Մոսկվան քաշում է Երևանի վզնոցը «Ազատ նավարկությունը» մոտենում է ավարտի՞ն
Հայ-ռուսական հարաբերությունների զգալի սառեցման ֆոնին Հայաստանի մասնակցությունը Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Մոսկվայի կողմից Երևանի հասցեին սուր քննադատության ևս մեկ պատճառ դարձավ։ Հիշեցնենք, որ Վաշինգտոնում կայացավ ՆԱՏՕ-ի 75-ամյակին նվիրված եռօրյա գագաթնաժողով, որին մասնակցեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
Այսպես, ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարեց, որ «խորացնելով համագործակցությունը նրանց հետ, ում նպատակը Ռուսաստանի ռազմավարական պարտությունն է, Հայաստանը կարող է լրջորեն ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում, այդ թվում՝ ի վնաս սեփական անվտանգության»։ Այսինքն՝ Մոսկվան արդեն որերորդ անգամ զգուշացրեց Երևանին, որ Արևմուտքի հետ սիրախաղը կարող է վատ հետևանքներ ունենալ, առաջին հերթին՝ հենց Հայաստանի համար։ Ի դեպ, հաջորդ շաբաթ (հուլիսի 15-ից 24-ը) Հայաստանում նախատեսվում են «Eagle Partner 2024» հայ-ամերիկյան զորավարժությունները, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, դուրս չեն մնա ռուսական կողմի ուշադրությունից։ Մանավանդ, որ Մոսկվան դրա համար հիմնավոր պատճառներ ունի։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ցուցադրաբար հրաժարվում է իր տարածքում անցկացնել ՀԱՊԿ-ի «Անխորտակելի եղբայրություն 2023» զորավարժությունները և ընդհանրապես սառեցրել է իր մասնակցությունը ռազմաքաղաքական այս դաշինքին։
Այս առումով տեղին են Միխայիլ Գալուզինի հայտարարությունները, թե «Հայաստանը մնում է ՀԱՊԿ անդամ և հանդիսանում է բազմաթիվ երկկողմ համաձայնագրերի կողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում։ Սակայն Երևանի մտահոգությունները քննարկելու կառուցողական մոտեցման փոխարեն, ցավոք, նրանք այլ ճանապարհ ընտրեցին»։
Գալուզինի հայտարարություններից հետևում է, որ Հայաստանի երկակի քաղաքականությունն անընդունելի է Ռուսաստանի համար: Մոսկվան, ինչպես և Արևմուտքը, ուզում է հստակ որոշակիություն տեսնել Երևանի արտաքին քաղաքական կողմնորոշման հարցում։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը դա շատ հստակ արտահայտեց անցյալ ամսվա վերջին Մոսկվայում կայացած «Պրիմակովյան ընթերցումներ» ֆորումի իր ելույթում։
«Հայաստանի բանիմաց մասնագետներն ու քաղաքական գործիչները հասկանում են նման անխոհեմ քայլերի հնարավոր ծախսերը՝ «երկու աթոռի վրա նստելու» փորձերի անիրատեսական բնույթը»,- նշել է Օվերչուկը՝ շեշտը դնելով եվրոպական նկրտումներ ունեցող Երևանի՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների վրա։ Մոսկվան հիշեցրեց Երևանին, որ ունի ճնշման տնտեսական գործիքներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են կիրառվել։
Զուգահեռաբար ռուսական կողմը պարբերաբար հիշեցնում է Երևանին, որ արտաքին քաղաքական կուրսի փոփոխությունը Հայաստանին սպառնում է ուկրաինական սցենարով։ Այսինքն՝ Մոսկվան այս կերպ բացատրում է Երևանին, որ Հայաստանի անվտանգության երաշխիքներ կարող է տալ միայն Ռուսաստանը, այլ ոչ թե Արևմուտքը։ Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ Երևանին բաց թողնել «ազատ նավարկության» և, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակի «փափուկ ուժի» իր քաղաքականությունը։
Կարևոր է նաև նշել, որ Հայաստանի քաղաքականությունից Ռուսաստանի դժգոհության ծանրակշիռ փաստարկը Երևանին արևմտյան զենքի մատակարարումն է, ինչը սրում է լարվածությունը Հարավային Կովկասում և հրահրում սպառազինությունների մրցավազք տարածաշրջանում։ Մոսկվայի և Բաքվի դիրքորոշումներն այս հարցում համընկնում են։ Պաշտոնական Բաքուն պարբերաբար բարձրացնում է այդ հարցը տարբեր միջազգային հարթակներում՝ հայտարարելով, որ Հայաստանի ռազմականացումը սպառնում է կայունությանը Հարավային Կովկասում։ Այս կապակցությամբ տեղին է նշել, որ Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի գծով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ հանդիպման ժամանակ նույն հարցը բարձրացրել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում։
Բաքվի մտահոգությունը Հայաստանի ռազմականացման վերաբերյալ միանգամայն արդարացված է, հաշվի առնելով, որ հարձակողական զենքով զինվելու արագ տեմպերը խաղաղության օրակարգին հետևելուց Երևանի հրաժարման ֆոնին կարող են օգտագործվել Հայաստանի ռևանշիստական շրջանակների կողմից՝ տարածաշրջանում նոր պատերազմ հրահրելու համար: Եվ սա նույնպես չի բխում Մոսկվայի շահերից, քանի որ Հարավային Կովկասում նոր պատերազմը կարող է պայմաններ ստեղծել Հայաստանի տարածքում արտատարածաշրջանային երկրների զինվորականների հայտնվելու համար։
Ուստի Ռուսաստանը հիմա քաշում է վզնոցը և հիմնավորված պահանջներ ներկայացնում Հայաստանին տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված։ Ըստ այդմ, մինչ Հայաստանը շտապում է նոր նավամատույց փնտրել, Մոսկվան ճնշում է գործադրելու Երևանի վրա՝ ստիպելով հաշվի առնել իր կարծիքը։

Москва берет Ереван на короткий поводок «Свободное плавание» подходит к концу?
