«Ոչ մի հիմք չկա կասկածելու, որ հայերը չեն կարողանա խաղաղ ապրել Ադրբեջանում» Լյուկ Քոֆին՝ Caliber.Az-ում
22 Սեպտեմբերի 2023 19:04
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Հադսոնի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Լյուկ Քոֆիի հետ:
Խմբագրության կողմից. Լյուկ Քոֆին ամերիկացի փորձագետ է, իր աշխատանքներում վերլուծում է ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերը՝ հատուկ ուշադրություն հատկացնելով Եվրոպային, Եվրասիային, ՆԱՏՕ-ին և անդրատլանտյան հարաբերություններին: Նա Կոնգրեսում ելույթ է ունեցել՝ ՆԱՏՕ-ի, Արկտիկայում անվտանգության, Աֆղանստանի պատերազմի և Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի քաղաքականության վերաբերյալ:
-Սեպտեմբերի 19-20-ը Ադրբեջանը անցկացրեց հակաահաբեկչական միջոցառումներ Ղարաբաղի տարածաշրջանում։ Մենք դրանց դեռ կվերադառնանք: Ձեր կարծիքով, ինչո՞ւ 44-օրյա պատերազմից հետո երեք տարիների ընթացքում Հայաստանը իր զորքերը դուրս չբերեց Ղարաբաղից։
- Իմ կարծիքով, Հայաստանը 2020 թվականի պատերազմից հետո երեք տարիների ընթացքում իր զորքերը դուրս չբերեց Ղարաբաղից այն պատճառով, որ Ռուսաստանը կամ չի ցանկացել, կամ չի կարողացել ապահովել հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարության պայմանների կատարումը։ Հավանաբար, Ռուսաստանը ուզում էր, որպեսզի հակամարտությունը շարունակվեր, քանի որ նա կարող էր ազդել երկու կողմերի վրա: Հենց այդ պատճառով խաղաղապահները աչք են փակել Ղարաբաղում հայկական զորքերի շարունակվող ներկայության վրա։
- Փաշինյանը արեւմտյան բանակցային հարթակներում հանդիպումների ժամանակ հայտարարել է Ղարաբաղի հետ մեկտեղ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին։ Այնուամենայնիվ Հայաստանը շարունակել է իր պետական բյուջեից ֆինանսավորել Ղարաբաղի անջատողական վարչակարգը։ Ինչու՞մն է Փաշինյանի նման երկկերպ մոտեցման պատճառը։
- Ես համարում եմ, որ այն հարցին, թե ինչու է Փաշինյանը երկկերպ մոտեցում ցուցաբերում, միակ տրամաբանական պատասխան է հանդիսանում այն, որ նա այնքան էլ ազդեցիկ չէ իր երկրում։ Հայաստանի ներսում նա հակադրվում է շահերի տարբեր խմբերի։ Նա փորձում է հավասարակշռել բոլոր այս տարբեր խմբերի և նրանց կարծիքների միջև: Ուստի Փաշինյանը ի վիճակի չէ մշակել հետևողական և համակարգված քաղաքականություն։ Բացի այդ, վարչապետը գտնվում է այստեղի, ԱՄՆ-ի հայկական սփյուռքի ուժեղ ճնշման տակ, որը շատ ազդեցիկ է Կոնգրեսում: Այն քիչ է շահագրգռված նրանում, որպեսզի հասնել Ադրբեջանի հետ երկարաժամկետ խաղաղության, հարաբերությունների նորմալացման: Ուստի Փաշինյանը հաճախ է ասում ճիշտ բաներ, բայց ներքին պատճառներով չի կարողանում դրանք իրականացնել։
- Այսօր Եվլախում կայացել է Բաքվի և Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Արդյո՞ք շանս կա, որ կհաջողվի պայմանավորվել և կսկսվի ղարաբաղցի հայերի ամբողջական վերաինտեգրումը ադրբեջանական հասարակությանը։
- Ես մեծ հույս ունեմ, որ սա առաջին քայլն է այն գործընթացում, որը վերջնական հաշվով կհանգեցնի վերաինտեգրման և հաշտեցման: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ համագոյատևումը հնարավոր է, ադրբեջանցիներն ու հայերին անհրաժեշտ է դրսևորել քաղաքական կամք, որպեսզի միմյանց համոզել նրանում, որ նրանք կարող են ապրել և աշխատել միասին։ Շատ կարևոր է, որպեսզի Ադրբեջանը անի այս մեծ ժեստը և ընդառաջի, որպեսզի երաշխավորել էթնիկ հայերի իրավունքները նրանում, ինչ վերաբերվում է կրոնին, մշակութային սովորույթներին և լեզվի ուսուցմանը:
Եթե նայել Ադրբեջանին, ապա նրանում հասարակությունը շատ բազմազան է։ Ոչ մի հիմք չկա կասկածելու, որ էթնիկ հայերը չեն կարողանա ապրել այնպես, ինչպես կցանկանան՝ խաղաղ, որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ։
