար ոչ մի զարգացում չի փայլում։

«Авантюризм Еревана может привести к вооруженному конфликту в регионе» Профессор Кобринский на Caliber.Az
23 Марта 2023 14:22
Интервью Caliber.Az c доктором исторических наук, директором российского Агентства этнонациональных стратегий Александром Кобринским.
- Как вы расцениваете недавнее заявление премьер-министра Пашиняна о «выходе ОДКБ из Армении»? Чего добивается Ереван, вступая в открытую конфронтацию с Москвой?
- На мой взгляд, Никол Пашинян затеял весьма опасную политическую игру, пытаясь строить ее на противоречиях Европы и России. И как следствие этого авантюрные шаги Еревана могут привести к вооруженному конфликту в регионе, что крайне нежелательно. Подобного содержания заявления армянского премьера вокруг ОДКБ - еще одно очевидное свидетельство заигрываний Армении с Западом, особенно с Францией. Но как мне кажется, в таком случае велик риск развития региональной ситуации далеко не в позитивном русле.
- Повышает ли риски новых военных столкновений на армяно-азербайджанской границе присутствие миссии ЕС в Армении?
- Безусловно. Этот факт не только повышает риски инцидентов на армяно-азербайджанской границе, но и неминуемо ведет к новым военным столкновениям. Полагаю, что появление так называемых европейских миротворцев в Армении будет способствовать лишь затягиванию армяно-азербайджанского конфликта.
- Армения пытается затащить в Карабах миссию ООН. Станет ли Москва противодействовать провокационным замыслам Еревана?
- По моему убеждению, никакие миротворческие силы не нужны в Карабахе, в том числе и миссия ООН. Во-первых, потому, что ООН до сих пор нигде не навела порядок, ни в одной горячей точке мира. Во-вторых, любые пришлые силы будут разжигать конфликт в регионе, поскольку не заинтересованы в его стабильности и безопасности.
Считаю, что армяне и азербайджанцы при посредничестве России вполне в состоянии урегулировать конфликты без вмешательства каких-то третьих сил. Тем более что в сохранении региональной стабильности Россия заинтересована в первую очередь и делает все возможное для этого.
- Армения непрерывно осуществляет переброску оружия и боеприпасов в Карабах, чтобы осуществлять диверсионные вылазки в регионе. Почему же Москва не противодействует этому, не использует свои инструменты давления?
- Россия максимально старается противодействовать любой переброске оружия и боеприпасов, чему в противовес Москве активно содействуют граждане западных государств, поскольку задача коллективного Запада - уничтожить все, что было на территории бывшего Союза, и получить мелкие воюющие между собой территории. Коллективному Западу нужен конфликт на Кавказе, дабы оттянуть и внимание России, Турции и Ирана от трагической ситуации в Украине. Соответственно, так называемые западные политики будут делать все для разжигания братоубийственных войн по всему периметру бывшего Советского Союза.
Обратите внимание. С момента появления европейской миссии в Армении прошло не так много времени, но, как мы видим, периодически там появляются какие-то стычки между сторонами конфликта, и скорее всего они продолжатся. Фактически нынешнюю ситуацию в регионе регулируют российские миротворцы совместно с азербайджанской стороной.
- Учитывая негативную риторику Еревана, остаётся ли вероятность заключения мирного договора с Баку?
- Вероятность заключения мира между Баку и Ереваном - это насущная необходимость и неизбежность. Поэтому мирный договор будет заключен. Вопрос упирается только в сроки - когда именно стороны заключат мир. Он остается открытым. Тем не менее уверен, что чем больше будет воздействие коллективного Запада в регионе, тем дольше будет оттягиваться заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
- На ваш взгляд, что может способствовать сохранению региональной стабильности?
- Для этого в Армении должны осознать, что Карабах - это территория Азербайджана, а в Баку должны понимать, что на его территории расположены армянские святыни. Поэтому на условиях сохранения территориальной целостности Азербайджана необходимо найти какие-то механизмы, чтобы армяне могли свободно посещать свои святыни. Это важное условие на пути к достижению мира между армянами и азербайджанцами.
- Это сложный вопрос. Безусловно, есть обиды исторические, претензии взаимные друг к другу, но это надо преодолевать. Надо пробовать и идти навстречу друг к другу.
- Каким вы видите будущее Армении вне региональных проектов?
- Армения сама себя завела в точку бифуркации, откуда возможны самые различные пути движения. Но по прошествии последних 30 лет попытки Армении уподобиться западным странам в надежде, что ее примут в свой тесный круг и увидят равного себе, оказались тщетны. Армению никто не возьмет в Европу, хотя американские биолаборатории будут и дальше там процветать. Территория Армения будет использоваться как база для провокаций против Азербайджана, Ирана и, возможно, против Турции и России. Если Армения все-таки сделает правильный выбор в сторону сближения с РФ, тогда ее ждет после нескольких тяжелых лет стабильность, а ситуация выровняется и начнется поступательное развитие в этой стране. А пока Армения мечется между РФ и Западом, никакое развитие ей не светит.