Անօգուտ առաքելություն Փորձագետները՝ Փաշինյանի Պրահայում հայտարարության մասին
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ոչ ադեկվատության նոր հատկանիշները կրկին յուր գեղեցկությամբ են՝ բավական է լսել նրա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նոր հայտարարությունը։ Պաշտոնական այցով գտնվելով Պրահայում, նա ապշած եվրոպացի հանրությանը հայտարարել է. «ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությանը Հայաստան հրավիրելու որոշումը հեշտ չէր, քանի որ այն անվտանգության որևէ երաշխիք չի տալիս, բայց կարող է ստեղծել նոր մարտահրավերներ»։ Լսողների աչքերում սառեց միայն մեկ հարց. «Այդ դեպքում ինչու՞ այդպես համառորեն կանչեցիք...»
Հատկանշական է, որ իր զավեշտալի հայտարարությունը Փաշինյանը արել է Եվրոպայի կենտրոնում, այսինքն նրա հավանականությունը, որ այդ արտահայտությունը պատահաբար, ինչ-որ քաղաքական կրքի բորբոքումով, թռել է Հայաստանի վարչապետի շուրթերի՝ չնչին է։ Բացի այդ էլ, իր պարադոքսալ գաղափարը նա շարունակեց զարգացնել. «Մյուս կողմից, մեզ համար կարևոր է՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը պահել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա, քանի որ այդ ուշադրությունը լիովին կենտրոնացված է Ուկրաինայի վրա»,- բողոքել է Փաշինյանը և կարեկցանքի հաշվարկով հայտնել, որ Հայաստանը հիմա «փխրուն իրավիճակում է»։ Իսկ Փաշինյանի բացատրմամբ «այն փխրուն է, որովհետև», «Արևմուտքում շատերը կարծում են, որ մենք Ռուսաստանի վստահված-երկիր ենք, կառավարություն, իսկ Արևելքում համարում են, որ մենք անցկացնում ենք արևմտամետ քաղաքականություն»:
Փաշինյանը իհարկե կարող է շատ բան ասել և հայտարարել, բայց ցանկալի է, որպեսզի նրա ելույթներում լինի գոնե տրամաբանության նշույլ։ Պարզապես մի տեսակ երկատված անհատականություն հայկական ձևով։
Caliber.Az-ի հետ զրույցում Հայաստանի վարչապետին կոշտ, բայց միանգամայն իրավացիորեն իր տեղն է նստեցրել՝ ռուս քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Դաշնության առաջին կարգի պետական խորհրդական Տատյանա Պոլոսկովան՝ նախ և առաջ տալով՝ ԵՄ-ի առաքելության առնչությամբ Փաշինյանի փոխադարձաբար բացառող թեզերի մասին սպասված հարցը. «Այդ դեպքում ինչո՞ւ են հրավիրել, եթե այն անվտանգության ոչ մի երաշխիք չի տալիս, բայց կարող է նոր խնդիրներ ստեղծել»։
Մեր զրուցակիցը համարում է, որ Փաշինյանի խոսքերը՝ ընդհանրապես «երկուսներ ստացող իներորդ դասարանի աշակերտի գիտակցության հոսք է, ում անսպասելիորեն կանչել են գրատախտակի մոտ»։ Աբսուրդ է, Տ.Պոլոսկովայի կարծիքով, նաև փաշինյանական միտքն այն մասին, որ Հայաստանի համար «կարևոր է միջազգային հանրության ուշադրությունը պահել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա, քանի որ այդ ուշադրությունն լիովին կենտրոնացված է Ուկրաինայի վրա»։
«Հարց է տրվում,- ասում է նա,- ինչի՞ համար է հարկավոր այդքան ուշադրություն պահել: Միգուցե Հարավային Կովկասում իրավիճակը այնպիսի՞ն է, ինչպես Ուկրաինայում։ Թե՞ Փաշինյանը ուզում է, որ Հարավային Կովկասում ընթանան լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ։ Նրա հայտարարություններում ոչ մի հասկանալի միտք չկա»,- հաստատում է ռուսաստանցի փորձագետը։
Փաշինյանի հայտարարությունները, կարծում է Տ. Պոլոսկովան, «հետևողական են ամանորյա բառախաղի ոճով, որտեղ բացակայում է կառուցողականությունը, իսկ ներկա են համատարած ակնարկներ վնասակար հարեւանների մասին, որոնք աշխարհով մեկ շրջում են այս ու այն կողմ՝ Հայաստանը կործանելու միակ նպատակով»։
