02 Փետրվարի 2023 12:39
Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի առնչությամբ համաշխարհային հայության չդադարող աղաղակը այնուամենայնիվ իրական ներդրումներ է բերում «քարերի երկիր»։
Բրիտանական «Սթարթ» հիմնադրամը 350 հազար ֆունտ ստերլինգ կհատկացնի, որպես «Լաչինի միջանցքի փակումից տուժածներին» աջակցբություն: Այդ մասին գրում են հայկական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարի ներկայացուցիչ Դեյվիդ Ռաթլիին, որին մեջբերում է Միացյալ Թագավորության Հայ դատի հանձնախմբին (ANC UK)։ Հաղորդվում է, որ մի քանի ՈԿԿ-ներից (որոնց համար Մեծ Բրիտանիան հանդիսանում է գլախվոր դոնոր) բաղկացած բրիտանական «Start Network» բարեգործական կազմակերպության կողմից ղեկավարվող «Staert» հիմնադրամը՝ 350 000 ֆունտ ստիռլինգ կհատկացնի նրանց աջակցելու համար, ովքեր «տուժել են Լաչինի միջանցքի փակումից»:
Վերլուծելով այս փաստը՝ կարելի է սահմանափակվել միայն մեկ արտահայտությամբ այն մասին, որ նպատակը արդարացնում է միջոցները, քանի որ այս տեղեկությունը ակնառու հաստատում է Հայաստանի իշխանությունների, այո և ընդհանրապես ողջ հայ ժողովրդի՝ մի բաժակ ջրի մեջ փոթորիկ ստեղծելու և «նավաբեկության համար» իրական դրամական փոխհատուցման հասնելու հմտությունը։ Չէ որ ակնհայտ է, որ հայկական կողմը փորձում է Լաչինի ճանապարհին ստեղծված իրավիճակը օգտագործել ոչ միայն որպես քաղաքական գործիք Բաքվի դեմ, այլ նաև «շրջափակման» պատրվակով որպես սեփական շահույթ ստանալու հերթական հնարավորություն։ Հասկանալի է, որ Երևանը, կորցնելով օտար երկրի բնական ռեսուրսները թալանելու և ահաբեկչական նպատակներով զենք տեղափոխելու հնարավորությունը, կեղծ պատմություններ է տարածում Լաչինի ճանապարհի հետ կապված, որտեղ շարունակվում է ադրբեջանական հասարակության, հիմնականում երիտասարդների, խաղաղ բնապահպանական ակցիան։ Իսկ դա հզոր հարված է հայկական շահերին, ինչպես ռազմաքաղաքական, այնպես էլ ֆինանսական։ Համապատասխանաբար, կասկածից վեր է, որ հայերը կշարունակեն հիստերիան, որպեսզի գրավել ոչ միայն միջազգային հանրության ուշադրությունը, այլեւ ֆինանսական ռեսուրսները։ Եվ, միանգամայն հավանական է, որ բրիտանական «Start» հիմնադրամի գծով «շրջափակումից տուժած հայերին» գումարներով օգնելու մեջ զգալի դեր է խաղացել Միացյալ Թագավորության Հայ դատի հանձնախումբը (ANC UK)։ Այդ նույն հանձնախումբը, որը պայքարում է «ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման համար», իսկ 2020 թվականի նոյեմբերին մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի այս գաղափարը առաջ մղի Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատը։ Չէ որ պատահական չէ, որ հենց այդ ժամանակ էր, որ Լորդերի պալատի անդամների միջկուսակցական խումբը «The Times» թերթի միջոցով հայտարարեց՝ «ժողովրդի ինքնորոշման կենսական կարևոր իրավունքը հարգելու» անհրաժեշտության մասին։
Կասկած չի հարուցում ANC UK-ի դերը նաև Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում հայերի շահերի առաջմղման գործում: Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին այդ բրիտանական մարմնի պատերի ներսում քննարկվում էր այսպես կոչված «հայոց ցեղասպանության ճանաչման» մասին օրինագիծը։