- Եղել է չհիմնավորված քննադատություն Ադրբեջանի հասցեին, որը փորձում էր վերացնել անջատողական խունտան Ղարաբաղում։ Ձեզ չի՞ թվում, որ Բաքուն ընդհարվում է երկակի ստանդարտների հետ։ Ինչո՞ւ է Արեւմուտքն այս առումով աջակցում է Ուկրաինային, Վրաստանին, Մոլդովային, իսկ տես Ադրբեջանին քննադատության է ենթարկում։
- Այո, իհարկե, Ադրբեջանը երկար տարիներ ընթացքում բախվել է Արեւմուտքի երկակի ստանդարտների հետ։ Ես միշտ սա մատնանշել եմ։ Ինձ դուր չի գալիս, երբ ասում են, որ Ռուսաստանի ներխուժումը Վրաստան՝ վատ է, Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա՝ վատ է, իսկ տես Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի մի մասի օկուպացիան՝ բարդ է և ոչ միանշանակ։ Ես սա համարում եմ երկակի ստանդարտներ, երեսապաշտություն. երկիրը կա՛մ ունի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններ, կա՛մ չունի։ Եվ միջազգային իրավունքի համաձայն՝ Ղարաբաղը ճիշտ այնպես հանդիսանում է Ադրբեջանի մաս, ինչպես Ղրիմը՝ Ուկրաինայի մաս, կամ Աբխազիան՝ Վրաստանի մաս։ Ահա թե ինչպես պետք է այս խնդրին դիտարկեն արևմտյան քաղաքական գործիչները։
- Ձեր կանխատեսումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ։ Կհաջողվի արդյո՞ք այն ստորագրել մինչև տարեվեվրջ, կամ տեսանելի ապագայում։
- Ինչ վերաբերում է խաղաղ պայմանագրին, ապա մենք չգիտենք, թե երբ այն կկնքվի, ես կասկածում եմ, որ այն կպահանջի հետկուլիսային մեծ աշխատանք։ Բայց ես հույս ունեմ, որ մինչ այդ պահը կհաջողվի պահապանել հրադադարի ռեժիմը։ Եվ ես հույս ունեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարող է հաստատվել կայուն խաղաղություն։ Սա օգուտ կբերի ինչպես հայ, այնպես էլ Ադրբեջանի ժողովուրդներին։ Սա նաև կհանգեցնի տարածաշրջանում անմիջական ներդրումների ավելացմանը, կբացի տարանցման և առևտրային հարաբերությունների նոր հնարավորություններ տարածաշրջանի, այդ թվում նաև Հայաստանի համար, որը սառեցված հակամարտության պատճառով այս բոլոր տարիների ընթացքում զերծ էր մնացել այդ հնարավորություններից։ Ես նաև համարում եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը կարող է նոր էջ բացել հայ-թուրքական հարաբերություններում։
- Զանգեզուրի միջանցքի ճակատագիրը։ Արդյո՞ք կհաջողվի կոտրել Հայաստանի դիմադրությունը։
- Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախչըվանի միջև տրանսպորտային կապի բացակայությունը։ 2020 թվականի հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարության առանցքային մասը եղել է Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապի ապահովումը և տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը։ Ադրբեջանցիները կատարել են հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, բայց Հայաստանը թույլ չի տալիս իր տարածքով տարանցումը Ադրբեջանը Նախչըվանի հետ կապելու համար, և ես կարծում եմ, որ Բաքվում այս կապակցությամբ աճում է հիասթափությունը: Ես կարծում եմ, որ արևմտյան քաղաքական գործիչների համար ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներից «մայրցամաքային» Ադրբեջանի և Նախչըվանի միջև տարանցման հարցը հենց այն խնդիրն էր, որը շատ քաղաքական գործիչներ չկարողացան գնահատել և հասկանալ։

21 Сентября 2023 17:07
От редакции: Люк Коффи – американский эксперт, в своих работах анализирует вопросы национальной безопасности и внешней политики, уделяя особое внимание Европе, Евразии, НАТО и трансатлантическим отношениям. Выступал в Конгрессе по вопросам НАТО, безопасности в Арктике, войны в Афганистане и политики США на Южном Кавказе.
- 19-20 сентября Азербайджан провел контртеррористические мероприятия в Карабахском регионе. К ним мы еще вернемся. На ваш взгляд, почему в течение трёх лет после 44-дневной войны Армения не выводила свои войска из Карабаха?
