«Պետք է փակել հայկական ԱԷԿ-ը, քանի դեռ մասշտաբային աղետ տեղի չի ունեցել» Անդրեյ Օժարովսկին՝ Caliber.Az-կայքում
09 Մայիսի 2023 11:26
Մոսկվայի միջուկային սպառնալիքները արևմտյան երկրների հասցեին, Իրանի միջուկային ծրագիրը, Հայաստանում փլուզվող ատոմակայանը, ԿԺԴՀ-ում զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) կանոնավոր փորձարկումները՝ այսօր ինչպես երբևիցե ավելացրել են գլոբալ աղետի հավանականությունը, որի պատճառը կհանդիսանա կամ «խաղաղ միջուկը», կան միջուկային զենքը։ Իր կարծիքը այն մասին, թե որքանով մեծ է միջուկային ապոկալիպսի հնարավորությունը և ինչ է հարկավոր, որպեսզի դա կանխել՝ Caliber.Az-ի հետ հարցազրույցում արտահայտել է՝ ռուսաստանցի ինժեներ-ֆիզիկոս, «Ռադիոակտիվ թափոնների անվտանգություն» ծրագրի փորձագետ Անդրեյ Օժարովսկին։
- Միջուկային պատերազմի վտանգը բառացիորեն կաված է օդում, և այդ մասին գնալով ավելի պարտադրաբար են խոսում։ Արդյո՞ք այն կբռնկվի մոտ ապագայում և ի՞նչը կարող է հրահրել դրա սկիզբը։
- Բանը նրանում է, որ միջուկային զենքին տիրապետողները մեծ գումարներ են ծախսում այն պահպանելու համար։ Միջուկային ռումբը ինչ-որ միջնադարյան սուր չէ, որը մի անգամ կռելուց հետո այն կախում ես պատից, որը ցանկացած պահի պատրաստ է օգտագործման: Միջուկային զենքը պահանջում է միջուկա-վառելիքային շղթայի ձեռնարկությունների աշխատանք, և այն երկրները, որոնք տիրապետում են դրան, այս կամ այն չափով պատրաստ են դրանք ապրիորի օգտագործել։ Մինչդեռ նրանցից գոնե մեկը, օրինակ՝ Ֆրանսիան, հայտարարել է՝ այո, մենք չենք ուզում ռմբակոծել քաղաքները, սպանել խաղաղ բնակիչներին, այս ամենը բարբարոսություն է և միջնադար է։ Ավաղ, քանի դեռ նման բան դեռ չի պատահել։ Բոլոր միջուկային երկրների ժամանակակից ռազմական դոկտրինան ամենևին չի առաջարկում հրաժարվել դրանից։ Այնպես որ, պնդումներն այն մասին, որ միջուկային զենք ունեցող երկիրը պատրաստ է օգտագործել այն, վերաբերում է ոչ միայն Ռուսաստանին, այլ նաև այլ պետություններին։
Այժմ մենք կրկին տեսնում ենք, թե ինչպես է փլուզվում միջուկային զինանոցների կրճատման միտումը, թեև 90-ականներին դրանում մեծ հաջողություն էր ձեռք բերվել։ Անձամբ ինձ, որպես բնապահպանի համար կարևոր է, որ, մնացած բոլոր պայմանավորվածությունների հետ մեկտեղ, ՝ 34 տոննա պլուտոնիումի ոչնչացման վերաբերյալ պայմանավորվածություններ էր ձեռք բերվել։ Չէ որ պլուտոնիումն՝ այն նյութն է, որը կարող է օգտագործվել որպես միջուկային ռումբի կորիզ՝ դա մոտավորապես 3-5 կիլոգրամ նման նյութ է։ Իսկ այնտեղ խոսքը էր գնում յուրաքանչյուր կողմից 34 տոննա պլուտոնիումի ոչնչացման մասին, այսինքն՝ հսկայական քանակության։
