«Հայաստանը այլևս չի վիճարկում Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին» Դմիտրի Սոլոննիկովը Caliber.Az կայքում
26 Ապրիլի 2023 12:46
Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին սահմանային անցակետի բացումը՝ դեռ անցյալ տարվա վերջից նկատվող ներկա քաղաքական իրավիճակի միանգամայն տրամաբանական շարունակությունն է։ Տարածաշրջանում լարվածությունը՝ Ղարաբաղում ավազակախմբերի մնացորդների և Հայաստանում տարբեր կառույցների ջանքերով, որոնք շարունակում էին սրել իրավիճակը՝ օրեցօր գնալով էլ ավելի էր խորանում։
Այսպես է Լաչինի ճանապարհին անցակետի սահմանման փաստը Caliber.Az-ին մեկնաբանել՝ Ժամանակակից պետական զարգացման ռուսական ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական զինված կազմավորումներին կենդանի ուժի, զինամթերքի, ականների, ինչպես նաև այլ զինտեխնիկայի անօրինական փոխանցումը կանխելու նպատակով, որն իրականացվել է հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությանը, և ապրիլի 22-ին Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի հետ սահմանին Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի մուտքի անցակետի միակողմանի կարգով տեղադրելուն համարժեք, ապրիլի 23-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումների կողմից մեր երկրի ինքնիշխան տարածքում, Հայաստանի հետ սահմանին, Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբնամասում տեղադրվել է սահմանային անցակետ։ Դրանով հանդերձ, ինչպես նշվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ, անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծվեն այս անցակետով տրանսպորտային և կարգավորված անցումների համար։
Եվ ահա ինչ է մտածում այս մասին ռուս հայտնի քաղաքագետ Դ. Սոլոննիկովը. «Սկզբում եղել է՝ Ադրբեջանի տարածքից օգտակար հանածոների չվավերացված արտահանում, շարունակվել է ապօրինի զինված խմբավորումների մատակարարում, չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն դրանք պետք է լուծարվեին։ Եվ այս ամենին պետք էր վերջ տալ։ Հետևաբար, արդեն Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին խաղաղ բնապահպան ակտիվիստների պիկետների հայտնվելու հետ միասին, հասկանալի դարձավ, որ դեպի ետ, այսինքն սահմանի լրիվ անվերահսկելի հատման (ինչպես դա երբեմնի եղել է) իրավիճակին վերադառնալը արդեն անհնար է։
Հայկական կողմը, իր հերթին տեղի ունեցողներին պատշաճ կերպով չարձագանքեց։ Չի եղել բնական ռեսուրսների ապօրինի արտահանումը հետաքննելու փորձ, ինչպես նաև չեն հետևել ապօրինի զինված խմբավորումների զինաթափման մասին հայտարարություններ։ Ընդհակառակը, Երևանը ոչ ադեկվատ արձագանքեց ստեղծված իրավիճակին՝ կոչ անելով ապաշրջափակել ճանապարհը, թեև դրանով ազատ տեղաշարժվում էին մարդասիրական բեռներն ու շտապօգնության մեքենաները։ Իսկ հայկական կողմի անիմաստ հիստերիան՝ հնարովի «Ղարաբաղի շրջափակումը» պաշարված հերոս Լենինգրադի հետ համեմատելու փորձերով, լրիվ սրբապղծություն է։
Այսինքն ակնհայտ էր, որ հայկական կողմից լուրջ գործողությունների փոխարեն, եղել են տեղեկատվական հարձակման, փիառ-հարձակման փորձեր։ Այո, հասկանալի է, որ քաղաքական տեխնոլոգիաների մասնագետները, ովքեր հիմա Երևանին խորհուրդ են տալիս ԱՄՆ-ից և Արևմտյան Եվրոպայից՝ տեղեկատվական արտադրանքի ստեղծման վարպետներ են, և ընդհանրապես դրա վրա էլ և կատարվել էր խաղադրույքը։ Բայց ոչինչ չստացվեց։ Հայկական կողմին չհաջողվեց այս իրավիճակի մեջ ներքաշել Ռուսաստանին և ՀԱՊԿ-ին, չնայած այն նրան, որ Փաշինյանը ամեն կերպ ցուցադրեց իր բացասական վերաբերմունքը Մոսկվայի նկատմամբ և խոսեց ռազմական բլոկի անգործունակության մասին, այն մասին, որ պետք է ավելի շատ կողմնորոշվել դեպի Արևմուտք, ՆԱՏՕ և ԵՄ-ն և այլն։ Հետևաբար զարմանալի չէ, որ սահմանին սադրանքները տեղի են ունեցել հատկապես Հայաստանի պաշտպանության նախարարի՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան այցի ժամանակ։
Բայց հիմա իրավիճակը փոխվել է, Ադրբեջանը իր տարածքում տեղադրել է օրինական սահմանային անցակետ, իսկ Հայաստանը տեղադրել է իր սահմանային անցակետը։ Եվ դա նշանակում է, որ երկրները ֆիքսել են իրենց տարածքը, ինչը միանգամայն տրամաբանական է։ Փաստորեն, արդեն կա պետական սահման, և Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին նույնիսկ չի վիճարկվում։
Սահմանային անցակետը տեղադրվել է Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին, այսինքն կարելի է ստորագրել սահմանի մասին պայմանագիրը։ Եթե այդպես լինի, նշանակում է ամեն ինչ ճիշտ է արվել։ Հնարավոր է, որ հիմա Հայաստանի կողմից տեղեկատվական պատերազմի հերթական բուռն ալիք ծագի։ Ուստի չի կարելի բացառել տեղեկատվական որոշակի էսկալացիա։ Սակայն, եթե ուշադրություն դարձնել, որ Հայաստանի կողմից նախաձեռնված նախկին տեղեկատվական պատերազմները ոչ մի բանի չեն հանգեցրել, ապա, ամենայն հավանականությամբ, նույն ճակատագրին կարժանանա նաև նոր փորձը։
Կարծում եմ, որ այնուամենայնիվ, իրավիճակը որոշ ժամանակ անց կհանդարտվի, և միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խոսել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական և տնտեսական իրողություններում հարաբերությունների զարգացման մասին։ Կարելի է միայն ողջունել այն, որ Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին գնալով ավելի ու ավելի է ինստիտուցիոնալ, օրինական և իրավական հիմքեր ձեռք բերում։ Նախկինում ևս ոչ ոք չի կասկածել դրանում, բայց հիմա մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանը այս փաստի ճանաչման ուղղությամբ իրական քայլեր է անում»։

«Армения уже не оспаривает принадлежность Карабаха Азербайджану»
Открытие пограничного пункта на дороге Лачин-Ханкенди - вполне логичное продолжение нынешней политической ситуации, наблюдаемой еще с конца прошлого года. Напряженность в регионе усилиями остатков бандформирований в Карабахе и различных структур в Армении, которые продолжали нагнетать обстановку, с каждым днем все более усугублялась.
