Եվ այս ամենը նրա մասին է Էմին Գալալիի մտորումները
Եվ այսպես՝ Ռուբենը գնաց: Ավելի ճիշտ՝ նրան ստիպել են գնալ։ Հայերի քաղաքական հորիզոնը երկնաքարի բեկորի նման ներխուժած տխուր-լուրջ մորուքավոր քեռին ժամանակին Ռուսաստանում հաջողության է հասել ֆինանսական հարցերում։ Բայց նրանում մահացավ նաև դերասանը։ Այնպես էլ ձգտում էին արցունք թափել՝ տեսնելով հայ ժողովրդին կյանքի իմաստի և ծառայության, Ղարաբաղի սրբության և «հայրենիքի զոհասեղանին» կյանքը դնելու ցանկության մասին նրա մեծախոսությունները։
«Նոր Նալբանդյանի» ՝ հինը դրել է հայ թատրոնի հիմքերը՝ պատվախաղը չկայացավ։ Հաճելի է «պետնախարարի» փլուզումը։ Նույնիսկ Իլհամ Ալիեւի մոլի հակառակորդները ստիպված են խոստովանել, որ «ուղարկվածի» քաղաքական դեզակտիվացումը՝ Ադրբեջանի հերթական հաջողությունն է։ Մեր երկիրը առաջին իսկ օրվանից հայտարարեց, որ Վարդանյանը երկար չի խաղալու «Արցախ» կոչվող օպերետի բեմում։ Սակայն, Ռուբենի «հեռանալը» տեղի ունեցավ Մյունխենում Ադրբեջանի ղեկավարի այս թեմայով հայտարարությունից բառացիորեն օրեր անց։
Բայց, որքան էլ հաճելի է դիտել հերթական հայ «գործչի» հերթական ֆիասկոն, եկեք չշտապենք Ռուբենչիկին դուրս գրել։ Նա ստիպված է լքել իր «պաշտոնը», բայց ոչ հայկական քաղաքական Էվերեստի գագաթը ճեղքելու պլանները։ Ներքաշվելով Ղարաբաղում արկածախնդրության մեջ՝ Վարդանյանը չէր կարող չհասկանալ, որ ներկա պայմաններում դերակատարները չեն կարող փոխել միզանսցենում իրենց դիրքը։ Իսկ եթե փորձեն, գռեհիկ վոդեվիլը կվերածվի ողբերգության։ Նման այն բանի, որին վերածվել է Ղարաբաղում կյանքը ոչ միայն ադրբեջանցիների, այլեւ հենց հայերի համար։
Վարդանյանի համար առաջին անգամը չէ, որ նոկաուտի է ենթարկվում, թեպետ այս դեպքում ավելի շատ նոկաուտի մասին է խոսքը։ Եվ կարծես ամեն ինչ պետք է ստացվեր։ Հայաստանի կոռումպացված-վարկաբեկված-պարտված առաջնորդների և նրա այլանդակ ուռուցք-մակաբույծ «Արցախի» ֆոնին հայտնվում է հպարտ, հաջողակ և հայերի համար անկեղծորեն ուրախացող հայ Ռուբիկը։ Նա չի եկել գողանալու՝ մասամբ այն պատճառով, որ մինչև նրա գալը ամեն ինչ արդեն գողացել են, և մասամբ այն պատճառով, որ թվում է, թե նրան իսկապես պետք գումար չէ: Նա եկել էր վերականգնելու եռյակի (Հայաստան-Ղարաբաղ-Սփյուռք) նախկին միասնությունը, ձերբազատվելու առաջինների անիծյալ ժառանգությունից, ստեղծելու տնտեսական ու նույնիսկ ժողովրդագրական հրաշք։ Թվում է, թե նրա թիկունքում կանգնած է Ռուսաստանը, բայց Արևմուտքում նա նույնպես ձեռք է սեղմում։ Երթուղին տրված է, դեպը առաջ։
Չստացվեց: Բաքուն, որը Ռուբիկի ու նրա քաղաքական ստրատեգների պլանի համաձայն, վաղ թե ուշ պետք է սկսեր խոսել Վարդանյանի հետ, հատկապես, երբ նրան հաջողվեր ազատվել Արայիկից և մոտենալ Երևանի բաղձալի աթոռին, շփոթեց խաղաքարտերը։ Պաշտոնական կոշտ հռետորաբանությունը՝ զուգորդված Լաչինի ճանապարհին ցուցարարների անզիջում լինելու հետ, խաթարեց ժողովրդի աջակցությունը, որի անսասանությամ մեջ Վարդանյանը վստահ էր։ Մոսկվան չօգնեց՝ ինչը նույնպես Բաքվի արժանիքն է։ Արևմտյան գործընկերները երբեմն սրտացավորեն ախ ու օֆ էին անում, բայց չէին շտապում եղբայրանալ Կրեմլի օլիգարխի հետ ուկրաինական թնդանոթի ռմբակոցության տակ:
Ռուբիկը հապճեպ նահանջեց իր հեղինակության մնացորդները պահպանելու ակնկալիքով։ Կարելի է ակնկալել մի երկու սրտառուչ հարցազրույց, որտեղ նա, առանց անուններ տալու, ցավագին կխոսի որոշ ուժերի մասին, որոնք թույլ չեն տվել անել իր սիրելի «արցախի» համար, ինչ պատրաստվում էր անել։ Պատմում է մեծ, բայց չիրականացված պլանների մասին։ Լեյտմոտիվը կլինի այն, որ նա երբեք անտարբեր չի դառնա «արցախի» ճակատագրի նկատմամբ, որը «հայկական ամեն ինչ» է՝ սիրտը, հոգին, երիկամները, աղիքները (օ՜, ոչ, վերջինը մի կարդա)։
2020 թվականի պատերազմից հետո հայկական քարոզչամեքենան ընդունեց՝ «արցախը ծանր վիրավոր է, բայց ողջ» արտահայտությունը։ Սակայն, նրանք շուտով մոռացան այդ մասին։ Հայտարարության ակնհայտ անհամապատասխանությունը «արցախի» հոգեվարքի ֆոնին անտանելի դարձավ նույնիսկ հենց հայերի համար։ Կարծում եմ, Ռուբիկ ջանը կօգտագործի այդ նույն բանաձևը։ Ես պարտվել եմ, բայց չեմ հանձնվում։ «Պետնախարար» գուցե չլինեմ, բայց «քաղաքացի» լինել պարտավոր եմ։ Եվ ոչինչ, որ այն երկիրը, որի քաղաքացին ինքը իրեն հայտարարել է, գոյություն չունի և չի եղել։ Գլխավորն այն է, որ այստեղ Ռուբիկը՝ հայի հոգու պահապան է։ Հոգին տալիս է հստակ հոտ, եթե ավելի պարզ՝ մերթ ընդ մերթ հոտ է արձակում, բայց դա սարսափելի չէ:
Ռուբիկին պետք է հետևել։ Նա հատել է իր Ռուբիկոնը, բայց, ի տարբերություն Կեսարի, այս որոշման արդյունքները նրա համար դարձան ողբալի։ Մինչդեռ, Կեսարի համար ամեն ինչ նույնպես վերջում ոչ այնքան լավ է ավարտվել, բայց նա ունեցավ «փառքի րոպե», ընդ որում մեկից ավել: Սա Վարդանյանին չի սպասում։
Բայց նա այդ մասին չգիտի, կամ չի ուզում իմանալ։ Ռուբիկը կսպասի։ Ելնելով այսօրվա Հայաստանի ծանր իրողություններից՝ նրա ղեկավարությունը անընդհատ քայլում է էկզիստենցիալ ամենասուր հակասությունների լարով։ Ռուբիկը կփորձի ընտրել պահը, որպեսզի նորից դուրս ցատկի, ինչպես սատանան ծխախոտատուփից: Նա ուրախ կլինի քաշել կրկեսի կառույցի պարանը, հենց որ կարողանա։ Բայց նա չպետք է մոռանա, որ փլվելով, նա իր տակ կթաղի և վերևում գտնվող ակրոբատ լարխաղացներին, և նրանցից ներքևում գտնվող ձեռնածու աճպարարներին:

АНАЛИТИКА  24 Февраля 2023 - 14:02
Итак, Рубен ушел. Вернее, его ушли. Ворвавшийся на политический небосклон армянства подобно осколку метеорита грустно-серьезный бородатый дяденька когда-то преуспел в России в делах финансовых. Но в нем умер еще и актер. Так и тянуло пустить слезу при виде его разглагольствований о смысле жизни и служении армянскому народу, о сакральности Карабаха и желании положить жизнь на «алтарь отечества».