Սակայն այժմ միջուկային զենքի չտարածման վերաբերյալ մի շարք պայմանագրերից դուրս են գալիս ինչպես Ռուսաստանը, այնպես էլ ԱՄՆ-ը, և դա ծայրահեղ բացասական միտում է։ Սա արձակում է ձեռքերը միջուկային զենքի արդիականացման համար։ ԱՄՆ-ը արդեն հայտարարել է, որ պատրաստվում է վերսկսել միջուկային զենքի արտադրությունը նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, ինչը հենց պայմանավորված է նրանով, որ միջուկային զենքը չի կարող հավերժ պահպանվել։ Մոտեցել է 70-80-ականներին արտադրված սարքերի պիտանելիության ժամկետը, և ահա դրանք արդեն պետք է թարմացնել։ Այս ամենը կարող է դառնալ սպառազինությունների նոր մրցավազքի հերթական փուլ, որին կմասնակցեն ոչ թե երկու երկրներ, ինչպես դա եղավ սառը պատերազմի ժամանակ, այլ մի քանի, օրինակ՝ կմիանա Չինաստանը։ Ու նաև ԿԺԴՀ-ն, որը բառիս բուն իմաստով դուրս է թռչում վարտիքից, այնքան է ուզում միանալ «միջուկային ակումբին»։ Աշխարհը գնալով դառնում է ավելի վտանգավոր։ Բացի այդ, կան լոկալ կոնֆլիկտներ. բացի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմից, դրանք տարաձայնություններ են Հնդկաստանի և Պակիստանի կամ նույն Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների միջև, որտեղ միջուկային զենքի օգտագործումը, եթե բախումները անցնեն թեժ վիճակի՝ բավականին հավանական են։
-Կա նաև Իսրայելն ու Իրանը։ Թեհրանը, ինչպես պնդում են իսրայելցի փորձագետները՝ ընդհուպ մոտեցել է ատոմային ռումբ ստեղծելուն։ Ուրեմն ցնորքային թե՞ իրական է Իրանի ատոմային ռումբը:
- Ինչ վերաբերում է միջուկային զենքի առկայությանը, ապա համաշխարհային հանրությունը վստահ է, որ Իսրայելը դա ունի, թեև դա պաշտոնապես չի ճանաչվում։ Հարկ է նաև հիշեցնել, որ Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի խախտմամբ են այն ձեռք բերել Հնդկաստանը, Պակիստանը և նույնիսկ ԿԺԴՀ-ն։ Զանգվածային ոչնչացման ամենասարսափելի զենքը տարածվում է ամբողջ մոլորակով մեկ, արդեն չկան դրա ստեղծման ոչ մի գաղտնիքներ։ Բայց նույնիսկ այս ֆոնին՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը հատուկ մտահոգություն է առաջացնում։ Կան հաղորդագրություններ այն մասին, որ իրանական որոշ ձեռնարկությունների մոտ գտնվող նմուշներում հայտնաբերվել է ուրան-235-ի անբնական բարձր կոնցենտրացիա, այսինքն՝ չնայած Իրանը պաշտոնապես հայտարարում է, որ հարստացված ուրանը կապահովի բացառապես հայրենական էներգետիկան, այն ակնհայտորեն կօգտագործեն ռազմական ոլորտում։ Այնպես որ, դատելով ամեն ինչից, ներկա պահին Իրանը տեխնիկապես ունի բոլոր պայմանները, որպեսզի արտադրի պայթուցիկ միջուկային սարք, ինչպես հարստացված ուրանի, այնպես էլ պլուտոնիումի հիման վրա։