«Քանի որ իմ մասնագիտական ռեսուրսը ակնհայտորեն բավարար չէր Փաշինյանի այս գոհարները գնահատելու համար, ես հայտարարության տեքստը ցույց տվեցի Մոսկվայի հայտնի կլինիկական հոգեբույժին։ Նրա կարծիքով, նման բան հայտարարողը բժշկական օգնության, կամ առնվազն հետազոտման կարիք ունի, քանի որ աչքի առաջ է հալածանքային մոլուցքի դրսեւորում։ Կան նաև պարանոիդային ախտանիշի նշաններ՝ անհեթեթ և հակասական ապացույցների վրա հենվող անհետևողական և չհամակարգված զառանցանքի ցավոտ վիճակ», - հայտնել է Տ. Պոլոսկովան:
Երևի, այնուամենայնիվ խղճալով Փաշինյանին՝ ի վերջո պետության ղեկավա՜ր է։ – ավարտում է ոչ այնքան կատեգորիկ, բայց ամենևին ոչ մի հավանությումբ. «Մի հարցազրույցով, իհարկե, դժվար է միանշանակ եզրակացություններ անել։ Բայց եթե Հայաստանի վարչապետի մոտ հանրային տարածքում նման ախտանիշներ են հայտնվում, ապա նա վտանգավոր է առաջին հերթին իր երկրի համար և բժիշկների, կամ գոնե պրոֆեսիոնալ հոգեբանների օգնության կարիք ունի։ Եվ հետևաբար, Փաշինյանի մոտ ո՞ր քաղաքական ճանապարհային քարտեզի, քաղաքական օրակարգի և քաղաքական տեսլականի մասին կարելի է հնդհանրապես խոսել։ Տեսլականը խճանկարային է, հակասական է, և նման մոտեցմամբ ու իրավիճակի ըմբռնումով Հայաստանի վարչապետը դժվար թե կարողանա լուրջ բանակցություններ վարել և գիտակցված որոշումներ կայացնել։ Ի դեպ, դա շատերն են տեսնում և՛ Հայաստանում, և՛ հայկական սփյուռքում, այդ թվում նաև Ռուսաստանում»։
Ինչպես նշում է քաղաքագետը, տեղեկություններ կան, որ Փաշինյանի վիճակից օգտվում են նրա շրջապատից մարդիկ, քանի որ նա ոչ միայն չի խանգարում նրանց կոռուպցիոն գործարքներ կատարել, այլ փաստորեն խրախուսում է Հայաստանի տնտեսության մնացորդների վաճառքը։
«2008 թվականին ես շփվել եմ այժմ հանգուցյալ Ռուսլան Խասբուլատովի հետ։ ՌՍՖՍՀ Գերագույն խորհրդի վերջին նախագահի, նախ՝ Ռուսաստանի առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի դաշնակցի, իսկ հետո՝ նրա գլխավոր հակառակորդի հետ։ Ես որպես հյուր էի հրավիրվել Գրանատնի նրբափողոցում նրա մոսկովյան բնակարան։ Խասբուլատովը այդ ժամանակ ավարտել էր հուշերի գիրքը, խոսեցինք այդ մասին։ Բնական է, ես չէի կարող չհարցնել Ելցինի մասին։ Պատասխանը այսպիսին էր. «Բորիս Նիկոլաևիչը, գալով աշխատանքի, մի շիշ օղի էր լցնում Բավարիայում նրան նվիրված գարեջրի հսկայական գավաթի մեջ։ Խմում էր։ Եվ հետո նրա շրջապատը նրան թաքուն խցկում էին երկրի ռեսուրսի վաճառքի ցանկացած թուղթ, և նա ամեն ինչ ստորագրում էր»։ Անալոգիաներն ինքնաբերաբար են ծագում…»,- ասել է Պոլոսկովան:
Ըստ էության, նույն կարծիքին է ղազախստանցի քաղաքագետ Ռուսլան Սալիխովը, ով համարում է, որ «նման հայտարարությամբ Հայաստանի վարչապետն ուղղակի ապացուցում է, որ նա չի կշռադատում իր որոշումները, չի խորհրդակցում կաբինետի գործընկերների հետ՝ միգուցե այդ դեպքում դրանք ավելի խելամիտ կլինեն…»:
«Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելությունը անվանել անօգուտ, անվտանգության երաշխիքներ չտվող՝ ըստ էության, սեփական քաղաքական կրետինիզմի ստորագրումն է։ Հետաքրքիր է, որ այդ որոշումը Փաշինյանը կայացրել է 2022 թվականի աշնանը Պրահայում կայացած բանակցություններում, որտեղ ստիպված է եղել ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Իսկ Երեւան վերադառնալուն պես, այն փաստը, որ նրան հաջողվել է եվրոպացիներից ստանալ ԵՄ-ի առաքելության տեղակայման համաձայնություն, ներկայացվեց որպես Հայաստանի քաղաքական մեծ հաղթանակ։ Բայց ոչ ոք Փաշինյանին չի ստիպել հրավիրել ԵՄ-ի առաքելությանը Հայաստան, դա ի նրա սեփական նախաձեռնությունն էր։ Առավել ևս, հայտնի է, որ այս որոշումը ԵՄ-ում առաջ է մղվել Ֆրանսիայի օգնությամբ, և առաքելության կազմի մեջ են մտել ֆրանսիացի ժանդարմները։ Իսկ բոլորովին վերջերս ընդունվել է ևս մեկ փայլուն նախաձեռնություն՝ ավելացնել առաքելության մասնակիցների թիվը։ Բայց եթե ԵՄ-ի առաքելությունն իրեն չի արդարացնում, ինչո՞ւ ավելացնել