Մինչդեռ «Ղարաբաղի 120 հազար հայերի» ճակատագրով մտահոգված ցանկացած միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչները կարող են ազատորեն գալ ադրբեջանցի բնապահպան ակտիվիստների ակցիայի վայր և անձամբ համոզվել գործերի իրական վիճակում։ Առավել ևս, որ Բաքուն դրան ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծում։ Հասկանալի է, որ ոչ ոք ոչինչ չի արգելի նաև բրիտանական «Start»-ին, ինչպես նաև այլ հիմնադրամներին։ Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանը կշարունակի սրել իրավիճակը և փող մուրալ արևմտյան ներդրողներից՝ իրենից զոհ ձևացնելով, հույսը դնելով տանելի ողորմությունների վրա:
Մյուս կողմից, նման պրակտիկան Հայաստանում առաջին անգամ չի կիրառվում։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո, Հայաստանը բառացիորեն մեկնած ձեռքով հերթով թակել է բոլոր արևմտյան դռները։ Որպես այս քաղաքականության արդյունք, ընթացիկ տարում ակնկալվում է, որ Հայաստանը դրամաշնորհի ձևով ԵՄ-ից կստանա 33 մլն եվրո։ Այդ մասին հայտարարվել էր դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի կառավարության նիստում, ընդ որում դրամաշնորհային միջոցները հատկացվել էին երկու խոշոր ծրագրերի շրջանակներում։ Ենթադրվում է, որ այդ գումարից 10 մլն եվրոն ուղղվելու է ներքին գործերի նախարարության ձևավորմանը և միգրացիոն քաղաքականությանը, իսկ մնացած 23 մլն եվրոն կհատկացնեն երկրի սոցիալ-տնտեսական կայուն վերականգնումը և զարգացումը ապահովելուն։
Հետաքրքիրն այն է, որ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA), որի հիմնական խնդիրն է հանդիսանում ԱՄՆ-ում հայկական շահերի լոբբինգը, դժգոհություն է հայտնել, որ Սպիտակ տան վարչակազմի 2023 թվականի բյուջեի նախագծով Հայաստանին օգնությունը կկազմի ընդամենը 24 միլիոն դոլար, մինչդեռ 2022-ին նախագահ Բայդենը ստորագրել է նույն փաստաթուղթը՝ 45 միլիոն դոլարի չափով։ Հայկական կողմի դժգոհությունն առաջացրել է այն, որ նոր փաստաթղթով միջոցներ չեն նախատեսվել «Ղարաբաղին աջակցելու համար»։ Այս կապակցությամբ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը Սպիտակ տանը և Կոնգրեսին կոչ է արել առնվազն կրկնապատկել օգնությունը Հայաստանին՝ այն հասցնելով 50 միլիոն դոլարի, ինչպես նաև խնդրել է հավելյալ 50 միլիոն դոլար հատկացնել Ղարաբաղի «դժբախտ» հայերի համար, ովքեր այնտեղից փախել են Ադրբեջանի հետ պատերազմի պատճառով։ Այսինքն Հայաստանը արևմտյան փողերը աղերսելու համար օգտագործում է ցանկացած հնարավորությունները իրեն ներկայացնելով որպես «ադրբեջանական ագրեսիայի» զոհ եւ մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը։
Հարկ է ասել, որ երբեմն նման «մեկնած ձեռքի» քաղաքականությունը արդյունքներ է տալիս։ Այսպիսով, 2021 թվականին Եվրոպական միությունը խոստացել է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանին հատկացնել ավելի քան 1,5 միլիարդ եվրո՝ երկրի զարգացման համար։ Թեև հասկանալի է, որ բոլոր արտաքին ֆինանսական ներարկումների հետևում կանգնած են առաջին հերթին Արևմուտքի և ԱՄՆ-ի շահերը, իսկ Հայաստանը նրանց կողմից օգտագործվում է որպես մանրադրամ։ Դրա ապացույցն է նաև մոտ ապագայում ԵՄ-ի երկարաժամկետ առաքելության երկիր ուղարկելը։ Անկասկած, ժամանակակից Հայաստանի ընդհանուր պատկերի նշանակալից բնորոշ գիծը՝ պատրաստ ամեն ինչի, միայն թե ստանա հավելյալ միլիոն։ Ու ևս մեկ տարօրինակ նրբերանգ։