Ավելորդ չէ նշել, որ հենց «Ռոսատոմ»-ն է Իրանում կառուցել «Բուշեր» ատոմակայանը, որը կարող է արտադրել միջուկային հումք՝ անգամ զենքի համար նախատեսված պլուտոնիում։ Առանց մանրամասների մեջ մտնելու, կարելի է պնդել, որ պարզապես ատոմակայանի շահագործումը միջուկային վառելիքի բեռնաթափման այլ ռեժիմի տեղափոխելով կարելի է ստանալ բավական լավ հումք միջուկային ռումբի արտադրության համար։ Ցավոք, միջուկային զենքն այժմ զանգվածային ոչնչացման միակ անխտիր զենքն է, որն արգելված չէ միջազգային կոնվենցիաներով: Որովհետև ոչ մի միջուկային պետություն չաջակցեց այս գաղափարին։ Բայց չէ որ արգելված են քիմիական, մանրէաբանական և այլ տեսակի զանգվածային ոչնչացման զենքերը։
- Այսօր լուրջ մտահոգություն է առաջացնում նաեւ հայկական ատոմային ուրվական՝ Մեծամորի ատոմակայանը։ Որքանո՞վ է այս կայանը վտանգավոր Հարավային Կովկասի համար։
- Արժե անմիջապես նշել, որ ցանկացած ատոմակայան ցանկացած ռեակտորով ընդհանրապես վտանգավոր է։ Իսկ Մեծամորի ատոմակայանի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ այնտեղ ռեակտորները հնացած են, դրանք 60-70-ականների արտադրանք են, 70-ական թվականներին կառուցված ВВР 440 ռեակտորներ, որոնք ինչ-որ իմաստով, միգուցե և մի փոքր ավելի հուսալի են, քան Չեռնոբիլինը, բայց ըստ ինժեներական, տեխնիկական խնդիրների ամբողջական վերլուծության, անվտանգության վերլուծության, հենց դրանք են Եվրամիությունում ճանաչվել, որպես վտանգավոր և ենթակա են դադարեցման: Հայկական ատոմակայանի հիմնական խնդիրը, իմ կարծիքով, թաքնված է երկու կարևոր ասպեկտում. նրա բարձր լեռնային դիրքը, որը վթարի դեպքում զգալիորեն մեծացնում է ռադիոակտիվ նյութերի տարածման տիրույթը։ Մյուս խնդիրը՝ թափոնների հետ իրավիճակն է։ Չէ որ Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարացնելու, առավել ևս՝ այն արդիականացնելու մասին որոշումից հետո, այս հարցը էլ ավելի է սրվել։ Խորհրդային տարիներին, գործող պայմանագրերի համաձայն, ատոմակայանների ողջ օգտագործված վառելիքը հանրապետություններից արտահանվում էր ՌՍՖՍՀ՝ վերամշակման համար, իսկ այժմ դրան խոչընդոտում է ռուսական օրենսդրությունը։ Այնպես որ անվտանգության խնդիրը, այդ թվում նաև թափոնների խնդիրը, ամբողջ ծավալով մնում է: Հայկական ատոմակայանը՝ անկասկած, մեծ անհանգստություն առաջացնող օբյեկտ է։
Դրա հետ մեկտեղ կայանը ակտիվորեն ներգրավված է երկրի էներգետիկ ոլորտում, և նրա իշխանությունները ամենևին մտադիր չեն այն փակել ...