Так прокомментировал Caliber.Az факт учреждения КПП в Лачине директор российского Института современного государственного развития Дмитрий Солонников.
Напомним, что в целях предотвращения незаконной переброски живой силы, боеприпасов, мин, а также других средств военного назначения из Армении для армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана, которая осуществлялась вопреки Трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года, и адекватно установлению Арменией 22 апреля в одностороннем порядке контрольно-пропускного пункта на въезде на дорогу Лачин-Ханкенди на границе с Азербайджаном, 23 апреля в 12:00 подразделениями Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики на суверенных территориях нашей страны, на границе с Арменией, в начале дороги Лачин-Ханкенди был установлен погранично-пропускной пункт. При этом, как отмечалось в заявлении азербайджанского МИД, будут созданы необходимые условия для транспарентного и упорядоченного проезда черед данный КПП.
И вот что думает по этому поводу известный российский политолог Д.Солонников: «Сначала был несанкционированный вывоз полезных природных ископаемых с территории Азербайджана, продолжалось снабжение незаконных вооруженных формирований, хотя они должны были быть расформированы в соответствии с Трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года. И это все нужно было пресечь. Поэтому уже с появлением пикетов мирных экоактивистов на дороге Лачин-Ханкенди стало понятно, что ситуация в обратную сторону, то есть к полному бесконтрольному переезду через границу (как это было когда-то), уже не вернется.
Армянская сторона, в свою очередь, на происходящее не отреагировала должным образом. Не было попытки провести расследование незаконного вывоза природных ископаемых, как и не последовало заявлений о разоружении незаконных вооруженных формирований. Напротив, Ереван неадекватно отреагировал на ситуацию, призывая разблокировать дорогу, хотя по ней свободно передвигались и гуманитарные грузы, и кареты скорой медицинской помощи. А нелепая истерика армянской стороны с попытками сравнить вымышленную «блокаду Карабаха» с блокадным городом-героем Ленинградом и вовсе кощунство.
То есть было очевидно, что вместо серьезных действий с армянской стороны была попытка информационного штурма, пиар-атаки. Да, понятно, что специалисты по политическим технологиям, которые консультируют сейчас Ереван из США и Западной Европы - мастера в создании информационных продуктов, и в общем-то на это и была сделала ставка. Но ничего не получилось. Армянской стороне не удалось втянуть в данную ситуацию Россию и ОДКБ, при том, что Пашинян всячески демонстрировал свое негативное отношение к Москве и говорил о недееспособности военного блока, о том, что надо больше ориентироваться на Запад, НАТО и ЕС и прочее. Поэтому неудивительно, что провокации на границе произошли как раз во время поездки министра обороны Армении в штаб-квартиру НАТО.
Но теперь ситуация поменялась, Азербайджан установил на законных основаниях на своей территории погранично- пропускной пункт, а Армения поставила свой пограничный пункт. И это значит, что страны зафиксировали свою территорию, что вполне логично. По факту госграница уже есть, и принадлежность Карабаха Азербайджану даже не оспаривается.
Погранпункт поставлен на дороге Лачин-Ханкенди, то есть можно подписывать договор о границе. Если так и будет, значит все было сделано правильно. Возможно, сейчас со стороны Армении возникнет очередной всплеск информационный войны. Поэтому нельзя исключать некую информационную эскалацию. Однако если взять во внимание, что предыдущие информационные войны, инспирированные Арменией, ни к чему не привели, то скорее всего такая же судьба настигнет и новую попытку.
Полагаю тем не менее, что ситуация через какое-то время успокоится, и уже потом можно будет говорить о развитии взаимоотношений между Арменией и Азербайджаном в политических и экономических реалиях. Можно только приветствовать то, что принадлежность Карабаха Азербайджану все больше и больше обретает институциональную, законную и правовую основу. Никто не сомневался в этом и раньше, но сейчас мы видим, что Армения делает реальные шаги на пути признания этого факта».