Զուգահեռաբար Երեւանում մշակվում է ՄԱԿ-ին դիմելու ծրագիր։ Նախօրեին այն մասին, որ ՄԱԿ-ը՝ «Ղարաբաղի հայերի համար վերջին ատյան է» , Միջազգային դատարանի նիստում հայտարարել է միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչը։ Ինչպես պարզվել է, հայկական կողմը լրջորեն հույս ուներ, որ «Լաչինի ճանապարհի շրջափակման» հարցը կլուծվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որի նիստը կայացել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին, բայց սխալ հաշվարկ արեցին. Անվտանգության խորհուրդը չարդարացրեց Բաքվին դատապարտելու Երեւանի ակնկալիքները։
Պարադոքսը, սակայն, նրանում է, որ Երևանում շատ հույսեր են կապում ՄԱԿ-ի դատարանի, որպես Ղարաբաղի հայերի վերջին ատյանի հետ, չնայած այն հանգամանքին, որ հենց Հայաստանն է անամոթաբար անտեսել իր կողմից ադրբեջանական տարածքների 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում Անվտանգության խորհրդի կոչերը։ Ահա այսպիսի բումերանգ հայկական ձևով...

01 Февраля 2023 14:39
Несмолкающий вопль мирового армянства по поводу ситуации на лачинской дороге все же приносит реальные инвестиции в «страну камней».
Британский фонд Start выделит £350 тысяч в качестве поддержки «пострадавшим от закрытия Лачинского коридора». Об этом пишут армянские СМИ со ссылкой на представителя министра иностранных дел Великобритании Дэвида Ратли, которого цитирует Армянский национальный комитет Соединенного Королевства (ANC UK). Сообщается, что Фонд Start, возглавляемый Start Network - британской благотворительной организацией, состоящей из нескольких НПО (для которых Великобритания является основным донором) выделит 350 000 фунтов стерлингов для поддержки тех, кто «пострадал от закрытия Лачинского коридора».
Анализируя этот факт, можно было бы ограничиться единственной фразой о том, что цель оправдывает средства, поскольку эта информация наглядно подтверждает умение армянских властей, да и в целом всего армянства устраивать бурю в стакане воды и добиваться реальной денежной компенсации «за кораблекрушение». Ведь очевидно, что армянская сторона пытается использовать ситуацию на лачинской дороге не только в качестве политического инструмента против Баку, но и как еще одну возможность для собственной наживы под предлогом «блокады». Понятно, что Ереван, лишившийся возможности грабить природные ресурсы чужой страны и перебрасывать оружие для террористических целей, продвигает ложный нарративов в связи с лачинской дорогой, где продолжается мирная экологическая акция азербайджанской общественности, в основном молодежи. А это мощный удар по армянским интересам - как военно-политическим, так и финансовым. Соответственно, в том, что армяне будут и дальше истерить, чтобы привлекать не только внимание международного сообщества, но и финансовые средства, не оставляет сомнений. И наиболее вероятно, что в помощи деньгами «пострадавшим от блокады армянам» по линии британского фонда Start существенную роль сыграли усилия Армянского национального комитета Соединенного Королевства (ANC UK). Того самого комитета, который ратует «за признание права на самоопределение», а в ноябре 2020 года приложил немало усилий, чтобы протолкнуть эту идею в палату лордов Великобритании. Ведь не случайно, что именно тогда межпартийная группа членов палаты лордов через газету The Times объявила о необходимости «уважать жизненно важное право народа на самоопределение».