Կարծում եմ, սակայն, որ կան որոշ հույսեր և այլընտրանքներ, որոնք կարող են նվազեցնել բնապահպանական ռիսկերը ողջ Կովկասի համար: Օրինակ, եթե Հայաստանի մոտ բարելավվեն հարաբերությունները հարևան պետությունների, օրինակ՝ Ադրբեջանի հետ, միանգամայն հնարավոր է արագացնել էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների, առաջին հերթին քամու և արևային էներգիայի օգտագործումը։ Այս նոր «կանաչ» տեխնոլոգիաների առաջմղումը շատ ավելի շահավետ և հարմար է, քան այդ հին, վտանգավոր կայանի աշխատանքի պահապանումը։ Բայց սա ավելի շատ Հայաստանի ղեկավարության հարցն է՝ ընդհանրապես ինձ թվում է, որ հաշվի առնելով ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Եվրամիության վերաբերմունքն այս հարցի նկատմամբ՝ Հայաստանը վերականգնվող էներգետիկայի լայնածավալ ծրագրի մշակման դեպքում՝ որոշակի նյութական, ինժեներական օգնություն ստանալու շանս ունի։ Սա կլինի լավագույն քայլ երկրի համար և, ավելին, - պետք է հասցնել փակել հայկական ատոմակայանը, քանի դեռ նրանում լուրջ վթար տեղի չի ունեցել, կամ քանի դեռ ռադիոակտիվ թափոնների լեռները չեն թունավորել շրջակայքը։

«Надо закрыть армянскую АЭС, пока не произошла масштабная катастрофа»
Ядерные угрозы Москвы в адрес западных стран, ядерная программа Ирана, рассыпающаяся АЭС в Армении, регулярные испытания ОМУ в КНДР - сегодня как никогда ранее возросла вероятность глобальной катастрофы, причиной которой явится либо «мирный атом», либо ядерное оружие. Свое мнение о том, насколько велика возможность ядерного апокалипсиса и что нужно, чтобы его предотвратить, в беседе с Caliber.Az высказал российский инженер-физик, эксперт программы «Безопасность радиоактивных отходов» Андрей Ожаровский.
- Угроза ядерной войны буквально висит в воздухе, и говорят о ней все навязчивее. Разразиться ли она в ближайшем будущем и что может спровоцировать ее начало?
-  Дело в том, что страны, обладающие ядерным оружием, тратят огромные деньги на его поддержание. Ядерная бомба – это не какой-то средневековый меч, который выковал однажды, повесил на стену, и он готов к использованию в любой момент. Ядерное оружие требует работы предприятий ядерно-топливной цепочки, и страны, которые обладают им, в той или иной степени готовы его использовать априори. Причем хоть бы одна из них, например, Франция, заявила – да, мы не хотим бомбить города, убивать мирных людей, все это варварство и средневековье. Увы, пока такого не случалось. Современная военная доктрина всех ядерных стран вовсе не предлагает от него отказаться. Так что утверждение о том, что страна, обладающая ядерным оружием, готова его применить, относится не только к России, но и к другим государствам.
Сейчас мы снова наблюдаем, как рушится тенденция к сокращению ядерных арсеналов, хотя в 90-е годы в этом были достигнуты большие успехи. Лично для меня как эколога важно, что, помимо всех прочих соглашений, были достигнуты договоренности об уничтожение 34 тонн плутония. Ведь плутоний - тот материал, который может использоваться как начинка для ядерной бомбы – это примерно 3-5 килограммов такого вещества. А там шла речь об уничтожение 34 тонн плутония с каждой стороны, то есть громадная цифра.
Однако теперь из ряда договоров о нераспространении ядерного оружия выходят как Россия, так и США, и это крайне негативная тенденция. Это развязывает руки для модернизации ядерного оружия: США уже заявили, что собираются возобновить производство ядерных боеприпасов по новым технологиям, что как раз связано с тем, что ядерное оружие не может храниться вечно. Подошел срок годности произведенных в 70-80-е годы устройств, и вот сейчас их надо обновлять. Все это может стать очередной ступенькой к новой гонке вооружений, в которой будут участвовать не две страны, как это было во времена холодной войны, а несколько, например, присоединится Китай. А еще КНДР, которая буквально выпрыгивает из штанов, так ей хочется присоединиться к «ядерному клубу». Мир становится все более опасным. К тому же есть локальные конфликты: помимо войны России и Украины, это распри между Индией и Пакистаном или той же Северной и Южной Кореей, где использование ядерного оружия, если столкновения перейдут в горячую фразу, вполне себе вероятны.
- Есть еще и Израиль с Ираном. Тегеран, как утверждают израильские эксперты, вплотную подобрался к созданию атомной бомбы. Так призрачна или реальна иранская атомная бомба?