На фоне значительно охладевших армяно-российских отношений участие Армении в саммите НАТО в Вашингтоне стало очередным поводом для резкой критики Москвы в адрес Еревана. Напомним, в Вашингтоне состоялся трехдневный саммит, посвященный 75-летию НАТО, в котором принял участие и глава армянского МИД Арарат Мирзоян.
Так, заместитель главы МИД РФ Михаил Галузин заявлениями о том, что «углубляя сотрудничество с теми, чья цель — стратегическое поражение России, Армения рискует серьезно дестабилизировать обстановку на Южном Кавказе, в том числе в ущерб собственной безопасности». То есть Москва предупредила в который уже раз Ереван, что заигрывания с Западом могут иметь не лучшие последствия в первую очередь для самой Армении. К слову, на следующей неделе (15 – 24 июля) в Армении запланированы армяно-американские военные учения «Eagle Partner 2024», что, скорее всего, не останется за скобками внимания российской стороны. Тем более, что у Москвы на этот счет имеются веские основания. Напомним, Армения демонстративно отказывается проводить на своей территории учения ОДКБ «Нерушимое братство-2023», да и в целом, заморозила свое участие в этом военно-политическом блоке. В этой связи уместны высказывания Михаила Галузина о том, «Армения остается членом ОДКБ, выступает участником многочисленных двусторонних договоренностей в военной и военно-технической областях. Однако вместо конструктивного подхода к обсуждению имеющихся у Еревана озабоченностей там, к сожалению, выбрали иной путь». Из заявлений Галузина следует, что двойственная политика Армении неприемлема для России. Москва, также как и Запад, хочет четкой определенности в вопросе внешнеполитической ориентации Еревана.
Предельно ясно озвучивал в своем выступлении это и заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук на форуме «Примаковские чтения» в Москве в конце прошлого месяца.
«Знающие специалисты и политики в Армении понимают возможные издержки от подобных неосмотрительных шагов - о нереалистичности попыток «усидеть на двух стульях»», - отмечал Оверчук, акцентируя внимание на евроустремлениях Еревана в привязке к его обязательствам в ЕАЭС. Москва напомнила Еревану о том, что у нее имеются экономические инструменты давления, которыми она может воспользоваться в случае необходимости.
Параллельно российская сторона периодически напоминает Еревану о том, что смена внешнеполитического курса грозит Армении украинским сценарием. То есть Москва таким способом поясняет Еревану, что гарантии безопасности Армении может обеспечить лишь Россия, а не Запад. Очевидно, что Россия не намерена отпускать Ереван в «свободное плавание» и, скорее всего, продолжит политику «мягкой силы».
Важно также отметить, что веским аргументом для недовольства России политикой Армении является накачивание Еревана западным вооружением, что, усугубляет напряженность на Южном Кавказе и провоцирует гонку вооружений в регионе.
Позиции Москвы и Баку в этом вопросе совпадают. Официальный Баку регулярно поднимает этот вопрос на различных международных платформах, заявляя о том, что милитаризация Армении угрожает стабильности на Южном Кавказе. В этой связи уместно отметить, что во время встречи с представителем Североатлантического альянса по Кавказу и Центральной Азии Хавьером Коломина этот же вопрос в контексте ситуации с региональной безопасностью поднял и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов. Озабоченность Баку милитаризацией Армении вполне оправдана, учитывая, что стремительные темпы вооружений наступательного характера на фоне отказа Еревана следовать мирной повестке могут быть использованы реваншистскими кругами Армении для разжигания новой войны в регионе. И это тоже не в интересах Москвы, поскольку новая война на Южном Кавказе может создать условия для появления на территории Армении военнослужащих внерегиональных стран.
Поэтому Россия сейчас натягивает поводок и предъявляет обоснованные претензии Армении касательно региональной безопасности. Соответственно, пока Армения мечется в поисках нового причала, Москва будет дожимать Ереван, заставляя его считаться с ее мнением.