- На мой взгляд, Армения не выводила свои войска из Карабаха в течение трёх лет после войны 2020 года потому, что Россия либо не хотела, либо не могла обеспечить выполнение условий Трёхстороннего заявления о прекращении огня. Вероятно, Россия хочет, чтобы конфликт продолжался, поскольку она может оказывать влияние на обе стороны. Именно поэтому миротворцы закрывали глаза на продолжающееся присутствие армянских войск в Карабахе.
- Пашинян в ходе встреч на западных переговорных площадках заявил о признании территориальной целостности Азербайджана вместе с Карабахом. Тем не менее, Армения из своего госбюджета продолжала финансировать сепаратистский режим в Карабахе. В чем причина такого двоякого подхода Пашиняна?
- Я считаю, что единственным логичным ответом на вопрос, почему Пашинян придерживается двоякого подхода, является то, что он не очень влиятелен в своей стране. Внутри Армении он противостоит различным группам интересов. Он пытается балансировать между всеми этими различными группами и их мнениями. Поэтому Пашинян не в состоянии выработать последовательную и согласованную политику. Кроме того, премьер-министр испытывает сильное давление со стороны армянской диаспоры здесь, в США, которая очень влиятельна в Конгрессе. Она мало заинтересована в том, чтобы достичь долгосрочного мира и нормализовать отношения с Азербайджаном. Поэтому Пашинян часто говорит правильные вещи, но не может их выполнить в силу внутренних причин.
- Сегодня в Евлахе состоялась встреча представителей Баку и армян Карабаха. Есть ли шанс, что удастся договориться и начнется полноценная реинтеграция карабахских армян в азербайджанское общество?
- Я очень надеюсь, что это первый шаг в процессе, который в конечном итоге приведет к реинтеграции и примирению. История показывает, что сосуществование возможно, азербайджанцам и армянам необходимо проявить политическую волю, чтобы убедить друг друга в том, что они могут жить и работать вместе. Очень важно, чтобы Азербайджан сделал этот грандиозный жест и пошел навстречу, чтобы гарантировать права этнических армян в том, что касается религии, культурных обычаев и изучения языка.
Если посмотреть на Азербайджан, то в нем очень разнообразное общество. Нет никаких оснований подозревать, что этнические армяне не смогут жить так, как им хотелось бы - мирно, будучи гражданами Азербайджана.
- Имела место необоснованная критика Азербайджана, пытавшегося ликвидировать сепаратистскую хунту в Карабахе. Вам не кажется, что Баку сталкивается с двойными стандартами? Почему Запад в этом плане поддерживает Украину, Грузию, Молдову, а вот Азербайджан подвергает критике?
- Да, конечно, Азербайджан на протяжении многих лет сталкивался с двойными стандартами Запада. Я всегда указывал на это. Мне не нравится, когда говорят, что вторжение России в Грузию - это плохо, вторжение России в Украину - это плохо, а вот оккупация Арменией части Азербайджана - это сложно и неоднозначно. Я считаю это двойными стандартами, лицемерием: либо страна имеет международно признанные границы, либо нет. И согласно международному праву, Карабах является частью Азербайджана точно так же, как Крым - частью Украины или Абхазия - частью Грузии. Именно так должны рассматривать эту проблему западные политики.
- Ваш прогноз относительно подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Удастся ли его подписать до конца года или в обозримом будущем?
- Что касается мирного договора, то мы не знаем, когда он будет заключен, я подозреваю, что это потребует большой закулисной работы. Но я надеюсь, что до этого момента удастся сохранить режим прекращения огня. И я надеюсь, что между Арменией и Азербайджаном может быть установлен прочный мир. Это принесет пользу как армянскому, так и азербайджанскому народам. Это также приведет к увеличению прямых инвестиций в регион, откроет новые возможности для транзита и торговых связей в регионе, в том числе и для Армении, которая из-за замороженного конфликта все эти годы оставалась в стороне от этих возможностей. Я также считаю, что нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией может открыть новую страницу в турецко-армянских отношениях.
- Судьба Зангезурского коридора. Удастся ли сломить сопротивление Армении?
- Отсутствие транспортного сообщения между основной частью Азербайджана и Нахчываном. Ключевой частью Трёхстороннего заявления о прекращении огня от 2020 года было обеспечение связи между Карабахом и Арменией и разблокировка всех экономических и транспортных связей в регионе. Азербайджанцы выполнили свои обязательства по Трёхстороннему заявлению о прекращении огня, но Армения не разрешает транзит через свою территорию для соединения Азербайджана с Нахчываном, и я думаю, что в Баку растет разочарование по этому поводу. Я думаю, что из всех многочисленных вопросов, связанных с Карабахским конфликтом, для западных политиков вопрос о транзите между «материковым» Азербайджаном и Нахчываном был именно тем вопросом, который многие политики не смогли оценить и понять.