«Ադրբեջանը՝ հնացած հակամարտությունը լուծելու օրինակ ցույց տվեց աշխարհին» Լևինը, Սեմիվոլոսը և Կասրելիշվիլին՝ Caliber.Az-կայքում
28 Սեպտեմբերի 2023 17:02
Ադրբեջանը հավատարիմ է իր խոսքին և վճռականորեն մտադրված է լուծել Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի վերաինտեգրմանն ուղղված բոլոր նշանակված խնդիրները։ Դա արտահայտվում է ինչպես Ղարաբաղը լքող հայերի համար պայմաններ ստեղծելու, այնպես էլ մնալ որոշածների համար մարդասիրական աջակցության մեջ։ Դրանք են և պարենամթերքի անվերջանալի հոսքով շարասյունները, և օպերատիվ բժշկական օգնությունը: Այս ընթացքում համաշխարհային փորձագիտական հանրությունը շարունակում է ամփոփել Ադրբեջանի զինված ուժերի հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքները և վերլուծել Բաքվի աննախադեպ հաջողությունը։
Ինչպես Caliber.Az-ի հետ զրույցում նշել է իսրայելցի սպա, ռազմական վերլուծաբան Յիգալ Լևինը՝ ղարաբաղցի անջատողականները 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո երեք տարվա ընթացքում ոչ մի դաս չքաղեցին, դա լավ երևում է նրանից, թե ինչպես էին տեղակայվել նրանց զորքերը, դիտելու համար մատչելի հրետանին, ամրաշինական կառուցվածքները, ռադարներ և այլ օբյեկտներ։
«Երևում էր, որ նրանք հույս էին դրել նրա վրա, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի ռազմական գործողության ընթացքում կմիջամտեն Հայաստանի զինված ուժերը, ՀԱՊԿ-ի զորքերը, Ռուսաստանը կամ գուցե մեկ ուրիշը։ Անջատողականներն ակնհայտորեն չէին մտածում, որ մենակ կմնան։
Դրա հետ մեկտեղ մենք տեսանք, որ ռազմական գործողությունների սկսվելուց անմիջապես հետո, Փաշինյանը նախընտրեց առանձնանալ և հայտարարեց, որ Հայաստանի զինված ուժերը չեն մասնակցելու Ադրբեջանի դեմ որևէ ռազմական գործողություններին, այդ թվում նաև անջատողականներին օգնելուն»,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով, Ադրբեջանի ղեկավարությունը գրագետ իրականացրեց կայծակնային գործողությունը, որը տեւել է մեկ օրից մի փոքր պակաս։
«Սա շատ կարևոր է, քանի որ հաճախ պետությունների ղեկավարները սխալներ են թույլ տալիս, թե ինչպիսի ժամանակ է հարմար պատերազմի, ռազմական գործողությունների համար և թույլ են տալիս ռազմավարական սխալներ։ Այն, որ Ադրբեջանը հակաահաբեկչական միջոցառումները իրականացրեց նման արագությամբ, վկայում է ադրբեջանական հետախուզության և քաղաքական էշելոնի աշխատանքի ներդաշնակվածության մասին; այս պահերի միագումարությունը էական դեր խաղաց նրանում, որ տասնամյակներ անց Ադրբեջանը վերականգնեց լիովին ինքնիշխանությունն իր ամբողջ տարածքի վրա։
Թե որքան վերլուծական առումով ճիշտ և արդյունավետ է աշխատում Բաքուն, կարելի է համոզվել առնվազն նրանից, թե որքան արագ է Խանքենդիի էլեկտրիֆիկացումը հայկականից փոխարինվել ադրբեջանական օպերատորի վրա»,- ընդգծել է Ի. Լևինը։
Ինչ վերաբերում է հակաահաբեկչական միջոցառումների իրականացման մարտավարությանը, ապա դրանք անբասիր էին։ Դրանց ընթացքում կիրառվել են իսրայելական եւ թուրքական գերճշգրիտ զինատեսակներ։ Որպես անվերապահ հաջողության կարելի է վերագրել այն փաստը, որ հակառակորդին ջախջախիչ վնաս է հասցվել գործողության առաջին իսկ ժամերին։ Եվ սա բացատրում է, թե ինչու են անջատողականների առաջնորդները որոշել այդքան արագ վայր դնել զենքերը։