Бенефис «нового Налбандяна» - старый заложил основы армянского театра - не состоялся. Крах «гозминистра» приятен. Даже ярые оппоненты Ильхама Алиева вынуждены признать, что политическая дезактивация «засланца» - это очередной успех Азербайджана. Наша страна с первого дня заявила, что Варданяну недолго играть на сцене оперетки под названием «арцах». Причем «отбытие» Рубена произошло буквально днями позже заявления на эту тему азербайджанского лидера в Мюнхене.
Но, как бы ни было приятно наблюдать за еще одним фиаско еще одного армянского «деятеля», давайте не торопиться списывать Рубенчика. Он вынужден оставить «должность», но не планы пробиться на вершину армянского политического Эвереста. Ввязавшись в авантюру в Карабахе, Варданян не мог не понимать, что актеры в нынешних условиях сменить положение в мизансцене не могут. А если попытаются, то вульгарный водевиль превратится в трагедию. Наподобие той, в которую превратилась жизнь в Карабахе не только для азербайджанцев, но и для самих армян.
Варданяну не впервой оказываться в нокдауне, хотя в данном случае речь больше о нокауте. А все вроде должно было получиться. На фоне коррумпированно-дискредитированнo-пораженческих лидеров Армении и ее уродливого нароста-паразита «арцаха» появляется гордый, успешный и искренне радеющий за армян Рубик. Он не пришел воровать – частично потому, что все уже разворовано до него, а частично потому, что деньги ему вроде и не очень нужны. Он пришел вернуть былое единство тройки (Армения-Карабах-диаспора), избавиться от проклятого наследия бывших, сотворить экономическое и даже демографическое чудо. Вроде как за ним Россия, но и на Западе он рукопожатен. Маршрут проложен, вперед!
Не вышло. Баку, который по замыслу Рубика и его политтехнологов, должен был рано или поздно начать говорить с Варданяном, тем более, когда ему удалось бы избавиться от Араика и приблизиться к вожделенному креслу в Ереване, спутал карты. Жесткая официальная риторика вкупе с бескомпромиссностью протестующих на лачинской дороге разъела народную поддержку, в незыблемости которой был уверен Варданян. Москва не помогла – что тоже заслуга Баку. Западные партнеры местами сочувственно ахали, но брататься с кремлевским олигархом под раскаты украинской канонады не спешили.
Рубик спешно ретировался в надежде сохранить остатки репутации. Можно ожидать пару-тройку проникновенных интервью, в которых он, не называя имен, с болью расскажет о неких силах, не позволивших ему сделать для любимого «арцаха» то, что он собирался. Поведает о грандиозных, но неосуществленных планах. Лейтмотивом будет то, что он никогда не станет безучастным к судьбе «арцаха», который «армянское все» - сердце, душа, почки, кишечник (ой, нет, последнее не читать!).
После войны 2020 года армянская агитмашина приняла на вооружение фразу «арцах тяжело ранен, но жив». Впрочем, вскоре они о ней забыли. Явная несостоятельность утверждения на фоне агонии «арцаха» оказалась невыносимой даже для самих армян. Полагаю, Рубик-джан использует эту же формулу. Потерпел поражение, но не сдаюсь. «Гозминистром» могу не быть, но «гражданином» быть обязан. И ничего, что страны, гражданином которой себя объявил, нет и не было в помине. Главное, что здесь Рубик, этот страж армянского духа. Дух дает отчетливый душок, если проще – пованивает, но это нестрашно.
За Рубиком нужно приглядывать. Он перешел свой Рубикон, но, в отличии от Цезаря, итоги этого решения для него оказались плачевными. Впрочем, для Цезаря все в конце тоже закончилось не очень, но ему выпала «минута славы», причем не одна. Варданяну это не светит.
Но он об этом не знает, или знать не хочет. Рубик будет выжидать. Исходя из тяжких реалий сегодняшней Армении, ее руководство постоянно ходит по канату острейших экзистенциальных противоречий. Рубик попытается выбрать момент, чтобы вновь выпрыгнуть, как чертик из табакерки. Он будет рад потянуть за веревочку цирковой конструкции, как только сможет. Но ему не нужно забывать, что, обрушившись, она погребет под собой и акробатов-канатоходцев наверху, и жонглеров-фокусников под ними.