- Что касается наличия ядерного оружия, то мировое сообщество уверено, что у Израиля оно есть, хотя официально это не признается. Также стоит напомнить, что в нарушение Договора о нераспространении ядерного оружия им обзавелись Индия, Пакистан и даже КНДР. Самое страшное оружие массового уничтожения расползается по всей планете, уже нет каких-то особых секретов для его создания. Но даже на этом фоне ядерная программа Ирана вызывает особое беспокойство. Есть сообщения о том, что в пробах рядом с некоторыми иранскими предприятиями была обнаружена нехарактерная для природы повышенная концентрация урана-235, то есть, хотя Иран официально заявляет, что обогащенный уран будет обеспечивать исключительно отечественную энергетику, его явно будут использовать и в военной сфере. Так что, судя по всему, технически у Ирана на данный момент есть все условия, чтобы произвести взрывное ядерное устройство - как на основе обогащенного урана, так и плутония.
Нелишне заметить, что именно «Росатом» построил в Иране АЭС «Бушер», которая может вырабатывать ядерное сырье - плутоний даже оружейного качества. Не уходя в детали, можно утверждать, что просто переведя работу атомной станции на другой режим выгрузки ядерного топлива можно получить достаточно хорошее сырье для производства ядерной бомбы. К сожалению, сейчас ядерное оружие - единственное оружие массового поражения неизбирательного действия, которое не запрещено международными конвенциями. Потому что ни одно ядерное государство эту идею не поддержало. А ведь запрещены химическое, бактериологическое и другие виды оружия массового поражения.
- Серьезное беспокойство вызывает сегодня и армянский атомный призрак – АЭС в Мецаморе. Насколько эта станция опасна для Южного Кавказа?
- Стоит сразу отметить, что опасна вообще любая атомная станция с любыми реакторами. А особенности АЭС в Мецаморе состоят в том, что реакторы там архаичные, это старье 60-70 годов разработки, 70-х годов постройки - реакторы ВВР 440, которые в каком-то смысле, может, и чуть надежнее чернобыльских, но по полному анализу инженерных, технических проблем, анализу безопасности как раз именно они признаны в Евросоюзе опасными и подлежащими остановке. Основная проблема армянской АЭС, на мой взгляд, кроется в двух важных аспектах: ее высокогорное расположение, что значительно увеличивает диапазон разлета радиоактивных веществ в случае аварии. Другая проблема – в ситуации с отходами. Ведь после решения о продлении сроков эксплуатации Мецаморской АЭС, более того – ее модернизации этот вопрос встал еще более остро. В советские времена по существующим договоренностям все отработанное топливо атомных станций из республик вывозилось в РСФСР на переработку, сейчас же этому препятствует российское законодательство. Так что проблема безопасности, в том числе проблема отходов, стоит в полный рост. Армянская АЭС – несомненно, объект, вызывающий большие опасения.
Вместе с тем станция активно задействована в энергетике страны, и ее власти совсем не намерены ее закрывать…
Считаю, однако, что есть некоторые надежды и альтернативы, которые могут уменьшить экологические риски для всего Кавказа. Например, если у Армении улучшатся отношения с соседними государствами, например, с Азербайджаном, вполне возможно ускоренное использование возобновляемых источников энергии, в первую очередь энергии ветра и солнца. Продвижение этих новых «зеленых» технологий гораздо выгоднее и удобнее, чем сохранение работы этой старой, опасной станции. Но это больше вопрос к руководству Армении – вообще мне кажется, что, учитывая отношение к этому вопросу не только Азербайджана, но и Европейского Союза у Армении есть шанс получить некоторую материальную, инженерную помощь в случае разработки масштабной программы возобновляемых источников энергии. Это будет лучшим шагом для страны и, скажу больше, – надо успеть закрыть армянскую атомную станцию до того, как на ней произойдет серьезная авария или пока горы радиоактивных отходов не отравят все окружающее.