«Ինչ վերաբերում է զինաթափման գործընթացին։ Իմ կարծիքով, հաջողության մասին է վկայում այն, որ առաջին հերթին հայ անջատողականների կողմից հանձնվել են ծանր զինատեսակներ. տանկեր և մարտական մեքենաներ։ Եվ սա ամենևին էլ այն չէ, որ պարզապես զինաթափել գնդացիրներով զինյալներին՝ խոսքը, ըստ էության, համազորային գործողություններ իրականացնելու ունակ կանոնավոր բանակի զինաթափման մասին է։ Թեև, դրանով հանդերձ՝ կցանկանայի զգուշացնել իմ ադրբեջանցի գործընկերներին. հավանաբար այսքան տարիների ընթացքում ստեղծվել են զենքի բազմաթիվ պահոցներ և գաղտնի պահեստարաններ, այնպես որ զինաթափման գործողությունը պետք է շարունակվի, մինչև տարածաշրջանի ամբողջական ապառազմականացումը։ Իսկ այն, որ իրավիճակը խարխլելուն տրամադրված առանձին տարրերը կփորձեն օգտագործել այդ զենքերը և սադրանքներ իրականացնել՝ դրա ռիսկը, ավաղ, չափազանց մեծ է։
Իհարկե, հիմա, իմ կարծիքով, հարկավոր է Ղարաբաղում մեծ ներդրումներ, որպեսզի վերականգնել այն ամենը, ինչ ավերվել է, վերականգնել ենթակառուցվածքները, իսկ հետագայում ստեղծել արտադրություն, աշխատատեղեր։ Այս համատեքստում, ինչպես ինձ է թվում, Ադրբեջանի համար շատ կարևոր է ցույց տալ, այդ թվում նաև այն հայերին, ովքեր ցանկանում են մնալ, որ տարածքների վերադարձը՝ մարդկանց կյանքի որակական բարելավում է ոչ թե խոսքով, այլ գործով։ Չնայած դրանում չես կարող կասկածել, նայելով, թե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ազատագրված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից որքան բան է արվում և արդեն արվել է։ Եվ իմ կարծիքով պատահական չէ, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանը կոչվում է նաև «տնտեսական», այս անվան մեջ Բաքուն բացահայտ ներդրել է ստեղծմանն ու զարգացմանը նպատակադրված իմաստ»,- ասել է Ի. Լևինը։
Մինչդեռ, ինչպես համարում է ուկրաինացի քաղաքագետ, Մերձավորարևելյան հետազոտությունների Կիևի կենտրոնի տնօրեն Իգոր Սեմիվոլոսը, առայժմ վաղաժամ է խոսել տարածաշրջանի ամբողջական վերաինտեգրման մասին, քանի որ այն նախատեսում է մի ամբողջ շարք տնտեսական, քաղաքական և հումանիտար քայլեր, որոնցից շատերը հիմա գտնվում են նախնական փուլերում:
«Այսօրվա դրությամբ մենք տեսնում ենք երկու նախնական փուլ. առաջինը՝ անօրինական զորամիավորումների զինաթափումն է; երկրորդը՝ մարդասիրական գործողություններն են, որոնք ուղղված են՝ մինչև ազատագրված տարածքներում իշխանության ամբողջական փոխանցման պահը՝ կարգուկանոնի պահպանմանն ու քաոսի կանխմանը։ Այստեղ կարևոր դեր է խաղում հումանիտար ասպեկտը՝ ենթակառուցվածքների կենսունակության պահպանումը և բնակչության անվտանգության ապահովումը, թալանի կանխումը և ֆիլտրման միջոցառումների անցկացումը։ Սրան զուգահեռ անցկացվում է երկխոսություն տեղի հայ բնակչության ներկայացուցիչների հետ։ Նշեմ, որ ադրբեջանական կողմը գործում է բավականին զգույշ՝ փորձելով խուսափել այսպես կոչված «էթնիկ զտումներ» կազմակերպելու մեղադրանքներից։
Այլ կերպ ասած, իմ կարծիքով, հիմա տեղի են ունենում մի շարք կայունացման միջոցառումներ, իսկ հետո կսկսվեն իրականացվել տարածաշրջանի փուլ առ փուլ վերաինտեգրման քայլեր»,- նշել է Ի. Սեմիվոլոսը։
Վրացի քաղաքագետ, Կովկասի ժողովուրդների համադաշնության նախագահ Զաալ Կասրելիշվիլիի կարծիքով, Ղարաբաղի դեպքում կարելի է խոսել հետխորհրդային տարածքում սառեցված հակամարտության կարգավորման առաջին նախադեպի մասին։