Не вызывает сомнений значительная роль ANC UK в проталкивании интересов армянства и в палате общин Великобритании. Напомним, что в декабре 2021 в стенах этого британского органа обсуждался законопроект о так называемом «признании геноцида армян».
Между тем при желании представители любой международной организации, обеспокоенные судьбой «120 тысяч армян Карабаха», могут свободно приехать на место проведения акции азербайджанских экоактивистов и воочию убедиться в истинном положении дел. Тем более что в Баку не чинят этому никаких препятствий. Понятно, что никто ничего не запретит и представителям британского Start, как и прочих фондов. Однако скорее всего Армения продолжит нагнетать ситуацию и клянчить деньги у западных инвесторов, корча из себя жертву в расчете на сносные подачки.
С другой стороны, подобная практика в Армении используется не впервые. После поражения в 44-дневной войне 2020 года Армения буквально с протянутой рукой стучалась во все западные двери подряд. Как следствие этой политики, в текущем году ожидается, что Армения получит 33 млн. евро в виде грантов от ЕС. Об этом было заявлено еще в конце октября минувшего года на заседании армянского правительства, причем грантовые средства были выделены в рамках двух крупных проектов. Предполагается, что 10 млн евро из этой суммы пойдут на формирование Министерства внутренних дел и миграционной политики, а остальные 23 млн. евро выделят на обеспечение устойчивого социально-экономического восстановления и развития страны.
Что любопытно, Армянский национальный комитет Америки (АНКА), главной задачей которого является лоббирование армянских интересов  в США, выразил недовольство  тем, что по проекту бюджета администрации Белого дома на 2023 год помощь Армении составит всего 24 миллиона долларов, в то время как в 2022-м президент Байден подписывал этот же документ на сумму 45 миллионов долларов.  Недовольство армянской стороны было вызвано тем, что в новом документе не предусматривались средства «на поддержку Карабаха». В этой связи Армянский национальный комитет Америки призвал Белый дом и Конгресс как минимум удвоить помощь Армении, доведя ее до 50 миллионов долларов, а также попросил дополнительные 50 миллионов долларов для «несчастных» армян Карабаха, бежавших оттуда из-за войны с Азербайджаном. То есть Армения использует любую возможность для выклянчивания западных денег, выставляя себя жертвой «агрессии Азербайджана» и вводя в заблуждение международное сообщество.
Надо сказать, что порой такая политика «протянутой руки» дает результаты. Так, в 2021 году Европейский союз обещал в ближайшие 5 лет выделить Армении более 1,5 миллиарда евро на развитие страны. Хотя понятно, что за всеми внешними финансовыми вливаниями стоят в первую очередь интересы Запада и США, а Армения используется ими как разменная монета. Доказательством тому и прибытие в ближайшее время в страну долгосрочной миссии ЕС. Несомненно, значимый штрих к общей картине современной Армении – готовой на все, лишь бы заполучить лишний миллиончик. И еще один странный нюанс.
Параллельно в Ереване вынашивается план обращения в ООН. Накануне о том, что ООН – «последняя инстанция для армян Карабаха» заявил на заседании Международного суда представитель Армении по международным правовым вопросам. Как оказалось, армянская сторона всерьез надеялась, что вопрос «блокады лачинской дороги» будут решать в Совбезе ООН, заседание которого состоялось 20 декабря 2022 года, но просчитались: Совбез не оправдал ожидания Еревана по осуждению Баку.
Парадокс, однако, в том, что в Ереване очень надеются на суд ООН как на последнюю инстанцию армян Карабаха, при том, что именно Армения беспардонно игнорировала призывы Совбеза на протяжении почти 30-летней оккупации ею азербайджанских территорий.  Вот такой бумеранг по-армянски…