դրա մասնակիցների թիվը։ Հայկական քաղաքականության ևս մեկ անհեթեթ քայլ։ Իմ կարծիքով, այս ամենը խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանի որոշումները՝ ոչ պրոֆեսիոնալ փողոցային քաղաքական գործչի որոշումներ են և կրում են չմտածված, ինքնաբուխ բնույթ, որտեղ հիմնական կուտակումը նրանում է, որպեսզի ընդունել Ադրբեջանի ռացիոնալ առաջարկներին հակասող որևէ հակաարդյունավետ որոշում, խաթարել բանակցությունները ինչ որ բոնուսների ակնկալիքով, որոնց հավանականությունը Հայաստանի վարչապետն ակնհայտորեն ի վիճակի չէ կշռադատել և հաշվարկել։
Սակայն Փաշինյանի ասածից հիմնական եզրակացությունը նրանում է, որ, ըստ ամենայնի, Երևանին այդպես էլ չհաջողվեց որևէ կառուցողական երկխոսություն հաստատել Փարիզի և ԵՄ-ի հետ, կամ այնտեղ տարաձայնություններ են առաջացել։ Չէ որ Փաշինյանն այդքան հեշտությամբ իզուր չի հայտարարում «ֆրանսիացի բարեկամների» աշխատանքի ապարդյուն լինելու մասին։ Այս խոսքերից հետո կարելի է հեշտությամբ շնորհավորել՝ Հարավային Կովկասում Մակրոնի ողջ քաղաքականության ֆիասկոյի առթիվ։ Եթե, իհարկե, Փաշինյանի հայտարարությունը չդիտարկենք որպես բացահայտ քաղաքական ծաղրածություն՝ չէ որ հնարավոր է, որ նա վաղը սկսի ասել մի բան, որն ամբողջությամբ կհակասի այսօրվա ասվածին»,- եզրակացություն է անում Ռ. Սալիխովը։

Эксперты о пражском заявлении Пашиняна
Новые признаки неадекватности внешней политики Армении опять во всей красе – достаточно послушать очередное заявление ее премьер-министра Никола Пашиняна. Находясь с официальным визитом в Праге, он заявил изумленной европейской публике: «Решение пригласить мониторинговую миссию ЕС в Армении было нелегким, потому что никакой гарантии безопасности это не дает, но может создать новые вызовы». В глазах у услышавших застыл только один вопрос: «Чего ж тогда так упорно зазывали?..»
Примечательно, что свое нелепое заявление Пашинян сделал в центре Европы, то есть вероятность того, что фраза случайно, в порыве некой политической страсти слетела с губ армянского премьера, ничтожна. К тому же свою парадоксальную мысль он развил далее. «С другой стороны, для нас важно удержать внимание международного сообщества к региону Южного Кавказа, поскольку это внимание полностью сосредоточено на Украине», - пожаловался Пашинян и с расчетом на сочувствие сообщил, что Армения сейчас «в хрупкой ситуации». А «хрупкая она потому», пытался растолковать Пашинян, что «многие на Западе считают, что мы российские прокси-страна, правительство, а на Востоке считают, что мы ведем прозападную политику».
Говорить и заявлять Пашинян может, конечно, много чего, но желательно, чтобы в его речах был хотя бы намек на логику. Прямо-таки какое-то раздвоение личности по-армянски.
Армянского премьера в беседе с Caliber.Az жестко, но совершенно справедливо осадила российский политолог, доктор политических наук, государственный советник РФ первого класса Татьяна Полоскова, прежде всего задав ожидаемый вопрос о взаимоисключающих тезисах Пашиняна по поводу миссии ЕС: «Зачем тогда приглашали, если никакой гарантии безопасности это не дает, но может создать новые проблемы?!»
Наша собеседница считает, что слова Пашиняна - вообще «поток сознания в стиле двоечника-девятиклассника, которого неожиданно вызвали к доске».  Абсурдна, по мнению Т.Полосковой, и пашиняновская мысль о том, что для Армении «важно удержать внимание международного сообщества к региону Южного Кавказа, поскольку это внимание полностью сосредоточено на Украине».