«Այս մեթոդիկան կարող է օգտագործվել հետխորհրդային այլ երկրներում նմանատիպ հակամարտությունները լուծելու համար, սա շատ լավ նախադեպ է»,- ընդգծել է քաղաքագետը։
Միաժամանակ, նրա կարծիքով, ղարաբաղցի հայերը կարող են վստահորեն հույս դնել Ղարաբաղում արժանապատիվ ապրելու վրա, քանի որ դա նրանց երաշխավորում է ադրբեջանական պետությունը։
«Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերաինտեգրման գործընթացը ընթանում է, այն անշրջելի է։ Ես այս գործընթացը կհամեմատեի մարդու առողջության և հիվանդության զարգացման հետ: Այժմ, երբ օկուպացիան (հիվանդությունը) ավարտված է, սկսվում է հիվանդի վերականգնման գործընթացը՝ վերադարձ առողջ, նորմալ վիճակի, երբ բոլոր օրգանները գործում են։
Օբյեկտիվության համար նշեմ, որ սա հնարավորություն է նաև Երևանի համար։ Հայաստանի համար սա վերականգնվելուն և բնականոն կյանքին վերադառնալու ճանապարհն է։ Ղարաբաղի օկուպացիայի պատճառով Հայաստանն ու նրա տնտեսությունը չզարգացան, երկիրը անկում էր ապրում։ Բայց հիմա նա ունի լիարժեք պետություն դառնալու շանս»,- նշել է Զ. Կասրելիշվիլին։

«Азербайджан показал миру пример решения застарелого конфликта» Левин, Семиволос и Касрелишвили на Caliber.Az
27 Сентября 2023 14:10
Азербайджан держит свое слово и решительно нацелен на решение всех обозначенных задач по реинтеграции Карабахского экономического региона: это выражается как в создании условий для армян, покидающих Карабах, так и в гуманитарной поддержке решивших остаться. Это и идущие нескончаемым потоком конвои с продовольствием, и оперативная медицинская помощь. Тем временем мировое экспертное сообщество продолжает подводить итоги контртеррористических мероприятий ВС Азербайджана и анализировать беспрецедентный успех Баку.
Как отметил в беседе с Caliber.Az израильский офицер, военный аналитик Игаль Левин, карабахские сепаратисты за три года после окончания 44-дневной войны не извлекли никаких уроков, это хорошо заметно по тому, как были развернуты их войска, открыта для наблюдения артиллерия, фортификационные сооружения, радары и другие объекты.
«Было видно, что они рассчитывали на то, что в ход военной операции Азербайджана вмешаются ВС Армении, войска ОДКБ, Россия или может кто-то еще. Сепаратисты явно не думали, что останутся одни.
Вместе с тем мы увидели, что как только начались боевые действия Пашинян предпочел отмежеваться и заявил, что ВС Армении не будут участвовать в каких-либо военных действиях против Азербайджана, в том числе помогать сепаратистам», - отметил он.
По его мнению, руководство Азербайджана грамотно реализовало молниеносную операцию, которая длилась чуть меньше суток.
«Это очень важно, потому что часто лидеры государств ошибаются с тем, какое время подходит для войны, военной операции, совершают стратегические ошибки. То, что Азербайджан реализовал антитеррористические мероприятия с такой скоростью, указывает на слаженность работы азербайджанской разведки и политического эшелона; совокупность этих моментов сыграла знаковую роль в том, что спустя десятилетия Азербайджан восстановил полный суверенитет на всей своей территории.
Как аналитически верно и оперативно работает Баку, можно убедиться хотя бы по тому, как быстро электрификация Ханкенди была переведена с армянского на азербайджанского оператора», - подчеркнул И.Левин.
Что касается тактики проведения антитеррористических мероприятий, то они были безупречны. В ходе них применялось высокоточное израильское и турецкое оружие. Как безусловный успех можно отнести тот факт, что сокрушительный урон противнику был нанесен в первые же часы операции. И это объясняет, почему главари сепаратистов решили так быстро сложить оружие.
«Что касается процесса разоружения. На мой взгляд, об успехе говорит тот факт, что в первую очередь армянскими сепаратистами было сдано тяжелое вооружение: танки и боевые машины. И это совсем не то, что разоружать просто боевиков с автоматами – речь шла, по сути, о разоружении регулярной армии, способной вести общевойсковые операции. Хотя при этом хочется предостеречь азербайджанских коллег: наверняка за такое количество лет было создано множество схронов, тайных хранилищ оружия, так что операцию по разоружению необходимо продолжать и дальше, до полной демилитаризации региона. А то, что отдельные элементы, настроенные на подрыв обстановки, будут пытаться использовать это оружие и совершать провокации – риск этого, увы, крайне велик.
Конечно, сейчас, на мой взгляд нужны вложения больших инвестиции в Карабах – чтобы восстановить все, что было разрушено, восстановить инфраструктуру, а впоследствии создавать производство, рабочие места. В этом контексте, как мне кажется, Азербайджану очень важно показать, в том числе и тем армянам, которые пожелают остаться, что возвращение территорий – это качественное улучшение жизни людей не на словах, а на деле. Хотя в этом не приходится сомневаться, глядя на то, как много делается и уже сделано Азербайджаном на освобожденных территориях в ходе 44-дневной войны. И я думаю, не случайно Карабахский регион называется еще и «экономическим» - в это название Баку явно вкладывал смысл, нацеленный на созидание и развитие», - сказал И.Левин.
Между тем, как считает украинский политолог, директор киевского Центра ближневосточных исследований Игорь Семиволос, пока что говорить о полноценной реинтеграции региона преждевременно, поскольку она предусматривает целый ряд экономических, политических и гуманитарных шагов, большинство из которых сейчас находятся на начальных фазах.
«На сегодняшний день мы видим два начальных этапа: первый - разоружение незаконных военных формирований; второй - гуманитарные действия, направленные на поддержание порядка и недопущение хаоса на момент передачи полноты власти в освобожденных районах. Здесь важную роль играет гуманитарный аспект – поддержание жизнедеятельности инфраструктуры и обеспечение безопасности населения, недопущение мародерства и проведение фильтрационных мероприятий. Параллельно с этим ведется диалог с представителями местного армянского населения. Отмечу, что азербайджанская сторона действует достаточно осторожно, стараясь избежать каких-либо обвинений в организации так называемых «этнических чисток.
Иными словами, по моему мнению, сейчас происходит ряд стабилизационных мер, а дальше начнутся реализовываться поэтапные шаги по реинтеграции региона», - заметил И. Семиволос.
По мнению грузинского политика, председателя Конфедерации народов Кавказа Заала Касрелишвили, в случае с Карабахом можно говорить о первом прецеденте решения замороженного конфликта на постсоветском пространстве.
«Эта методика может быть использована для решения подобных конфликтов в других постсоветских странах, это очень хороший прецедент», - подчеркнул политик.
В то же время, по его мнению, карабахские армяне могут уверенно рассчитывать на достойное проживание в Карабахе, потому что им это гарантирует азербайджанское государство.
«Процесс реинтеграции в Карабахском регионе идет, он необратим. Я бы сравнил этот процесс со здоровьем человека и развитием болезни. Сейчас, когда оккупация (болезнь) завершена, начинается процесс реабилитации больного, возвращение в здоровое, нормальное состояние, когда все органы функционируют.
Объективности ради отмечу, что это шанс и для Еревана. Для Армении это путь к восстановлению и к нормальной жизни. Из-за оккупации Карабаха Армения и ее экономика не развивались, страна приходила в упадок.  Но теперь у нее есть шанс стать полноценным государством», - отметил З. Касрелишвили.