«Спрашивается, - говорит она, - для чего нужно удерживать такое внимание? Может, на Южном Кавказе ситуация такая же, как на Украине? Или Пашинян хочет, чтобы на Южном Кавказе шли полномасштабные военные действия? В его заявлениях нет ни одной внятной мысли», - утверждает российский эксперт.
Заявления Пашиняна, считает Т.Полоскова, «выдержаны в стиле новогодней шарады, где отсутствует какая-либо конструктивность, а присутствуют сплошные намеки на вредных соседей, которые бродят по свету туда-сюда с единственной целью - уничтожить Армению».
«Поскольку моего профессионального ресурса для оценки этих перлов Пашиняна было явно недостаточно, я показала текст заявления одному известному московскому клиническому психиатру. По его мнению, заявивший такое нуждается во врачебной помощи или хотя бы в обследовании, так как налицо проявление мании преследования. Также есть признаки параноидального синдрома - болезненного состояния, проявляющегося наличием непоследовательного и несистематизированного бреда (ложных умозаключений), опирающегося на нелепые и противоречивые доказательства», - поведала Т. Полоскова.
Видимо, все же пожалев Пашиняна – все ж глава государства! –заканчивает не столь категорично, но отнюдь не одобрительно: «Конечно, по одному интервью однозначные выводы делать сложно. Но если у премьера Армении в публичном пространстве вылезают наружу такие симптомы, то он опасен прежде всего для своей страны и нуждается в помощи медиков или хотя бы профессиональных психологов. А потому о какой политической дорожной карте, политповестке и политическом видении картины мира у Пашиняна можно вообще говорить? Видение мозаично, противоречиво и с таким подходом и пониманием ситуации премьер Армении вряд ли способен вести серьезные переговоры и принимать взвешенные решения. Кстати, это видят многие и в Армении, и в армянской диаспоре, в том числе в России».
Как отмечает политолог, есть сведения, что состояние Пашиняна используют люди из его окружения, поскольку он не только не мешает проворачивать им коррупционные сделки, но фактически потворствует продаже остатков экономики Армении.
«В 2008 году я общалась с покойным ныне Русланом Хасбулатовым. последним председателем Верховного Совета РСФСР, сначала соратником первого президента России Бориса Ельцина, а позже его основной оппонентом. Я была приглашена в качестве гостя в его московскую квартиру в Гранатный переулок. Хасбулатов тогда закончил книгу воспоминаний, говорили о ней. Естественно, я не могла не спросить о Ельцине. Ответ был такой: «Борис Николаевич, приходя на работу, выливал бутылку водки в огромную пивную кружку, подаренную ему в Баварии. Выпивал. И дальше его окружение подсовывало ему любые бумаги по продаже ресурса страны, а он все подписывал». Аналогии напрашиваются…», - сказала Полоскова.
По сути, того же мнения придерживается казахстанский политолог Руслан Салихов, считающий, что «подобным заявлением армянский премьер-министр просто доказывает, что он не обдумывает свои решения, не советуется с коллегами по кабинету – может, тогда они были бы более разумными…»
«Назвать миссию ЕС в Армении бесполезной, не дающей гарантии безопасности – это, по сути, расписаться в собственном политическом кретинизме. Интересно, что это решение Пашинян принимал на переговорах осенью 2022 года в Праге, где был вынужден признать территориальную целостность Азербайджана. И по возвращении в Ереван, тот факт, что ему удалось добиться от европейцев согласия на размещение миссии ЕС, подавался как большая политическая победа Армении. Но никто же насильно не заставлял Пашиняна приглашать миссию ЕС в Армению, это была его собственная инициатива! Более того, известно, что это решение продавливалось в ЕС с помощью Франции, а в состав миссии вошли французские жандармы. А совсем недавно была принята еще одна гениальная инициатива – увеличить число участников миссии. Но если миссия ЕС не оправдывает себя, зачем увеличивать число ее участников? Еще один абсурдный шаг армянского политиканства. На мой взгляд, все это говорит о том, что решения Пашиняна – решения непрофессионального уличного политика и носят непродуманный, спонтанный характер, где главный задел в том, чтобы принять какое-либо контрпродуктивное решение вопреки рациональным предложениям Азербайджана, срывать переговоры с расчетом на какие-то бонусы, вероятность которых премьер Армении продумывать и просчитывать явно не в состояние.
Однако главный вывод из сказанного Пашиняном в том, что, по всей видимости, Еревану так и не удалось наладить какой-либо конструктивный диалог с Парижем и ЕС либо там возникли разногласия. Не зря ведь Пашинян так запросто заявляет о бесполезности работы своих «французских друзей». После этих слов можно запросто поздравить с фиаско на Южном Кавказе всю политику Макрона. Если, конечно, не рассматривать заявление Пашиняна как откровенно политическую клоунаду – ведь возможно завтра он станет говорить нечто, что будет полностью противоречить сказанному сегодня», - делает вывод Р. Салихов.